Ako liečiť laryngotracheitídu

Obsah

  Silný kašeľ a ťažkosť za hrudnou kosťou, bolesť zhlboka nadýchnutá, môže u človeka signalizovať vývoj laryngotracheitídy. Patológia sa týka infekčných chorôb, ktorých vývoj vedie k zápalovým procesom ovplyvňujúcim hrtan a priedušnicu.

  U dospelých sa toto ochorenie prejavuje dlhým bolestivým kašľom, ale u detí môže byť laryngotracheitída komplikovaná falošnou krupicou, ak sa choroba nezačne včas liečiť. Lekári sa obávajú aj prechodu choroby do chronickej formy, pretože sa často vyskytujú zhubné nádory hrtanu u pacientov s chronickou laryngotracheitídou. Preto je dôležité vedieť, ako liečiť laryngotracheitídu, aby nedošlo k vážnemu zhoršeniu zdravia pacienta.

  Pri správnej liečbe choroba zmizne asi po dvoch týždňoch. Liečia laryngotracheitídu doma, ak dieťa nemá žiadne komplikácie. Pri vysokých teplotách a riziku respiračného zlyhania je indikovaná liečba v nemocnici.

  Laryngotracheitída je spôsobená hlavne vírusovou infekciou.

  Ochorenie sa tiež môže stať komplikáciou zápalových procesov v ústnej dutine. V niektorých prípadoch je patológia vyvolaná týmito faktormi:

  • prítomnosť chrípky alebo iných infekčných chorôb;
  • alergická reakcia na dráždidlo;
  • škodlivé výrobné podmienky;
  • expozícia je príliš vysoká alebopríliš nízka teplota;
  • zlé návyky;
  • nadmerné zaťaženie hlasiviek.

  Znaky laryngotracheitídy u malých detí

  U malých detí do troch rokov je hrtanotracheitída obzvlášť ťažká. Je to kvôli charakteristikám tela dieťaťa.

  Prvá vec, ktorá ovplyvňuje závažný priebeh patológie, sú anatomické znaky štruktúry hrtanu dieťaťa. Vo veku troch rokov nie sú nervový a dýchací systém dostatočne formované, preto bariérová funkcia nie je v tomto prípade plne implementovaná. Vírusy a baktérie, ktoré vstupujú do nosohltanu dieťaťa, sa jednoducho preskočia, v dôsledku čoho sa usadia na stenách hrtanu, a tu vyvolávajú patologický proces. Prvou reakciou sliznice hrtanu na patogény je opuch. Sliznica napučiava, začína vylučovať ochranné tajomstvo, ktoré pri neúplnom kašľaní stagnuje a stáva sa dobrým odrazovým mostíkom pre vývoj bakteriálnej infekcie.

  Ďalším faktorom rozvoja komplikácií je príliš úzky priesvit hrtana, cez ktorý musí kyslík naďalej vstupovať do priedušnice. S rozvojom opuchov tkanivá napučiavajú, čo spôsobuje ešte väčšie zúženie lúmenu a nedostatok kyslíka. V tomto stave sa deti často boja vlastných pocitov. Začnú panikáriť a plakať, čo ďalej zhoršuje priebeh choroby.

  V žiadnom prípade by sa u dojčiat nemali povoliť záchvaty proti kašľu, pretože sliznice sú podráždené a ešte viac napučiavajú. Ak nie rýchlov reakcii na vývoj patologického procesu sa môže dieťa udusiť. Ak máte kašeľ, zvuk píšťalky v hrudi dieťaťa a nasolabiálny trojuholník zafarbí na modro, musíte zavolať sanitku. Pri dlhodobom nedostatku kyslíka môže dieťa upadnúť do kómy s vážnymi následkami pre telo, takže otáľanie je nebezpečné.

  Základné pravidlá liečby choroby

  Laryngotracheitída je najohrozenejšou ORL chorobou. Najmä pre deti. Počas celého cyklu rozvoja patológie je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel, ktoré pomôžu zmierniť zdravotný stav pacienta trpiaceho laryngotracheitídou. Hlavné sú tieto:

  • Pacient musí vypiť čo najviac teplej tekutiny.
  • Aby sa uľahčilo dýchanie pacienta, miestnosť musí mať vlhký vzduch (môže sa nainštalovať špeciálny zvlhčovač).
  • Pri laryngotracheitíde je potrebné šetriť hlasivky, preto je zakázané hovoriť nahlas.
  • Diétna výživa je užitočná a vylúčené musia byť teplé potraviny ochutené korením.
  • V priebehu liečby je možné a mali by ste vypiť teplé mlieko v malých dúškoch.
  • Kloktanie s bylinkami bude užitočné.
  • Na zvýšenie terapeutického účinku sú indikované obklady na hrdle.
  • Večer pred spaním sú užitočné kúpele na nohy.

  Ak dodržiavate všetky pravidlá liečby choroby, zbavte saz laryngotracheitídy je možné za týždeň. Keď je pripojená bakteriálna infekcia, patologický proces je oneskorený a je oveľa ťažšie liečiť chorobu.

  Núdzové situácie

  Lieky

  Najbežnejšou príčinou laryngotracheitídy je vírusová infekcia. Lekári preto uprednostňujú liečbu laryngotracheitídy u dospelých s liekom Erespal, ktorý má vynikajúci antispazmodický a protizápalový účinok. U malých detí (do dvoch rokov) a tehotných žien je používanie Erespalu zakázané.

  Medzi antivírusovými liekmi sa dobre etablovali Ingavirin, Cycloferon a Cytovir. Tieto fondy majú najlepší účinok v počiatočných štádiách vývoja patológie, keď sa vyskytuje len vírusová lézia tela. Ak sa pripojí bakteriálna infekcia, antivírusové látky nebudú účinné. Aby ste nevynechali bakteriálnu infekciu, musíte sa pred liečením laryngotracheitídy poradiť s lekárom. Platí to najmä pre malé deti, u ktorých hrozí ochorenie vážnymi komplikáciami - klamná krupica, bronchiálna astma.

  Ak bolo ochorenie komplikované bakteriálnou infekciou, ako je to často v prípade dlhodobej laryngotracheitídy, potom sa v tomto prípade nedá urobiť bez predpisovania antibakteriálnych liekov. Z antibakteriálnych látok môžete použiť lieky Augmentin, Sumamed, Amoxiclav, Klacid, Ceftriaxone. Závažný priebeh patologického procesu je možné eliminovaťpomocou Zetamax, Macropen, Clarithromycin.

  ​​

  Bioparox poskytuje vynikajúce vlastnosti laryngotracheitídy. Liek je dostupný vo forme spreja a obsahuje antibiotikum fusafungín. Vďaka výraznému protizápalovému účinku liek rýchlo zmierňuje bolesť, eliminuje opuchy. Liek sa môže používať u dospelých, ako aj u detí od dvoch rokov.

  Keďže kašeľ je pre pacientov s laryngotracheitídou najťažší, na jeho odstránenie sú potrebné antitusiká. Nie všetky deti môžu užívať deti, preto v tomto prípade lieky predpisuje iba lekár. Sinecod, Herbion, Libexin, ACC a ACC Long, Codelac-broncho s pridaním tymiánu pomáhajú proti kašľu. Na zmäkčenie hlienu a jeho lepšie vypúšťanie môžete použiť také prostriedky: Lazolvan, Ambroxol, Bromhexin, Acetylcysteine, Bronchomucin, Solvin, Ambrobene, Marshmallow sirup.

  Lieky na zmiernenie príznakov laryngotracheitídy

  Pomocou pastiliek a sprejov je možné výrazne znížiť bolesť v krku. Aerosóly majú často obmedzenia týkajúce sa používania veku, takže pred začiatkom liečby si musíte prečítať pokyny pre tento liek. Aj keď je produkt vhodný pre vek. U detí je potrebné kontrolovať reakciu na liek, pretože ktorákoľvek zložka spreja môže spôsobiť alergie. Najbežnejšie používanými drogami sú Miramistin Spray, Hexoral, Lugol. Medzi absorbovateľné tabletyMôžete použiť prostriedky Stopangin, Grammidin, Strepsils, Faringosept, Ingalipt, Tantum Verde.

  Na odstránenie opuchov je indikovaná liečba antihistaminikami - Loratadin, Zirtek, Telfast, Cetrin, Claritin, Parlazin. Lekári musia do liečebného režimu pre hrtanotracheitídu zaviesť antihistamín, pretože v hrtane vždy existuje potreba zmierniť opuch. Hneď ako opuchy zmiznú, pacient sa ľahšie dýcha a malé deti sú omnoho pokojnejšie.

  Zvýšenie teploty počas zápalovej reakcie je normálny proces ochrany tela. Pri teplotách nad 38 jednotiek má zmysel ich znižovať, pretože to má negatívny vplyv na kardiovaskulárne a vylučovacie systémy. Antipyretické lieky sú indikované na normalizáciu teploty. Najefektívnejšie v tomto prípade budú fondy Paracetamol, Cefecon, Efferalgan a Panadol. Uvoľnia nielen horúčku, ale odstránia aj bolesť v krku.

  Veľmi často komplikuje priebeh laryngotracheitídy u dospelých s gastroezofágovým refluxom. Pri spätnom toku žalúdočnej šťavy sa hrtanová oblasť prepožičiava pôsobeniu leptavých látok, kyselín žalúdočnej šťavy, ktoré iba zhoršujú priebeh choroby. Preto, aby sa predišlo tejto situácii, pacienti musia vylúčiť všetky potraviny, ktoré vyvolávajú pálenie záhy, menej fajčia a úplne vylučujú alkohol, kávu a nápoje sýtené oxidom uhličitým. Nejedzte v noci. Ak nie je možné prekonať gastroezofágový reflux, môžete použiťlieky - Fosfalugel, Omeprazol, Maalox, Gaviscon.

  Keďže choroba veľmi oslabuje telo, lekári musia predpisovať lieky na zvýšenie imunity u pacientov s laryngotracheitídou. Medzi tieto lieky patria imunomodulátory a vitamínové komplexy.

  Inhalácia je dobrý spôsob, ako zmierniť stav dieťaťa

  Vdychovanie

  S cieľom zlepšiť stav pacienta, odstrániť bolesť v krku počas rozprávania a prehĺtania, môže byť vdýchnutý. V tomto prípade napomáhajú inhalácie olejov aj inhalácie pár liekov. Vdýchnutie Berodualom a Pulmicortom je veľmi efektívne. Po vdýchnutí nemôžete hovoriť. Najesť a piť môžete najmenej po pol hodine. Inak vdýchnutie nebude.

  Liečba laryngotracheitídy u detí s inhaláciou sa neodporúča pomocou drog, ale s bylinnými infúziami - šalvia, harmanček, mäta pieporná, nechtík lekársky. Tieto bylinky poskytujú mierny účinok a prispievajú k odstráneniu hlienu, kašľa a úľavu od bolesti v krku. Do infúzií bylín môžete pridať sódu, jód alebo morskú soľ.

  Vdychovanie je povolené iba v prípade, že pacient nemá vysokú teplotu. V opačnom prípade teplota najskôr klesne a potom sa už vdychujú. Je tiež potrebné vykonať inhaláciu iba s osvedčenými látkami. Ak má pacient alergiu sprevádzanú opuchom hrtanu, potom inhaluje s cudzími ľuďmidrogy môžu spôsobiť udusenie.
  Chirurgické ošetrenie

  Ak sa choroba nedá liečiť liekmi a ak dôjde k významným deštruktívnym zmenám v tkanivách hrtanu, lekári sa uchyľujú k chirurgickému ošetreniu patológie. Počas operácie sa odstránia patologicky zarastené tkanivá, ktoré umožnia rozšíriť lúmen hrtanu, obnoviť normálne dýchanie a zabrániť ďalšej tvorbe cysty. Ak sa to neurobí včas, človek môže navždy zostať chrapľavý hlas, pretrvávajúci bolestivý kašeľ. Na takýchto uzloch hlasiviek sa v budúcnosti objavia cysty, môže sa vyvinúť hrtanový karcinóm.

  Operácia sa nevykonáva viac ako pol hodiny s pomocou moderných mikrochirurgických nástrojov a videa, vďaka čomu má lekár schopnosť kontrolovať svoju činnosť. V súčasnosti je možné laserom odstrániť zarastené tkanivo. Takéto ošetrenie je šetrnejšie a takmer bez krvi, pretože koagulácia je veľmi rýchla. Po zákroku zvyčajne neexistujú žiadne komplikácie a doba rehabilitácie je jednoduchá.