Ako liečiť lýtkové svaly

Obsah

  Mnoho ľudí sa aspoň raz za život stretlo s bolesťou lýtkového svalu. A častejšie ako ne, človek nevenuje pozornosť takýmto pocitom, všetko to pripisuje dlhej chôdzi, noseniu vysokých podpätkov alebo jednoducho záchvatu, ktorý vznikol. V dôsledku toho je návšteva u lekára odložená a nepríjemné a nepríjemné príznaky sa len zvyšujú.

  Bolesť v lýtkovom svale sa môže vyskytnúť z mnohých dôvodov. Ale vo väčšine prípadov tento jav naznačuje problémy s krvnými cievami, zápalové procesy, ktoré sa vyskytujú vo svalovom tkanive a choroby chrbtice. A aby ste zabránili rozvoju závažných komplikácií, musíte vedieť, aké sú skutočné príčiny bolesti lýtkového svalu a čo treba urobiť, aby ste sa ich čo najskôr zbavili.

  Príčiny bolesti lýtkového svalu

  Bolesť, ktorá sa vyskytuje v teľatách dolných končatín, je charakterizovaná trvaním, penetráciou a intenzitou. Človek normálne nemôže šliapať na boľavé chodidlo a netolerovateľné kŕče mu dávajú chodidlo, čo znemožňuje pohyb. A trvanie tejto podmienky je od niekoľkých sekúnd do niekoľkých minút.

  Dôvody vyvolávajúce tento jav môžu byť úplne odlišné. Môže ísť o neurologické poruchy spojené s problémami s mozgovou aktivitou alebo so zlomenými nervami v dolnej časti nohy. Kŕčovitý stav teliat sa vyskytuje aj vo svalovom tkanivehromadí sa veľké množstvo kyseliny mliečnej. Zvyčajne sa to deje v dôsledku zvýšenej fyzickej aktivity. Alebo hlavným dôvodom môže byť svalové napätie.

  Niekedy sa bolesti lýtkových svalov vyskytujú v dôsledku nedostatku minerálov, ako sú vápnik, draslík a horčík v tele. Častejšie môže tento faktor ovplyvniť ženy počas tehotenstva alebo ženy, ktoré dlhodobo dodržiavajú prísnu diétu. Hypoxia tiež vyvoláva kŕče a bolesti teliat. A výsledné zranenia nôh, pri ktorých sú poškodené nervové zakončenia, takmer vždy spôsobujú bolestivé útoky na dolnú časť nohy.

  Príčiny patologického charakteru

  Medzi patologické dôvody výskytu takéhoto problému patrí:

  • zápal dolnej časti nohy;
  • kŕčové žily;
  • žilová nedostatočnosť;
  • prítomnosť veľkého počtu krvných zrazenín;
  • ateroskleróza tepien v nohách;
  • patológia chrbtice a nervových vlákien;
  • myozitída a osteomyelitída.

  Pri kŕčových žilách, formách stagnácie krvi žily silno napučiavajú a v dôsledku toho sa na nohách objavujú ťažkosti a bolesť. Pri žilovej nedostatočnosti sa často rozvíja tromboflebitída a flebotrombóza.

  Kŕčové žily vyvolávajú bolesť lýtkového svalu

  .

  Pri tromboflebitóze sa vyvíja zápalový proces žíl dolnej končatiny, ktorý vyvoláva opuch dolných končatín a vyznačuje bolesť teliat. A pri flebotrombóze povrch pokožky nôh zčervená, v žilovej oblasti je cítiť silné teplo a vznikábolestivé kŕče.

  Pri osteochondróze, medzistavcovej prietrži a zakrivení chrbtice sa tiež vyskytuje nepríjemný pocit teliat. A to všetko preto, že hlavná telesná záťaž padá na dolné končatiny a spôsobuje zápal lýtkových svalov.

  Pokiaľ ide o neurologické choroby, bolesť nôh ostrá, s ďalšími príznakmi, ako sú horúčka a necitlivosť v dolných končatinách. Záchvaty bolesti začínajú náhle a prechádzajú rovnako rýchlo.

  Ak je narušený krvný obeh, spodné končatiny sa znecitlivia a svalové tkanivo začína trpieť hladom kyslíka. Výsledkom je, že teliatka sa počas dňa objavujú bolesťami pri chôdzi av noci osoba trpí ťažkými kŕčmi. A na vyliečenie tohto stavu svalu gastrocnemius musíte najprv určiť hlavný faktor, ktorý vyvolal výskyt bolestivého kŕča.

  Počas myozitídy dochádza k zápalu lýtkového svalu, ktorý samozrejme vyvoláva výskyt silnej bolesti. V tomto prípade je jav sám o sebe bolesť v prírode, ale s pohybmi sa zosilňuje. A ak sa pokúsite cítiť teľatá, potom vo svalovom tkanive nájdete tulene vo forme malých uzlíkov. Pri osteomyelitíde, keď zápalový proces ovplyvňuje kostné tkanivo teliat, bolesť je dlhá a konštantná.

  Hlavné smery liečby

  Ak sa tento jav vyskytuje iba počas chôdze, môže to byť príznak osteochondrózy alebo plochých nôh. Takže začnite s liečbou v takýchtoprípady potrebujú veľké ochorenie.

  Ak hlavný dôvod spočíva v postihnutých žilách, mali by ste sa okamžite poradiť s fleboológom.

  V závislosti od štádia choroby predpisuje potrebné masti (Troxevasin) alebo gély (Fastum-gel, Lyoton). Tieto lokálne lieky zmierňujú nepríjemné príznaky a dodávajú nohám ľahkosť.

  Masť Troxevasin zmierňuje bolesť teľaťa, ak je jej príčinou poškodenie žíl

  .

  Ďalej sa predpisujú perorálne lieky. Toto je Detralex alebo Venarus, ktoré tlmia žilové cievy, znižujú krvné zrazeniny a obnovujú narušený obeh. Ak je bolesť, ktorá sa vyskytuje v teľatách nôh, spojená s neurológiou, potom je základom liečby fyzioterapia a liek na bolesť.

  Prvá pomoc pri bolestiach lýtka

  Najčastejšie bolesť v lýtkovom svale prekvapuje človeka. A na odstránenie tohto nepríjemného pocitu by sa chodidlá mali položiť na chladnú podlahu a samotné teľatá by sa mali intenzívne trieť. Môžete použiť ihlu, ktorú musíte jemne a pomaly brúsiť v oblasti nôh. Táto metóda umožňuje obnoviť narušený obeh a eliminovať nepríjemné pocity, ktoré sa objavili.

  Ak sa na pozadí úrazu objavila bolesť teľa, musíte okamžite zaujať pohodlné miesto, minimalizovať svoju mobilitu a zavolať sanitku, ktorá by mala osobu priviesť na pohotovosť. Pri veľmi silnej bolesti je dovolené užívať lieky proti bolesti a samotná noha je lepšiapostavte sa na akýkoľvek kopec a v tejto polohe počkajte na lekára.

  Liečba v závislosti od hlavnej príčiny bolesti

  Keď sa bolesti v tele vyskytujú na pozadí osteomyelitídy, lekár predpíše terapiu v nemocnici. Najskôr sa pomocou antibakteriálnych liekov odstráni zápalový proces. Súčasne sa predpisujú protizápalové nesteroidné lieky, ktoré blokujú bolestivé kŕče. A aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu infekcie, lekár môže predpísať transfúziu prvkov a krvnej plazmy. Na konci takejto liečby, keď je zápal odstránený, sa pacientovi odporúča fyzioterapia, terapeutická masáž a špeciálna gymnastika.

  Ak kaviár bolí v dôsledku ochorení periférnych nervov, potom sa všetka liečba vykonáva pod dohľadom neurológa. Špecialista predpisuje lieky proti bolesti a lieky s antibakteriálnymi vlastnosťami. A na odstránenie bolesti vyvolanej zovretým nervom sa predpisujú lieky, ktoré uvoľňujú svaly tela.

  ​​

  Lieky, ktoré uvoľňujú svaly tela, tiež zmierňujú bolesť v tele

  .

  Ak sa bolesť lýtkového svalu javí ako symptóm problémov s chrbticou, akútne procesy sa liečia blokádami a liekmi, ktoré zmierňujú zápal. Okrem toho sa predpisujú analgetiká a predpisujú sa masáže.

  S tromboflebitídou, pri ktorej človek tiež trpí bolesťou teliat, sa zaobchádza komplexne. To je použitie studeného alkoholuobklady, ktoré sa aplikujú na postihnuté oblasti. Lekár tiež odporúča aplikovať na teľatá protizápalové masti. Ďalej je možné predpísať lieky, ktoré stimulujú krvný obeh žilovými a malými cievami, ako aj antihistaminiká, ktoré znižujú opuch.

  Ľudové lieky na bolesť teľaťa

  Tradičná medicína dokáže doma zmierniť bolesť, odstrániť zápaly a znížiť opuch tkanív. Môžete urobiť odvar z brezy, slamienky a mrkvy. Všetky komponenty sú brané do pol polievkovej lyžice. K nim musíte pridať ľubovník bodkovaný, stonky čerešní, sláčik a medveď, ale už v množstve plnej polievkovej lyžice. Zložky sa zmiešajú a nalejú sa do vriacej vody.

  Takáto odvar sa podáva infúziou počas 12 hodín. Keď je hotový, navlhčí sa do neho kúsok tkaniva, ktorý sa ovinie okolo boľavej nohy. Tento postup opakujte trikrát denne.

  Púpava komprimuje dostatočne dobre bolesť. Je potrebné použiť listy tejto rastliny, ktoré by sa mali vopred rozdrviť, a teľatá sa pokryjú výslednou hmotou. Na vrchole musíte zviazať obväz alebo gázu a nechať obklad na celú noc.

  Husacia cinquefoil má analgetický účinok a zmierňuje akýkoľvek zápalový proces. Preto sa môže použiť na prípravu terapeutických obkladov. Nakrájajte trávu a päť lyžičiekcinquefoil nalejte malé množstvo vriacej vody. Výsledná zmes sa musí naniesť na tenkú vrstvu a aplikovať taký obklad na vajcia po dobu 30 minút.

  Obal púpavy zmierňuje bolestivé kŕče teliat

  Terapeutické odreniny

  Úloha, ako liečiť bolesť svalov lýtka, sa dá zvládnuť trením, ku ktorému dochádza v oblasti kŕčov. Na tieto účely sa môže použiť infúzia agáve a fíkusu, ktorá sa pripravuje s vodkou. Roztok by sa mal podávať infúziou počas troch týždňov a každý deň by sa ich mali trieť nohy.

  Trenie s kuracím vajcom pomôže zmierniť silnú bolesť. Aby ste to dosiahli, musíte oddeliť žĺtok od bielkoviny, pridať doň lyžičku terpentínu a lyžicu jablčného octu. Všetky zložky spolu zmiešajte, dobre ich porazte a pri každom bolestivom kŕči vtierajte vajcia takým zložením.

  Ďalší účinný recept, ktorý pomáha zabudnúť na nepríjemné pocity a bolesť teliat po dlhú dobu, je rastlinný olej. Príprava lieku je jednoduchá. Do pohára nalejte rastlinný olej, pridajte doň lyžičku soli a počkajte, kým sa úplne nerozpustí. S výsledným zložením musíte každý večer trieť nohy a chodidlá a potom si navliecť teplé ponožky zhora. Po pol hodine sa nohy umyjú vodou a musíte okamžite ísť spať. A ak urobíte tento postup niekoľkokrát, potom môžete zabudnúť na kŕče teliat.

  Infúzia pripravená z gaštanov (50 g) a 200 ml pomôže odstrániť bolesť a kŕče v lýtkovom svale.vodka. Roztok sa má podávať infúziou po dobu troch týždňov, po ktorých sa môže použiť na liečebné účely.

  Preventívne opatrenia

  Na minimalizáciu rizika bolesti lýtka sa musia dodržiavať niektoré odporúčania. Kofeín a cukor by sa mali znížiť. Musíte sa vzdať tak zlých návykov, ako je pitie alkoholu a fajčenie. Každých šesť mesiacov by ste mali piť komplex vitamínov a minerálov.

  Strava by mala byť štruktúrovaná tak, aby ju prevažne zaberali potraviny bohaté na horčík a draslík. Môžete začať vytvrdzovať a na nohy naliať studenú vodu, najmä ak ste už predtým boli horúcou sprchou. Takéto jednoduché odporúčania pomôžu posilniť lýtkové svaly, tónovať krvné cievy a zmierniť kŕče a bolesti v tejto časti tela.

  Ťažká, prešívaná alebo ostrá bolesť, ktorá sa vyskytuje v lýtkovom svale, môže naznačovať rôzne patológie a poruchy. A ak taký jav nadobudol systematický charakter a pravidelne sa obáva osoby, potom určite musíte navštíviť lekára. A po všeobecnom vyšetrení a diagnostike sa predpíše potrebná liečba.