Ako liečiť kŕčové žily doma

Kŕčové žily (alebo kŕčové žily) na nohách - pomerne časté ochorenie. Jeho obeťami sú väčšinou ženy vo veku od 30 do 60 rokov, najmä ak trpia na diabetes mellitus alebo trpia nadváhou a majú problémy s držaním tela. Okrem toho tí ľudia, ktorých práca ich núti zostať dlhodobo v stoji alebo v sede, trpia kŕčovými žilami. Bohužiaľ počet prípadov sa zvyšuje každý rok. Preto je dôležité vedieť nielen to, ako liečiť kŕčové žily na nohách, ale aj ako tomu zabrániť.

Príčiny

Liečba kŕčových žíl by mala byť v prvom rade zameraná na odstránenie okamžitej príčiny jej výskytu. Nasledovné sú najbežnejšie v každodennom živote:

  7. zostať vo zvislej polohe alebo sedieť dlhý čas;8. nadváhou (obezita);
 • zvýšený tlak v žilách dolných končatín v dôsledku vysokých záťaží pri zápche, vzpieraní a tehotenstve;
 • 10. Vrodená alebo posttraumatická neprítomnosť žilových chlopní v cievach dolných končatín.

Kŕčové nohy sa môžu liečiť až po zbavení sa všetkých vyššie uvedených faktorov. Inak sa relapsu choroby nedá vyhnúť.

Príznaky

Jedným z najdôležitejších príznakov kŕčových žíl je výskyt výčnelkov a opuchu uzliny pozdĺž žíl dolných končatín. Často je to sprevádzané silnou bolesťou a ťažkosťami na nohách, môže sa pripojiťnepríjemný pocit pálenia. V závažných prípadoch sa môžu vyskytnúť epizodické kŕče v nohách a opuchy, ktoré sa spravidla objavujú neskôr večer. Charakteristickým rysom kŕčových žíl je postupná konsolidácia a stmavnutie kože na dolnej časti nohy.

Pri neprítomnosti liečby sa steny postihnutých ciev zapália a upchajú sa niekoľkými krvnými zrazeninami. V priebehu času sa môžu na koži objaviť vredy. Vo veľkej väčšine prípadov tento vývoj udalostí vedie k celkom hrozným chorobám, napríklad k tromboflebitídam alebo trombóze.

V akej situácii by som mal navštíviť lekára?

Kŕčové žily sa vyvíjajú postupne, ale niekedy to postupuje pomerne rýchlo - v takýchto prípadoch sa neváhajte poradiť s lekárom. Akútny priebeh choroby sú charakteristické tieto príznaky:

 • Ostrá bolesť, ktorá dosahuje takú silu, že sa osoba nemôže samostatne pohybovať. Toto je sprevádzané pocitom tepla a napnutím kože na nohách;
 • Dýchavičnosť, pocit slabosti a nedostatok vzduchu;
 • Krvácanie lokalizované v bezprostrednej blízkosti postihnutých žilových ciev alebo samých seba.

Diagnostika

Keď sa objavia prvé príznaky kŕčových žíl, mali by ste vyhľadať pomoc svojho lekára. Spravidla po vykonaní štandardných vyšetrení (vyšetrenie, anamnéza, klinický priebeh, OAA, OAM) odkazuje týchto pacientov na špecialistu na vaskulárne choroby.(fleboológ) alebo okamžite vaskulárnemu chirurgovi.

Okrem hlavných diagnostických opatrení sa im môžu prideliť:

 • ultrazvuk žíl (duplexné skenovanie);
 • Kontrastná venografia.

Liečba

V súčasnosti neexistuje liečba na kŕčové žily, ktorá by viedla k 100% výsledku. Liečba by sa mala vykonávať komplexne pomocou chirurgických aj terapeutických techník.

Konzervatívna liečba

Boj proti kŕčovým žilám v nohách pomocou konzervatívnych metód je možný iba v prípadoch, keď sa príznaky len začínajú objavovať a nie je potrebné hovoriť o možných komplikáciách. Hlavnými zložkami tohto spracovania sú:

 • diéta;
 • Súbor špeciálnych cvičení;
 • Kompresná terapia;
 • Drogová terapia.

Diéta

Ako už bolo uvedené, kŕčové žily postihujú najmä ľudí s nadváhou. V tomto ohľade je jednou z podmienok úspešnej liečby samozrejme dodržiavanie správnej stravy zameranej na ničenie ďalších kilogramov. V zložení dennej stravy je veľa variácií, žiadna z nich by sa však nemala dodržiavať bez predchádzajúcej konzultácie s odborníkom na výživu.

Takéto diéty spravidla zahŕňajú odmietnutie akýchkoľvek sladkostí, ako aj potravín, ktoré obsahujú veľké množstvo vlákniny rastlinného pôvodu.

Fyzická zdatnosť

Skvelý liek na kŕčové žilyna nohách - to sú fyzioterapeutické cvičenia. Existuje niekoľko špeciálnych cvičení, ktoré môžu výrazne spomaliť progresiu choroby a niekedy sa ju úplne zbaviť. Okrem toho nezabudnite na prechádzky na čerstvom vzduchu (ráno a večer) a kúpanie.

Dôležité!V prípade kŕčových žíl by ste sa mali zdržať návštevy sauny, kúpeľov, príliš nekúpať sa do kúpeľa a nestúpať na nohy. Je to spôsobené skutočnosťou, že pri týchto postupoch je prietok krvi do končatín výrazne zvýšený, pričom u kŕčových žíl je už pozorovaná stagnácia.

Kompresná terapia

Liečba kŕčových žíl v domácnosti si vyžaduje použitie špeciálneho úpletu vo forme golfu, pančúch a pančuchových nohavíc, ako aj elastických obväzov rôznych dĺžok. Lekári spravidla odporúčajú nosiť ich celý deň a nosiť ich tesne pred spaním.

Takto je možné výrazne zvýšiť tón žíl a zlepšiť prietok krvi v nohách. A to zase pomáha eliminovať príznaky choroby. Je to tiež veľmi užitočná masáž chodidiel na kŕčové žily, ktorú musí vykonať špecialista.

Drogová terapia

Farmaceutický trh je dnes široko zastúpeným liekom na liečbu tohto ochorenia. Ďalej sa spolu s tabletovanými formami používajú gély, masti a krémy na nohy na kŕčové žily. Všetky z nich môžu výrazne znížiť mieru progresie ochorenia a dokonca zabrániť vzniku niektorých komplikácií.

Nesmieme však zabúdať, že akýkoľvek liek by sa mal používať iba podľa pokynov lekára. Takmer každý z nich má pomerne málo kontraindikácií a nesprávne použitie môže viesť k nepredvídaným situáciám.

Lekári predpisujú drogy najčastejšie pri kŕčových žilách dolných končatín v týchto skupinách:

 • protizápalové lieky (diklofenak, acykfenak, aertal);
 • Venotoniká - lieky, ktoré zvyšujú tón žíl a zlepšujú odtok žíl (Venitan, Antistax, Phlebodia a Detralex);
 • Lieky zamerané na zníženie viskozity krvi a prevenciu trombózy (Venolife, Trental, Curantil atď.).

Chirurgické ošetrenie

Chirurgia je najradikálnejšou metódou používanou v situáciách, keď všetky alternatívne metódy kontroly neprinášajú žiadny pozitívny výsledok.

Najrozšírenejšia operácia je počas ktorých sa vykonávajú malé rezy kože a prostredníctvom nich dochádza k odstraňovaniu postihnutých oblastí žíl. Po operácii sú nohy pevne obviazané. Po niekoľkých hodinách sa môžu pacienti pohybovať nezávisle.

V súčasnosti sa technika rozširuje, pričom patologicky zmenené žily sa odstraňujú pomocou lasera. Takáto operácia je menej traumatická, ale recidívy choroby sa často pozorujú až po nej.

Prevencia

Nepochybne rovnako ako najmodernejšiechorôb, kŕčovým žilám sa dá ľahšie predchádzať ako liečiť. Preto lekári odporúčajú začať s prevenciou tohto ochorenia už od útleho veku. Urobíte to takto:

 • aktívne sa venovať športu;
 • Počas práce v stoji musíte pravidelne prestávať (pripomínať si prsty na nohách, potom na pätách);
 • Po cvičení sa osprchujte;
 • Počas tehotenstva, najmä v neskorších štádiách, by sa malo nosiť špeciálne pletenie.