Ako liečiť laryngitídu doma

Obsah

  S cieľom zistiť, ako rýchlo a bez komplikácií liečiť laryngitídu doma, je potrebné identifikovať príčinu, ktorá vyvolala vývoj choroby. Zápalový proces v hrtane, ktorý sa nazýva hrtanitída, môže byť bakteriálnej alebo vírusovej povahy. Okrem toho sa tento problém vyskytuje pri podchladení alebo nadmernom zaťažení hlasiviek. Príznaky akútneho zápalového procesu dodávajú chorému veľa nepohodlia, takže musíte čo najskôr začať s odstraňovaním tohto ochorenia.

  Čo sa lieči na zápal hrtanu?

  V závislosti od príčiny, ktorá viedla k laryngitíde, a od celkového stavu pacienta v domácnosti, je možné liečiť lieky nasledujúcich skupín:

  • Antihistamíny. Indikuje sa v prípade výskytu opuchu hrtanu v dôsledku kontaktu s alergénom. Okrem toho by sa chorému dieťaťu mali podávať antialergické lieky. Takýto doplnok k liečbe detí je veľmi dôležitý. Vzhľadom na anatomické vlastnosti štruktúry hrtanu sa dieťa môže začať dusiť, čo je určené na prevenciu antihistaminikami (Loratadine).
  • Antitusický. Jedným z prejavov laryngitídy je štekajúci kašeľ, ktorý je ťažké zamieňať s príznakom iného ochorenia. Na zmiernenie stavu pacienta sú zobrazené mukolytické prípravky s expektoračným účinkom, napríklad „Alteyka“ - prípravok na rastlinnej báze (marshmallow).
  • Antibakteriálne. Diagnóza u bakteriálnej laryngitídy u dospelých alebo detí vyžaduje vymenovanie agentov, ktoré majú škodlivý vplyv na mikróby - širokospektrálne antibiotiká. Penicilíny („amoxicilín“) sa považujú za najvhodnejšie na odstránenie lokalizovanej infekcie hrdla, ale ak ste alergický na zložky lieku, môžete si zvoliť iné moderné antibiotikum.
  • Antipyretikum. Na pozadí základného ochorenia môže u človeka dôjsť k zvýšeniu telesnej teploty. Lekári ho neodporúčajú potlačiť, ak značka na teplomere nepresiahne 38 stupňov, takéto opatrenie však nie je v každom prípade opodstatnené. Predpokladá sa, že prítomnosť tepla naznačuje, že telo aktívne bojuje s infekciou a je nepraktické zasahovať do tohto procesu. Niektorí ľudia veľmi zle tolerujú zvýšenie teploty aj o 1 stupeň až do tej miery, že sa u pacienta môžu vyskytnúť kŕče. Ak boli tieto komplikácie opakovane pozorované, musíte užiť paracetamol už pri 37,6 ° C.
  • Antivírusová. Ak je zápalový proces v hrtane výsledkom vírusovej infekcie horných dýchacích ciest, antibakteriálne lieky nemajú žiadny účinok. Všimnite si, že hrdlo sa začína bolieť a zhoršuje sa celkové zdravie, objaví sa nádcha a chcete kašľať, musíte začať užívať antivírusové lieky, napríklad si môžete kúpiť tablety Kagocel.

  Terapia zameraná na usmrtenie vírusového patogénu nebude účinná, ak sa začne 2 dni ponástup choroby

  Dobrým doplnkom liečby bude kloktanie antiseptickými roztokmi. Doma, zbavenie sa hrtanu, ktorý vznikol pri bolestiach v krku, pomáha alkoholu zriedenému vodnou tinktúrou kvetov nechtíka (1 čajová lyžička v 250 ml vody). Ako antiseptikum pre hrtan, môžete použiť Lugolov roztok, ktorý maže sliznicu hltanu.

  Ako ďalej podporovať oživenie?

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť laryngitídu pomocou ľudových liekov

  Na rýchle odstránenie bolesti v krku, zmäkčenie nosohltanu a odstránenie suchého kašľa musíte nielen dýchať vlhký vzduch, ale tiež pravidelne vdychovať. Alkalická minerálna voda dostupná doma, ako napríklad Kvasova Polyana alebo soľanka, je vhodná ako liek. Ak je to potrebné, môže sa pripraviť harmančekový bujón s antiseptickými vlastnosťami. Na jeho prípravu budete potrebovať 300 ml vody a 4 lyžice. lyžice sušených surovín. Kvety harmančeka sa zahrievajú po dobu 30 minút vo vodnom kúpeli a potom sa stlačia.

  Keďže hrtanitída sa často vyskytuje na pozadí ochorenia horných dýchacích ciest, zápal hrtana sa často vyskytuje v spojení s rinosinusitídou. V procese liečby hlasiviek musíte otvoriť ústa čo najmenšie, aby pacient mal mať voľné nosové dýchanie. Na tento účel sa môžu predpísať antibakteriálne alebo vazokonstrikčné kvapky, napríklad Rinofluimucil.

  S cieľom urýchliť prechod hlienu a odstrániť hopatogénne mikroorganizmy nosohltanu, môžete umývať soľným roztokom alebo soľným roztokom, napríklad „Aqua Maris“. Ak sa pri nepriaznivých životných alebo pracovných podmienkach objavil suchý vyčerpávajúci kašeľ, musíte zmeniť svoj domov alebo pracovisko, aby ste zabránili rozvoju atrofickej laryngitídy a iných komplikácií.

  Čo by sa chorej osobe malo vyhnúť?

  Zápalný proces v hrtane sa prejavuje skôr nepríjemnými symptómami. Na rýchle obnovenie zdravia svojho tela musí chorá osoba dodržiavať niektoré pravidlá:

  • Nefajčite sa a buďte v blízkosti fajčiarov. Vdýchnutie najmenších častíc tabakového dymu má veľmi negatívny vplyv na sliznicu podráždeného nosohltanu;
  • Vyhnite sa podchladeniu. Ak pociťujete hroziace ochorenie, musíte si na chodidlá obliecť vlnené ponožky, pokiaľ je to možné, aby ste si kúpali horúce kúpele. Oblasť horných dýchacích ciest by sa mala udržiavať v teple. Najlepšie je, keď pacient sleduje lôžko. V prípadoch, keď nie je možné zostať doma, musíte si obaliť ústa a nos šatkou. Tiež je zakázané hovoriť v chlade.
  • Ďalšou silnou dráždivou látkou pre postihnutý hrtan je korenené jedlo. Počas obdobia zotavenia z menu by sa malo vylúčiť korenie a iné koreninové jedlá.
  • Ako nápoj je lepšie zvoliť si domáce ovocné nápoje a džúsy z príliš kyslého ovocia a bobúľ. Počas liečby laryngitídy by ste v žiadnom prípade nemali piť alkoholické nápoje. okremOkrem toho sa neodporúča veľmi horúci nápoj, či už ide o malinový čaj alebo mlieko so sódou. Horiaca tekutina bude mať negatívny vplyv na sliznicu hrdla, čo môže viesť ku komplikáciám a vyžaduje zložitejšie ošetrenie.
  • Často chorá osoba poznamenáva, že zápal je sprevádzaný ťažkosťami s dýchaním. Na zmiernenie stavu pacienta s laryngitídou je potrebné čo najčastejšie vetrať dom, aby sa zabránilo stagnácii suchého teplého vzduchu v miestnostiach.
  • Najdôležitejšou podmienkou na obnovenie zdravia hlasového aparátu je udržiavanie hlasového pokoja. V mnohých prípadoch sa ľudia, ktorí dodržiavajú toto pravidlo, dokážu zotaviť bez toho, aby predpisovali lieky. Pokiaľ nezmizne chrapot a pískanie, je lepšie zdržať sa zdĺhavých rozhovorov (dokonca aj šepot).

  Nie je možné, že v miestnosti, kde spí osoba s hrtanom, teplota vzduchu stúpne nad 20 ° C a vlhkosť klesne pod 55%

  .

  Kedy nemôžete liečiť laryngitídu doma?

  Je zakázané liečiť laryngitídu doma bez nutnosti navštíviť lekára, ak je malé dieťa choré.

  Malo by sa s osobitnou zodpovednosťou pristupovať k liečbe zápalového procesu v hrtane u malých detí. Štruktúra detského hrtanu je iná ako u dospelých. Horná časť respiračného krku dojčiat je tenká a predĺžená, má veľa krvných ciev a úzky lúmen. To je dôvod, prečo jednou z komplikácií laryngitídy u mladých pacientov je falošná krčka. Tento stav je charakteristickýprudký nedostatok vzduchu, hlavne v noci.

  Aby sa zabránilo útoku, pacient musí mať k dispozícii pohodlné životné podmienky:

  • zníženie teploty vzduchu v miestnosti;
  • pravidelne dýchať miestnosť v neprítomnosti chorej osoby;
  • ​​
  • používajú špeciálne zvlhčovače alebo umiestnia nádobu s vodou blízko vykurovacieho radiátora.

  Ak sa nedá vyhnúť astmatickému záchvatu, je potrebné okamžite zavolať záchrannú posádku. Pacient musí čakať na príchod lekárov do kúpeľne a otvoriť kohútiky studenou vodou. Takéto opatrenie uľahčí dýchanie. Dôležitým bodom na zastavenie útoku bude okrem toho pokus o upokojenie dusivého človeka. Pacient by mal byť rozptyľovaný a pokiaľ je to možné, mal by dostať antihistaminikum, ktoré pomáha zmierniť opuch.

  Ďalším prípadom, keď nie je praktické liečiť laryngitídu samostatne, je zápal hrtanu, ktorý sa stal chronickým. Najčastejšie sa takéto ochorenie vyskytuje na pozadí neliečeného zápalového procesu. Jednotlivec (vybraný lekárom) terapeutický kurz v nemocnici pomôže liečiť léziu hrtanu v takejto situácii. V pokročilých prípadoch sa môže začať proces atrofie hlasového aparátu. Táto patológia je nezvratná, preto by sa choroba hlasiviek nemala liečiť z nedbanlivosti.

  Zhrnutie

  Vzhľad zápalového procesu v hrtane nevyžaduje vždy vymenovanie liekov, najmäantibakteriálny účinok. V mnohých prípadoch stačí na úspešný boj s touto chorobou určitý režim, ktorého základom je hlasový mier. Ak je laryngitída bakteriálnej povahy alebo pokračuje u malého dieťaťa, nie je možné urobiť to bez predpisovania liekov a niekedy aj hospitalizácie.