Ako liečiť modriny chvostovej kosti

modrina sa považuje za najbežnejší druh úrazu. Okrem toho je to celkom ľahké, ale úplné vyliečenie je nesmierne ťažké. Modrina je dôsledkom tupého úderu alebo pádu. Je potrebné poznamenať, že častejšie tieto zranenia postihujú deti, pretože zvyčajne vedú veľmi aktívny životný štýl a zároveň neustále zasiahnu a padajú. Tento problém sa však musí vyrovnať oveľa menej dospelých dospelých. Okrem toho je to zvlášť dôležité v zime, keď je také ľahké nezpozorovať kúsok ľadu pod tenkou vrstvou snehu.

A možno sa jedna z najnepríjemnejších modrín môže bezpečne nazývať modrina chvostovej kosti. Navyše dnes existuje určitý problém. A spočíva v tom, že mnohí ľudia sú veľmi zranení úrazom a nechcú navštíviť lekára. Väčšina z nich však ani nevie, ako liečiť poškodenie chrbtovej kosti. A v takýchto prípadoch majú ľudia veľa otázok týkajúcich sa takéhoto konkrétneho zranenia. Cieľom tohto článku je poskytnúť im najpodrobnejšie a najzrozumiteľnejšie odpovede pre každú osobu.

Čo je modrina chvostovej kosti?

Zvyčajne sa označuje poškodenie mäkkých tkanív ako modrina, v ktorej je vylúčená prítomnosť akýchkoľvek zlomenín alebo roztrhnutí vnútorných orgánov. Tento typ zranenia sa považuje za menšie poškodenie a vo väčšine prípadov nevyžaduje hospitalizáciu. Najnepríjemnejšie zo všetkých zranení je modrina chrbtice alebo skôr chvostová kosť. Tí ľudia, ktorí sa s tým niekedy stretli,nikdy nezabudnú na svoj stav - je to nepríjemné a dokonca sprevádzané neznesiteľnou bolesťou.

K poškodeniu chvostovej kosti zvyčajne dochádza v dôsledku pádu osoby alebo počas určitých ťažkých fyzických cvičení (napríklad niektoré akrobatické prvky).

Okrem toho nemusí byť profesionálnym športovcom. Na vyriešenie tohto problému stačí jednoducho ísť v zime neúspešne po klzkom úseku cesty alebo sa dobre zabaviť na klzisku. Okrem toho je chvostová kosť takmer vždy okamžite zranená, čo tiež prispieva k emočnému nepohodliu osoby.

Príznaky poškodenia chvostovej kosti

Poškodenie chvostovej kosti sa vyznačuje pomerne výraznými symptómami. Najtypickejším znakom je bolesť, ktorá sa prejavuje bezprostredne po zranení. Navyše je taká silná, že si človek nemôže prebrať bezbolestné postavenie a neustále sa snaží upokojiť. Bolesť v chvostovej kosti ustupuje až po niekoľkých hodinách, ale aj potom je akýkoľvek pokus o trochu sadnúť si alebo chodiť sprevádzaný nepohodlím a bolesťou.

Mnohí považujú toto zlepšenie za dôvod odloženia na špecialistu na neurčito, je to však v zásade nesprávne. Koniec koncov, zníženie intenzity niektorých príznakov vôbec neznamená, že zranenie nie je závažné. Veľmi často sa vyskytujú komplikácie a nezvratné následky. Je potrebné ošetriť modrinu chvostovej kosti ihneď, pretože ak by bola ponechanávšetko gravitáciou sa môže vyvinúť chronické modriny v tejto oblasti chrbtice. V tomto prípade bude osoba pociťovať bolesť a nepohodlie počas aktívneho odpočinku alebo chôdze alebo drepe po zvyšok svojho života.

Ďalším dôležitým príznakom je tvorba hematómu (alebo tvorba modrín) priamo v mieste modriny. Je to spôsobené poškodením krvných ciev umiestnených bližšie k povrchu kože. Okrem toho modriny často sprevádzajú zlomeniny kostí, presnú diagnózu však možno stanoviť až po rádiografii.

Vek úrazu sa dá určiť podľa farby vzniknutej modriny. Počas prvých dní bude teda karmínovo červená a potom sa pokožka v tejto oblasti postupne zmení na modro-zelenú farbu a v poslednom konečnom štádiu sa zvyčajne mierne nažltne (asi 7. deň).

Existujú prípady, keď sú príznaky slabo vyjadrené, stav pacienta možno posúdiť iba na základe jeho slov.

Ako liečiť pomliaždenú kostnú frakciu?

Prvá pomoc

Úplne prvou a najúčinnejšou pomocou, ktorá sa môže poskytnúť pacientovi s poškodením kostrče, je vystavenie poškodenej oblasti chladu, najmä ak je poškodenie závažné. Chlad môže nielen rýchlo zastaviť rastúci opuch, ale tiež zmierniť bolesť. V prípadoch, keď k nehode dôjde na ulici v zime, je celkom možné použiť obyčajný sneh, a ak je doma, kocky ľadu z mrazničky. Tento postup by mal byťcvičte hodinu, potom by ste si mali urobiť krátku prestávku a pokračovať znova.

Okrem vyššie uvedených opatrení je lepšie nerobiť nič, aby sa predišlo zbytočným následkom. Potom by ste sa mali obrátiť na najbližšiu pohotovosť alebo nemocnicu a požiadať o konzultáciu s lekárom. To je veľmi dôležité, najmä keď sa príznaky postupne zvyšujú.

Coccyx bolí - ako zaobchádzať?

Táto otázka je pre mnohých zaujímavá. Takže v drvivej väčšine prípadov liečba modrín chvostovej kosti znamená iba zaistenie úplnej imobility poškodenej chrbtice. V tomto prípade problém sám od seba zmizne.

Liečebný proces však možno do istej miery urýchliť použitím určitých mastí obsahujúcich chladiace a analgetické zložky. Môžete tiež aplikovať otepľovacie masti a obklady, ale iba niekoľko dní po poškodení. Takéto postupy umožňujú hematómom rýchlejšie reagovať.

Ďalší dôležitý bod: musíte spať veľmi opatrne, pokiaľ možno na vašej strane, pretože ležanie na chrbte môže do istej miery ovplyvniť poškodenú končatinu.

Počas rehabilitácie lekári odporúčajú čo najmenej sedieť alebo používať ortopedický vankúš. Niekedy je bolesť s modrinami taká silná, že je potrebné uchýliť sa k použitiu silných analgetík. Nezabudnite však na liečbu ľudových liekov. Napríklad šťava horkého paliny zmierňuje bolesť celkom dobre. Ak to chcete urobiť, onimusíte trieť poškodenú časť tela. Cibuľové dresingy a obklady s jitrocelmi sú tiež dosť efektívne.

Hlavným pravidlom, ktoré by sa malo pamätať pri pomliaždenej chrbtici a pri akomkoľvek inom zranení, je konzultovať s lekárom a v budúcnosti jasne sledovať jeho pokyny. To vám a vašim blízkym umožní rýchlo a bez nepríjemných následkov riešiť takmer všetky zdravotné problémy.