Ako liečiť medzistavcovú prietrž

Obsah

  Medzistavcová hernia je nepríjemná a mimoriadne bolestivá komplikácia osteochondrózy. Patológia sa vyznačuje vyčnievaním medzistavcových platničiek medzi stavcami. Vývoj choroby môže byť indikovaný tonickým svalovým napätím a obmedzením pohybu v poškodenej oblasti chrbtice. Intervertebrálna hernia pravdepodobne spôsobí komplikácie: korene miechy, miecha a krvné cievy sa postupne stlačia.

  Nie je potrebné hľadať pomoc od tradičných liečiteľov - iba neuropatológ vie, ako zaobchádzať s medzistavcovou prietržou. Terapia sa uskutočňuje na základe výsledkov počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie.

  Ako začať liečbu

  Hlavnou príčinou medziobratlovej kýly je degeneratívne ochorenie kĺbového tkaniva. Chrupavky strácajú svoju elasticitu a znižuje sa príjem biologicky aktívnych a výživných látok. Patológia sa najčastejšie vyskytuje v jednej z nasledujúcich častí chrbtice:

  • hrudník,
  • krčka maternice,
  • bedrová kosť.

  Bez ohľadu na lokalizáciu medzistavcovej prietrže ten istý liek zahrňuje ošetrujúci lekár do liečebného režimu: svalové relaxanciá, chondroprotektory, protizápalové nesteroidné lieky. Týka sa to aj veľmi mladých ľudí. Intervertebrálna hernia bola nedávno diagnostikovaná u pacientov, ktorí majú iba 20 rokov. Je to ľahkéuhádnuť, že je to kvôli neustále sa zvyšujúcej informatizácii, ktorá sa stala príčinou sedavého životného štýlu. Tento problém vyvoláva zakrivenie chrbtice a poruchy obehového systému.

  V procese liečby medziobratlovej kýly doma a /alebo s cieľom zabrániť rozvoju choroby pacient nielen berie lieky a vykonáva terapeutické cvičenia. Je tiež potrebné počúvať lekárske odporúčania:

  • v prípade potreby schudnúť. Čím vyššia je telesná hmotnosť osoby, tým väčšia je pravdepodobnosť problémov s chrbticou. Už vo fáze liečby musíte starostlivo skontrolovať svoju stravu a vylúčiť z nej mastné a vyprážané potraviny;
  • sa vyhýbajú ťažkej fyzickej námahe. Pri zdvíhaní alebo nosení závaží môžete situáciu zhoršiť natoľko, že pacientovi pomôže iba chirurgický zákrok. Ak je patológia diagnostikovaná u osoby, ktorá už dlho stála na nohách, potom v prípade genetickej predispozície na výskyt kýly medzi stavcami lekári dôrazne odporúčajú zmeniť miesto výkonu služby;
  • lieči sprievodné choroby. Ani použitie najmodernejších liekov v terapii neprinesie úľavu, ak má pacient chronickú intoxikáciu alebo infekčný proces, najmä tuberkulózu. Tieto patológie bránia vstupu živín do kostného tkaniva a významne oneskorujú regeneráciu.

  Počas liečby medziobratlovej kýly je prísne zakázanéfajčiť a piť alkohol. Terapia je primárne zameraná na obnovu, zlepšenie zásobovania krvi a čiastočnú regeneráciu chrupavky a etanol a toxické tabakové živice interferujú s regeneráciou.

  Neliečivá liečba

  Je celkom možné vyliečiť kýlu chrbtice bez chirurgického zákroku, ale iba v počiatočnom štádiu choroby. Okrem toho v tomto prípade neuropatológovia uprednostňujú liečbu bez použitia liekov, ktoré majú početné vedľajšie účinky (najmä na gastrointestinálny trakt). Lekári odporúčajú, aby pacienti pravidelne cvičili. Fyzioterapeut sa venuje individuálnemu výberu cvičení po preštudovaní výsledkov inštrumentálneho štúdia. Extrakcia chrbtice sa často praktizovala pomocou špeciálneho lôžka a vážením. Medzi najúčinnejšie procedúry patrí masáž, akupunktúra, terapeutické cvičenia.

  Medziobratlová hernia v počiatočnom štádiu môže byť ošetrená masážou

  Masáž

  Klasická masáž sa používa na medziobratlovú prietrž lokalizovanú v akomkoľvek segmente chrbtice - krčka, hrudník a bedro. Používa sa ako nezávislá terapia a pripravuje pacienta na odsávačku pár. Procedúru vykonávajú výlučne špecialisti, pokiaľ na poškodených oblastiach nie je aktívny účinok. Povolené vibrácie alebo intenzívne:

  • trenie;
  • hladenie;
  • miesenie.

  Klasická masáž bedrovej chrbtice pomáha znižovať závažnosť bolesti a obnovuje optimálne prísun krvi do poškodených tkanív. Počas procedúry sa svaly uvoľňujú a sťahujú, znižuje sa napätie, normalizuje sa výživa tkanív. Charakteristickým rysom tohto typu masáže je aktivácia odtoku lymfy, ktorý vám umožňuje rýchlo eliminovať opuchy.

  Reflexológia

  Reflexoterapia alebo akupunktúra sa široko používa pri liečbe stavcovej kýly bedrovej chrbtice.

  Umožňuje efektívne odstraňovať bolesť, zabraňuje rozvoju zápalu v oblastiach s patologickým procesom. Terapeutický postup významne znižuje trvanie liečebného postupu, znižuje pravdepodobnosť chirurgického zákroku. Ako ľudské telo reaguje na akupunktúru:

  • svalové kŕče sa znižujú - výsledok premiestnenia medzistavcových platničiek a zovretie koreňov nervov;
  • tlak na oblasť bolestivých pocitov sa znižuje, čo sa stáva dôvodom na odstránenie herniálneho zápalového procesu;
  • zlepšuje krvný obeh a zmierňuje napätie svalových vlákien v oblasti patológie;
  • nervové zakončenie je blokované, bolesť sa eliminuje.

  Počas reflexológie sa aktivujú metabolické procesy a biologicky aktívne a výživné bunky začínajú prúdiť do poškodených buniek a tkanív.látky. Nepochybnou výhodou tohto postupu je mierny účinok na chrbticu a mobilizáciu obranyschopnosti tela.

  ​​

  Manuálna terapia

  Manuálna terapia pomôže liečiť kýlu chrbtice. Opraví patológiu, zmierni alebo úplne odstráni bolesť. Obratle a medzistavcové platničky sa vrátia do svojej prirodzenej polohy. Chiropraktik okrem toho eliminuje následky a podľa možnosti počiatočnú príčinu zápalového procesu. Osteochondróza sa spravidla stáva faktorom vyvolávajúcim vývoj medzistavcovej prietrže, na ktorej sa podieľajú aj títo odborníci.

  Manuálna terapia sa skvele spája s masážou, napínaním miechy a akupunktúrou. Postup je nasledujúci:

  • zahrievanie a trenie svalov chrbtice bez použitia masážnych olejov;
  • dodanie kĺbov, svalov a fasád správnemu prirodzenému postaveniu;
  • uvoľnenie svalov, ktoré sa počas prípravy a priebehu relácie napínali;
  • postupné svalové napätie na odstránenie bolestivých kŕčov a zlepšenie krvného obehu.

  Chiropraktici sú schopní vyliečiť bedrovú medzistavcovú prietrž tlakom alebo akupresúrou. Táto technika umožňuje znížiť počet svalových uzáverov alebo ich úplne zbaviť.

  Elektroforéza

  Elektroforéza pomôže liečiť medzistavcovú prietrž bez chirurgického zákroku. Postup je založený na zavedenílieky na miesto poškodenia pomocou elektrických impulzov. Ako prípravky sa používajú roztoky zlúčenín organického pôvodu Karipain a Papain. Majú schopnosť:

  • opravy deformovaných tkanív;
  • dodávajú výživné a biologicky aktívne látky do poškodených oblastí akejkoľvek chrbtice;
  • zlepšujú krvný obeh v tkanivách;
  • znižujú závažnosť vyčnievania prietrže.

  Pred zákrokom sa na pokožku pacienta, cez ktorú sa dodáva prúd, pripoja dve elektródy. Vytvorené elektrické pole uľahčuje prienik liekov. Elektroforéza nespôsobuje žiadne nepohodlie, je možný iba mierny pocit brnenia.

  Elektroforéza pomôže zmierniť bolesť a zápal v medzistavcovej prietrži

  Liečba drogami

  Prijatím liekov proti bolesti nebude možné vyliečiť stavovú kýlu. V ľudskom tele sa už začali vyskytovať degeneratívne zmeny, ktoré sa budú rozvíjať iba pri absencii adekvátnej liečby. Toto ochorenie si vyžaduje integrovaný prístup - korekcia životného štýlu, liečebné postupy a užívanie farmakologických prípravkov. Aké ošetrenie sa bude vyžadovať:

  • etiotropická terapia zameraná na odstránenie ochorenia, ktoré spôsobilo výskyt medzistavcovej prietrže;
  • Na zbavenie sa osôb trpiacich stuhnutosťou a bolesťou je potrebná symptomatická liečbabolesť;
  • patogénna terapia, ktorá bráni progresii patológie a rozvoju nebezpečných následkov.

  Ak bola medziobratlová hernia diagnostikovaná v zanedbanej forme, potom sa nemožno vzdať chirurgického zákroku. Neuropatológ sa však pred vymenovaním operácie snaží napraviť situáciu pomocou drog.

  NSAID

  Lekári predpisujú nesteroidné protizápalové lieky najčastejšie na liečbu doma chrbtice vrátane kýly. Patologické procesy sú sprevádzané bolesťou a opuchom. Hlavným dôvodom týchto negatívnych príznakov je postupne sa šíriaci zápalový proces, ktorý ovplyvňuje zdravé tkanivové miesta. NSAID vo forme tabliet alebo kapsúl sa používajú na rýchle odstránenie bolesti.

  Nasledujúce terapeutické látky majú najväčšiu terapeutickú účinnosť:

  • meloxikam;
  • diklofenak;
  • nimesulid;
  • ibuprofén;
  • Celecoxib.

  Na zmiernenie akútnej bolesti sa tieto lieky podávajú parenterálne. Napriek svojim protizápalovým a výrazným analgetickým vlastnostiam nie sú NSAID predpísané všetkým pacientom. Majú významný počet kontraindikácií a vedľajších účinkov.

  Jedným z nich je poškodenie slizníc gastrointestinálneho traktu. Nesteroidné protizápalové lieky sa neodporúčajú používať u ľudí s chorobami tráviaceho traktu. Pri liečbe kýly spolu sPri NSAID sú pacientom predpísané inhibítory protónovej pumpy Omeprazol, Pantoprazol, Rabeprazol, aby sa znížila produkcia kyseliny chlorovodíkovej glandulárnymi bunkami.

  Chondroprotektory

  Terapeutický účinok chondroprotektorov nie je zrejmý okamžite, ale ako hlavná zložka sa hromadí v kĺbovom, chrupavkovom alebo kostnom tkanive. Môžu liečiť prietrž lumbálnej chrbtice doma pomocou dlhých chodov s krátkymi prerušeniami. Trvanie liečby trvá niekoľko mesiacov až rok. Chondroprotektory bežne používané pri medzistavcovej prietrži zahŕňajú:

  • Arkoxia;
  • Alflutop;
  • Don;
  • Structum;
  • Chondrogard;
  • Elbon;
  • Theraflex.

  Prípravky zahŕňajú syntetické (chondroitín sulfát) alebo prírodné (žraločia chrupavka) prísady. Tieto zlúčeniny sú súčasťou kostného tkaniva osoby s normálnym zdravotným stavom. Použitie chondroprotektorov môže spomaliť degeneratívne procesy, zastaviť ničenie kĺbov. Lieky sa môžu predpisovať pacientom s predispozíciou na vývoj chorôb pohybového aparátu na ich prevenciu.

  Teraflex pomáha opravovať kĺby s medzistavcovou prietržou

  Svalové relaxanciá

  Svalové relaxanciá pre medzistavcové prietrže sa používajú na zníženie závažnosti alebo úplného odstránenia svalových kŕčov. Pri súčasnom použití s ​​nesteroidnými protizápalovými liekmi dávkaten je výrazne znížený. Tým sa zabráni rozvoju komplikácií ovplyvňujúcich sliznice gastrointestinálneho traktu. Na liečbu zápalového procesu sa používajú tieto svalové relaxanciá

  • Mydalm v tabletách alebo v roztoku na intramuskulárne podanie je schopný rozširovať krvné cievy. Má analgetické a svalové relaxačné účinky;
  • Baclosan rýchlo potláča bolestivé kŕče svalových vlákien. Pacient znovu získa schopnosť pohybu bez akýchkoľvek nepohodlia;
  • Sirdalud obnovuje prirodzenú pohyblivosť kĺbov poškodených prietržou a vykazuje terapeutickú aktivitu pri akútnych spazmoch.

  Veľký počet kontraindikácií a vedľajších účinkov obmedzuje počet pacientov, ktorým neuropatológovia predpisujú tieto lieky. Nepoužívajú sa pri liečbe vertebrálnej kýly doma, ak je u osoby diagnostikovaná závažná choroba obličiek a močového systému. Svalové relaxanciá sa používajú opatrne pri liečbe starších a starších ľudí.

  Použitie mastí, gélov, krémov a balzamov

  Okrem použitia kapsúl, tabliet a parenterálnych roztokov sa môžu medzistavcové prietrhy krčných, hrudných a bedrových sprejov liečiť aj masťami alebo gélmi. Existujú typy fondov na vonkajšie použitie, ktoré sa líšia v princípe činnosti. Masti sú otepľujúce, rušivé, analgetické, protizápalové, znižujúceopuch tkanív. Chondroprotektory sú súčasťou niektorých krémov, takže lieky pomáhajú obnovovať poškodené tkanivá kĺbov a chrupavky.

  Ktoré masti najlepšie pomôžu:

  • diklofenak (Voltaren, Diclac, Diclogen);
  • Fastum gél;
  • Capsicam;
  • nimesulid;
  • Ortophen.

  Medzistavcové prietrhy je možné liečiť iba masťami - nanešťastie nie je možné vyliečiť iba vonkajšie drogy. Balzamy a gély dobre fungujú v kombinácii s tabletami a fyzioterapeutickými procedúrami. Výrazne znižujú bolesť, stuhnutosť, opuchy a opuchy kĺbov. To vám umožní rýchlo obnoviť ich funkčnú činnosť.

  Terapeutické omietky a horčičné omietky

  Vertebrálna hernia sa môže liečiť omietkami s rôznymi terapeutickými účinkami. Takéto vonkajšie lieky sa používajú veľmi pohodlne a mnohé z nich sa dokonca používajú na liečenie ochorení pohybového aparátu u tehotných žien a žien počas laktácie. Po nalepení protizápalovej alebo analgetickej náplasti v bedrovej oblasti sa liečivé látky postupne uvoľňujú a prenikajú poškodenými oblasťami. To spôsobuje zvýšený krvný obeh a zníženie závažnosti bolesti.

  Ktoré náplasti sa najčastejšie používajú:

  • Voltaren;
  • Ketonal;
  • Versatis.

  Činidlá na vonkajšie zahrievanie pomáhajú zvyšovať pohyblivosť kĺbov - korenienáplasť a horčičné omietky. Extrakt z kapsuly a horčica majú rozptyľujúci, protizápalový a analgetický účinok. Tieto lieky nie sú predpísané pre pacientov s citlivou pokožkou z dôvodu vysokej pravdepodobnosti chemického popálenia alebo rozvoja alergickej reakcie.

  V prípade medzistavcovej prietrže sa dobre komprimuje pomocou Kalanchoe

  Ľudové liečivá

  Pri liečbe kýly v krčnej chrbtici, ako aj v hrudníku a bedrách, pomáhajú lieky vyrobené podľa receptov tradičných liečiteľov. Zahŕňajú rastlinné plodiny a liečivé rastliny s analgetickými, protizápalovými a dekongestantnými vlastnosťami. Čo radia tradiční liečitelia:

  • List Kalanchoe veľkoryso namažte medom a aplikujte na poškodené oblasti chrbtice;
  • kúpte sa v teplom kúpeli pridaním niekoľkých kvapiek éterických olejov borievky, borovice, jedle alebo smreku do vody;
  • Múmiu rozrieďte v čajovej lyžičke vody vo vrecku a potom zmiešajte s 3 lyžicami medu. Votrite do oblastí pokožky, kde sa bolesť najviac prejavuje.

  Pomáha nielen upokojovať nervovú sústavu, ale tiež odstraňuje bolesť tymiánu a mäty. V termoske by mali byť umiestnené na 7 lyžice. lyžice suchého rastlinného materiálu a zalejeme litrom vriacej vody. Trvajte na tom, že 2 hodiny, napätie a pitie v malých dúškoch po celý deň. Intervertebrálnu herniu je potrebné liečiť ľudovými liečivami až po stanovení diagnózy a základnej liečbe. S ich pomocoupozitívny výsledok je pevne stanovený a skracuje sa doba rehabilitácie.

  Mnoho pacientov sa obáva tejto otázky - je možné vyliečiť stavovú kýlu bez zásahu chirurgov. Vo veľkej väčšine prípadov stačí tabletky a liečebné postupy na obnovenie spoločnej mobility. Ale nebojte sa chirurgie. Moderné chirurgické techniky sú účinné a bezpečné, neznamenajú dlhé obdobie zotavenia.