Ako liečiť laryngitídu u detí

Obsah

  Laryngitída alebo zápal sliznice hrtanu. sa môžu vyskytovať nielen u dospelých, ale aj u detí. Najčastejšie je choroba diagnostikovaná u predškolských detí, ktoré len začínajú aktívne interagovať s vonkajším svetom. V dôsledku menšej veľkosti hrtanu ako u dospelých je ochorenie u malých pacientov často komplikované vývojom falošnej kríže. V takejto situácii je potrebná naliehavá lekárska starostlivosť, pretože zúženie hrtanu má za následok zastavenie dýchania. Preto by každá matka mala vedieť, ako liečiť laryngitídu u detí, aby nedošlo k život ohrozujúcim komplikáciám.

  Ako urýchliť liečbu choroby?

  Zápal hrtanu je choroba, ktorá sa u dojčiat do veku jedného roku často vyvíja. Pri výbere spôsobu liečby laryngitídy u detí je potrebné si uvedomiť, že nie každý liek je vhodný na liečbu takého malého dieťaťa.

  • Zápalný proces v hrdle sa vyznačuje ťažkosťami s dýchaním, takže dieťa by malo voľne dýchať nosom. Ak sú dutiny dieťaťa zablokované, mali by ste použiť vazokonstrikčné kvapky odporúčané lekárom. Okrem toho choroby horných dýchacích ciest, ktoré sú sprevádzané výtokom z nosa, môžu byť samy osebe príčinou laryngitídy, takže výtok z nosa sa musí liečiť včas.
  • Dieťa, ktoré zapálilo hlasivky a hrtan, by malo niekoľko dní pozorovať hlasový pokoj. Nemôžete požiadať chorého, aby hovoril šeptom. totozaťaženie hlasového prístroja situáciu len zhorší. Ak chrapľavé dieťa potrebuje niečo povedať, je lepšie urobiť to bez toho, aby ste sa snažili utíšiť hlas. Deti s laryngitídou sú často príliš malé na to, aby pochopili, prečo musia mlčať, a preto by rodičia mali zvážiť, ako to urobiť hravým spôsobom.
  • Dôležitou súčasťou zhodnocovania je pitie veľkého množstva tekutín. Dieťa trpiace zápalom hrtana nemôžete piť horúcim mliekom alebo vývarom. Jedlo a nápoje by mali byť teplé, aby sa predišlo zhoršeniu ochorenia. Najlepšie je, keď pacient pije slamkou. Toto opatrenie zabráni spáleniu hrdla počas jedla.
  • Nemocné dieťa nemôže dostávať slané, kyslé a korenené jedlá. Okrem toho je zapálený hrtan podráždený korením a korením pridaným do jedla.
  • Najlepšie, ak je pacient počas procesu zotavenia doma. V prípade, že nie je možné odpočinok na posteli a musíte ísť von (najmä v zime), mali by ste sa pokúsiť zakrývať ústa a nos dieťaťa teplým šatkou. Pacient s laryngitídou by nemal v žiadnom prípade hovoriť za studena, pretože vdýchnutie studeného vzduchu je spojené so zhoršením ochorenia a výskytom komplikácií.
  • Keď si všimnete, že sa zvýšila telesná teplota dieťaťa, môžete používať nesteroidné protizápalové lieky. Ako antipyretikum pre laryngitídu sa používajú lieky, ktoré obsahujú ibuprofén a paracetamol v kompozícii. Neodporúča sa užívať takélieky, ak stupnica na teplomere nedosiahne 38. Ak dieťa netoleruje zvýšenie teploty a predtým boli pozorované kŕče, lieky sa môžu podávať už pri 37,5 ° C.
  • Najdôležitejším faktorom regenerácie je zvlhčený vzduch, ktorý by mal malý pacient dýchať. Rodičia sú povinní zabezpečiť, aby v miestnosti zostala vysoká vlhkosť vzduchu (pokiaľ možno najmenej 70%). Na tento účel je potrebné znížiť výkon ohrievača (ak je to možné), vložiť do miestnosti nádobu s vodou, zavesiť batériu vlhkým uterákom alebo kúpiť zvlhčovač atď.

  Najlepšie je piť chorý teplý malinový čaj s medom alebo dávať zásaditú minerálnu vodu, napríklad Borjomi

  .

  Ako odstrániť kašeľ a bolesti v krku?

  Na rýchle vyliečenie laryngitídy, ktorá je sprevádzaná kašľom a bolesťami v krku, ktoré vyčerpávajú dieťa, sú potrebné lekárenské prípravky. Na zmiernenie stavu dieťaťa nemôžete použiť iba tradičný liek. Rozmrazovanie teplým mliekom často neprináša žiadne výsledky, pretože príčinou ochorenia môže byť aktivita baktérií, vírusov alebo alergická reakcia.

  V prípade, že sa objaví laryngitída na pozadí alergie, je potrebné podať antihistaminiká. Napríklad, liek "Fenistil" je predpísaný aj novorodencom. Pre staršie dieťa (nad 6 rokov) je vhodná droga "Parlazin". Takéto lieky poskytujú dekongestant, ktorý zabraňuje stenóze.hrtan u dieťaťa. Okrem toho majú priaznivý vplyv na celkový psycho-emocionálny stav chorého dieťaťa.

  Sirupy a tablety na cmúľanie pomôžu zmierniť nepríjemné pocity v krku.

  Spolu s antiseptickým alebo antibakteriálnym účinkom majú tieto lieky anestetické účinky, ktoré zmierňujú bolesť, ktorá sa vyskytuje pri prehĺtaní. Na liečenie detskej laryngitídy sú vhodné lieky ako Strepsils, Lugol alebo Faringosept.

  Pri pokusoch o vyliečenie laryngitídy u dieťaťa sa môžu expektoranty používať napríklad mukolytický liek „Lazolvan“. Je vhodné pridať tieto lieky do inhalátora. Počas procedúry sa liek dostane do priedušiek ešte rýchlejšie, čo je obzvlášť dôležité pri vývoji laryngotracheitídy. Podobný účinok majú tablety „brómhexín“, predpísané deťom od útleho veku.

  Keď idete von, je najlepšie liečiť nos pacienta oxolinovou masťou 0,25%

  .

  Ako zabrániť zúženiu hrtanu?

  Jednou z komplikácií detskej laryngitídy je zúženie dutiny hrtanu zvané stenóza. Vývoj falošnej kríže u mladých pacientov je spôsobený štruktúrou hrtanu, ktorá sa líši od štruktúry dospelého (u dieťaťa je tenká a dlhá, s malou vôľou). Dieťa, ktoré má diagnostikovaný zápal hlasiviek, by malo byť pod dohľadom dospelej osoby. Toto odporúčanie je dôležité najmä v noci, pretože práve v tejto dennej dobe sa najčastejšie vyskytujú záchvaty udusenia.

  Keďže si dieťa všimlo, že sa dieťa úplne prebudilo, nespokojne sa správalo a bolo pre neho ťažké dýchať, bolo potrebné najprv upokojiť a rozptýliť chorého. Ďalším krokom by malo byť premiestnenie dieťaťa do kúpeľne, kde musíte otvoriť kohútiky s nie horúcou vodou. Je oveľa ľahšie dýchať chladný vzduch nasýtený vlhkosťou, ktorý pomáha eliminovať útok udusenia. Ak takáto situácia nastane, nemôžete pokračovať v samostatnej liečbe laryngitídy. Všimnite si, že dýchanie dieťaťa je ťažké a pery zblednú, mali by ste okamžite zavolať sanitku.

  Aby sa predišlo takýmto komplikáciám doma, ktoré sa nazývajú falošnou krupou, je potrebné, aby bol suchý vzduch vdýchnutý dieťaťom čo najviac zvlhčený. Na tento účel je potrebné miestnosť vetrať čo najčastejšie. Okrem toho, ak nie je k dispozícii špeciálny zvlhčovač, odporúča sa zavesiť batérie na mokré uteráky alebo plachty. Ak pacient vdýchne suchý teplý vzduch, je pravdepodobné, že v noci bude potrebovať lekársku pomoc.

  Ďalšie informácie o tom, ako odstrániť chorobu bez návštevy nemocnice, pozri v článku 40 o liečbe laryngitídy doma.

  Kedy sa neobísť bez antibiotík?

  V niektorých prípadoch, keď je ochorenie spôsobené činnosťou mikroorganizmov, môže byť potrebná antibiotická liečba. Antibakteriálne látky, ktoré pomáhajú liečiť laryngitídu u dospelých, nemusia byť vždypriradené deťom, aby ste si vybrali ten správny liek, ktorý potrebujete na fyzikálne vyšetrenie.

  Zápalový proces v hrtane v dôsledku prítomnosti bakteriálnej mikroflóry sa považuje za pomerne zriedkavý jav. Ak však vykonané testy, napríklad náter z nosohltanu, preukážu prítomnosť patogénnych mikroorganizmov, mali by byť v terapeutickom priebehu prítomné antibiotiká.

  Na liečbu dojčiat sa najčastejšie predpisujú lieky proti penicilínu (Amoxiclav). V niektorých prípadoch majú deti alergickú reakciu na zložky tohto lieku, preto by lekár mal zvoliť iný antibakteriálny liek. Na odstránenie bakteriálnej laryngitídy sú v tomto prípade vhodné tablety zo skupiny makrolidov (azitromycín) alebo cefalosporíny (cefalexín).

  Nie je možné samostatne dokončiť liečbu predpísanú pediatrom, pričom sa pripomína, že vyjadrené príznaky laryngitídy zmizli

  .

  Niekedy rodičia dávajú deťom antibakteriálne lieky, aby zabránili komplikáciám laryngitídy. Toto sa dôrazne neodporúča. Ak je choroba vírusovej povahy alebo sa vyskytuje na pozadí nadmerného zaťaženia hlasiviek, príznaky choroby sa neodstránia. Okrem toho je možné dieťaťu spôsobiť neprimerané poškodenie.

  Je potrebná fyzioterapia?

  Vzhľadom na to, že zotavenie z hrtanu je uľahčené vdýchnutím vlhkého vzduchu, je užitočné dať dieťaťu inhalačný cyklus. Procedúru je možné vykonať v nemocnici aj v nemocnicidomáce podmienky. Na rozprašovanie liečiv do najmenších častíc je vhodné špeciálne zariadenie, rozprašovač. S ním môžete robiť inhaláciu, aj keď dieťa spí.

  Na liečbu hrtanu, soľných roztokov, harmančeka alebo mätovej infúzie sa môžu použiť nátronové roztoky, alkalická minerálna voda. Do inhalátora sa tiež pridávajú liečivá na liečenie horných dýchacích ciest, napríklad Sinupret vo forme kvapiek.

  Aby bol účinok lieku čo najúčinnejší, musíte inhalovať rozprašovaný liek najmenej hodinu pred jedlom alebo po jedle. Na konci postupu by dieťa nemalo hovoriť najmenej 30 minút. Priamy účinok pary na nosohltanu by sa nemal zahrnúť do liečebného postupu. Vdýchnutie pár pochádzajúcich z hrnca vriacou vodou alebo varenými zemiakmi môže u dieťaťa spôsobiť popálenie sliznice.

  Ďalším postupom, ktorý pomáha liečiť zápalový proces v hrtane, je elektroforéza. Okrem tohto postupu je možné predpísať v nemocnici terapiu UHF, vystavenie mikrovlnám alebo UV žiareniu. Ak pravidelne vykonávate postupy predpísané lekárom, môžete dieťa rýchlo zbaviť nepríjemných príznakov choroby.

  Zhrnutie

  Laryngitída je častým spoločníkom infekčných chorôb, ako sú chrípka alebo osýpky. Okrem toho sa zápal hrtana môže vyskytnúť z mnohých ďalších dôvodov, ktoré nesúvisia s mikroorganizmami. Lieky nie sú v každom prípade opodstatnené, ale niektorí pacienti vyžadujú veľmi rýchle lekárske ošetreniepomoct. Pri dodržaní režimu predpísaného lekárom sa môžete choroby rýchlo a bez komplikácií zbaviť.