Ako liečiť lymfadenitídu

Obsah
  6. Lymfadenitída je nešpecifická alebo špecifická zápalová patológia, ktorá ovplyvňuje krčné, submandibulárne a trieslové lymfatické uzliny. Medzi klinické prejavy choroby patria náhle teplotné skoky, bolesti hlavy, nevoľnosť, únava.

  Diagnózou lymfadenitídy je vykonať anamnézu a vykonať sériu laboratórnych testov. Pred začatím liečby lymfadenitídy je potrebné stanoviť typ mikroorganizmu alebo vírusu, ktorý spôsobil zápalový proces. Pri liečbe tohto ochorenia, antibiotickej terapie, fyzioterapie a v niektorých prípadoch sú pacienti indikovaní na chirurgický zákrok.

  Základné zásady liečby

  Lymfadenitída vyvoláva vírusy, patogénne huby, patogénne baktérie a toxíny, ktoré prenikli do lymfatických uzlín. Rôzne patogény vysvetľujú nedostatok účinnosti pri liečení patológie akýmikoľvek ľudovými liekmi. Nevykazujú antivírusovú a antibakteriálnu aktivitu, nedokážu vytvoriť potrebnú maximálnu koncentráciu biologicky aktívnych látok v systémovom obehu.

  Pri liečbe lymfadenitídy akejkoľvek genézy sa používa integrovaný prístup. Je to takto:

  • etiotropická terapia zameraná na odstránenie príčin lymfadenitídy - vírusy, huby, baktérie;
  • symptomatická terapia na zníženie závažnosti klinických prejavov choroby;
  • patogénna terapia, ktorá pomáha rýchlo a účinne eliminovať vzniknuté komplikácie.

  Lekári odporúčajú, aby sa pacienti pred začatím liečby vyhýbali fyzickej aktivite a znížili svoju pohybovú aktivitu, aby nevyvolávali ďalšie šírenie infekčných agens. Pri diagnostike hnisavej lymfadenitídy sa dospelému alebo dieťaťu zobrazuje odpočinok na posteli. Silný zápalový proces vyžaduje chirurgický zákrok. Lekár otvorí absces a odstráni jeho obsah. Ďalšia liečba spočíva v liečbe antibiotikami a pravidelnom ošetrovaní miesta lézie antiseptickými roztokmi.

  Odstránenie príčiny

  Použitie iba antibakteriálnych alebo antimykotických liekov na miestnu aplikáciu neprinesie požadovaný výsledok. V krvnom obehu cirkulujú patogénne mikroorganizmy a vírusy, preto sú na ich ničenie potrebné systémové lieky. Úspešnosť liečby akútnej alebo chronickej lymfadenitídy závisí priamo od dodržiavania odporúčaní lekára týkajúcich sa metód starostlivosti o pacienta a použitia farmakologických látok. Antibiotiká, antimykotiká a antivírusové lieky by sa mali užívať do niekoľkých dní po úplnom vymiznutí príznakov. V opačnom prípade sa po krátkej dobe patologické príznaky vrátia a ich závažnosť bude oveľa silnejšia.

  Lymfadenitída bakteriálnej etiológie sa lieči širokospektrálnymi antibiotikami.akcia

  Antibiotická terapia

  Najčastejšie sa u pacientov diagnostikuje bakteriálna lymfadenitída, ktorá môže byť špecifická a nešpecifická. Prvý typ zahŕňa patológie vyvolané patogénnymi mikroorganizmami, patogény:

  • syfilis,
  • tularémia,
  • tuberkulóza,
  • brucelóza.

  Nešpecifická lymfadenitída sa zvyčajne vyvíja u dospelých a detí po bakteriálnych respiračných infekciách. Patogény boli prenášané prietokom krvi do lymfatických krčných, submandibulárnych, ingvinálnych uzlín, kde tvorili sekundárne zápalové ložiská. Výber antibiotika závisí od typu infekčného agens. Výsledky laboratórnych testov sa často musia očakávať 2 až 3 dni, takže ošetrujúci lekár vykonáva počiatočnú liečbu liekmi so širokým spektrom účinku.

  Medzi bežne predpisované antibiotiká patria:

  • penicilíny (sodná soľ benzylpenicilínu, ampicilín, oxacilín, amoxicilín);
  • makrolidy (azitromycín, klaritromycín, Josamycín);
  • cefalosporíny (cefuroxim, cefalexín, ceftriaxón, cefazolin).

  Nevhodné používanie liekov s antibakteriálnou aktivitou prispelo k rezistencii patogénnych baktérií na semisyntetické penicilíny. Po diagnostike lymfadenitídy lekári uprednostňujú pacientom chránené penicilíny:

  • Amoxiclav,
  • Panclave,
  • Flemoclav,
  • Augmentin.

  Kombinácia amoxicilínu a klavulanuKyselina pomáha predchádzať produkcii enzýmových buniek baktériami. Tieto zlúčeniny robia mikroorganizmy necitlivé na antibiotiká, čo znižuje ich terapeutickú účinnosť. Zavádzanie kyseliny klavulanovej do zloženia liečiv zabraňuje zvyšovaniu jednorazovej a dennej dávky, ako aj častému nahradzovaniu antibakteriálnych látok.

  Niekoľko dní po užití antibiotík sa môže stav dospelých alebo dieťaťa zhoršiť. Nejde o znak neúčinnosti liečby, ale o opak. Vyskytuje sa smrť veľkého počtu patogénnych baktérií a ich zápalové ložiská sa začínajú vylučovať. V systémovom obehu sa zvyšuje koncentrácia mikróbov a toxických produktov ich životnej činnosti, čo spôsobuje, že sa človek cíti dobre.

  Rimantadín sa používa na liečbu lymfadenitídy spôsobenej vírusmi herpesu alebo chrípky

  .

  Antivírusové látky

  Tieto lieky sa používajú pri diagnostike lymfadenitídy spôsobenej penetráciou herpes vírusu, chrípky, herpes zosteru, kiahní kiahní a cytomegolovírusu do lymfatických uzlín. Minimálne trvanie liečebného cyklu je asi dva týždne. Spravidla sa vysoké dávky antivírusových látok predpisujú okamžite, meniace sa v závislosti od typu patogénu. Ako sa dá liečiť tento typ lymfadenitídy:

  • Acyclovir. Tento syntetický analóg purínových nukleozidov má schopnosť inhibovať replikáciu vírusukmene zabudované do DNA infekčných agens. Stratia schopnosť rásť a množiť sa, čo spôsobuje smrť vírusových buniek;
  • Remantadín (Rimantadín). Pod vplyvom lieku je reprodukcia vírusov v tkanivách potlačená v dôsledku blokovania génu do bunkovej cytoplazmy. Remantadín tiež vykazuje imunomodulačné vlastnosti.

  Účinnosť predpísanej liečby je indikovaná zmiznutím príznakov zápalového procesu v deň 2-3 liečby. Okrem antivírusových liekov sa pacientom odporúča dodatočný príjem imunomodulátorov a imunostimulantov - imunitný systém, tinktúra echinacey, Viferon v rektálnych čapíkoch, Ribomunyl, Likopid, Cykloferón.

  Lieky anti-TB

  Často sa lymfatické uzliny pod podpazušiami alebo slabín zapália po preniknutí mycobacterium tuberculosis do krvi. Najčastejšie patogénne mikroorganizmy však postihujú lymfatické uzliny nachádzajúce sa v hrudníku. Zdrojom mykobaktérií je tuberkulóza pľúc, gastrointestinálneho traktu a kostného tkaniva. Terapia patológie závisí od povahy poškodenia lymfatických uzlín a závažnosti základného ochorenia. Ak je diagnostikovaný akútny priebeh tuberkulózy, predpisujú sa tieto lieky:

  • etambutol;
  • tubazid;
  • streptomycín v kombinácii s etiónamidom;
  • pyrazinamid;
  • Protionamid.

  Rozsiahly purulentný proces vyžaduje použitie širokospektrálnych antibakteriálnych liekovspektrum účinku, napríklad fluórchinolóny. Praktizuje sa použitie mastí s antimikrobiálnou aktivitou - Tubazidova, Tibonova.

  Lymfadenitída spôsobená patogénnymi hubami sa lieči antimykotikami

  Antimykotiká

  Lymfatické uzliny sú niekedy postihnuté plesňami, ktoré sú infekčnými pôvodcami kryptokokózy, histoplazmózy a kokcidiodomykózy. Antimykotiká vo forme tabliet, kapsúl alebo injekčných roztokov sa používajú na zastavenie zápalu. Trvanie terapie v priebehu závisí od typu patogénnych húb, štádia základného ochorenia a umiestnenia zapálenej lymfatickej uzliny. Najúčinnejšie sú tieto antimykotiká:

  • Amfotericín B,
  • flukonazol,
  • itrakonazol,
  • ketokonazol.

  Pôsobením aktívnych zložiek týchto liekov je narušená priepustnosť membrán húb a ich rast a aktívna reprodukcia sú potlačené. Antimykotiká sa zvyčajne užívajú jedenkrát denne a účinnosť liečby sa riadi medzilaboratórnymi laboratórnymi testami.

  Dodatočná liečba

  Antialergické lieky sú vždy súčasťou terapeutického režimu lymfadenitídy akejkoľvek etiológie a lokalizácie.

  Cetirizín, blokátor H1-histamínového receptora, sa stáva prvou voľbou. Sú umiestnené na vnútorných stenách krvných ciev a membránach bielej krviBýk, ktoré zahŕňajú neutrofily, lymfocyty, bazofily. Po vniknutí do gastrointestinálneho traktu sa cetirizín adsorbuje do systémového obehu a vstupuje do zapálenej lymfatickej uzliny, kde sa prejavuje jeho terapeutická aktivita:

  Odporúčame tiež prečítať si: Ako liečiť zapálené lymfatické uzliny
   83) cievy zúžené v infekčnom ohnisku;
  • priepustnosť kapilár sa znižuje, čím bráni odstráneniu leukocytov a nahromadenej tekutiny z ciev;
  • biele krvinky už neprenikajú do zápalového ložiska;
  • biologicky aktívne zlúčeniny, ktoré prispievajú k šíreniu zápalu, sa prestávajú vylučovať z leukocytov.

  Priebeh podávania antihistaminík môže rýchlo eliminovať opuch tkanív nachádzajúcich sa priamo v blízkosti infekčného ohniska. Ďalším pozitívnym účinkom týchto liekov je zmiernenie alergických reakcií na pozadí použitia veľkého množstva farmakologických prípravkov.

  Nesteroidné protizápalové lieky sa používajú na liečbu lymfadenitídy na zmiernenie bolesti a tepla

  Cervikálna, hrudná a submandibulárna lymfadenitída je komplikovaná symptómami celkovej intoxikácie tela. Do systémového obehu preniká významné množstvo patogénnych mikroorganizmov a toxických produktov ich životnej činnosti. Dospelý alebo dieťa trpí vysokou horúčkou, dyspeptickými poruchami, bolesťami hlavy. V týchto prípadoch je to relevantnépoužitie nesteroidných protizápalových liekov. Majú komplexný vplyv na ľudské telo.

  Dokonca aj jediná liečba NSAID eliminuje bolesť, zastavuje šírenie zápalového procesu a znižuje telesnú teplotu. Čo môže lekár predpísať:

  • nimesulid,
  • Ibuprofen,
  • diclofenac,
  • Meloxicam,
  • ortofen.

  V závislosti od štádia lymfadenitídy sa NSAID používajú vo forme tabliet, kapsúl alebo roztokov na intramuskulárne podanie. Pri predpisovaní lekár berie do úvahy vek pacienta a celkové zdravie. Ak sa pri štúdiu histórie zistia akékoľvek choroby gastrointestinálneho traktu, tieto lieky sú vylúčené z terapeutického režimu.

  Hlavným vedľajším účinkom NSAID je schopnosť poškodiť tráviacu sliznicu. Nesteroidné protizápalové lieky sa užívajú 7-10 dní v kombinácii s inhibítormi protónovej pumpy: Rabeprazol, Omeprazol, Esomeprazol, Pantoprazol. U pacientov, ktorí sú kontraindikovaní pri užívaní NSAID, sa kvôli zníženiu závažnosti bolesti odporúča užívať antispazmodiká alebo analgetiká - Spazmalgon, Baralgin, Spazgan.

  Hlavná liečba vírusovej, bakteriálnej a hubovej lymfadenitídy sa vykonáva pomocou systémových liekov. Použitie iba miestnych látok nemá žiadny terapeutický účinok. Možno, že mierny pokles príznakov len na krátku dobu. Ale kombinácia miestnych a systémových prostriedkovurýchliť zotavenie, skrátiť dobu rehabilitácie. V prevažnej väčšine prípadov lekári predpisujú na vonkajšie použitie tieto lieky:

  • Vishnevského mazadlo,
  • Ichthyolová masť.

  Tieto látky majú antiseptické, protizápalové, baktericídne a imunomodulačné lokálne účinky. V dôsledku zlepšenej mikrocirkulácie dochádza k rýchlemu uzdraveniu poškodeného tkaniva.

  Fyzioterapeutické postupy

  Účinok rôznych fyzikálnych faktorov na zapálené lymfatické uzliny urýchľuje opravu tkanív postihnutých vírusmi, baktériami, plesňami alebo toxínmi. Súčasné použitie fyzioterapeutických procedúr a farmakologických prípravkov rýchlo zlepšuje pohodu pacienta, zastavuje šírenie zápalového procesu a znižuje závažnosť príznakov. Lekár spravidla predpisuje jednu terapeutickú manipuláciu, berúc do úvahy celkový stav dospelého a dieťaťa, ako aj závažnosť patológie.

  Ultrazvuková liečba lymfadenitídy je indikovaná u pacientov s akoukoľvek lokalizáciou zápalu

  Terapia UHF

  Pri vystavení vysokofrekvenčnému pulznému alebo konštantnému elektrickému poľu na ľudskom tele stúpa teplota v zápalových ložiskách. Výsledkom je vazodilatácia a prechod bielych krviniek do oblastí poškodených infekciou. Vláknité tkanivo postupne rastie, stúpaprotiinfekčná lokálna imunita, opuch je znížený. Liečba UHF je indikovaná na akútny, rýchlo progresívny zápalový proces v submandibulárnych, trieslových, axilárnych lymfatických uzlinách na krku.

  Fyzioterapeutický postup má tiež kontraindikácie. Patria sem prítomnosť nasledujúcich patológií u pacienta:

  • podozrenie na vznik zhubného nádoru v lymfatickej uzline;
  • diagnóza špecifickej lymfadenitídy vyvolanej mycobacterium tuberculosis.

  Fyzioterapeutická manipulácia sa nevykonáva, ak sa lymfadenitída vyskytuje na pozadí príznakov celkovej intoxikácie tela: hypertermia, zimnica, horúčka, zvýšená srdcová frekvencia a bolesť svalov.

  Laserová terapia

  Počas fyzioterapeutického zákroku pôsobia na osobu svetelné vlny.

  V dôsledku toho sa mikrocirkulácia zlepšuje v zápalovom ohnisku, molekulárny kyslík, živiny a biologicky aktívne látky začínajú prúdiť do poškodených tkanív. Po niekoľkých reláciách laserovej terapie sa závažnosť bolesti zníži. Procedúra má protizápalový a dekongesívny účinok, podporuje regeneráciu poškodených tkanív. Lekári predpisujú laserovú terapiu v nasledujúcich prípadoch:

  • lymfadenitída vyskytujúca sa na pozadí akútneho zápalového procesu;
  • liečba chronickej lymfadenitídy.

  Fyzioterapeutická manipulácia nie jeUskutočňuje sa, až kým sa nezískajú výsledky biopsie, čo umožňuje detekovať zhubnú degeneráciu buniek. Laserová terapia nie je predpísaná pacientom, ak sa v mieste zápalových ohnísk nachádzajú móly alebo vekové škvrny.

  Laserová terapia rýchlo zastaví zápalový proces pri lymfadenitíde bakteriálnej a vírusovej etiológie

  Galvanizácia

  Princípom fyzioterapeutickej techniky je súčasné pôsobenie elektrického nízkofrekvenčného prúdu a nízkeho napätia na postihnutú oblasť tela. Táto kombinácia fyzikálnych faktorov spôsobuje rôzne biochemické procesy v tkanivách. Po galvanizácii lekári zaznamenali tieto pozitívne účinky:

  • vymiznutie bolesti v lymfatických uzlinách;
  • zlepšený krvný obeh v zápalových ložiskách;
  • oprava poškodeného tkaniva;
  • normalizujúci prenos impulzov v postihnutých nervových vláknach.

  Fyzioterapeutický postup je indikovaný pre pacientov počas rehabilitačného obdobia po ukončení hlavnej liečby. Lekári odporúčajú galvanizáciu aj na prevenciu častých recidív chronickej patológie.

  Elektroforéza

  Táto fyzioterapia sa používa na dodávanie farmakologických látok do zápalových ložísk na lokálne vystavenie vírusom alebo patogénnym baktériám, ako aj na odstránenie príznakov. Počas manipulácie sa uplatňuje toto:

  • nesteroidnéprotizápalové lieky;
  • antispasmodiká;
  • analgetiká;
  • vitamínové komplexy.

  Bavlnené tampóny napustené roztokmi liekov sa umiestnia na oblasť tela postihnutú zápalom a kovové platne sa umiestnia na vrchnú časť. Po ich prechode slabými elektrickými výbojmi účinné látky liečiva prenikajú priamo do lymfatických uzlín v podpazuší alebo slabine, na krku, pod čeľusť. Na zastavenie zápalu, zníženie závažnosti bolesti a urýchlenie hojenia poškodených tkanív stačí vykonať päť elektroforetických postupov.

  Liečba lymfadenitídy pri akejkoľvek lokalizácii sa vykonáva doma, s výnimkou závažných infekčných patológií, ako je tuberkulóza. Pacient môže byť hospitalizovaný v nemocnici s rýchlo progresívnym zápalovým procesom. Terapia sa bude uskutočňovať pomocou injekčných roztokov alebo bude predpísaná chirurgická operácia.