Ako liečiť lambliu u detí a ako sa vyhnúť ich vzhľadu?

Giardia u detí (alebo giardiáza) je infekčná parazitárna infekcia, ktorej vývoj vyvoláva mikroskopický jednobunkový parazit. Giardia sa spravidla nachádza hlavne v pečeni a tenkom čreve dieťaťa.

Podľa najnovších údajov sa každé tretie dieťa v predškolskom veku stretne s touto chorobou skôr alebo neskôr. Najčastejšie sa infekcia giardiáza vyskytuje, keď sa deti v materskej škole navzájom dotýkajú, o niečo menej často - pri interakcii s chorými zvieratami. Okrem toho sa v odpadových vodách a stojatých vodách vyskytujú parazity, ktoré spôsobujú vývoj tejto choroby.

Prítomnosť giardie v tele dieťaťa sa zvyčajne prejavuje niekoľkými príznakmi, ktoré dobre maskujú túto patológiu pri iných chorobách.

Ako liečiť giardiu u detí? Dnes si túto otázku kladú mnohí rodičia, ktorých dieťa má giardiázu choré. Hneď by som chcel povedať, že liečba by sa mala vykonávať pod prísnym dohľadom pediatra - samoliečba sa v tomto prípade veľmi neodporúča.

A teraz sa o tom všetkom rozprávame podrobnejšie.

Giardiáza u detí - zdroje infekcie

Aby ste mohli účinne bojovať proti tejto chorobe, mali by ste, samozrejme, zistiť jej zdroj a chrániť dieťa pred ňou. Zdrojom rozšírenia giardie teda môže byť:

  10. chorá osoba;
 • Choré hlodavce, psy a mačky;
 • Chlórovaná voda z kontaminovaných zdrojov.

Cesty infekcie

dňaDnes existujú tri klasické spôsoby, ktorými lamblia vstupuje do tela dieťaťa:

 • voda;
 • 19. Kontaktná domácnosť;
 • Potraviny.

Znaky giardiázy u detí

V detskom veku je giardiáza oveľa častejšia a prebieha oveľa ťažšie ako u dospelých. Doteraz uskutočnené epidemiologické štúdie naznačujú, že touto chorobou trpí asi 1/3 všetkých predškolských detí. Okrem toho je veľmi často detská giardiáza charakterizovaná polymorfizmom symptómov, ktorý je celkom podobný iným patologickým stavom.

Toto ochorenie je rozšírené v mnohých krajinách sveta. Vo väčšej miere to prispieva k vysokému stupňu infekčnosti, ako aj k možnosti asymptomatického prenosu patogénu.

Aké je nebezpečenstvo detskej giardiázy?

Mali by sa prijať núdzové opatrenia na odstránenie lamblie u dieťaťa? Vo väčšine prípadov je to mimoriadne nevyhnutné. Je zrejmé, že prítomnosť cudzích mikroorganizmov v tele dieťaťa bude mať negatívny vplyv na jeho celkový stav. Prečo je táto choroba taká nebezpečná pre dieťa? Na zodpovedanie tejto otázky je potrebné zvážiť údajné činy lamblie po požití.

Po preniknutí do čriev dieťaťa sa cysty Giardia uvoľňujú z membrán a pomerne rýchlo sa množia. Treba však poznamenať, že na to potrebujú dostatočné množstvo určitých živín. A samozrejmeGiardia ich „vytiahne“ z detskej krvi. S týmto priebehom vývoja choroby je celkom možné, že u dieťaťa za pár dní nebudú vôbec žiadne minerály a vitamíny.Nakoniec sa u týchto detí vyvinie nedostatok vitamínov.

Lambia môže okrem toho uvoľňovať do krvi dieťaťa silné toxické látky. A to môže výrazne ovplyvniť imunitný systém dieťaťa, v dôsledku čoho sa začína prejavovať viac alergických reakcií. Skúsení lekári zaznamenávajú vzťah giardiázy s chronickou bronchitídou, bronchiálnou astmou, atopickou dermatitídou a inými podobnými chorobami.

Giardia u detí - príznaky

Ako už bolo uvedené, príznaky giardiázy sú dosť rozsiahle a dajú sa ľahko zamieňať s príznakmi iných patológií. Preto ak zistíte 2-3 príznaky, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom. Klasické prejavy tohto ochorenia u detí sú tieto:

 • Porucha tráviaceho procesu (hnačka, zápcha);
 • Mierne zvýšenie telesnej teploty (približne o 37,5 stupňov);
 • Kreslenie bolesti v dolnom kvadrante brucha (zvyčajne okolo pupka);
 • prudké zníženie aktivity dieťaťa (únava, slza);
 • Dieťa brúsi zuby v spánku;
 • paroxyzmálny dusivý kašeľ;
 • Zväčšená slezina a pečeň;
 • Lymfatické uzliny významnej veľkosti;
 • Alergické vyrážky na koži.

Diagnóza

Giardiázasa vzťahuje na tie choroby, ktorých liečba by sa mala začať čo najskôr. V opomenutom stave môže skutočne priniesť veľa problémov samotnému dieťaťu a jeho rodičom. A aby sa predpísala správna a účinná terapia, je potrebné včas identifikovať príčiny choroby, t.j. vykonať komplexnú diagnostiku. Analýza lamblie u detí sa vykonáva pomocou týchto metód:

 • koprologické vyšetrenie (cysty lamblie sa určujú vo výkaloch);
 • Duodenálne vyšetrenie (uplatňuje sa až po 10 rokoch);
 • Sérologická diagnostika (detekujú sa špecifické protilátky, analýza je však účinná iba v prvých dňoch choroby).

Ako liečiť giardiázu u detí?

Pri nesprávnom alebo oneskorenom ošetrení sa giardiáza často stáva chronickou, čo je pre dieťa oveľa horšie tolerované a je oveľa ťažšie sa s ňou vyrovnať (liečba bude trvať asi mesiac alebo ešte viac). Preto, vzhľadom na tento problém, by rodičia mali okamžite kontaktovať detského lekára. Iba v tomto prípade si môžu byť istí rýchlym uzdravením svojho dieťaťa.

Ako liečiť giardiu u detí? Skúsený odborník na túto otázku ľahko odpovie, pretože lekári v našej krajine sú dobre oboznámení s touto chorobou a liečebný režim je už dlho vypracovaný. Od prvých dní sa dieťaťu zvyčajne predpisujú lieky, ako je metronidazol alebo makmirror. Ich dávkovanie, forma a trvanie podávania závisí od povahy priebehu choroby,vek a hmotnosť dieťaťa.

Rodičia často začínajú pochybovať o účinnosti liečby, najmä v dňoch 4-5, keď sa stav dieťaťa výrazne zhoršuje. Nemá sa však čoho báť, ba naopak, to naznačuje, že väčšina lamblie zomrela. A produkty, ktoré sa vytvorili v procese ich rozkladu, vstúpili do krvného obehu. Lekári navyše predpisujú preháňadlá a antihistamíny, aby zmiernili stav dieťaťa.

Je teda zrejmé, že nie je také ľahké vyliečiť giardiu u dieťaťa, a preto je potrebné vykonať komplexnú liečbu. Celý priebeh liečby sa spravidla vykonáva do 2 až 3 týždňov.

Je možné liečiť giardiu ľudovými prostriedkami?

Boj proti giardiáze pomocou ľudových receptov je celkom prijateľný, ale iba pre deti staršie ako 10 rokov a v kombinácii s hlavným liečením. Je tiež potrebné dodržiavať určitú stravu, ktorej hlavnou podmienkou je takmer úplné vylúčenie sladkých potravín z detskej stravy.

Dnes je známe veľké množstvo alternatívnych metód liečby giardiázy, ale nie všetky sú rovnako účinné a bezpečné.

Podľa odborníkov môžu byť tieto látky bezpečne používané doma:

 • popol zo lipového dreva spolu s medom;
 • Odvar osiky;
 • Nálada byliniek obyčajnej;
 • Odvar z koreňov púpavy;
 • Bergamotový olej.

Prevencia

Giardiáze sa dá ľahšie predchádzať ako liečiť. Za týmto účelompotrebné:

 • Používajte iba filtrovanú prevarenú alebo vodovodnú vodu;
 • Vykonávať preventívne vyšetrenie pri konzultácii o starostlivosti o dieťa niekoľkokrát do roka;
 • Anthelmintické ošetrenie domácich zvierat by sa malo vykonávať najmenej raz ročne;
 • Pamätajte na možné cesty infekcie a vždy dodržiavajte pravidlá osobnej hygieny.