Ako liečiť kýlu pažeráka

Obsah

  Ezofágová hernia je bežné ochorenie, s ktorým sa väčšinou stretávajú starší ľudia. Táto patológia sa vyskytuje v dôsledku anatomickej zmeny umiestnenia vnútorných orgánov umiestnených v brušnej dutine. Keď sa membrána rozširuje, väzivový aparát pažeráka je narušený, čo vedie k premiestneniu. Výsledkom je kýla, ktorá sťažuje dýchanie a spôsobuje bolestivé kŕče v bruchu a hrudníku.

  Ak sa opatrenia neprijmú včas, existujúca patológia má vážne následky. Môže to byť vnútorné krvácanie, výrazné vytesnenie a skrátenie pažeráka, zápal žalúdočnej sliznice. Preto je také dôležité vedieť, ako liečiť kýlu pažeráka, aby sa nielen eliminovali nepríjemné príznaky, ale aj samotná choroba.

  Základy liečby

  Terapeutická liečba kýly pažeráka môže byť konzervatívna alebo chirurgická. Väčšina odborníkov sa domnieva, že chirurgický zákrok je potrebný iba v niektorých prípadoch a v ostatných prípadoch sa prietrž lieči pomocou nasledujúcich metód:

  • užívanie určitých liekov;
  • vykonávanie lekárskej respiračnej gymnastiky;
  • dodržiavanie stravovacích návykov;
  • 14. používanie tradičných lekárskych predpisov;
  • udržiavanie zdravého životného štýlu.

  Chirurgia sa vyžaduje iba vtedy, ak lekárske ošetrenie neprináša očakávané výsledky. Ak existuje patológiaZískali veľkú veľkosť, keď existuje riziko zovretia prietrže alebo došlo k vnútornému krvácaniu - vo všetkých týchto prípadoch je predpísaný chirurgický zákrok.

  Liečba liekmi

  Užívanie liekov znižuje riziko možných komplikácií a normalizuje celkový stav pacienta. Hlavným účinkom predpísaných liekov je zmiernenie nepríjemných príznakov, ako sú grganie, pálenie záhy, nepríjemné pocity a bolesť v hrudnej kosti, ktoré sa objavujú hlavne po jedle.

  Liečebný režim je založený na týchto liekoch:

  • antacidové činidlá;
  • prokinetika;
  • blokátory histamínových receptorov;
  • inhibítory protónovej pumpy.

  Antacidá sú schopné neutralizovať nadbytok kyseliny chlorovodíkovej, ktorá je súčasťou žalúdočnej šťavy. Je to ona, ktorá silne dráždi sliznicu pažeráka a vyvoláva zvláštne poškodenie. Medzi ne patria Almagel, Maalox, Rennie a Fosfalugel.

  Prokinetika obnovuje narušený pohyb potravín vstupujúcich do tela cez tráviaci trakt (Tserukal, Domirid, Motilium). Vďaka svojmu terapeutickému účinku zabraňujú tomu, aby sa obsah žalúdka vrhol do pažeráka.

  Almagel neutralizuje nadbytok kyseliny chlorovodíkovej

  .

  Blokátory receptorov histamínu niekoľkokrát znižujú tvorbu kyseliny chlorovodíkovej vo vnútri žalúdka. Lekár zvyčajne predpisuje ranitidín, famotidín, roxatidín. Pokiaľ ide o lieky ako Ursofalk a Urohol, neutralizujú negatívnenásledky žlčových kyselín vstupujúcich do žalúdka. Inhibítory protónovej pumpy však majú podobný účinok ako blokátory histamínových receptorov, ale majú tiež menej vedľajších účinkov. Takéto lieky zahŕňajú Contraloc, Omeprazol, Nolpaza, Pantoprazol.

  Doplnková liečba komplikácií

  Ak sa pri takomto ochorení vyskytnú komplikácie, lekár sa pred použitím chirurgických metód pokúsi vyliečiť existujúcu prietrž pažeráka pomocou pomocných prípravkov. Takže keď sa pacient stretne s chronickým vnútorným krvácaním, zvyšuje sa riziko vzniku anémie. V tomto prípade sa predpisujú hemostatické a antianemické lieky.

  V situácii, keď sa v dôsledku kýly obsah duodena systematicky vrhá do pažeráka, osobe sa predpisujú lieky na báze kyseliny ursodeoxycholovej. Eliminujú podráždenie sliznice žalúdka a čriev.

  Ak dôjde k zúženiu pažeráka, predpisujú sa antacidá s predĺženým účinkom a lieky, ktoré blokujú zápalové procesy. Pri diagnostike sprievodných žalúdočných chorôb, ktoré majú chronickú povahu, je hlavná terapia zameraná najskôr na ich odstránenie a až potom na boj proti prietrži.

  Dychové cvičenia

  Tvárou v tvár prietrže a herniiKeďže dostávajú odporúčania špecialistu týkajúce sa terapeutickej respiračnej gymnastiky, mnohí ľudia premýšľajú o tom, či je skutočne možné týmto ochorením vylúčiť ochorenie. V skutočnosti takéto cvičenia posilňujú svalové tkanivo brušnej dutiny a bránice. A to vám umožní urýchliť proces hojenia a zlepšiť stav tela pri takejto chorobe.

  Dychové cvičenia by sa mali vykonávať iba po uplynutí troch hodín od posledného jedla. Musíte klamať na jednej strane, zatiaľ čo nohy by sa mali spúšťať z pohovky alebo postele, zhlboka sa nadýchnuť a maximalizovať žalúdok. Potom musíte vydýchnuť a uvoľniť všetky svaly. Žalúdok nie je v tomto okamihu stiahnutý. Takéto cvičenie sa vykonáva v štyroch sadách po 10 minútach a zakaždým, keď sa má dych prehĺbiť.

  Pri vykonávaní nasledujúceho cvičenia kľačte a pomaly sa začnite nakláňať rôznymi smermi. Je dôležité sledovať dýchanie. Keď sa telo nakloní, objaví sa dych a keď sa vráti do pôvodnej polohy, vzduch sa vydýchne. Potom sa také cvičenie opakuje, ale už stojí.

  Špeciálna gymnastika posilní steny bránice a brušnej dutiny

  .

  Na konci tohto malého komplexu musíte ležať na chrbte a začať otáčať hornú časť trupu v oboch smeroch. Na samom konci sa nadýchne a na východiskovej pozícii dôjde k výdychu a úplnému uvoľneniu svalov. Pri vykonávaní takejto gymnastiky doma je potrebné sledovať správne vykonávanie každej z nichcvičenia. Inak, keď sa cvičenie robí nesprávne, človek môže situáciu len zhoršiť a zhoršiť svoj stav, pretože na membránu sa začne vyvíjať ešte väčší tlak, čo sa prejavuje komplikáciami.

  Diéta pre herniu pažeráka

  Ezofágová hernia (HES) si vyžaduje osobitnú stravu.

  Toto nielen zmierni stav samotného pacienta, ale bude mať aj pozitívny vplyv na mieru zotavenia. Základné pravidlo, ktoré musí byť dodržané, je mierny pocit hladu. To znamená, že by ste sa nemali preťažovať naraz, kým sa necítite plný, pretože to vedie k zvýšenému zaťaženiu žalúdka. Preto je lepšie jesť pomaly a trochu, opatrne žuť jedlo.

  Prejedanie je prísne zakázané. Vyvolá to nepohodlie a bolestivé kŕče. Bude potrebné odmietnuť údené a sladké jedlá, vyprážané a korenené jedlá, ako aj rôzne koreniny. Takéto jedlo zvyšuje koncentráciu kyseliny chlorovodíkovej v zložení žalúdočnej šťavy, ktorá sa vrhá do pažeráka. V dôsledku toho sú tkanivá a sliznice gastrointestinálneho traktu podráždené a začína sa rozvíjať zápalový proces.

  Prejedanie prehĺbi kýlu pažeráka

  Stav ezofágovej hernie sa zhoršuje, ak sa v tele hromadí plyn a dochádza k zápche. Preto by výrobky, ktoré takéto procesy vyvolávajú, mali byť obmedzené. Toto je:

  • strukoviny a hrach;
  • droždie a huby;
  • sycené oxidom uhličitýmnápoje;
  • kapusta a kukurica.

  Dávka by sa mala zakladať na čerstvých a zdravých potravinách bohatých na vitamíny a minerály. Sú to zelenina a ovocie, ako aj mliečne výrobky, ktoré podporujú normálne fungovanie tráviaceho systému. Na stole by nemali byť rýchle občerstvenie ani ľahké jedlá. Všetky konzumované potraviny by mali byť ľahko stráviteľné bez toho, aby spôsobovali závažnosť žalúdka.

  Ľudové recepty, ktoré pomáhajú pri hernii

  Je možné vyliečiť pažerákovú prietrž bez chirurgického zákroku, ak je liečba komplexná a okrem užívania liekov začína zahŕňať používanie alternatívnych lekárskych predpisov. Mnoho rastlín a bylín má užitočné vlastnosti a uľahčuje stav pacienta takýmto ochorením. Ich použitie by sa však malo vykonávať iba po konzultácii s lekárom.

  Ošetrenie je založené na rastlinách, ktoré odstraňujú pálenie záhy a nadúvanie, ako aj zmierňujú zápchu. Medzi bylinky, ktoré majú tieto vlastnosti, patria:

  • kamenné kôstky;
  • propolis;
  • červená topánka.

  Môžete sa tiež cítiť lepšie s herniou nasledujúcimi ľudovými liekmi:

  • Infúzia egrešov.
  • Zbierka ľanu na báze mäty piepornej a podbeľa.
  • Tinktúra propolisu.

  Na výrobu angreštovej infúzie potrebujete listy tejto rastliny. Stačí jedna lyžica. Pred naliatím do 500 ml vody je lepšie usušiť a nasekať listy. Trvať na tomtakéto odvarovanie bude potrebné na dve hodiny, po ktorých sa hotový domáci liek užije štyrikrát denne po 120 ml.

  Zbierka ľanu, ktorý pomôže zmierniť bolestivé a nepríjemné príznaky, sa pripravuje z ľanových semien, listov podbeľa, mäty piepornej a koreňa marshmallow. Všetky zložky v suchej a práškovej forme sú brané v rovnakých pomeroch. Po zmiešaní zložiek musíte vziať tri polievkové lyžice zbierky a naliať ich do jedného litra studenej vody. Zbierka by mala trvať jednu hodinu, potom sa varí ďalších päť minút pri miernom ohni. Pripravený bujón sa filtruje a pije až šesťkrát denne po 150 ml.

  Zber ľanových semien a liečivých bylín odstráni nepohodlie

  Propolisová tinktúra sa pripravuje na základe alkoholu a potom sa odoberie s mliekom (30 kvapiek tinktúry sa odoberie na 50 ml tekutiny). Takýto liek musíte používať pred hlavným jedlom dvakrát denne.

  Aby ste sa zbavili zápchy, môžete piť kompot varený zo sušeného ovocia každé dve hodiny počas dňa. Listy rakytníka môžete variť aj ako čaj. Táto rastlina má mierne preháňadlo. Ak potrebujete odstrániť grganie, môžete si pripraviť brusnicový nápoj. Šťava sa vylisuje z čerstvých bobúľ, potom sa pridá trochu medu a šťavy z aloe. Výsledný nápoj sa mieša a pije po celý deň.

  Infúzia pripravená z koreňa sladkého drievka a pomarančovej kôry pomôže vyrovnať sa s pálením záhy. Tieto prísady sú vopred rozdrvené do stavuprášok, po ktorom sa jedna čajová lyžička výslednej zmesi naleje do pohára vriacej vody, ochladí sa a opije sa. Ale infúzia rasca a harmančekového čaju môže poraziť nadúvanie. Všetky tieto recepty nemusia vyliečiť prietrž samotnú, ale na druhej strane urýchľujú liečbu drogami a zmierňujú všetky sprievodné príznaky choroby.

  S prietržou pažeráka sa môže vyrovnať iba komplexná terapia. Preto by ste sa pri prvých príznakoch choroby mali poradiť s lekárom. Špecialista diagnostikuje a predpíše priebeh liečby drogami, ku ktorým budete musieť pripojiť vykonávanie cvičení zameraných na posilnenie bránice a dodržiavanie diéty.