Ako liečiť lymfatické uzliny v krku

Obsah

  Zápal lymfatických uzlín v krku je najčastejšie spojený s bakteriálnou infekciou, ktorá vstupuje do ústnej dutiny. Bolesť v submandibulárnych a krčných lymfatických uzlinách je často spôsobená zlými zubami alebo ďasnami. V iných prípadoch je príčinou zvýšenia počtu uzlov malígny proces v tele. Ak sa chcete naučiť, ako správne zaobchádzať s lymfatickými uzlinami v krku, musíte navštíviť lekára a podrobiť sa kompletnému vyšetreniu.

  Už uzdravenú chorobu často sprevádzajú zväčšené lymfatické uzliny. V tomto prípade je možné tesnenie pociťovať niekoľko dní alebo dokonca týždňov. Tento stav si nevyžaduje osobitnú liečbu, ale musí sa dôkladne monitorovať reakcia tela. Ak máte letargiu a zimnicu, mali by ste okamžite navštíviť lekára.

  Antibakteriálne tablety

  Každý uzol v lymfatickom systéme je zodpovedný za filtrovanie lymfy v určitej časti tela. Napríklad, ak sa infekcia dostane do poškriabanej ruky, je pravdepodobnejšie, že axilárny uzol trpí. Liečba uzlín lymfatického systému doma sa môže začať iba vtedy, ak bolesť nie je spôsobená malígnym procesom. Ak chcete vylúčiť onkológiu, musíte navštíviť lekára a urobiť potrebné testy.

  Zvýšenie lymfatických uzlín samo osebe nie je znakom toho, že sa v tele vyskytujú patologické zmeny, množia sa baktérie alebo sú prítomné.onkologické ochorenie. Jedným zo symptómov, ktoré naznačujú, že sa lymfatický systém stretol so silnou infekciou, je bolesť, ktorá sa objaví, keď pocítite oblasť okolo lymfatických uzlín.

  Nemali by ste si nezávisle vyberať antibiotikum, ktoré pomôže obnoviť normálnu opuchnutú lymfatickú uzol. Liek, ktorý potláča životnú aktivitu baktérií, by vám mal predpísať lekár. Ak nie je možné konzultovať s lekárom, zapálená lymfatická uzlina sa lieči širokospektrálnymi antibiotikami.

  Najbežnejšie používanými liekmi na liečbu zapáleného uzla sú:

  • zaradené do penicilínovej skupiny amoxicilín alebo ampicilín;
  • týkajúce sa série cefalosporínov Cefotaxím alebo Cefaclor;
  • prítomný v makrolidovej skupine azitromycín.

  Ak sa vírusy stali príčinou lymfadenitídy, antibiotická liečba nezmierni stav pacienta. Napríklad lymfatické uzliny takmer vždy reagujú na herpetické lézie slizníc. V takejto situácii nemusí byť potrebná žiadna liečba av iných prípadoch je nemožné urobiť to bez zložitého liečebného postupu. Na určenie stupňa poškodenia tela vírusom herpesu je potrebná lekárska konzultácia.

  Nemôžete samostatne liečiť zväčšené lymfatické uzliny, ktoré majú čas ochutnať. V tomto stave je potrebný zásah chirurga, po ktorom mu bude predpísaný priebeh antibakteriálnej terapie.

  Krčné uzlylymfatický systém dospelého je pravdepodobnejší, že u detí vytvorí absces (hnisavú dutinu)

  Predpisovanie antibiotík sa vyžaduje aj vtedy, ak lymfatický systém reaguje na uhryznutie alebo poškriabanie, ktoré zanechal domáci miláčik. Takmer veľká väčšina mačiek je infikovaná špecifickou baktériou zvanou Bartonella. Ak vstúpi do krvného riečišťa, veľa ľudí začne zväčšovať veľkosť lymfatických uzlín, je začervenanie a bolesť. V tejto situácii musíte čo najskôr navštíviť lekára, ktorý už liečil túto chorobu. Dieťa alebo dospelý, ktorého telo reagovalo na to, že sa Bartonella dostane do krvi, si vyžaduje dlhú liečbu antibiotikami (asi 2 týždne).

  Pokiaľ ide o lieky vhodné na odstránenie lymfadenitídy u dojčiat, pozri článok o liečbe lymfatických uzlín u detí.

  Orálna medicína

  Prečítajte si tiež: Ako liečiť bolesť v uchu

  Subandibulárne a krčné lymfatické uzliny sú najčastejšie zapálené a zväčšené pri chorobách ústnej dutiny. Zapálená lymfatická uzlina pod čeľusťou sa rýchlo dostane do normálneho stavu, ak sa včas začne liečba zápalového procesu v ústach.

  V mnohých prípadoch, keď je krčný uzol lymfatického systému bolestivý, vyvolávajú faktory tonzilitída alebo zápal stredného ucha. V tejto situácii je možné liečiť lymfatickú uzol u dieťaťa aj u dospelých pomocou špeciálnych antibakteriálnych sprejov nakrku. Rodičia by mali venovať pozornosť skutočnosti, že nemôžete dovoliť, aby dieťa rozpustilo antiseptické cukríky.

  Pri výbere spôsobu liečby zápalového procesu v hrdle by sa mala venovať pozornosť oplachovaniu.

  Pravidelné vykonávanie postupu pomocou dezinfekčných roztokov pomôže zastaviť rast patogénnej mikroflóry v najkratšom možnom čase a zbaviť sa odpadových produktov baktérií. Na každé opláchnutie je potrebné použiť čerstvo pripravený roztok, napríklad furatsilina. Na jeho prípravu potrebujete 1 alebo 2 tablety lieku a pol pohára teplej vody. Pri čistení hrdla antiseptickým roztokom sa musí hlava vyhodiť späť, aby sa celá oblasť ovplyvnená mikroorganizmami liečila liekom.

  Často sa zapália uzly lymfatického systému, ktoré reagujú na patologické procesy v ďasnách alebo zuboch. Ak je zdrojom infekcie nepríjemné zuby, musíte sa ošetriť zubárom.

  Sluggishove procesy, ako napríklad chronická tonzilitída, môžu tiež viesť k zvýšeniu lymfatických uzlín. Zbaviť sa tejto choroby môžete pomocou prania vo vákuu na prístroji Tonsilor. Okrem toho ošetrenie mandlí olejovým roztokom chlorofylínu pomáha dosiahnuť dobrý účinok.

  Posilnenie imunitného systému, čo znamená vyššiu mieru odolnosti voči rôznym infekciám, pomôže liekom, ktoré majú vo svojom zložení interferón

  .

  Všeobecné odporúčania

  Lymfatická uzlina, ktorá sa zapálilav dôsledku pripojenia bakteriálneho patogénu nie je možné liečiť iba ľudové liečivá. Použitím niektorých osvedčených tipov však môžete prispieť k rýchlej regenerácii tela. Napríklad infúzia kvetov farmaceutického harmančeka má dobré antiseptické vlastnosti.

  Medzi informáciami o tom, ako sa liečiť zväčšená lymfatická uzlina, často existujú odporúčania na aplikáciu suchého tepla alebo horúcich obkladov. Takéto rady by sa nemali používať. Lymfatická uzlina je druh filtračnej stanice, kde sa oneskoruje nielen rozklad produktov, ale aj malígne bunky, ak sa v tele vyskytuje onkologické ochorenie. V tomto prípade zahrievanie uzla vedie k urýchlenej proliferácii takýchto buniek v orgánoch a tkanivách. K ich skorému rastu a množeniu tiež prispieva vplyv tepla na bakteriálne mikroorganizmy, ktoré vyvolali zápalový proces v uzlinách. To všetko vedie k komplikáciám, ktoré môžu ohrozovať život.

  Oblasť, v ktorej sa nachádzajú zapálené lymfatické uzliny, sa nedá masírovať. Aktivácia toku krvi a lymfatického toku v tomto prípade môže mať vážne následky, pretože infekcia alebo malígne bunky sa rýchlo šíria orgánmi a systémami.

  Miesta na filtráciu lymfy, ktoré sa nachádzajú v subklaviánskej oblasti, si vyžadujú osobitnú pozornosť. Ak si všimnete zmenu týchto lymfatických uzlín, musíte bezodkladne navštíviť lekára.

  Pomerne často je zmena a začervenanie lymfatických uzlín spôsobené reakciou na alergén. Môže to byť jedlo, chlpy alebo domáce zvieratá. Antialergické lieky 1. alebo 2. generácie (s prítomnosťou sedatívneho účinku a bez neho) pomôžu pacientovi normalizovať sa. Okrem toho je nevyhnutné vylúčiť priamy kontakt pacienta s alergénom, aby sa zabránilo rozvoju Quinckeho edému a iným komplikáciám.

  ​​

  Zhrnutie

  Na správne liečenie zápalu lymfatických uzlín v krku je potrebné identifikovať základné ochorenie, ktoré viedlo k zápalovému procesu v lymfatickom systéme. V mnohých prípadoch je pacientovi ukázaný priebeh antibakteriálnej liečby. Ak takúto liečbu predpísal lekár, nemôžete terapiu nezávisle zrušiť, aj keď cítite úľavu.