Ako liečiť mozgové cievy

Obsah
  6. Liečba cievnych patológií je pre zdravie ľudí mimoriadne dôležitá. Cievne problémy môžu viesť k ischémii a okamžite spôsobiť srdcový infarkt alebo mozgovú príhodu. Čas na pomoc pacientovi sa vypočíta za niekoľko hodín a úplné uzdravenie zdravia, aj keď je poskytnutá úplná včasná pomoc, je nemožné. Cieva mozgu netrpia menej ako iné tepny, takže pacienti musia pri prvých zdravotných problémoch navštíviť lekára, stanoviť diagnózu a získať pokyny, ako liečiť mozgové cievy. Život pacienta môže zachrániť iba zodpovedný prístup k zdraviu.

  Cerebrovaskulárne patológie sa kombinujú do ochorenia nazývaného cerebrovaskulárne ochorenie. Toto je súhrnný názov patológie krvných ciev nachádzajúcich sa v mozgu. Patria sem aneuryzma, stenóza, oklúzia, ischémia a ďalšie patológie. Cerebrovaskulárne poruchy sa stávajú druhom pozadia, na ktorom sa vyskytujú hrozné patológie, ako sú ateroskleróza a hypertenzia, ktoré vyvolávajú zvýšenie intrakraniálneho tlaku. Cerebrovaskulárne patológie sú nebezpečné tým, že pri absencii adekvátnej liečby vyvolávajú vážne poruchy - mŕtvicu, ktorá končí buď zdravotným postihnutím pacienta alebo smrťou.

  Druhou závažnou komplikáciou je discirkulačná encefalopatia - s progresiou cerebrovaskulárnych patológií vedie DEP korganické poškodenie mozgu. Patológia sa prejavuje v troch formách - vo forme mozgovej trombózy, embólie alebo krvácania. Ak skôr boli tieto patológie charakteristické pre starších ľudí, teraz sa príznaky choroby začínajú zmenšovať, a preto je liečba a prevencia takýchto patológií mimoriadne dôležitá pre pacientov akéhokoľvek veku.

  Chirurgická starostlivosť o cerebrovaskulárnu patológiu

  Druh CVB je mozgová príhoda. Môže to byť ischemické ochorenie s prudkým prerušením výživy určitej časti mozgu, ako aj hemoragické ochorenie, keď mozog trpí vnútorným krvácaním, ku ktorému došlo pri prasknutí tepny. Príčinou mŕtvice je stenóza, ktorá sa vyskytuje v dôsledku aterosklerotických vaskulárnych lézií. Liečba týchto stavov je iná.

  Liečba ischemickej mozgovej príhody

  Prvá pomoc pri ischemickej mozgovej príhode je obnova prietoku krvi do mozgu. Lekári sa snažia zabezpečiť čo najrýchlejšie normálne prísun krvi, aby sa minimalizovali účinky ischémie. Po prvé, pacienti dostávajú riedidlá krvi, ale musia sa podať v prvých štyroch hodinách po mŕtvici. Je dobré, ak sú obeťami blízki a sanitka je volaná včas. Ak osoba po celú dobu bez pomoci nebola schopná zavolať sanitku, je pravdepodobnosť úmrtia alebo ťažkého zdravotného postihnutia vysoká.

  Pri ischemickej mozgovej príhode mozgové tkanivo stráca výživu a zomiera

  Na rýchle použitieLekári používajú na riedenie krvi kyselinu acetylsalicylovú. Toto je overený liek na účinky mŕtvice. Keď sa vezme aspirín, krv sa stáva tenšia, obnovuje sa jej prúd a tepny opäť zásobujú mozog kyslíkom a živinami. Dávka lieku sa líši a je stanovená výlučne lekármi. Na urgentnú liečbu sa lieky ako klopidogrel, warfarín alebo heparín nepoužívajú, pretože neposkytujú rýchly účinok.

  Na klinike sa pacientom podáva aj aktivátor tkanivového plazminogénu - tento liek sa musí podať aj v prvých hodinách po nástupe mozgovej príhody. Vedie to k resorpcii krvných zrazenín a normalizácii prietoku krvi v postihnutej oblasti. Pri hemoragickej mozgovej príhode sa tento liek nepodáva, pretože prispieva k krvácaniu. Lekári dokonca inštalujú katétre na rýchle dodanie lieku.

  Pri liečbe ischemickej mozgovej príhody môže byť potrebná chirurgická liečba - je potrebné odstrániť trombus a čo najskôr odstrániť blokádu vaskulárnej vetvy. Za týmto účelom sa vykonávajú tieto kroky:

  Odporúčame tiež prečítať si: Ako liečiť intrakraniálny tlak
  • endarterektómia - odstránenie vnútornej steny artérie, ktorá je ovplyvnená aterosklerotickými plakmi. Najčastejšie sa vyskytujú vo veľkých cievach, napríklad v krčnej tepne. Po liečbe majú pacienti významne znížené riziko druhej mozgovej príhody, ale dokoncaendarterektómia nebude schopná ochrániť 100% pred relapsmi u pacientov, ktorí neopustili zlé návyky;
  • angioplastika - technika rozširovania artérie pomocou balónikového katétra, ktorý nafukuje a rozširuje lúmenu cievy, čo eliminuje zúženie ciev mozgu a obnovuje normálny prísun krvi do tkanív;
  • stentovanie - inštalácia špeciálneho stentu v mieste poškodenia ložísk cholesterolu, ktorý umožňuje zabrániť zúženiu cievy.

  Výber chirurgického zákroku závisí od zdravotného stavu pacienta, typu patológie a prítomnosti komplikácií. Dôležitú úlohu hrá vybavenie kliniky, pretože takéto operácie sa často vykonávajú v špecializovaných strediskách.

  Liečba hemoragickej mŕtvice

  Ak má pacient hemoragickú mŕtvicu, lekári sa zameriavajú na kontrolu krvácania z cievy a udržiavanie normálneho tlaku v mozgu. Pri tomto type patológie sa chirurgická starostlivosť najčastejšie poskytuje ako konzervatívna liečba.
  Okamžitou príčinou hemoragickej mozgovej príhody je prítomnosť aneuryzmy v mozgu.

  Táto patológia je jednostranný výčnelok steny cievy. K rozťahovaniu steny dochádza v dôsledku zvýšeného krvného tlaku v mozgových cievach. Po roztiahnutí sa kvalitatívne ukazovatele výstelkovej vrstvy artérie menia. Je to riedenie, strečing, a čoskoro jeho integritu acieva praskne, dochádza k krvácaniu do mozgu.

  Ako naliehavú pomoc lekári dávajú pacientom lieky, ktoré stabilizujú krvný tlak. Po vykonaní príslušných vyšetrení sa vyrieši otázka chirurgického zákroku. Spravidla sa u pacientov s malými krvácaniami v mozgu predpisuje odpočinok na lôžku a zavádza sa celý rad liekov, ktoré pomôžu vyriešiť krvné zrazeniny a obnoviť krvný obeh v mozgu.

  Veľké ložiská krvácania, hematómy, ktoré komprimujú mozgové štruktúry, sa musia okamžite odstrániť. Operácie sa vykonávajú súrne, pretože v priebehu času krvná zrazenina čoraz viac narúša trofizmus v mozgových tkanivách a dochádza k nezvratným zmenám. Čím rýchlejšia je chirurgická starostlivosť, tým menej komplikácií po mŕtvici sa vyskytne u pacienta.

  Strihanie mozgovej aneuryzmy

  Chirurgická starostlivosť spočíva v rekonštrukcii krvných ciev a odstránení hematómu. Metódy chirurgického zákroku sú tieto:

  • orezávanie - cievka počas operácie je zovretá špeciálnymi kovovými sponami, ktoré zostávajú navždy v mozgu pacienta. Tým sa zabráni ďalšiemu poškodeniu cievy a možnému relapsu choroby;
  • Aneuryzmová embolizácia - techniky sa v chirurgii hojne používajú iba posledných 15 rokov, ale už boli všeobecne uznávané. naembolizácia je schopnosť „vypnúť“ vyčnievajúcu časť hlavovej cievy z celkového krvného obehu. Za týmto účelom je aneuryzma naplnená špeciálnym umelým materiálom, ktorý vypĺňa rozšírený priestor a zabraňuje krvi vniknúť na miesto aneuryzmy a natiahnuť ju. Metóda je možná, ak je aneuryzma dobre vizualizovaná a cievy sú prístupné pre prístrojové vybavenie;
  • chirurgické odstránenie arteriovenóznych malformácií, ktoré vedie k obnoveniu krvného obehu a zníženému riziku opakovanej mozgovej príhody. Takáto operácia sa vykonáva iba na malých štruktúrach, ktoré sú vhodne umiestnené pre chirurgický prístup.

  Lekárska pomoc

  Cerebrovaskulárne patológie sa môžu liečiť aj konzervatívnou liečbou. Pacienti musia nielen brať lieky, ale aj zmeniť svoj prístup k zdraviu - odstrániť zlé návyky, zaviesť režim práce a odpočinku, jesť správne, byť fyzicky aktívny.

  Sermion - liek na aktiváciu metabolických procesov

  ​​

  Ako sa má liečiť s CVB, lekár vám povie po komplexnom úplnom vyšetrení pacienta. Hlavným cieľom liekovej terapie je zabrániť arteriálnej stenóze, pretože s týmto vývojom ochorenia sa zvyšuje riziko ischemickej mozgovej príhody.

  Aby sa zabránilo zúženiu a kŕčom mozgových ciev, predpisuje sa niekoľko liekov na normalizáciu krvného tlaku, relaxáciu stien krvných ciev a zlepšenie kvality krvi.Ako terapiu pacienti používajú tieto skupiny liekov:

  • blokátory vápnikových kanálov - Cardil, Verapamil, Corinfar;
  • antioxidanty - Actovegin, Cerebrolysin;
  • antikoagulanciá - Fraxiparin, Kleksan, Sinkumar;
  • látky aktivujúce metabolizmus - Tanakan, Sermion;
  • prípravky na expanziu mozgových ciev - kordipín, diltiazem;
  • nootropické lieky - glycín, piracetam, fenibut;
  • statíny - Lovastatín, Probucol;
  • antispasmodické lieky - Papaverín, Dibazol.

  Odporúča sa užívať lieky v počiatočnom štádiu vývoja patológie.

  Ak sa u pacientov vyvinú príznaky, ktoré sú pre neho nepochopiteľné - kolika hornej pery, stmavnutie očí, chvenie rúk - mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom, pretože to sú prvé príznaky cievnej patológie mozgu. Pri angiospazme lekár predpíše komplexnú liečbu, preto je potrebné nepretržité sledovanie, aby sa zabránilo vzniku hemoragickej alebo ischemickej mozgovej príhody.

  Ľudové techniky

  Je možné ľudským liekom zbaviť cerebrovaskulárnych chorôb? Táto otázka je zaujímavá pre mnohých pacientov, ktorí nechcú piť tablety alebo nemajú kontraindikácie na tieto lieky. Lekári sú vo väčšine prípadov kategoricky proti ľudovým liekom, pretože oneskorenie pri liečení chorôb môže človeka stáť život. Dúfajúc, že ​​pôsobia rastlinné lieky, ľudia môžu priniesťpokiaľ sa situácia nezhorší, keď sa počet hodín pomoci vypočíta za niekoľko hodín.

  Pivoňkový koreň pomôže aktivovať mozgový obeh a eliminuje riziko mozgovej príhody

  .

  Preto sa tradičná medicína používa výlučne ako pomocné metódy liečby. Byliny a iné lieky môžete používať iba s liekmi. Pokiaľ ide o cerebrovaskulárne ochorenie, možno odporučiť niekoľko účinných receptov:

  • na ošetrenie sa odporúča používať sušenú koreň pivonky - 1 lyžica. l. jemne nasekané, nalejte pohár vriacej vody a trvajte jednu hodinu. Potom sa liek vypije jednu polievkovú lyžicu päťkrát denne;
  • Užitočným liekom na regeneráciu ciev bude citrusová zmes - v mlynčeku na mäso sa musia skrútiť dva citróny a dve pomaranče, potom sa hmota zmieša s medom a chladí sa jeden deň. Nasledujúce ráno jedli jednu polievkovú lyžicu lieku.

  Liečba cerebrovaskulárnych patológií je celý komplex opatrení ovplyvňujúcich mozgové cievy. Terapia by sa mala kombinovať so správnym spôsobom života a je dôležité zaujať k vášmu problému zodpovedný postoj, pravidelné konzultácie s lekárom a diagnostické opatrenia. Ak sa hrozba zistí včas, chirurgický zákrok sa môže vykonať podľa plánu, bez toho, aby sa tým ohrozil život pacienta.