Ako liečiť kŕčové žily na nohách

Obsah

  Kŕčové žily sú ochorenie krvných ciev, ktoré prenášajú krv do srdca, ktoré sa vyznačujú patologickou expanziou, tvorbou uzlín a stenčením žilovej steny. Dnes je táto choroba pomerne častá a vyskytuje sa stále častejšie u mladých ľudí. Ako liečiť kŕčové žily, myslia nielen ženy, ale aj muži. Zástupcovia silnejšieho pohlavia trpia dilatovanými žilami menej často ako dievčatá, ale každý štvrtý muž nie je postihnutý patológiou.

  Kŕčové žily najčastejšie ovplyvňujú žily na nohách. Príčiny choroby sú rôzne: hypodynamický životný štýl, nosenie nevhodnej obuvi, dedičné predispozície, hormonálna terapia, ťažké fyzické námahy, nadváha atď. Okrem toho sa pri narodení dieťaťa často zisťujú príznaky zmien periférnej žily u žien, a preto informácie o tom, čo liečiť kŕčové žily počas tehotenstva, relevantné pre mnoho dievčat.

  Spravodlivé pohlavie sa často diagnostikuje nielen s kŕčovými žilami v dolných končatinách, ale aj s poškodením panvových ciev, ktoré súvisí s odbornou činnosťou, gynekologickými patológiami alebo tehotenstvom.

  Je možné zastaviť patologický proces pomocou mastí a tabliet?

  Lieky používané na odstránenie kŕčových žíl sú rozdelené do troch skupín:

  • flebotoniká - lieky potrebné na posilnenie žilových stien;
  • antioxidanty - lieky, ktoré prispievajú k celkovému posilneniu organizmu ničením poškodených molekúl (voľných radikálov)
  • antikoagulancií - liekov, ktoré riedia krv.

  Používanie antikoagulancií na liečbu kŕčových žíl u žien je dôležitým bodom. Krv, ktorá prechádza cez cievy postihnuté kŕčovými žilami, je hrubšia ako u zdravého človeka. Táto okolnosť je spojená s rozvojom tromboflebitídy, tvorbou krvných zrazenín a smrťou, takže ľudia, ktorí zdeformovali žily, by mali užívať skvapalnené lieky.

  Kŕčové žily - choroba, ktorá dáva osobe veľa nepohodlia. Bolesť v končatinách sa začína zväčšovať, v nohách je cítiť ťažkosť (najmä na konci dňa). Prejavy choroby môžete zastaviť pomocou špeciálnych venotonických gélov a mastí, napríklad „Lyoton“ alebo „Troxevasin“ sa vzťahuje na tieto lieky.

  Drogová terapia kŕčových žíl by mala byť komplexná, ale ani po dodržaní všetkých odporúčaní a pri používaní moderných mastí a krémov nie je možné vrátiť postihnutú žilu do pôvodného stavu.

  Liečba drogami pomôže zmierniť klinický obraz choroby a zabrániť rýchlemu vývoju závažných trofických zmien v cievach

  .

  Na odstránenie už rozšírených žíl sa dnes vyvinuli dve neinvazívne metódy:

  • Skleróza. Umožňuje liečiť kŕčové žily u mužov a žien bez anestézie, pretože nespôsobuje poškodenie kože alebosliznica. Podstatou postupu je zavedenie špeciálnej látky určenej na prilepenie žilových stien na malé deformované cievy („hviezdy“). Všetky manipulácie netrvá dlhšie ako 15 minút. Takto vytvrdená žila vytvára v priebehu času prameň a potom dôjde k jeho úplnej resorpcii.
  • Laserová koagulácia. Tento postup je nevyhnutný, ak je potrebné liečiť kŕčové žily väčších ciev. Zahŕňa komplexnejší zásah ako pri skleroterapii, takže liečba sa vykonáva pomocou anestézie (lokálna). Poškodená žila je vystavená laserovému ožiareniu, počas ktorého ohrievané krvinky „spájkujú“ žilové steny. Výsledkom postupu sa stáva aj postupná resorpcia plavidla.

  Neodporúča sa ženám, ktoré sa podrobili takejto liečbe, nosiť vysoké podpätky (nad 7 cm). Okrem toho je potrebné používať kompresný punčochový tovar, ktorý vyberie fleboológ

  , aby sa predišlo recidíve choroby.

  V ktorých prípadoch je zásah lekára nevyhnutnosťou?

  Každý, kto čelí patologickej zmene krvných ciev, premýšľa o tom, či je možné vyliečiť kŕčové žily bez chirurgického zákroku. Nie je možné úplne eliminovať rozšírenie žíl z lekárskeho hľadiska, ale operácia nie je zďaleka potrebná v každej situácii.

  Toto ochorenie má tendenciu postupovať, preto sa rozlišuje 6 štádií vaskulárnej deformity. Prvé tri štádiá sa vyznačujú výskytom opuchu a ťažkosti v nohách. zvýšenážily sa stanú viditeľnými a po dlhom pobyte v sede sa namodralé uzly na nohách zhustnú. Od štvrtého štádia vývoja kŕčových žíl sa vyskytujú zmeny na končatinách spojené s nedostatočnou výživou epitelu. Tón pokožky v oblasti postihnutých ciev sa zmení na svetlo hnedú (možno čiernu).

  Často dochádza k zápalovým procesom rôznych veľkostí.

  Začína sa atrofia epidermy a tvorba trofických vredov. V takom prípade neprinesie flebotonika alebo nosenie kompresného prádla efektívny výsledok. Ak sa začne patologický proces a je sprevádzaný tvorbou krvných zrazenín, sú nevyhnutné radikálne opatrenia, ktoré pomôžu vyhnúť sa zložitému výsledku.

  Osvedčené ľudové recepty

  Keď si všimnú opuchy nôh, výrazné žily, veľa ľudí sa snaží liečiť kŕčové žily doma. Nie je dobrý nápad samoliečiť rozširovanie periférnych ciev, avšak pomocou ľudových liekov môžete výrazne zmierniť nepríjemné príznaky patologických zmien.

  Väčšina ľudí začína liečiť kŕčové žily masťami inzerovanými v médiách, ale zbytočným výdavkom sa môžete vyhnúť, ak budete mať čas na prípravu chladných kúpeľov nôh. Dobrý tonický účinok navyše pomáha dosiahnuť kontrastnú sprchu

  Na potlačenie nepríjemných príznakov rozšírených žíl v nohách pomocou ľudových prostriedkov môžete použiťVyrobená masť. Ako základ sa používajú drvené kvety lekárskeho nechtíka, ktoré sa predtým uvarili v pohári vriacej vody. Liečebná zmes sa vylúhuje v termoskoch po dobu jednej hodiny a potom sa filtruje. Vo vodnom kúpeli roztavte 200 g lanolínu, do ktorého sa pridá 50 g kvetinovej infúzie. Hmota sa mieša, až kým nie je hladká, a jemne votrite 1-2 krát denne do pokožky cez kŕčové uzlíky. Domáce masti sú vhodné aj na bežné nočné obklady. Uschovajte ju v chladničke.

  Pri absencii individuálnej neznášanlivosti je možné liečiť kŕčové žily na nohách systematickým používaním bylinných liečivých prípravkov testovaných generáciami. Ako sa používajú obklady:

  Ďalší článok: Ako liečiť modriny na nohách
  • Gaštan konský ošúpaný a pomletý na jemnú múku rozpustený v rastlinnom oleji (pohár tekutiny na 50 g prášku). Výsledná zmes sa používa pred spaním ako masáž chodidiel. Mäkké trenie sa vykonáva od chodidla smerom k stehnu.
  • Listy čerstvej kapusty oparené vriacou vodou. Pomocou tohto prostriedku sa odstráni lokálny zápal v postihnutej oblasti žíl a zníži sa aj bolestivý pocit a prasknutie teliat.
  • Vylejte prevarenú vodu s 1 šálkom vriacej vody a chmeľové šištičky zohriate vo vodnom kúpeli 1 minútu (používa sa 1 lyžica suroviny). Výsledný bujón sa filtruje a stlačí. Namočte gázu do zostávajúcej kvapaliny a aplikujte na postihnuté nádoby apotiahnuté voskovým papierom. Po takomto stlačení je potrebné si ľahnúť na štvrtinu hodiny a zdvihnúť nohy tesne nad úroveň hlavy (môžete použiť vankúš alebo valček).

  Mnoho žien uvádza pozitívne zmeny, keď začnú liečiť kŕčové žily octom jablčného muštu. Takáto terapia samozrejme nemôže nahradiť moderné metódy eliminácie choroby, ale pravidelné oplachovanie, trenie, balenie a obklady na ocot priaznivo ovplyvňujú stav žilových stien

  .

  Na prípravu liečebného kúpeľa budete musieť zbierať studenú vodu do hlbokej nádoby a zriediť ju litrom octu získaného zo surovín jabĺk. Kvapalina sa dôkladne premieša a potom sa do nej nohy spustia tak, že problémové oblasti sú pokryté vodou. Trvanie procedúry je asi 30 minút. Pravidelnosť cvičenia je každý deň po dobu jedného mesiaca (pred spaním). Nohy po ocotovom kúpeli neutierajú a nadvihnutím tesne nad úroveň hlavy nechajú pokožku oschnúť samu.

  Dôležité: ak kŕčové cievy získali komplikovaný tvar, akékoľvek nezávislé manipulácie (vrátane kúpeľov nôh) sú kontraindikované. Výsledné trofické vredy alebo akútna tromboflebitída si vyžadujú okamžitú liečbu v nemocničnom prostredí. Pri použití receptov alternatívnej medicíny doma nie je možné úplne zbaviť uzlov a zmien žilových stien. Ak ste si všimli príznaky vaskulárneho ochorenia, musíte sa obrátiť na kliniku, kdeFleboológ ošetrí zdeformovanú žilu.

  Ako zabrániť vzniku komplikácií a trofických vredov?

  Ľudia, ktorí sa riadia profylaktickými odporúčaniami, obchádzajú otázku, ako liečiť kŕčové žily. Aby sa nemuseli liečiť žily dolných končatín v priebehu času, je potrebné postupovať podľa jednoduchých opatrení na prevenciu tejto choroby:

   62. zabezpečenie úplného a včasného odpočinku;
  • venovať viac času pešej turistike;
  • nezvyšujú závažia;
  • používajú flebotonické krémy a gély;
  • pri odpočinku na pohovke sa snaží udržať nohy mierne nad úrovňou hlavy;
  • nezabúdať na pravidelné nosenie kompresného pančuchového tovaru;
  • vylúčiť vplyv závislostí (najmä fajčenia);
  • piť dostatok vody, aby sa zabránilo zrážaniu krvi;
  • nosné podpätky nie vyššie ako 3-4 cm;
  • sa snaží nesedieť so skríženými nohami (narušený krvný obeh);
  • s cieľom vylúčiť vplyv vysokých teplôt na choré plavidlá (sauna a kúpeľ);
  • noste pohodlné, neobmedzujúce oblečenie;
  • zvyšujú motorickú aktivitu.

  Hlavným faktorom, ktorý predisponuje k výskytu kŕčových žíl na nohách, je dedičnosť. Ak trpí najbližší príbuzný patologickými zmenami v žilách, je potrebné venovať pozornosť prevencii kŕčových žíl

  Gymnastika na posilnenie žíl dolných končatín

  Nie je možné úplne vyliečiť kŕčové žily bez chirurgického zákroku, existujú však spôsoby, ako zastaviťprogresia ochorenia a predchádzanie závažným následkom pre organizmus.

  V boji proti rozšíreným žilám je pravidelné cvičenie dôležitým bodom.
  Nasledujúce cvičenia pomôžu liečiť kŕčové žily u žien a mužov:

  • Stehná stehná sú sklopené od päty k päte. Tieto cvičenia by mali byť umiestnené na stoličke. Počet opakovaní je 15 až 20 krát.
  • Bez zmeny polohy v sede sa každá noha zdvihne jedna po druhej nad zem a otočí sa s členkami (v oboch smeroch). Cvičenie opakujte maximálne 20-krát.
  • Bez toho, aby vstávali zo stoličky, obidve nohy stúpajú 15 až 20 krát k špičkám prstov na nohách.
  • Keď sa úplne zdvihli na svoje nohy a obe ruky sa nachádzajú na úrovni ramien, opierajú sa o stenu a striedavo menia polohu nôh od päty k päte.
  • V stoji zdvihnú ruky nadýchnuté (pri vdýchnutí), postavia sa na prsty na nohách a potom, sklopia ruky nadol (pri výdychu), postavia sa na nohy a uvoľnia sa.

  Ľudia, ktorých práca zahŕňa sedavý životný štýl, sa odporúča každú hodinu prerušiť prestávku. Najlepšie je ísť na krátku prechádzku von. Ak takáto príležitosť neexistuje, bude užitočná aj túra na kávu alebo čaj

  .

  Veľmi sa neodporúča samoliečba kŕčových žíl. Použitie akýchkoľvek liekov alebo alternatívnych liečebných metód je možné iba so súhlasom ošetrujúceho lekára.

  Zhrnutie

  Kŕčové žily sú patológiou, ktorá sa môže vyvíjať apremeniť na vážne následky pre telo Príznaky zmien v cievach, ktoré prenášajú krv do srdca, sú mierne, ale aj večerná ťažkosť v nohách môže naznačovať vývoj kŕčových žíl. Pomocou gélov a krémov je možné zmierniť iba bolesť sprevádzajúcu deformáciu žíl, na úplné uzdravenie je potrebné špeciálne ošetrenie.