Ako liečiť modriny

Obsah

  Pravdepodobne každý človek aspoň raz v živote bol pomliaždený jednou alebo druhou časťou tela: pätami, prstami, lakťami atď. Takéto zranenia sa vyznačujú edémom, hematómom a bolesťou. Ak si mierny stupeň zranenia vyžaduje miernu liečbu (použitie mastí, aplikácia prechladnutia), potom sa v ťažkých prípadoch nemôžete obísť bez chirurgického zákroku.

  Prvá pomoc

  Akcie prvej osoby po zranení chodidla, oblasti hrudníka alebo inej oblasti, majú jej poskytnúť mier a aplikovať studenú kompresiu. V prípade zranených končatín je obzvlášť dôležité obmedziť akýkoľvek pohyb. Je lepšie sedieť alebo ležať. Kompresiu je možné vyrobiť z ľadových kociek, ktoré sú k dispozícii takmer v každej domácnosti v mrazničke, alebo môžete použiť akýkoľvek studený produkt z chladničky. Liečba chladom sa vykonáva prvý deň po zranení a kompresia sa mení pri zahrievaní.

  Je potrebné ošetriť pomliaždenú ruku alebo nohu tak, že sa na poškodenú oblasť pritiahne tesný obväz, ktorý pomôže zbaviť sa opuchy. Nie je potrebné obväzovať končatinu veľmi pevne, pretože to spôsobí problémy s krvným obehom, ktorý je už poškodený v dôsledku zranenia.

  Ak existujú drobné škrabance a rany, musia sa pred aplikáciou obväzu ošetriť antiseptikami. Na druhý deň môžete použiť miestne výrobky vo forme mastí a gélov, ktoré pomôžu absorbovať subkutánnekrvácanie. Protizápalové lieky môžu liečiť poškodenie kostí, ako je poškodenie chvostovej kosti alebo poškodenie rebier.

  Lieky na liečbu modrín

  Základom úspešnej liečby je včasná prvá pomoc, ktorá pomôže zabrániť rozšíreniu opuchy a hematómu na väčšie plochy. Potom môžete použiť špeciálne lieky.

  Nesteroidné protizápalové lieky

  Bruchy sa môžu liečiť doma nesteroidnými protizápalovými liekmi, ktoré majú analgetické a dekongestantné účinky. K tejto skupine liekov možno priradiť také lieky, ako je diklofenak, indovazín, gél Fastum.

  Masť Indovazin pomôže rýchlo sa zbaviť príznakov pomliaždeniny

  .

  Ruky mäkkých tkanív v akejkoľvek oblasti (prst na ramene, členok, kĺby atď.) Sa často liečia drogou, ako je Diclofenac. Napriek svojej účinnosti pri liečení poranení má liek aj niektoré kontraindikácie na použitie, konkrétne individuálnu neznášanlivosť na zložky, žalúdočné a duodenálne vredy, nádchu, koagulopatiu, obdobia tehotenstva a laktácie, deti do 6 rokov, poškodenie kože pri miesto nevyhnutnej aplikácie.

  Liek Diclofenac sa musí nanášať na pokožku cez modriny, pričom sa trochu trie. Produkt sa odporúča aplikovať niekoľkokrát denne na deti do 12 rokov a dospelých - až 3 krát. Na výrobok sa aplikuje obväz.

  Pri silnej bolesti si môžete vziať tabletkuDiclofenac.

  Ďalším liekom na podliatiny sprevádzané bolesťou a inými príznakmi je masť Indovazin. Liek prispieva k resorpcii podkožného krvácania, k eliminácii bolesti, zníženiu opuchov a obnoveniu normálneho krvného obehu. Masť nie je predpísaná pre individuálnu neznášanlivosť jej zložiek a pre miestne poškodenie kože. V deň musí byť poškodená plocha ošetrená až 5-krát, jemne ju trieť.

  Fastum gél má protizápalové a analgetické účinky, ktoré môžu rýchlo vyliečiť modrinu s poškodením mäkkých tkanív. Produkt sa nanáša na pokožku niekoľkokrát denne a jemne votiera do pokožky.

  Absorpčné látky

  Ak sa vytvorí hematóm so silnou modrinou nohy alebo inej oblasti, lieky s rozhodujúcim účinkom ho môžu zbaviť. Táto skupina zahŕňa fondy ako Troxevasin, Lifeguard, Lyoton.

  Najbežnejšou liečbou modrín je masť troxevasínu. Nepredpisujte liek, ak sú v mieste podliatiny otvorené rany. Pokyny naznačujú, že sa treba vyhýbať kontaktu s očami alebo sliznicami. Ak sa tomu nedá vyhnúť, mali by ste ich čo najrýchlejšie a dôkladne umyť tečúcou vodou. Na deň sa odporúča ošetriť modrinu 2-3 krát, trením do pokožky.

  Balzam na záchranu života je univerzálny prostriedok na liečenie mnohých zranení

  .

  Balm Rescuer - pomerne účinný nástroj v boji proti modrinám prstov na nohách(iné oblasti) a iné traumatické zranenia. Liek podporuje hojenie rán a resorpciu hematómov. Podľa mnohých štúdií je taký balzam považovaný za jeden z najúčinnejších prostriedkov na tento účel, dokonca ani pre všetky slávne diklofenaky. Nástroj sa aplikuje na modriny až 4-krát denne.

  Pomliaždená plocha sa môže ošetriť gélom Lyoton, ktorý je antikoagulantom. Droga pomáha riešiť hematómy, čím prispieva k rýchlemu liečeniu modrín. Pri takomto zranení produkt lieči poškodené oblasti až 3-krát denne.

  Lieky proti bolesti

  Odporúčame tiež prečítať si: Ako liečiť modriny

  Patria sem paracetamol, diklofenak, ibuprofén, ktoré sa používajú vo forme tabliet. Liek Paracetamol má analgetický účinok a tiež slabý protizápalový účinok. Nemôžete brať tablety pre ľudí s individuálnou neznášanlivosťou na zložky a chronický alkoholizmus.

  Môžete si vziať Ibuprofen na zmiernenie bolesti spôsobenej pomliaždenou pätou, členkom alebo inou časťou. Liek by nemali užívať ľudia trpiaci gastrointestinálnymi chorobami, individuálnou neznášanlivosťou na zložky lieku, ako aj tehotné ženy a deti mladšie ako 6 rokov.

  Diklofenak sa môže použiť nielen vo forme masti, ale aj vo forme tabliet na anestéziu poškodenej oblasti. Liek má výrazný analgetický účinok a pomáha eliminovaťdokonca silná bolesť.

  Fyzioterapia

  Ako inak možno liečiť modrinu? V prípade zranení kĺbov, napríklad lakťových kĺbov, môže lekár predpísať fyzioterapeutické postupy. Sú potrebné pri ťažkých zraneniach, keď nie je možné liečiť ich samotnými liekmi. V spojení s liečbou fyzioterapia zvyšuje ich účinok a rýchlejšie zotavenie.

  Vo väčšine prípadov sa predpisuje elektroforéza s liečivými látkami, mignioterapia, laserová terapia, liečba UHF, balneoterapia.

  Pri podliatinách 2–3 stupňov je predpísaná elektroforéza s drogami

  Odborníci spolu s fyzioterapiou odporúčajú masáž a pohybovú terapiu, ktorú predpisuje ošetrujúci lekár. Pokiaľ je končatina v imobilizačnom obväze, je potrebné vykonať gymnastiku, ktorá pomôže predchádzať stagnácii krvi a obnoviť pohyblivosť zraneného oddelenia. Po odstránení obväzu je možné vykonať masáž, aby sa oblasť vyvinula s modrinami.

  Ľudové lieky

  Ako liečiť modrinu doma? Na záchranu prídu tieto liečivé zložky:

  • banán obyčajný (1 polievková lyžica drveného banánovníka zmiešaného s rovnakým množstvom cibule a medu, potom použitý ako obklad, pričom sa na modrinu nanáša po dobu 10-15 minút);
  • Ľubovník bodkovaný (zmiešajte kvetiny a rastlinný olej v rovnakom objeme, potom použite ako masť a vtierajte do postihnutej oblasti až 5-krát denne);
  • palina (trieť trávu aaplikované na postihnutú oblasť každých 1,5 hodiny počas 10 minút);
  • aloe (list rastliny sa rozreže na dva a aplikuje sa rezom na boľavé miesto);
  • morská soľ a ocot (1 čajová lyžička soli a 100 ml octu sa dôkladne premiešajú, plátno sa navlhčí v roztoku a aplikuje sa na modrinu počas 30 minút);
  • vnútorný tuk, chmeľové šištičky (200 g tuku sa zmieša so sušenými kužeľmi s objemom 50 g a používa sa ako masť, ktorá sa počas dňa vtiera do podliatin);
  • lopúcha a rastlinný olej (korene lopúcha v objeme 100 g sa zmiešajú so pohárom oleja a nechajú sa vylúhovať jeden deň; hotový produkt sa používa ako obklad).

  Trampolíny sa predávajú v každom stánku lekárne, čo predstavuje účinnú liečbu modrín. Prášok sa riedi v súlade s pokynmi a aplikuje sa na boľavé miesto. Ak sa vyskytne modrina 2. - 3. stupňa závažnosti, je lepšie sa poradiť so svojím lekárom. Ľudové prostriedky v takýchto prípadoch môžu byť neúčinné.

  Chirurgia

  Pri veľkom a hlbokom hematóme mäkkých tkanív vytvorenom po podliatine je predpísaná punkcia, po ktorej je postihnutá oblasť fixovaná tlakovým obväzom. V niektorých prípadoch jeden postup nestačí na vyliečenie pomliaždeniny, takže sa po určitom čase opakuje. Punkcia sa vykonáva, aby sa zabránilo infekcii hematómu.

  V iných prípadoch sa bude zaobchádzanie s modrinami líšiť v závislosti od oblasti, v ktorej bolo prijaté. Napríklad s modrinami v mozgu sa vykonáva operácia - trepanácia lebky.Odstráni sa objemové zameranie drvenia a potom sa uskutoční osteoplastická trepanácia. Ak sa zvýši intrakraniálny tlak, uskutoční sa dekompresná trepanácia.

  Ak sa môžu modriny mäkkých tkanív liečiť doma, potom sa liečenie poranení kĺbov, kostí a stavcov najlepšie uskutoční pomocou špecialistu. Len tak sa dá vyhnúť negatívnym dôsledkom.