Ako liečiť lymfatické uzliny

Obsah

  Lymfatický systém každej osoby je vybavený špeciálnymi stanicami, kde je lymfa filtrovaná z toxických látok - lymfatických uzlín. Tieto útvary majú okrúhly alebo oválny tvar a môžu dosiahnuť veľkosť väčšiu ako 50 mm. Obísť tieto filtre, lymfa sa čistí nielen od baktérií, ktoré vstupujú do krvného obehu, ale aj od ich odpadových produktov. V niektorých prípadoch sú nádorové bunky v uzloch oneskorené. Ak infekčný patogén vstúpi do tela, formácie na filtrovanie lymfy sa môžu významne zväčšiť, môžu ochorieť, začervenať sa alebo hnisať. Odporúčania týkajúce sa liečby lymfatických uzlín závisia od príčiny bolesti týchto periférnych orgánov.

  Zväčšené lymfatické uzliny, ktoré nie sú bolestivé, najčastejšie nevyžadujú žiadnu liečbu. Stáva sa však, že lymfatické uzliny za uchom, na krku alebo v inej časti tela sa nielen zmenia vo veľkosti a sú bolestivé, ale tiež ochabnú.

  Liečba zväčšených lymfatických uzlín by sa mala začať týmito príznakmi:

  • palpácia spôsobuje silnú bolesť;
  • v postihnutej oblasti sa pozoruje závažný edém;
  • vyčnievajúce uzly sú viditeľné počas vizuálnej kontroly;
  • koža okolo miest lymfatickej filtrácie sčervenala;
  • Nepokoj je pulzujúci.

  Oblasti filtrácie lymfy umiestnené pod čeľusťou, ako aj lymfatické uzliny umiestnené v iných častiach tela, môžu obsahovaťzhubné bunky. Stáva sa to, ak je v tele onkologické ochorenie (rakovina). Táto situácia si vyžaduje veľmi vážny prístup k liečbe. Aby ste vylúčili prítomnosť rakovinových buniek v lymfatických uzlinách, musíte navštíviť lekára a urobiť testy.

  Jedným z dôvodov, prečo môžu byť lymfatické uzliny bolestivé a zväčšené, je reakcia tela na alergén. V takejto situácii antihistaminiká, ako napríklad Loratadin, ktorý patrí do druhej generácie liekov, pomôžu vyrovnať sa s nepríjemnými symptómami. Lieky nemajú sedatívny účinok a rýchlo zastavujú alergickú reakciu.

  Antibakteriálne lieky

  Ak do tela vnikne stafiová infekcia alebo streptokok, môže dôjsť k lymfadenitíde - zápalovému procesu, ktorý je často sprevádzaný hnisaním. Najčastejšie sú postihnuté ingvinálne uzliny, je možné tiež poznamenať, že lymfatická uzlina pod pažou je bolestivá. Pri výbere spôsobu liečby lymfatických uzlín zväčšených v rôznych častiach tela musíte venovať pozornosť miestu, kde k zápalovému procesu dochádza u človeka. Dôležitú úlohu pri výbere liečebného postupu hrá všeobecná pohoda pacienta.

  Čo začína, zápal stredného ucha alebo zápal mandlí, tiež signalizuje zmenu vzhľadu lymfatických uzlín, ktoré sa nachádzajú za ušami. Ak sa lymfatická uzlina pod čeľusťou zapáli, prvá vec, ktorú treba urobiť, je dôkladné vyšetrenie ústnej dutiny. V tomto prípade lymfatickýsystém sa vráti k normálu až po odstránení zamerania bakteriálnej infekcie. Zápalný proces v strednom uchu je potrebné liečiť špeciálnymi kvapkami, ktoré otolaryngológ predpíše. Napríklad to môže byť taliansky liek Anauran.

  Zapálené lymfatické uzliny u detí sa najčastejšie nachádzajú pod bradou. Dôvodom je skutočnosť, že malí pacienti sú najviac náchylní na infekcie ústnej dutiny. Zápal sliznice hltanu sa dá eliminovať pomocou liekov vo forme tabliet aj aerosólov. Ako lokálny liek sú vhodné antibakteriálne látky „Hexoral“, tablety „Lizobact“ alebo „Grammidin“.

  Viac informácií o liečbe uzlov lokalizovaných v oblasti krku sa dozviete v článku o liečbe krčných lymfatických uzlín.

  Zväčšené lymfatické uzliny v dôsledku zápalového procesu v ušiach alebo krku vyžadujú antibiotiká. Pacientom sa najčastejšie predpisujú lieky, ktoré tvoria sériu penicilínov, napríklad amoxicilín. Pacienti, ktorí majú alergickú reakciu na penicilín, sú vybranými antibakteriálnymi liečivami iných skupín, napríklad makrolidom.

  Nosiče baktérií Bartonella, ktoré spôsobujú rast lymfatických uzlín, tvoria takmer 100% domácich mačiek

  .

  Stáva sa, že lymfatický systém reaguje na sliny domáceho maznáčika, ktoré vstúpilo do tela. Zápalový proces v tejto situácii je spôsobený životne dôležitou aktivitou baktérie, ktoránazýva sa bartonella. Môžete normalizovať zápal lymfatických uzlín, na ktorých sa vytvorilo hnisanie, a absolvovať kurz antibiotickej liečby.

  Antivírusová liečba

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť lymfadenitídu

  V situácii, keď sú lymfatické uzliny zväčšené na hlave, môže byť príčinou zápalového procesu bolesť hrdla alebo ucha. Okrem toho je provokujúcim faktorom často herpetická infekcia, ktorá ovplyvňuje sliznicu nosa alebo úst. Po zistení príznakov oparu môžete použiť liek „Acyclovir“ vo forme mastí alebo tabliet. Aby sa zabránilo výraznej reakcii lymfatických uzlín na tento proces, je potrebné začať s liečbou, ak sa v postihnutej oblasti vyskytne svrbenie a brnenie. Injekčné liekovky, ktoré sa objavia na koži, naznačujú, že liečba nebola zahájená včas.

  Masť panaviru, ktorá je schválená na použitie u dospelých (od 18 rokov), má tiež dobrý terapeutický účinok. Lymfatické uzliny sa často zrania na pozadí chorôb, ako sú chrípka, šarlach, rubeola alebo osýpky. Vírusové ochorenia, ktoré spôsobujú zápal v lymfatických uzlinách, sa neodporúčajú prenášať na nohy. Pacientovi, u ktorého je diagnostikovaná akútna respiračná vírusová infekcia alebo závažnejšie ochorenie, sa odporúča, aby sledoval odpočinok na posteli.

  Aby sa zabránilo reakcii lymfatických uzlín, malo by sa zabrániť kontaktu s priateľmi s akútnymi infekciami dýchacích ciest. Návšteva preplnených miest počas výšokincidencia, nosná sliznica by sa mala liečiť oxolínovou masťou. Okrem toho by ste nemali ísť do práce bez toho, aby ste boli liečení na akékoľvek ochorenie. Slabá imunitná obrana podporuje prienik vírusov do tela, čo znamená, že lymfatický systém bude veľmi dobre reagovať.

  Je vhodné začať užívať antivírusové lieky, napríklad Kagocel alebo Viferon, najneskôr druhý deň po začiatku choroby. Inak terapia neprináša očakávaný výsledok.

  Liečba bez drog

  Zväčšené lymfatické uzliny pod čeľusťou je možné úspešne liečiť doma.

  Okrem hlavného liečenia sa musí posilniť imunita. Človek, ktorý má neustále problémy s lymfatickými uzlinami, musí dobre jesť. Na obnovenie obranyschopnosti tela, ktoré sú potrebné pre aktívny boj proti infekcii, je to možné nielen pomocou zlepšenej výživy, ale aj dodatočným príjmom vitamínov. Okrem toho rôzne rastlinné prípravky prispievajú k posilneniu imunitnej obrany.

  Na rýchle čistenie tela patogénnej mikroflóry musíte vypiť veľa tekutín

  V prípade zápalu submandibulárnych, aurikulárnych alebo cervikálnych lymfatických uzlín ošetrenie krku pomocou antiseptického roztoku pripraveného doma pomáha vyrovnať sa s bakteriálnou lymfadenitídou. Na tento účel je vhodná odvar kvetín z harmančeka lekární alebo tablety furacilínu rozpusteného v teplej vode. mechanickýzúčtovanie hltana podporuje rýchle odstraňovanie mŕtvych pod vplyvom liekov mikroorganizmov.

  Zápal uzlín lymfatického systému sa nedá vyliečiť tepelným vystavením. Vo väčšine prípadov je príčinou rozšírenia uzlov silný napadnutie tela bakteriálnymi patogénmi. Keď sa periférne orgány prestanú vysporiadať s očistením lymfy od infekcie, dôjde k zväčšeniu veľkosti lymfatických uzlín, koža okolo nej zmení farbu na červeno, môže sa vytvoriť opuch a môže sa vytvoriť hnisanie. V takom prípade môže použitie suchého tepla alebo horúcich obkladov spôsobiť vážne komplikácie. Pod vplyvom vysokej teploty sa patogénne mikroorganizmy aktívne množia a blaho pacienta sa výrazne zhorší.

  ​​

  Zväčšené a zapálené uzly vstupujúce do lymfatického systému sa nedajú masírovať. Tento postup môže viesť k nepredvídaným komplikáciám alebo otrave krvi v dôsledku zrýchleného šírenia mikróbov v tele.

  Zhrnutie

  Uzly vstupujúce do lymfatického systému sú zapálené z rôznych dôvodov. Vo väčšine prípadov ich zvýšenie nepredstavuje nebezpečenstvo pre telo a prechádza bez akýchkoľvek následkov. U niektorých ľudí sa lymfatické uzliny vracajú do normálu sami, zatiaľ čo iní vyžadujú antibiotickú liečbu alebo chirurgický zákrok. V žiadnom prípade nie je možné ignorovať predĺženú zmenu veľkosti a vzhľadu uzlov.