Ako liečiť mononukleózu

Obsah

  Infekčná mononukleóza je akútne infekčné ochorenie, ktoré sa vyvíja v dôsledku vystavenia vírusu Epstein-Barr. V takmer 100% prípadov ide o patológiu od akútnej po chronickú. Preto je mononukleóza možné liečiť iba symptomaticky.

  Funkcie liečby

  V súčasnosti sa neposkytuje žiadna osobitná liečba vírusu Epstein-Barr. Jedinou možnosťou je prijať opatrenia na odstránenie nepríjemných príznakov choroby.

  Najdôležitejšie je, najmä pri deťoch, dodržiavať správny životný štýl: dodržiavať vyváženú stravu, denne chodiť na čerstvý vzduch a vyvarovať sa vysokej fyzickej námahe a podchladeniu.

  Liečba mononukleózy u detí a dospelých sa spravidla vykonáva doma. Pacientovi sú predpísané symptomatické lieky, strava. Hlavné ošetrenie môžete doplniť ľudovými liekmi. Otepľovacie postupy a fyzioterapia infekčnej mononukleózy sú kontraindikované.

  Za indikáciu hospitalizácie v nemocnici sa považuje prítomnosť komplikácií a vážny stav pacienta. Osoba potrebuje kvalifikovanú pomoc aj v týchto prípadoch:

  • vysoká celková teplota, ktorá neprechádza 3 alebo viac dní;
  • syndróm závažnej intoxikácie: horúčka, migréna, mdloby, zvracanie a hnačka;
  • sprievodný priebeh iného infekčného ochoreniachoroby;
  • zápal lymfatických uzlín niekoľkých skupín s nebezpečenstvom zadusenia.

  Dôležité! Chirurgický zákrok sa vykonáva v prípade diagnostikovanej ruptúry sleziny (splenektómia) a opuchu hrtanu, ktorý narúša normálne dýchanie (tracheotómia).

  Lieky

  Liečba choroby, ktorá je komplikovaná bakteriálnou infekciou, sa vykonáva pomocou antibiotík. Spravidla ide o prostriedky zo skupiny makrolidov, medzi ktoré patrí Wilprafen. Liečivo má baktericídny účinok a účinne bojuje proti intracelulárnym mikroorganizmom, grampozitívnym a anaeróbnym baktériám.

  Pri infekčnej mononukleóze sa antibiotiká, ktoré sú súčasťou skupiny aminopenicilínov, nepoužívajú, pretože často spôsobujú alergickú reakciu a antialergické lieky nie sú vždy účinné.

  Vyžaduje sa podporná a restoratívna terapia. Pacient musí dodržiavať režim silného pitia. Protizápalové lieky pomôžu zmierniť bolesť a horúčku.

  Obnovte normálnu črevnú mikroflóru pomocou bifidobaktérií. Môže to byť napríklad Bifidumbacterin, Linex atď. Orofarynx sa prepláchne antiseptickými látkami v kombinácii s roztokom lidokaínu.

  Kyselina acetylsalicylová sa nepoužíva na infekčnú mononukleózu z dôvodu zvýšeného rizika Reyeovho syndrómu. Je tiež zakázané brať prostriedky s paracetamolom ako súčasť- látka, ktorá negatívne ovplyvňuje pečeň. Práve tento orgán sa považuje za najzraniteľnejší s vývojom mononukleózy.

  Normalizuje aktivitu pečeňového lieku Essentiale

  Na normalizáciu stavu orgánov, ako sú pečeň a slezina, sa predpisujú hepatoprotektory a choleretické lieky. Ak existujú príznaky hypertoxického vývoja patológie, sú potrebné glukokortikoidy (napr. Prednizolón).

  Ľudové lieky

  Liečba choroby u dospelých a detí sa môže vykonávať pomocou ľudových liekov, ktoré zvyšujú účinnosť hlavnej terapie a tým urýchľujú zotavenie. Môžu to byť rastlinné prípravky:

  Čítaj viac: Ako liečiť šarlach?
  • ďatelina, breza, púpava, leuzea, palina;
  • rebríček, podkolienky, elekampan, bodliak, chrpy;
  • čakanka, plesnivec, listy ríbezlí, lopúcha;
  • malinové listy, ríbezle, čakanka;
  • mäta, fialová, čierna hlava;
  • mäta, uzlovka, materská voda, rebríček, žihľava;
  • Helichrysum, breza, púpava, palina, sukcesia;
  • harmanček, nechtík, marshmallow, lopúcha.

  Zložky v každej zbierke musia byť sušené, nakrájané na plátky, ktoré majú 2 lyžice. l. zmiešajte a nalejte 1 liter horúcej vody. Po tom, čo trváte, namočte sa a pred jedlom si zoberte pol pohára.

  Zaujímavé! Infúzie sa môžu sladiť pridaním medu alebo džemu.

  Čo ešte môžem liečiť na infekčnú mononukleózu v USA?doma? Účinným a silným antivírusovým činiteľom je koreň astragalus. Z toho sa pripraví infúzia: 1 polievková lyžica. l. suroviny na 250 ml horúcej vody. Trvajte na tom, že liek trvá 30 minút, potom prefiltrujte a perorálne užívajte 1 - 2 lyžice. l. trikrát denne pred jedlom. Odvar sa tiež pripraví z koreňa, pričom sa zložky použijú v rovnakých pomeroch.

  ​​

  Toto ochorenie možno vyliečiť pomocou Echinacea každodenným pitím čaju s jeho pridaním. Kvety rastliny majú antimikrobiálny a antivírusový účinok a tiež pomáhajú zvyšovať ochrannú funkciu tela. Čaj sa pripravuje takto: nalejte 3 kvety 500 ml horúcej vody, trvajte na tom. Užívajte perorálne 250 ml súčasne.

  Melissa má antispasmodický, sedatívny, antihistaminický, imunomodulačný účinok. Z rastliny si môžete pripraviť odvar a infúziu, ktoré sa odoberajú namiesto čaju po celý deň: 2-3 listy na pohár vody.

  Dýchaciu funkciu je možné normalizovať pomocou infúzie a odvaru z rašeliniska. Zložky sa berú v pomere 1 lyžička. podzemky v pohári vody. Hotový produkt sa užíva perorálne štyrikrát denne, vždy po 100 ml.

  Zázvor je komplexný liek, ktorý sa používa v rôznych odvetviach medicíny na liečenie mnohých chorôb. Infekčná mononukleóza nie je výnimkou. Čaj sa vyrába z koreňa (malý kúsok v pohári vody), ktorý sa užíva po celý deň.

  Výživa

  Aj keď nie je možné úplne vyliečiť chorobu, je možné prijať opatrenia na normalizáciu celkového stavu. Veľká hodnota prezvýšiť ochrannú funkciu tela je výživa pacienta.

  Stravovanie je potrebné podľa frakčnej schémy: v malých porciách, ale často počas celého dňa (až 6–7 krát). Dodržiavanie tohto režimu pomáha normalizovať proces trávenia potravy. Frakčná výživa sa musí sledovať 6 mesiacov od začiatku klinických prejavov choroby.

  Na obdobie liečby sú zakázané mastné a vyprážané potraviny

  .

  Medzi zakázané výrobky na obdobie mononukleózovej terapie patrí:

   62. vyprážané, mastné a údené potraviny;
  • sladká sóda;
  • párky, hranolky a iné potraviny bohaté na karcinogény;
  • 65) rafinované uhľohydrátové potraviny (napríklad cestoviny, chlieb z pšeničnej múky);
  • potraviny, ktoré prispievajú k narušeniu črevnej mikroflóry (napríklad šťaveľ, cesnak a cibuľa);
  • sladké;
  • maslo, kyslá smotana, syr.

  Existujú tiež zdravé potraviny, ktoré je potrebné do stravy zahrnúť, a to:

  • zeleninová polievka;
  • čerstvé ovocie a zelenina;
  • mliečne výrobky;
  • 74) chudé ryby a mäso;
  • kuracie vajcia;
  • celozrnná múka pečená;
  • obilniny;
  • čaj z bylín (ľubovník bodkovaný, harmanček);
  • citrusové plody;
  • orechy;
  • mrkva;
  • ríbezle.

  Obdobie zotavenia

  Ako dlho trvá akútna fáza choroby, závisí od individuálnych charakteristík vývoja choroby. V žiadnom prípade sa nespoliehajte na samoliečbu. Inak je to nebezpečnénásledky vrátane prasknutia sleziny.

  Posledná komplikácia môže byť spôsobená pádom pacienta alebo úderom do brucha (hrudníka). Riziko ruptúry orgánov sa zvyšuje počas prvých 3 až 4 týždňov vývoja patológie. Preto je potrebné počas tohto obdobia obmedziť pohybovú aktivitu a šport.

  Dôležité! Pozorujte pokojový odpočinok na dlhú dobu sa neodporúča. Hneď ako ustúpia príznaky choroby, môžete sa postupne začať vracať k svojmu obvyklému spôsobu života.

  Počas obdobia regenerácie je dôležité doplniť v tele dostatočné množstvo vitamínov A, C, E. Môže ísť o vitamínové komplexy, ako aj o potravinové výrobky, ktoré obsahujú takéto užitočné stopové prvky.

  Vitamíny pomáhajú zvyšovať ochrannú funkciu tela a rýchlo prekonať aktivitu infekcie. Kyselina askorbová (vitamín C) sa podieľa na tvorbe protilátok a interferónu, ktoré hrajú dôležitú úlohu v boji proti vírusovým infekciám. Medzi takéto výrobky patria citrusové plody, paprika, ríbezle, kiwi atď.

  Užitočný je tiež vitamín A, ktorý má antivírusový účinok, ktorý stimuluje produkciu bielych krviniek. Stopa sa nachádza v marhuľách, melóne, paradajkách, orechoch, sladkých zemiakoch, mangách.

  Vitamín E pomáha udržiavať normálny stav všetkých telesných tkanív a buniek vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam. Tokoferol regeneruje bunky zničené vírusmi, posilňuje imunitný systém. Výrobky z vitamínu E: avokádo, orechy atď.

  Vzhľadom na onkogénnu aktivitu vírusu Epstein-Barr sa krv po chorobe dlho nezískava, to znamená, že na nejakú dobu obsahuje atypické mononukleárne bunky. Z tohto dôvodu je pacient (najmä deti) registrovaný u hematológa, krvný obraz a celkový stav sa pravidelne monitorujú.