Ako liečiť laryngitídu u dieťaťa (akútna a chronická)?

Laryngitída je zápalový proces v hrtane a vyskytuje sa najčastejšie u malých detí. Toto ochorenie je často dosť závažné a môže dokonca spôsobiť rozvoj závažnejších patológií. Preto, keď sa zistia prvé príznaky choroby, musíte okamžite vyhľadať pomoc pediatra. Toto je samozrejme najlepšia možnosť, ale nie vždy je možné rýchlo kontaktovať zdravotnícke zariadenie. Čo robiť v takýchto prípadoch, ako liečiť laryngitídu u dieťaťa? O tomto a omnoho viac sa bude diskutovať v tomto článku.

Aký je dôvod rozvoja tejto patológie?

Toto ochorenie priamo súvisí s anatomickými a fyziologickými charakteristikami tela dieťaťa. Dýchanie je ťažké, keď sa objaví reflexný kŕč hlasiviek alebo sa hlasivka zužuje kvôli opuchnutej sliznici. Dôvodom je skutočnosť, že u detí je submukózna vrstva, ktorá sa nachádza v oblasti hlasiviek, uvoľnená a veľmi rýchlo napučiava vo všetkých druhoch extrémnych situácií. Preto v dôsledku poklesu hlasiviek vzduch, ktorý ním prechádza, vytvára silnú osciláciu väzov a objaví sa štekotný kašeľ spolu s chrapotom hlasu. Často sa pripája k hltanu (zápal sliznice hltanu).

Hlavné príčiny opuchu a kŕče hlasiviek sú:

  • vírusová infekcia;
  • alergény;
  • Genetická predispozícia dieťaťa (tzv. Lymfaticko-hypoplastická diatéza);
  • Používanie rôznych liekov vo forme sprejov v nose alebo krku (Salin, Anginal, Larinal, Orasept, Ingalipt);
  • Psychoemocionálny stres.

Príznaky detskej laryngitídy

U detí sa laryngitída môže vyskytnúť pri jedinom záchvate aj v recidivujúcej forme, keď sa po krátkom zlepšení vyskytnú niekoľkokrát za sebou dýchacie ťažkosti.

Prvé príznaky choroby sa spravidla objavujú náhle na pozadí pohody. Najčastejšie sa dýchavičnosť vyskytuje o 3-4 hodine ráno. Kašeľ s hrtanom sa prejavuje v prvých minútach. Navyše, deti sú nepokojné, začínajú sa dusiť a to vedie k zhoršeniu ich stavu - vytvára sa tzv. Začarovaný kruh.

K vyššie uvedeným (asi 39 - 40 stupňov) sa často pridáva teplo. Dýchanie dieťaťa je zreteľne rýchlejšie (asi 40 minút dýchania za minútu), stáva sa povrchným, t.j. neúčinné. Výsledkom je, že dieťa nemá dostatok vzduchu - jeho pokožka získava namodralý odtieň. V ťažkých prípadoch sa dýchanie vykonáva z dôvodu ďalších svalov (brušné svaly sú výrazne znížené, dochádza k stiahnutiu supraclavikulárnych a medzirebrových svalov).

Ako liečiť laryngitídu u dieťaťa?

Optimálnu liečbu samozrejme môže predpísať iba lekár po dokončení všetkých potrebných diagnostických testov.

Rodičia by však nemali byť neaktívni. Koniec koncov, včasným spôsobom asprávna prvá pomoc prispieva k ľahšiemu priebehu choroby a k významnému skráteniu doby liečby. Avšak aj v tomto prípade musíte najskôr vyhľadať lekára (napríklad telefonicky).

V situáciách, keď sa infekcia stala príčinou tejto patológie, sa vyžaduje komplexná liečba až do jej úplného odstránenia.

Ak sa pomoc neposkytuje v správnom množstve, je pravdepodobné, že akútna laryngitída, ktorá sa vyznačuje závažným predĺženým priebehom s častými relapsmi.

Lekári spolu s hlavnou liečbou odporúčajú symptomatickú liečbu zameranú na zmiernenie alebo úplné odstránenie príznakov laryngitídy. Do určitej miery tiež prispieva k uzdraveniu dieťaťa ako celku.

Liečba laryngitídy u detí nie je ľahká úloha a môže trvať až 2 týždne alebo viac.

Za celú tú dobu sa za najlepší spôsob boja proti tomuto ochoreniu považuje celý zvyšok krku dieťaťa. Je potrebné dieťaťu vysvetliť, že čím viac zaťaží hlasivky, tým dlhšie a ťažšie bude jeho choroba trvať. A v niektorých prípadoch to môže dokonca viesť k rozvoju celkom nepríjemných komplikácií (napríklad falošnej kríže).

Nasledujúce postupy teda výrazne uľahčia stav chorého dieťaťa a pomôžu rýchlejšie liečiť laryngitídu:

  • denné inhalácie a výplachy;
  • Teplý bohatý nápoj podľapríležitosti nasýtené rôznymi vitamínmi;
  • Zahrievajúce obklady.

Mala by sa akútna laryngitída liečiť antibiotikami?

Dnes nie je možné jednoznačne odpovedať na túto otázku. O predpisovaní antibakteriálnych liekov rozhoduje výlučne ošetrujúci lekár po určení etiológie choroby. Je potrebné poznamenať, že antibiotiká by sa mali predpisovať iba v nevyhnutných prípadoch. Samostatné podávanie liekov tejto skupiny je prísne zakázané, najmä ak ide o laryngitídu u dojčiat!

A čo samoliečba?

Mnohí rodičia túto chorobu zanedbávajú a veria, že sa s ňou môžu dobre vyrovnať sami. Takéto činy však často vedú k veľmi smutným dôsledkom, pred ktorými môže byť aj najskúsenejší lekár bezmocný. Preto je prísne zakázané zaobchádzanie s hrtanmi ľudovými liekmi. A aj keď je to mierna forma, musíte sa obrátiť na špecialistu. Iba v tomto prípade môžu rodičia byť pokojní a nebáť sa zdravia svojho dieťaťa.

Aké ďalšie lieky sa používajú na boj proti tejto patológii?

Praktickí pediatri zabezpečujú, že protidrogová liečba hrtana v 85% prípadov je opodstatnená a pomerne účinná. To platí najmä v situáciách, keď sa vykonáva symptomatická liečba, ktorá pomáha dieťaťu vyrovnať sa s touto chorobou sama.

Použitie imunomodulátora sa môže považovať za dobrý príklad. Používajú sapotom, keď dieťa z nejakého dôvodu oslabilo imunitu.

Ak je dieťa obťažované neznesiteľným bolesťou v krku, lekár zvyčajne predpisuje tieto lieky: Faringosept, Falimint, Ingalipt atď. Tieto liečivá navyše účinne eliminujú zápal slizníc ústnej dutiny a hltanu.

V niektorých prípadoch sa na potlačenie aktivity infekčných agens môžu použiť ďalšie lieky. Napríklad antibiotiká alebo lieky, ktoré riedia spúta - „mukaltín“, „brómhexín“ a ďalšie.

Je teda zrejmé, že liečenie akútnej laryngitídy u detí nie je také jednoduché a je nepravdepodobné, že rodičia sa s touto chorobou dokážu vyrovnať sami. Preto je pri najmenšom podozrení potrebné poradiť sa s lekárom. Postarajte sa o zdravie svojich detí!