Ako liečiť lymfatické uzliny v krku a prečo sú zapálené?

Lymfatické uzliny sú dôležitou súčasťou ľudského imunitného systému. Ich hlavnou úlohou je boj proti infekcii. Lymfatické uzliny vylučujú vírusy a baktérie z krvi a potom ich ničia. Sú lokalizované v podpazuší, krku a slabine.

Zvýšenie krčných lymfatických uzlín sa vysvetľuje zvýšeným obsahom bielych krviniek v nich, ku ktorému dochádza v prítomnosti infekcie v tesne umiestnených ľudských orgánoch. Preto, keď je podozrenie na infekčnú chorobu u pacienta, lekár vždy hmatne lymfatické uzliny. Táto technika sa často stáva jedinou metódou na detekciu konkrétnej patológie. A ako liečiť lymfatické uzliny v krku? Odpoveď na túto otázku je tento článok.

Príčiny zväčšenia krčných lymfatických uzlín

Vo veľkej väčšine prípadov sa tento problém vyskytuje v dôsledku výskytu generalizovanej alebo lokálnej infekcie. V zriedkavých prípadoch je nárast rakoviny krčka a iných lymfatických uzlín spojený s rakovinou. Zvýšenie (alebo opuch) lymfatických uzlín sa nazýva lymfadenopatia. Ak dôjde k zápalovému procesu, potom ide o lymfadenitídu a je potrebné okamžite liečiť zapálené lymfatické uzliny.

Najpravdepodobnejšou príčinou zväčšených krčných lymfatických uzlín sú:

  • ARVI /ARI;
  • parazitická, plesňová, vírusová alebo bakteriálna infekcia;
  • Zneužívanie alkoholu;
  • hypertyreóza;
  • Sarkoidóza;
  • onkológia;
  • AIDS.

Ako liečiť lymfatické uzliny v krku?

NajskôrIde o to, aby ste v nemocnici navštívili lekára na komplexné vyšetrenie. Až potom môže lekár predpísať potrebnú liečbu.

Vo väčšine týchto prípadov je hlavná terapia zameraná na odstránenie hlavnej príčiny zápalovej reakcie. Ak je teda spoľahlivo známe, že nárast lymfatických uzlín je spojený s bakteriálnou infekciou, lekár predpisuje priebeh antibiotickej liečby. Ďalej sa odporúča užívať paracetamol, ibuprofén alebo aspirín. Ak sa počas úvodného vyšetrenia zistia známky onkopatológie, vykoná sa ďalšie vyšetrenie v špecializovanom zdravotníckom zariadení. Pri potvrdení diagnózy je predpísaná ožarovanie alebo chemoterapia, prípadne chirurgický zákrok.

Liečenie lymfatických uzlín v krku môže byť dosť ťažké. Najmä ak je oslabené ľudské telo a jeho imunitný systém nie je v najlepšom stave. Preto sa spolu s tradičnými liečivami často predpisujú imunostimulačné lieky a multivitamíny. Počas obdobia choroby by človek mal dobre jesť a udržiavať zdravý životný štýl. Je potrebné vyhnúť sa podchladeniu a prievanu.

Lekári neodporúčajú samostatne liečiť zápal lymfatických uzlín, pretože to môže viesť k pomerne vážnym následkom. V niektorých prípadoch môžu byť na zmiernenie stavu alebo ako doplnková liečba použité ľudové prostriedky, ale iba po konzultácii s lekárom.

Ak teda osoba má zväčšené lymfatické uzlinyna krku to nie je dôvod ponáhľať sa do paniky a používať všetky užitočné nástroje na ošetrenie. V 90% prípadov tento stav naznačuje, že osoba má obvykle ľahko liečiteľnú infekciu. V každom prípade sa však musíte obrátiť na najbližšie zdravotnícke zariadenie, kde získate komplexné vyšetrenie a následné ošetrenie.