Ako liečiť mandle

Obsah
  6. Problémy s mandliami môžu sprevádzať osobu už od detstva. Pri zníženej imunite je zápal mandlí u detí bežnou záležitosťou a niekedy problém prechádza spolu s dospievaním do dospelosti. Otorinolaryngológ povie, ako liečiť mandle, aby úplne eliminoval zápalový proces, predpíše na liečbu aj lieky.

  Zápalový proces, ktorý postihuje mandle, sa najčastejšie vyvíja s anginou mandlí, ako aj s anginou mandlí, ktorá prešla do chronického štádia. Liečbu choroby je potrebné začať už od prvých dní objavenia sa nepríjemných príznakov v hrdle, opuchu mandlí, objavenia sa bieleho plaku na mandlích. Teplota zvyčajne počas zápalového procesu prudko stúpa - to je ďalší znak toho, že choroba vstúpila do akútneho štádia a je potrebné začať s ňou bojovať čo najskôr.

  Konzervatívne metódy

  Zápalné žľazy je možné liečiť doma, ak to stav pacienta umožňuje. K pacientovi musí byť privolaný lekár, ktorý v prípade potreby rozhodne o hospitalizácii pacienta, zvyčajne to však nie je potrebné. Ako domáca liečba bude užitočná lokálna liečba postihnutých žliaz rôznymi antimikrobiálnymi liečivami. To je možné dosiahnuť pomocou oplachovania, inhalácie, spracovania žliaz so špeciálnymi sprejmi.

  Kloktanie so zapálenými žľazami je najjednoduchším a najúčinnejším spôsobom. Tento postupPomáha nielen odstraňovať zvyšky jedla, ktoré podporujú rast patogénnych baktérií, z ústnej dutiny. Pomocou opláchnutí môžete odstrániť hnisavé kôry, ktoré sa tvoria na mandlích, bielych plakoch, ako aj patogénne baktérie, ktoré svojou patologickou aktivitou podporujú priebeh zápalového procesu. Hneď ako sa zníži počet patogénnych baktérií, zápalový proces ustúpi, zväčšené žľazy sú menej červené a opuchnuté, bolesť a opuch zmiznú.

  Liečba zápalu mandlí opláchnutím je pomerne jednoduchá, ale postup sa musí starostlivo a pravidelne vykonávať. Iba potom je možné dosiahnuť požadovaný účinok. Do úst sa vloží dostatočné množstvo vyplachovacieho roztoku, hlava sa trochu zahodí a na 15 až 20 sekúnd sa vytvorí kloktadlo tak, aby sa liečivá tekutina dostala do zapálených žliaz čo najviac. Potom sa tekutina vyplivne a získa sa ďalšia dávka. Kloktanie s akútnym zápalovým procesom je potrebné každú pol hodinu, a keď zápal ustúpi, trikrát až štyrikrát denne.

  Kloktanie ľudovými prostriedkami

  Existuje veľa rôznych receptov na kloktanie. Najbezpečnejším roztokom na oplachovanie sú infúzie a odvarky liečivých bylín, ľudové metódy.

  Roztok sódy - „klasika žánru“ v liečbe zapálených mandlí

  Pri silnom zápale žliaz bude liečenie vredov iba pomocou ľudových prostriedkov neúčinné -musíte ich používať spolu s tradičnými odporúčaniami lekára. Po uplynutí akútneho obdobia je možné v liečbe ľudovými liekmi pokračovať až do úplného zotavenia pacienta.

  Najobľúbenejším riešením zápalu žliaz je sóda.

  Nielenže pomáha odstraňovať zápalový proces, ale tiež zmierňuje bolesti, opuchy. Recept na prípravu produktu je veľmi jednoduchý - je potrebné zobrať lyžičku sódy a rovnaké množstvo soli v pohári horúcej vody, miešať jednotlivé zložky, až kým sa úplne nerozpustí, a potom do nej pridať pár kvapiek jódu. S mierne ochladeným roztokom kloktajte niekoľkokrát denne.

  Kloktadlo sa môže zakladať aj na liečivých bylinách. Najsilnejšími bylinkami, ktoré pomáhajú eliminovať zápal žliaz, sú šalvia, harmanček, rebríček, nechtík a dubová kôra. Tieto zložky sú súčasťou lieku Rotokan. Dá sa kúpiť v lekárni, ale liek obsahuje alkohol. Preto je pre deti lepšie pripraviť výrobok samostatne.

  Ak sa mandle bolia, môžu sa na hrdlo aplikovať obklady. Alkoholický obklad pomáha veľa, ale nemôžete ho aplikovať s čistým alkoholom, pretože na pokožke dôjde k popáleniu. Na citlivej pokožke sa veľmi často vyskytujú popáleniny, potom nie je ľahké ich vyliečiť. Preto vo väčšine prípadov dajte vodku obklady. Nemajú taký negatívny vplyv, hoci sú menej účinné ako alkohol.

  Žľazy u dieťaťa sa môžu liečiť obkladmi teplého tvarohu alebo zemiakov.Zemiaky a hnetenie uvaríme a tvaroh uvaríme vo vodnom kúpeli. Horúce suroviny sa vkladajú do vaku, izolujú sa bavlnenou látkou a nanášajú sa na hrdlo. Môžete ho podržať, kým kompresor nevychladne. Opuchnuté žľazy možno ošetriť teplým nápojom - horúce mlieko s maslom a lyžičkou medu. Namažte povrch hrdla kozím tukom. Vďaka tejto liečbe sa zmierňuje zápal mandlí.

  Na posilnenie všeobecnej imunity je užitočný vitamínový nápoj - brusnicové alebo brusnicové ovocné nápoje, malinové čaje, infúzie a vývarky zo šípiek, medovo-citrónový a zázvorovo-medový čaj. Na zmiernenie príznakov a posilnenie imunity sa používajú lokálne inhalácie s liečivými bylinami. Pomôže mincovňa, oregano, harmanček, tymián a eukalyptus. Inhalácie môžu vykonávať iba tí pacienti, ktorí netrpia alergickými reakciami a bronchiálnou astmou.

  Lekárske ošetrenie

  abscesy na mandlích sa môžu liečiť zavlažovaním rôznymi drogami. Veľmi účinným liekom je Lugolov roztok. Bol používaný už dlhú dobu a poskytuje dobré výsledky pri použití pacientov trpiacich zápalovými chorobami ústnej dutiny vrátane zápalu žliaz.

  Na ošetrenie žliaz môžete zavlažovať sprejom a namazať vatovým tampónom namočeným v hotovom Lugolovom roztoku. Obe formy liečiva majú dobrý protizápalový účinok a majú baktericídny účinok. Krk sa musí liečiť niekoľkokrát denne.

  V niektorých prípadoch bezužívanie antibiotík je nevyhnutné

  Pri významnom zvýšení teploty sa musia používať antibakteriálne lieky. Žľazy môžu byť liečené doma antibiotikami, ak neexistujú žiadne komplikácie, inak sú pacienti umiestnení v nemocnici. Patrí medzi ne amoxiclav a amoxicilín. Jedná sa o najbezpečnejšie lieky, ktoré dokonale zvládnu patogénnu mikroflóru, ktorá obmýva mandle. Tieto tablety patria do skupiny penicilínových liekov a ak sú neznášanlivé, možno použiť doxycyklín alebo kefalexín. Drogy sa neodporúčajú piť samostatne, až po vymenovaní lekára. V priemere je priebeh liekovej terapie 7 až 10 dní.

  Lokálne lekár predpíše dezinfekčný prostriedok hrdla. Použitím roztokov vyrobených vo farmaceutickom priemysle sa môžete zbaviť patogénov a významne znížiť populáciu patogénov. V tomto ohľade pomôže roztok rivanolu, furatsilínu, kyseliny boritej, peroxidu vodíka. Antimikrobiálne látky - jódinol, chlorofylipt, antioxidant - sa predávajú pripravené na opláchnutie. Rýchlo zmierňujú bolesť a opuchy.

  Tablety na vstrebávanie majú vynikajúce účinky na choroby krku. Faringosept tablety poskytujú dobrý účinok. Bojujú proti stafylokokom, streptokokom a pneumokokom. Tablety sú povolené počas tehotenstva a pre ženy počas laktácie, ale diabetici ich nemajú brať kvôli obsahu sacharózy.

  Strepsils má dobrý účinok. Je dostupný vo forme pastiliek a pastiliek na vstrebávanie. Liek obsahuje anestetický lidokain hydrochlorid, ako aj antibakteriálnu zložku amylmetakresol. Septolete pastilky majú podobný účinok, medzi ktoré patrí mentol, éterické oleje, tymol, benzalkóniumchlorid. Zloženie liečiva vyvoláva silný antimikrobiálny účinok. Droga bojuje proti hubám, Pseudomonas aeruginosa, anaeróbom, stafylokokom a streptokokom. Povolené pre deti od štyroch rokov.

  Chirurgické odstránenie žliaz

  Ak sa pacient často zapáli žľazy, objavia sa hnisavé sviečky, lekári navrhujú uchýliť sa k chirurgickému zákroku. Žľazy sa zvyčajne odstraňujú už v detskom veku, ale podobné operácie sa vykonávajú aj u dospelých pacientov.

  Príprava na operáciu si vyžaduje niekoľko testov:

   46. ​​všeobecné a klinické krvné testy;
  • analýza moču;
  • koagulogramy;
  • ​​
  • fluorografia.

  V prípade chronických chorôb môže byť potrebná konzultácia s lekárom. Pacientom by sa v čase operácie mali podať všetky očkovania podľa veku, v prípade potreby sa preočkuje.

  Chirurgia sa vykonáva v celkovej aj lokálnej anestézii. Zhlukovanie mandlí miestnymi anestetikami sa v súčasnosti prakticky nevykonáva, pretože účinok prítomnostipsychologické traumy pre pacienta. Navyše, podľa mnohých pacientov lokálna anestézia nie vždy vykonáva svoje funkcie a pacienti pociťujú bolesť.

  Operácia odstránenia mandlí sa uskutočňuje v lokálnej anestézii

  Vo väčšine prípadov sa preto vo všeobecnej anestézii používa liek promedol. Počas zákroku lekár oddelí adhézie, ktoré spájajú žľazy s okolitými tkanivami, špeciálnym raspátorom. U ľudí s častými relapsmi sú adhézie prirodzeným výsledkom zápalového procesu. Po uvoľnení žliaz pokračuje lekár k odstráneniu.

  Klasickým spôsobom, ako odstrániť mandle, je uchopiť slučku, ktorá rezy mandlí ostrými hranami. Ihneď po odstránení mandle sa otvorí krvácanie a zastaví sa tampónom namočeným v alkohole. Vzhľadom na to, že po odstránení zostáva krvácajúca rana a cievy sú exponované, lekári nevykonávajú odstránenie žliaz v akútnom období, keď je prítomný hnis. Na začiatok je patológia maximálne prevedená do latentného štádia, takže počas operácie sa má zabrániť nežiaducim komplikáciám.

  Klasická operácia odstránenia mandlí nie je jediným spôsobom liečby patológie. Aktívne sa používa kryodestručná technika - žľazy boli zmrazené pri nízkych teplotách (-190), po ktorých nastala nekróza tkaniva a následne boli odmietnuté. Lekári majú negatívny prístup k tomuto spôsobu liečby mandlí, pretože produkty rozkladu tkanív sa absorbujú do krvného obehu a prispievajú k intoxikácii tela.

  Laserové ošetrenie na odstránenie žliaz u dospelého alebo dieťaťa sa neuplatňuje všeobecne, pretože problém úplne nerieši. Laser sa používa iba u niektorých pacientov na zmiernenie bolesti v krku, ak sú žľazy zapálené, a tiež na ošetrenie odrezaného miesta samotnej mandle. Pri veľkých abscesoch nemôže laserové ošetrenie zvládnuť takéto objemy.

  Coblator je moderné zariadenie na odstraňovanie žliaz šetrnou metódou

  Z hľadiska odstraňovania žliaz je najmodernejšia technika spolupráce. Procedúra sa vykonáva pomocou špeciálneho kobalačného zariadenia, ktoré vytvára prúd iónov a prechádza ho žľazami. V dôsledku toho dochádza k deštrukcii tkaniva, ale zariadenie nezanecháva popáleniny, pretože teplota nepresahuje 60 stupňov.

  Po zákroku sa nepozorujú ložiská rozsiahlej nekrózy. Pomocou špeciálnych tipov môžete upraviť silu prístroja, čo vám umožní pracovať s malými aj veľkými žľazami. Zákrok sa nevykonáva na všetkých klinikách.

  Po klasickom zákroku je pacientom zakázané:

  • fyzická aktivita (na chvíľu);
  • teplé alebo studené jedlo;
  • pitie alkoholu;
  • vane, vane alebo sauny;
  • podvýživa.

  Ak sa operácia vykonáva šetrne, potom pacienti po nej nepocítia významné obmedzenia. Strava sa musí dodržiavať iba v prvých dňoch,závažnosť fyzickej aktivity je prakticky neobmedzená. Ak k operácii došlo bez komplikácií, nie je potrebné ďalšie ošetrenie. V niektorých prípadoch môžete na zaistenie doma použiť miestne antibiotiká - spreje alebo roztok Geksoralu, Oraceptu, Geksaspreyu alebo pastiliek Anzibel, Efizol.

  Niektorí pacienti odďaľujú chirurgický zákrok a snažia sa liečiť zápal žliaz konzervatívnymi alebo alternatívnymi metódami. Lekári hovoria, že úspešná liečba môže byť s akútnym zápalom žliaz, keď sú včasné účinné metódy liečby. Ak ochorenie prešlo do chronického štádia a žľazy ochorejú častejšie a neustále sa zvyšujú, potom je lepšie operáciu neodďaľovať, pretože existuje riziko vzniku závažných chorôb, ako je reumatická endokarditída, artritída, glomerulonefritída.