Ako liečiť laryngitídu

Obsah

  Laryngitída je zápalový proces, ktorý sa vyskytuje v hrtane. Príčiny tohto ochorenia môžu byť veľmi odlišné, napríklad toto ochorenie je často vyvolané nadmerným zaťažením hlasiviek, podchladením alebo zaprášeným vzduchom. Navyše, hrtanitída sa často vyskytuje proti osýpkam alebo chrípke, keď hlienová sliznica je ovplyvnená mikroorganizmami. Ak chcete zistiť, ako liečiť laryngitídu výberom účinných liekov, mali by ste navštíviť lekára a zistiť príčinu choroby.

  Tablety a spreje

  Na zmiernenie príznakov sprevádzajúcich zápal sliznice hrtanu sú vhodné nielen tablety, ale aj lieky vo forme spreja. Ak je dieťa choré na hrtan, rodičia by mali vedieť, že aerosólová liečba by sa nemala vykonávať, ak dieťa nevie, ako zadržať vlastný dych.

  • Ak pacient trpí na suchý kašeľ, je užitočné brať expektoranty. Dnes je v lekárňach veľa rastlinných prípravkov, napríklad Herbion (na báze výťažku z plantajnov) alebo Prospan (aktívna zložka je výťažok z brečtanu);
  • Ak je kašeľ paroxysmálny, sú potrebné lieky obsahujúce kodeín, ako napríklad Sinecode;
  • Na celkové posilnenie tela a boj proti chorobe je uvedený priebeh multivitamínov („Duovit“);
  • Liek „Ribomunil“ alebo extrakt z echinacey pomôže aktivovať imunitnú obranu;
  • Akv krku je pot a bolí ho prehltnúť, na resorpciu potrebujeme lokálne protizápalové a antimikrobiálne lieky, ktoré zahŕňajú Ingalipt a hexorálne spreje, ako aj strepsily alebo faringoseptické pastilky;
  • Na odstránenie bakteriálneho patogénu „usadeného“ v hrtane môžete použiť lokálne pôsobiaci liek s názvom „Bioparox“.

  Ak sa celkový stav zhorší na pozadí vysokej teploty, môžu sa použiť nesteroidné protizápalové lieky. Napríklad Ibuprofen je účinný voľne predajný liek. K zníženiu teploty pomáha aj trenie rúk a nôh chorého, jeho obliekanie do ľahšieho oblečenia, vetranie miestnosti a zvlhčenie vzduchu.

  Pri výbere toho, čo znamená uviesť hlasivky do normálu, by ste mali venovať pozornosť skutočnosti, že choroba môže mať alergický charakter. V tomto prípade bude antibiotická terapia úplne zbytočná. Podráždenie hrtanu alergénmi sa musí vylúčiť antihistaminikami. Lieky tohto účinku sa delia na druhú a prvú generáciu. Odporúča sa, aby sa osobe s laryngitídou podali lieky súvisiace s prvou generáciou, pretože ich účinok je doplnený sedatívnym účinkom. Výsledkom je, že pacient, ktorého trápi vyčerpávajúci kašeľ, bude môcť zaspať oveľa rýchlejšie a ľahšie. Z týchto liekov sú najznámejšie suprastín a difenhydramín.

  Medzi týmito chorobamihrdlo, podobne ako faryngitída a angína, zápal hrtana sa vyznačuje vyčerpaním kašľa, ktorý pripomína zvuky štekania

  Potrebujem antibiotiká?

  Na rýchle vyliečenie laryngitídy, ktorej vývoj je spôsobený životne dôležitou aktivitou mikróbov, sú potrebné moderné antibakteriálne látky. Aký druh antibiotika sa môže použiť na liečbu konkrétneho pacienta, musí rozhodnúť lekár. Nekontrolovaná medikácia môže viesť k rozruchu gastrointestinálneho traktu v dôsledku smrti prospešných mikroorganizmov alebo iných, závažnejších komplikácií.

  Antibakteriálne lieky sa delia do niekoľkých skupín. Na elimináciu bakteriálneho patogénu lokalizovaného v hrtane sú najvhodnejšie lieky, ktoré tvoria sériu penicilínov. Ak sa vyskytne alergická reakcia na zložky tohto β-laktámového lieku, lekár si môže zvoliť antibiotikum, ktoré je v inej skupine.

  Ak zápal lymfatického systému nie je v stave zanedbávania a pacient sa cíti uspokojivo, môžete použiť skôr lieky s bakteriostatickým ako baktericídnym účinkom. Antibakteriálne činidlo bude v tomto prípade pôsobiť pomalšie, ale šetrnejšie. Po zastavení množenia bakteriálnej mikroflóry umožňuje bakteriostatická liečba samotnému telu zabíjať a odstraňovať mikróby.

  Ak je zápalový proces sprevádzaný hnisavým zameraním a konanímAk je to potrebné okamžite, sú baktericídne lieky nevyhnutné. Počas niekoľkých hodín sa telesná teplota pacienta vráti k normálu, objaví sa chuť do jedla a syndróm bolesti sa zníži.

  Pri výbere spôsobu liečby laryngitídy počas tehotenstva by sa malo pamätať na to, že mnoho antibakteriálnych látok je počas tehotenstva kontraindikovaných. Tiež by ste nemali vyberať silný liek pre malé dieťa bez konzultácie s lekárom.

  Jednou z komplikácií, ktoré sa môžu vyskytnúť v dôsledku nesprávnej liečby akútnej laryngitídy, je tracheitída, zápalový proces lokalizovaný v sliznici priedušnice

  .

  V mnohých prípadoch je zápal hlasiviek a hrtanu iba jedným z prejavov akútnej respiračnej vírusovej infekcie. Ak je ochorenie tohto druhu, antibiotická terapia je márne. Liečba dospelých a detí by mala byť doplnená antivírusovými liekmi, napríklad čapíkami Viferon.

  Recepty tradičnej medicíny

  V prípade, že podchladenie alebo nadmerné zaťaženie väzov vedie k strate hlasu, je možné upustiť od antibiotík. Chorá osoba by mala piť čo najviac. Na tento účel sú najvhodnejšie teplé ovocné nápoje, mierne ohriate mlieko alebo čaj s prírodným medom. Alkalická minerálna voda je tiež prospešná pre surové hrdlo.

  Človek, ktorý síce píska alebo stratil hlas, môže ľudovým liekom pomôcť obnoviť normálny stav.

  Medziveľa účinných receptov, môžete si vybrať tie, ktoré sú v konkrétnom prípade vhodnejšie:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť nočný kašeľ u dieťaťa
  • 1 polievková lyžica. lyžica medu a 2 lyžice. polievkové lyžice kvetov bazy černíc naliať pol litra vriacej vody a trvať pol hodiny. Napätý vývar sa podáva najmenej trikrát denne v polovici pohára (vo forme tepla).
  • Odvar pol litra mlieka a 100 g mrkvy pomôže vyrovnať sa so zachrípnutím v hlase. V tomto prípade je účinný aj nápoj vyrobený z teplého mlieka a cibule. Za týmto účelom votrite celú cibuľu do vriacej tekutiny a potom ju prefiltrujte a vypite cez noc v teplej forme.
  • Pre ľudí, ktorí stratili hlas alebo majú vyčerpávajúci kašeľ, je užitočné urobiť odvar z listov bielej kapusty. Ak ju chcete pripraviť, budete musieť zeleninové listy dobre umyť studenou vodou. Ochladená varená kapusta by sa mala konzumovať každý deň v malom množstve a spláchnuť odvarom vlastných listov.
  • Počas dňa môže pacient s laryngitídou piť nápoj vyrobený zo zmesi kdoule, medu, anízu a medunice (1 polievková lyžica), naplnený pol litrom vody. Varte takúto kompozíciu štvrť hodiny, potom prefiltrujte a vypite v malom množstve.

  S cieľom účinne liečiť laryngitídu u dospelých a detí je potrebné ovplyvniť príčinu, ktorá viedla k zápalovému procesu v hrtane a hlasivkách. Môžete zistiť, ako pomôcť telu dieťaťa vyrovnať sa s touto choroboučlánky o liečbe laryngitídy u detí.

  ​​

  Šetrná terapia s použitím iba rastlinných prísad pomôže zmierniť nepríjemné príznaky choroby, ale týmto prístupom nebude možné úplne odstrániť laryngitídu. Na pozadí nesprávnej liečby choroby sa akútna laryngitída môže zmeniť na chronický proces, ktorého liečenie si vyžaduje veľa času a úsilia a drogy.

  Pri vypláchnutí hrdla antiseptikami musíte hlavu čo najviac vrátiť. Je to potrebné na účinné čistenie hltana od mŕtvych mikroorganizmov

  Ako urýchliť zotavenie?

  Prijatím vhodných liekov sa dá hrtanitída liečiť pomerne rýchlo. Živý prejav príznakov choroby ustúpi po týždni, ak dodržíte nasledujúce odporúčania:

  • S cieľom mechanicky vyčistiť hrdlo odpadových produktov mikroorganizmov je potrebné ich prepláchnuť niekoľkokrát denne. Okrem toho sa počas zákroku na hltane prejaví antiseptický účinok. Najlepšie je pripraviť roztok pre chorého na báze furatsilínu. Za týmto účelom rozpustite 1 tabletu v pohári prevarenej vody a potom dôkladne premiešajte.
  • Ak sa vyhnete nadmernému namáhaniu bolesti v krku, pomôže vám hlasový mier. Mnoho ľudí sa snaží znížiť záťaž hlasiviek a zašepkalo, ale neodporúča sa to. Pri pokuse o čo najtichší rozhovor pacient vytvára ďalšie zaťaženie hrdla, takže by ste maliúplne ticho. Ak takáto príležitosť neexistuje, je lepšie hovoriť, bez toho, aby ste sa snažili utíšiť hlas.
  • Počas obdobia zotavenia musí chorá osoba zmeniť obvyklý spôsob stravovania. Korenené a slané jedlá sa musia zlikvidovať. Nejedzte korenené jedlo. Odstránením takéhoto jedla zo stravy sa môžete vyhnúť podráždeniu hrdla a čo najskôr obnoviť normálny hlas.
  • Pacient s laryngitídou by mal piť čo najviac. Na tento účel sú vhodné teplé nápoje pripravené napríklad z kompotov z kyslých bobúľ. Neodporúča sa piť horúce nápoje, vrátane čaju a mlieka, pretože to môže spôsobiť popálenie hrdla.
  • Osoba, ktorá má štekajúci kašeľ a chrapľavý hlas, by sa mala vzdať zlých návykov aspoň počas obdobia zotavenia, menovite fajčenia a zneužívania alkoholu.
  • Ak je bolesť hrdla, je užitočné brať inhalácie pomocou špeciálneho zariadenia alebo navštevovaním fyzioterapeutickej miestnosti v nemocnici. Nevdychujte horúcu paru prichádzajúcu z hrnca s vriacou vodou, a to ani vtedy, ak k nej boli pridané liečivé byliny. Príliš vysoká teplota zhoršuje stav pacienta a spôsobuje popáleniny hrtanu.
  • V miestnosti, kde žije osoba s hrtanom, sa musí zachovať určitá mikroklíma. Vzduch by mal byť čo najviac zvlhčený (najmenej 60% vlhkosti) a chladný. Ak to chcete urobiť, musíte miestnosť často a dobre vetrať a do kúrenia umiestniť vedierko vody alebo zavesiť mokré uteráky na stoličky.

  Zhrnutie

  Vedieť, ako liečiť laryngitídu u dospelého a dieťaťa v danej situácii, je možné vyhnúť sa hospitalizácii a množstvu komplikácií, z ktorých jednou je zastavenie dýchania. Nemôžete prestať užívať liek a všimnúť si prvé známky zotavenia. Neliečený zápal hlasiviek a hrtanu môže viesť k chronickej alebo atrofickej hrtane, pri ktorej existuje riziko straty hlasu navždy.