Ako liečiť meningitídu

Obsah

  Meningitída je infekčné ochorenie, pri ktorom sa zapáli sliznica mozgu alebo miechy. Ťažké bolesti hlavy začínajú mučiť človeka, horúčka stúpa, vedomie je narušené a oblasť krku je znecitlivená. Príčinou vývoja tohto ochorenia môže byť vírus, závažná infekcia, baktérie a huby. U detí a mužov je toto ochorenie častejšie ako u žien. Riziko postihnutia sa zvyšuje najmä na jeseň, v zime a na jar. A keďže toto ochorenie je niekedy smrteľné, musíte vedieť, ako liečiť meningitídu.

  Prvá pomoc

  Hneď, ako sa u osoby diagnostikuje meningitída, mala by sa jej okamžite poskytnúť lekárska pomoc. Zvyčajne sa to deje vo fáze, keď pacient ešte nebol hospitalizovaný. To je skutočne dôležité, pretože od samého začiatku choroby uplynie len veľmi málo času, kým dôjde k značnému poškodeniu mozgových membrán. Ak sa počas tohto obdobia neprijmú vhodné opatrenia, môže sa situácia vyvinúť pred vytvorením infekčného toxického šoku.

  9. Poskytovanie lekárskej starostlivosti pozostáva z niekoľkých krokov. Hormonálne lieky, ako je prednizolón a dexametazón, sa môžu pacientovi podávať intravenózne. V tomto prípade sa nevyhnutne používa roztok glukózy (Eufillin). Na prevenciu edému mozgu sa používa Lasix alebo Furosemide. Potom sa do tela intramuskulárne dodáva maximálna možná dávka.antibakteriálne liečivo.

  Na zabránenie vzniku šoku sa vykonáva infúzna terapia. V tomto prípade sa používa kryštaloidový roztok, vitamín C a hormonálne činidlo. Ak sa súčasne zníži krvný tlak, podá sa liek Polyglukin a nejaký druh srdcového typu. A keď sa vyskytnú závažné kŕče, potom sa používajú súčasne seduxen a difenhydramín.

  Po takýchto udalostiach je osoba prevezená do nemocnice. Liečba sa zvyčajne vykonáva na oddelení infekčných chorôb v nemocnici. Ak hovoríme o sekundárnej meningitíde, ktorá sa vyskytuje pri traumatickom poranení mozgu, potom sa uskutoční intenzívna terapia bez toho, aby sa pacient umiestnil na infekčné oddelenie.

  Základy liečby tohto ochorenia

  Liečba meningitídy musí byť nevyhnutne komplexná a musí mať antivírusové, antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti. Režim liečby zvyčajne pozostáva z nasledujúcich krokov:

  1. V prípade potreby hospitalizácia pacienta.
  2. 16. Súlad s lôžkom.
  3. Použitie liekovej terapie.
  4. Detoxikácia tela a odstránenie nepriaznivých symptómov.

  Keďže meningitída je pomerne nebezpečná choroba, jej liečba sa často vykonáva v nemocnici. Okrem toho môže byť pôvodcom choroby niekoľko infekcií. V stacionárnych podmienkach je pacient chránený pred nadmerným hlukom a jasným svetlom. A lieky prísne kontrolujú odborníci ako špecialista na infekčné choroby aneurológ.

  Ak sa vyvinie meningitída s niekoľkými infekciami, nedá sa vyhnúť hospitalizácii

  .

  Počas liečby sa predpisujú antibiotiká.

  Najmä ak je meningitída spôsobená činnosťou škodlivých baktérií a zároveň nadobúda hnisavú formu. Na blokovanie šírenia vírusu a odstránenie najnepriaznivejších príznakov choroby sa používa terapia, ktorá sa najčastejšie predpisuje pri prechladnutí.

  Pri liečbe meningitídy u dospelých a detí sa môžu používať lieky lekárskeho charakteru, ktoré znižujú intrakraniálny tlak, ako aj antipyretické lieky. Antioxidanty a lieky, ktoré stimulujú prietok krvi v mozgu, sa niekedy predpisujú.

  Na odstránenie toxických látok nahromadených počas silnej liečby z tela sa vyžaduje detoxikácia. Zvyčajne pozostáva z užívania Enterosgelu alebo Atoxilu. Potom človek stále pije priebeh imunostimulačných a vitamínových komplexov. Počas celého procesu úpravy sa odporúča bohatý nápoj a je lepšie, ak ide o čaj s malinami, šípkový vývar alebo ovocný nápoj. To znamená, že všetky nápoje obsahujúce zdravý vitamín C.

  Lieky

  Antibakteriálna terapia je predpísaná na liečbu závažných príznakov meningitídy. Vychádza z nasledujúcich liekov:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť mozgové cievy
  • penicilín;
  • ampicilín;
  • cefalosporíny;
  • karbapenémy.

  Na úplnom začiatkuPenicilín sa používa ako intramuskulárna injekčná liečba. Je predpísaný každé tri hodiny a dávka lieku sa počíta na základe hmotnosti osoby. Ampicilín je potom spojený s liečbou, ktorej denná dávka je rozdelená do šiestich dávok. Po 72 hodinách sa uskutoční analýza mozgomiechového moku. A ak niet pozitívneho trendu, antibiotiká sa menia.

  V prípade cefalosporínov sa častejšie používajú lieky, ako je ceftriaxón alebo cefotaxím. Sú predpísané pre dospelých a deti a individuálne určujú požadované množstvo liečiva. Z karbapenémov však najčastejšie používaným liekom bol Meropenem. Podáva sa intravenózne každých osem hodín.

  Ak sa meningitída vyskytuje vo forme tuberkulózy, predpisujú sa navyše tieto lieky:

  • izoniazid;
  • etambutol;
  • Streptomycín.

  Na liečbu tuberkulóznej formy meningitídy sa pridáva liek Isoniazid

  ​​

  Na boj proti škodlivým baktériám lekári dopĺňajú celý komplex o rifampicín a pyrazinamid. Trvanie liečby antibiotikami trvá od 10 do 17 dní v závislosti od zanedbania samotnej choroby. Okrem toho sa všetky používajú vo forme injekcií, forma tabliet sa nepoužíva.

  Pri vírusovej meningitíde sa používa kombinácia liekov, ako je interferón a akýkoľvek glukokortikosteroid. Okrem toho sa navrhuje užívať barbituráty a nootropické lieky, vitamíny skupiny C a B.

  Liečba plesňovej meningitídy má tiež svoje vlastné charakteristiky. Ak má choroba charakter kandidáta alebo kryptokokov, predpisuje sa amfotericín B a 5-flucytozín. V niektorých prípadoch je liečba doplnená flukonazolom.

  Ak má osoba počas liečby meningitídy z tela alergické reakcie, potom sa k terapii pripoja antihistaminiká (Claritin, Suprastin). Na odstránenie zvracania a súčasného pocitu nevoľnosti sa používa Cerucal alebo Motilium. Na zníženie veľmi vysokej teploty sa používa Paracetamol, Diclofenac alebo Nurofen.

  Pomerne často s meningitídou človek trpí vnútornou podráždenosťou. Na odstránenie tohto príznaku je možné predpísať jeden zo sedatív (Tenoten, Valerian). Pretože pri tomto ochorení sa pozoruje opuch tkanív vrátane mozgu, predpisujú sa diuretiká (Urogluk, Diakarb, Furosemide).

  Tradičná medicína v boji proti meningitíde

  Okrem liečby predpísanej lekárom môžete bojovať proti meningitíde aj doma. V tomto prípade môže byť alternatívna medicína účinná. V takom prípade je potrebné zabezpečiť, aby bol pacient izolovaný od stresu a úzkosti, ako aj od hlasných zvukov. A svetlo v miestnosti, kde sa nachádza osoba s meningitídou, musí byť nutne slabé.

  Nasledujúce prírodné zložky môžu byť vynikajúcimi pomocníkmi v boji proti takým závažným chorobám, ako je meningitída:

   61) mak;
  • mäta a harmanček;
  • levanduľa;
  • ihly;
  • šípky a lipa.

  Najskôr rozdrvte mak a nalejte jednu lyžicu do termosky. Nalejte 200 ml mlieka a nechajte ho cez noc. Pripravená infúzia sa užíva 70 ml trikrát denne jednu hodinu pred hlavným jedlom. Tento domáci liek sa môže podávať deťom, ale v zníženej dávke (každá jedna polievková lyžica).

  Vývar na báze maku môže bojovať proti meningitíde doma

  Harmanček s mätou má nielen antibakteriálny účinok, ale tiež bojuje proti zápalom a vnútorným infekciám. Na liečebné účely si môžete pripraviť liečivý nápoj. Na tento účel sa musí lyžica harmančeka a mäty naplniť dvoma pohármi vriacej vody, zakryť nádobu vekom a nechať vývar stáť pol hodiny. Potom sa nápoj filtruje a polovica vývaru sa vypije okamžite a druhá pred spaním.

  Lavender má analgetické, diuretické, antikonvulzívne a sedatívne vlastnosti. Preto môže byť tento ľudový liek spojený aj s liečbou drogami. Musíte vziať dve čajové lyžičky suchého levandule, trochu nastrúhať a naliať 400 ml horúcej vody. Vývar sa ponechá celú noc, potom sa prefiltruje a vypije v dvoch sadách (ráno a večer), každá po jednej poháriku.

  Môžete si vytvoriť liečivý kúpeľ založený na ihličkách. Takýto vodný postup pomôže vyčistiť krv. Pri akútnej forme meningitídy je však lepšie takéto liečenie odmietnuť. Dobrý terapeutický účinok môže poskytnúť lip. Dve polievkové lyžice lipového kvetuje potrebné naliať liter vriacej vody. Nechajte vývar stáť 30 minút pod vekom a vypite výsledný nápoj namiesto bežného čaju.

  Šípka obsahuje veľké množstvo vitamínu C, takže sa tieto plody často používajú na liečebné účely. Vďaka tak dôležitému a užitočnému komponentu sa aktivuje imunitný systém, posilňujú sa ochranné vlastnosti tela, ktoré nakoniec začne intenzívne bojovať proti vnútornej infekcii.

  Na prípravu odvarov vitamínov je potrebné naliať niekoľko polievkových lyžíc ruží do 500 ml a priviesť ich k varu. Varte ďalších desať minút na miernom ohni a po odstránení z tepla nechajte pol hodiny na strane, aby trvala na svojom. Ochladený vývar sa vyberie dvakrát denne do pol pohára.

  Môžete pripraviť zbierku, ktorá tiež pomôže poraziť chorobu, ako je meningitída. Na tento účel by sa mali zmiešať rovnaké množstvá mäty a levandule, rozmarínu, koreňa valeriána a elekampanu. Výsledná zmes sa musí odobrať 20 g a naliať do pohára vriacej vody. Zbierka by mala byť podaná infúziou, po ktorej môže byť filtrovaná a okamžite vypitá. Takýto liek je potrebné pripraviť ráno a večer a po niekoľkých dňoch začne choroba ustupovať.

  Preventívne opatrenia

  Aby bola liečba meningitídy účinná a aby sa remisia choroby nemusela dodržať, musia sa dodržiavať odporúčania ošetrujúceho lekára, najmä ak sa týkajú preventívnych opatrení.

  Počas obdobia liečby a po zotavení bude potrebné dodržiavať pravidlá osobnej hygieny a snažiť sa po kontakte s ľuďmi trpiacimitoto utrpenie. Strava by mala pozostávať z potravín obohatených o minerálne a vitamínové látky. Pri náraste vírusových infekcií sa vyhnite preplneným oblastiam, najmä pokiaľ ide o uzavreté priestory.

  Počas obdobia liečby je nevyhnutné vykonávať mokré čistenie miestnosti, v ktorej pacient trávi väčšinu času a najmenej trikrát týždenne. Je potrebné sa snažiť vyhnúť závažnej podchladeniu tela. Mali by ste sa tiež držať ďalej od stresových situácií a keď k nim dôjde, musíte reagovať pokojnejšie. S nástupom infekcie, aj keď sa zdá byť zanedbateľná, je potrebné začať s liečbou, ktorá zabráni rozvoju choroby do chronickej formy.

  Všetky tieto odporúčania pomôžu konsolidovať výsledok získaný z komplexnej liečby meningitídy. Keď čelíte meningitíde a pýtate sa, či sa dá choroba vyliečiť rýchlo a efektívne, musíte pochopiť, že bez liekovej terapie sa nemôžete obísť. Ale na posilnenie svojej činnosti môže tradičná medicína.