Ako liečiť lymfatické uzliny u detí

Obsah

  Periférne orgány lymfatického systému, ktoré sú zodpovedné za čistenie toxických látok prítomných v tele lymfy, sa nazývajú lymfatické uzliny. Uzly reagujú na rôzne procesy zvýšením veľkosti, sprísnením alebo začervenaním kože v určitej oblasti tela. Vo väčšine prípadov zmena lymfatických uzlín nie je život ohrozujúcim stavom, ale stáva sa, že oblasti filtrácie lymfy sa zapália alebo zoslabnú. V takejto situácii nie je možné zaujať postoj vyčkávania a spoliehať sa na obranu tela. Každá matka musí vedieť, ako zaobchádzať s lymfatickými uzlinami v krku dieťaťa samostatne av ktorých prípadoch je potrebná lekárska pomoc.

  Kedy sú potrebné antibiotiká?

  Reakcia lymfatického systému najčastejšie naznačuje, že v tele sa vyskytuje patologický proces. Aby ste zistili, čo a ako sa má normalizovať bolestivá lymfatická uzlina, mali by ste navštíviť lekára a zistiť príčinu, ktorá spôsobila rozšírenie periférnych orgánov.

  Ak si všimnete, že sa lymfatická uzlina v oblasti krku zapálila, mali by ste vyšetriť ústnu dutinu dieťaťa. Jedným z dôvodov zapálenia lymfatickej uzliny za uchom je bakteriálna tonzilitída. Použitie aerosólov a tabliet s lokálnym antibakteriálnym účinkom pomáha zastaviť rast patogénnej mikroflóry. Medzi drogami tohto účinku je možné rozlíšiť sprej Bioparox predpísaný deťom starším ako 2,5 rokov. Zaobchádzať s takýmto spôsobomlieky nemôžu byť dlhšie ako týždeň, po ktorých musíte navštíviť lekára.

  Tablety, ktoré majú podľa povahy nárazu škodlivý vplyv na mikroorganizmy, sú rozdelené do dvoch skupín:

  • bakteriostatický;
  • baktericídny.

  Ak je stav dieťaťa znepokojivý a choroba sa musí prekonať čo najskôr, odporúča sa používať baktericídne lieky. Takéto lieky rýchlo ničia baktérie, po ktorých sa prirodzene odstránia mŕtve patogény z tela. Po podaní prvej kapsuly dieťaťu ráno môžete vidieť, že sa celkový stav pacienta zlepšil. Vysoká telesná teplota klesá, objavuje sa chuť do jedla. Ak nenastali žiadne viditeľné zmeny, je pravdepodobné, že lekár vybral antibiotikum, ktoré je proti tomuto patogénu neúčinné.

  Bakteriostatické tablety fungujú šetrnejšie - zastavujú rast patogénnej mikroflóry, po ktorej baktérie odumierajú pod vplyvom imunitnej obrany. Terapia v tomto prípade trvá dlhšie, ale pre organizmus je menej toxická.

  Pre dieťa, ktoré má lymfatické uzliny za ušami, pod čeľusťou, v slabinách a na iných miestach, sa môžu antibakteriálne lieky predpisovať v týchto radoch:

  • penicilín;
  • cefalosporín;
  • Macrolide a kol.

  Zápal prítomný v tele je sprevádzaný živými príznakmi.

  Telesná teplota dieťaťa stúpa. Na zmiernenie stavuchorý, môžete si vziať tabletu s ibuprofénom alebo paracetamolom v zmesi. Pri liečbe malého dieťaťa by ste nemali zabúdať, že nedodržiavanie odporúčaní uvedených v pokynoch môže mať nepredvídateľné následky.

  Antibiotická liečba je potrebná aj vtedy, keď sa u dieťaťa vyvinie zápal stredného ucha. Zápal v oblasti ucha je často sprevádzaný zvýšením lymfatických uzlín na hlave alebo krku. Liečbu nemôžete zrušiť sami, všimnite si, že dieťa je lepšie a bolesť pri zmiznutí lymfatických uzlín zmizla. Pri predčasnom zrušení antibakteriálnych liekov je pravdepodobnosť obnovenia zápalového procesu vysoká.

  Spray lieky sa môžu používať iba u detí, ktoré sú schopné samy zadržať dych

  .

  Ak je príčinou bolesti vírus

  Antivírusové lieky pomôžu liečiť lymfatickú uzol, ktorá reagovala na vírusovú infekciu. Mnoho ľudí naznačuje, že v tejto situácii sa môžete vyrovnať s užívaním antibiotík, ale tento názor je chybný. V boji proti vírusom útočiacim na telo sa osvedčila droga „Kagocel“, ktorú je možné použiť na liečbu detí od troch rokov.

  Zväčšené lymfatické uzliny možno pozorovať, ak sa v krvi dieťaťa nachádza vírus opary. Postihnutá sliznica nosa alebo pier by mala byť starostlivo ošetrená masťou Acyclovir. Ak chcete zabrániťna reakciu lymfatických uzlín na bežiaci proces je potrebné užiť rovnaké liečivo, ale vo forme tabliet. „Acyclovir“ v dávke pre dospelých sa predpisuje deťom od 2 rokov. Deti mladšie ako tento vek majú polovicu odporúčanej dávky pre dospelých.

  Detský lymfatický systém reaguje aj na vírusové ochorenia, ako je šarlach, rubeola a chrípka. Ak sa objavia príznaky týchto ochorení, mali by ste okamžite zavolať lekára, ktorý vyberie vhodný liečebný cyklus.

  Na blokovanie proliferácie vírusov a následkom toho na normalizáciu lymfatických uzlín sa môže použiť antivírusové liečivo Viferon. Obsahuje interferón, špeciálnu látku proteínovej povahy, ktorá má ochranné vlastnosti. Na liečbu detí je vhodný liek vo forme čapíkov.

  Najčastejšie sa vírusová infekcia vyskytuje u detí, ktoré chodili do školy alebo materskej školy a nemajú čas na úplné liečenie pred predchádzajúcou chorobou. Oslabená imunita nie je schopná odolať vírusovému útoku, takže dieťa opäť ochorie. Aby sa predišlo takejto situácii, je potrebné nielen poskytnúť dieťaťu pobyt doma, ale tiež posilniť jeho imunitnú obranu. Najlepšie je navštíviť imunológa, ktorý vám poradí, ako správne kaliť telo dieťaťa, organizovať správny denný režim, predpisovať imunomodulátory a multivitamíny.

  V akej situácii je samoliečba nebezpečná?

  V niektorých situáciách nestačí konzervatívna liečba.Začatý zápalový proces môže pre pacienta predstavovať životnú hrozbu. V prípade vzniku hnisavého zamerania v oblasti lymfatických uzlín potrebuje dieťa pomoc kvalifikovaného chirurga. Doma je liečba hnisavej lymfatickej uzliny kontraindikovaná. Lymfadenitída, ktorá sa začala u dieťaťa, je viditeľná vizuálne. Najčastejšie je taký zápal sprevádzaný tvorbou hnisavého substrátu, takže sa zhoršuje aj celkový stav dieťaťa.

  V oblasti postihnutej oblasti lymfatickej filtrácie je viditeľný silný opuch. Koža často sčervená alebo získava namodralý odtieň

  V snahe zmierniť bolesť by sa v žiadnom prípade nemalo otepľovanie zapálených uzlín lymfatického systému, ktoré sa nachádzajú za uchom dieťaťa, v podpazuší, na krku a inde. Okrem toho je zakázané masírovať bolestivé oblasti. Nedodržanie týchto odporúčaní môže byť spojené so zrýchleným šírením infekcie v krvi a množstvom ďalších komplikácií.

  Zväčšené lymfatické uzliny u detí sa môžu vyskytnúť z rôznych dôvodov. Ak dieťa s miernym tlakom na opuch nemá nepríjemné pocity, v uzloch nedochádza k aktívnemu zápalovému procesu. Nie je to však dôvod na to, aby sa nezmenila pozornosť na zmene veľkosti periférnych orgánov lymfatického systému.

  Vo väčšine prípadov lymfatické uzliny reagujú na akútne infekcie dýchacích ciest a môžu zostať zhustené a opuchnuté po dlhú dobu, ale to sa nestane v každej situácii. Stáva sa topríčinou zmien v lymfatickom systéme je zhubný proces. Aby ste vylúčili rakovinu, musíte navštíviť lekára a urobiť sériu testov.

  Rodičia by mali venovať pozornosť vzhľadu subklaviánskych lymfatických uzlín. Keď si dieťa všimne, že sa v tejto oblasti objavil opuch a dieťa sa pri dotyku sťažuje na bolesť, malo by sa to okamžite ukázať detskému lekárovi.

  ​​

  Zhrnutie

  Ak sa detská lymfatická uzlina po dlhú dobu nevráti k normálu alebo ak opuchnutie v oblasti jej výskytu je sprevádzané bolestivými pocitmi, keď sa dotknete, mali by ste navštíviť lekára. Celková nevoľnosť a sčervenanie kože lokalizované v oblasti chorej lymfatickej uzliny naznačuje prítomnosť zápalového procesu, ktorý vyžaduje kompetentný prístup k liečbe.