Ako liečiť kvapavka

Obsah

  Kvapavka alebo, inými slovami, kvapavka, je infekčná patológia zápalovej povahy, ktorá sa vyvíja v dôsledku požitia gonokokových baktérií. Hlavnou cestou prenosu je sexuálne správanie, ktoré vysvetľuje výskyt príznakov v oblasti zodpovedajúcich orgánov: sliznicu a hnisavý výtok z pošvy a močovej trubice, bolesť pri močení, svrbenie. Často predpisované tablety, injekcie a miestne lieky.

  Prášky na liečenie tohto ochorenia

  Hlavnými činiteľmi pri liečbe tohto ochorenia sú antibiotiká. Vďaka tak širokej škále liekov si môžete vybrať najvhodnejšie pre každú chorú osobu. Pri individuálnej neznášanlivosti jedného lieku si lekár vyberie iný liek s podobným účinkom na telo. Aké antibiotikum môže liečiť túto chorobu?

  Amoxicilín

  Liek má antimikrobiálny účinok a používa sa okamžite po diagnostikovaní bakteriálnej infekcie tela. Hlavnou kontraindikáciou pri užívaní lieku je individuálna intolerancia jeho zložiek. Liečbu amoxicilínom vykonáva žena aj jej sexuálny partner.

  Ak prekročíte dávku predpísanú lekárom, môžete spôsobiť vedľajšie účinky, ako je nevoľnosť, vracanie, hnačka. Známky predávkovania môžueliminovať iba umytím žalúdka s následným použitím aktívneho uhlia. Pri používaní tohto lieku sa odporúča venovať osobitnú pozornosť tým ľuďom, ktorí trpia chorobami obličiek. Počas tehotenstva a dojčenia nie je predpísaný žiaden liek.

  Pri kvapavke sa vyžaduje jedna dávka amoxicilínu v objeme 3 g. Ak je to potrebné pre určité indikácie, predpíše sa druhá dávka.

  Ko-trimoxazol

  S týmto liekom je potrebné liečiť kvapavka u žien a mužov, pretože sa často vyskytujú vedľajšie účinky. Medzi ne patrí bolesť hlavy, bronchospazmus, nevoľnosť a zvracanie, bolesť brucha, anémia, toxická nefropatia, polyuria, myalgia atď. V niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť alergická reakcia na liek, ktorá sa prejavuje výskytom svrbenia kože, exsudatívneho erytému, myokarditídy. , angioedém.

  Denné lieky proti kvapavke sa predpisujú v dennej dávke 1920 - 2880 mg, rozdelenej do 3 dávok. Ak sa infekcia týka slizníc úst, hltanu alebo hrtanu, liek sa používa jedenkrát denne v objeme 4320 mg počas 5 dní.

  Azitromycín

  Na rýchle liečenie chronickej kvapavky je potrebná iba jedna dávka lieku. Okamžite stojí za povšimnutie, že ak sa do lézie podieľa sliznica hltanu a hrtanu, nebude azitromycín taký účinný.

  Zvažujú sa kontraindikácie užívania drogindividuálna neznášanlivosť na zložky lieku, vek do 14 rokov. Z vedľajších príznakov, nevoľnosti a zvracania, hnačky a zápchy, je potrebné uviesť vývoj nefritídy, vaginálnej kandidózy, alergických kožných reakcií a bolesti v oblasti hrudníka. Prekročenie povoleného dávkovania je príčinou zvracania, nevoľnosti, dočasnej sluchovej dysfunkcie.

  Dávka lieku na liečbu kvapavky je nasledovná: raz 2 g lieku alebo dvakrát 1 g. Azitromycín sa musí užívať striktne 1 hodinu pred jedlom.

  Bassado

  Kvapavka u mužov a žien sa môže liečiť liekmi, ako je Bassado. Napriek vysokej účinnosti existujú kontraindikácie: súbežný vývoj závažného zlyhania obličiek, leukopénia, individuálna intolerancia zložiek lieku, gravidita a laktácia, deti do 8 rokov. Spomedzi vedľajších účinkov je potrebné zdôrazniť zvýšené potenie, benígnu hypertenziu, nevoľnosť a vracanie, hnačku a zápchu, výskyt plesňovej infekcie tela, alergické prejavy (vyrážky, svrbivý syndróm atď.).

  Pri kvapavke sa liek predpisuje v nasledujúcej dávke: 0,5 g, rozdelenej do 3 dávok počas dňa, z ktorých 0,3 g je prvá dávka, a 0,1 g s pre nasledujúce dve dávky. prestávka 6 hodín.

  Cefixím

  Droga nie je predpísaná pre osoby, ktoré majú individuálnu neznášanlivosť na zložky výrobku. tiežCefixím je zakázaný pre deti mladšie ako 6 mesiacov. Vedľajšie účinky ako také sa pri tabletách nepozorujú. V zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť nevoľnosť, zvracanie, slabosť, alergická reakcia na koži (žihľavka atď.). Ak je dávka predpísaná lekárom prekročená, dochádza k narušeniu fungovania orgánov gastrointestinálneho traktu, nervového systému a obličiek.

  V prípade kvapavky sa predpisuje jedna dávka 500 mg. Pri súbežnej chlamýdii a trichomoniáze sa pozoruje vysoká účinnosť lieku.

  Injekcie na kvapavku sú najúčinnejšie v počiatočných fázach jej rozvoja

  .

  Injekcie ako alternatíva k tabletkám

  Ako liečiť kvapavka u mužov a žien iných ako tabletky? Alternatívou sú injekcie. Existuje veľa podobných liekov vo forme injekcií. Jedným z bežne predpisovaných liekov je Zinacef, ktorý si vyžaduje jedinú injekciu do oblasti gluteal svalu. Prípustná dávka liečiva je 1,5 g. V niektorých prípadoch je tento objem rozdelený na dve polovice injekciami podanými do oboch zadkov.

  Existuje veľa analógov Zinacefu vrátane:

  • gentamicín. Liek nie je predpísaný na individuálnu intoleranciu zložiek, počas tehotenstva a laktácie, sprievodný vývoj ochorenia obličiek, neuritída sluchového nervu. Na liečbu kvapavky sa v dávke predpisuje jedna dávka gententínu240 až 280 mg.
  • Novosef. Liek nie je predpísaný na precitlivenosť na jeho zložky. Osobitnú starostlivosť musia venovať osoby s renálnou alebo hepatálnou insuficienciou, ulceróznou kolitídou, enteritídou, kolitídou, ako aj počas tehotenstva a laktácie. Na liečbu kvapavky sa Novosef podáva intramuskulárne jedenkrát v dávke 250 mg.
  • Ceftriaxón. Spravidla sa takéto liečivo používa pri vývoji komplikovanej kvapavky. Uvažuje sa o kontraindikáciách: tehotenstvo a laktácia, individuálna neznášanlivosť na zložky lieku, narušené fungovanie orgánov, ako sú pečeň a obličky, sprievodný vývoj kolitídy alebo enteritídy. Denná dávka Ceftriaxonu je 1 000 mg počas 2 týždňov.

  Vstrekovanie takýchto liekov nie je v žiadnom prípade horšie ako tablety a miestne lieky na ich účinnosť.

  Lokálna liečba

  Je potrebné komplexne liečiť kvapavku pomocou miestnych liekov, ktoré majú baktericídne a antiseptické účinky. Lokálna terapia zahŕňa použitie manganistanu draselného v pomere 1: 10000 vodou na premývanie močovej trubice, ako aj zriedeného chlórhexidínu 1: 5000.

  Miestne lieky pomáhajú spomaľovať progresiu patológie a zabraňujú šíreniu infekcie kontaktom

  .

  Ďalšími aktuálnymi liekmi sú rektálne čapíky, ktoré tiež celkovo pomáhajú zlepšovať sastav pacienta a eliminuje systémové prejavy choroby. Tieto môžu zahŕňať:

  • Paracetamol. Vzťahuje sa na nesteroidné protizápalové lieky, blokuje zápalový proces, zmierňuje horúčku a odstraňuje bolesť. U dospelých by dávka lieku nemala prekročiť 4 čapíky za deň. Pri liečbe kvapavky u detí určuje lekár v závislosti od veku denné množstvo užívaných liekov.
  • Papaverín. Pomáha zmierniť bolesť pri komplikáciách základného ochorenia, t.j. kvapavky. Pre dospelých by denná dávka lieku nemala prekročiť 120 mg za deň.
  • Viferon. Liečivo má imunostimulačný účinok. Denná dávka je 500 000 IU (medzinárodné jednotky) 2-krát denne po dobu 5 až 10 dní.

  Pred použitím tohto alebo tohto lieku sa odporúča konzultovať s ošetrujúcim lekárom, ktorý určí, ako dlho bude trvať, kým sa dostane. Toto je jediný spôsob, ako zabrániť vzniku nebezpečných následkov.

  Sú ľudové lieky účinné

  Domáci sa môžu ľudové lieky použiť na liečbu patológie, ale iba v kombinácii s terapeutickým ošetrením. Najúčinnejšie z nich sú:

  • Lopúch. Odvar pripravte na ošetrenie nasledovne: rozdrvený koreň rastliny v objeme 3 polievkové lyžice sa naleje vodou (3 šálky) a varí sa 30 minút. Po ochladení a prefiltrovaní sa musí spotrebovať jednu polievkovú lyžicu každú hodinu.
  • Juniper, púpava korene, listybrezy. Sušené zložky v objeme 3 polievkové lyžice sa nalejú vriacou vodou (1 šálka) a nechajú sa vylúhovať pol hodiny. Po filtrácii sa produkt môže konzumovať 1 čajovú lyžičku 3-krát denne pred jedlom.
  • Kôpor. Ženy doma môžu robiť výplachy s odvarom tejto rastliny. Liek sa pripravuje takto: čerstvý kôpor v objeme 6 vetiev sa naleje vriacou vodou (2 šálky) a dá sa do vodného kúpeľa na 10 minút. Po ochladení vývaru sa prefiltruje a použije sa podľa plánu. Procedúra sa odporúča vykonať večer a ráno po hygienických procedúrach.

  Akákoľvek choroba sa dá úplne vyliečiť, ale iba s včasnou diagnózou.