Ako liečiť kŕčové žily

Obsah

  Medzi patológiami pohlavných orgánov mužov je významné miesto varikokéla. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie trpí touto patológiou približne 17% predstaviteľov silnej polovice ľudstva. U každého piateho pacienta sa toto ochorenie začína vyvíjať dokonca aj počas puberty, ale pri absencii lekárskej starostlivosti sa patológia zhoršuje, objavujú sa komplikácie. Muži musia vedieť, ako patológia ovplyvňuje plodenie a ako liečiť kŕčové žily, aby si udržala príležitosť stať sa otcom.

  Varikokéla je rozšírenie žilovej siete spermatického kordu. Vo väčšine prípadov špecifické príznaky - bolesť, nepohodlie atď. - u mužov sa nevyskytuje. Niektorí pacienti môžu pociťovať ťahanie, praskanie pocitov v dolnej časti brucha, ak existujú veľké kŕčové uzliny. Môžete si všimnúť iba vizuálny prejav príznakov patológie, ale dokonca aj s viditeľnými príznakmi varikokély muži nie vždy konzultujú lekára.

  Nebezpečenstvo patológie spočíva v prvom rade vo vlastnostiach jeho priebehu a dôsledkoch. Počas kŕčových žíl, ktoré nie sú sprevádzané príznakmi bolesti, sa u mužov môže náhle objaviť krvácanie z cievy do semenníkov. Dlhodobými dôsledkami nekomplikovaného priebehu varikokély môže byť narušenie procesu spermatogenézy, skoré starnutie mužského reprodukčného systému a neplodnosť.

  Ochranné opatrenia pri liečbe

  Existujú štyri stupnevývoj kŕčových žíl. V nulovej a prvej etape liečby patológie nie sú kŕčové žily navonok stanovené alebo príznaky kŕčových žíl sú sotva viditeľné. V tomto prípade sa lekári uchýlia k konzervatívnej liečbe choroby. Podstata liečby spočíva hlavne v ochranných opatreniach. V počiatočných štádiách patológie je možné dosiahnuť významné pozitívne výsledky a zotaviť sa z choroby, ak sa dodržia všetky odporúčania lekára.

  Hlavným cieľom konzervatívnej liečby patológie je odstránenie stagnácie venóznej krvi v cievach. Ak pacienti trpia zápchou, je potrebné zabezpečiť jej správnu výživu, pretože muži majú počas pohybov čriev stlačené - krvný tlak v oblasti genitálií stúpa a steny slabých žilových ciev sa napínajú a kŕčová žľaza sa zhoršuje. Pre správnu výživu je potrebné stravu prehodnotiť, zaviesť dostatočné množstvo vlákniny, obmedziť používanie alkoholických nápojov.

  Aby sa nevytvárala ďalšia záťaž na žilový systém pohlavných orgánov, odporúča sa mužom obmedziť fyzickú aktivitu. Každodenná práca by nemala byť spojená s vzpieraním, posilňovacie cvičenia v telocvični sú zakázané.

  Stojí za to vzdať sa všetkých druhov záťaže aj v každodennom živote - premiestňovanie ťažkých bremien v byte, pomoc susedovi atď. To všetko môže zhoršiť priebeh choroby.

  Pravidelný sexuálny život je pri kŕčových žilách veľmi dôležitý.

  Udržiavanie primeranej sexuálnej aktivity pomôže zabrániť stagnácii krvi v orgánoch malýchpanvy, aktivujte svoj prúd cez žilový systém semenníkov. Pravidelným tréningom krvných ciev sa čoskoro zužujú a choroba ustúpi.

  Lekári odporúčajú nosenie suspenzií na liečbu kŕčových žíl doma. Jedná sa o špeciálny obväz, ktorý bol vyvinutý pred viac ako sto rokmi a bol pôvodne určený pre účastníkov cyklistických pretekov. Teraz je suspenzensorium pre svoju univerzálnosť široko využívané nielen v športe, ale aj v medicíne, najmä na liečenie varikokély.

  Suspenzia s varikokélou pomôže zbaviť sa patológie bez chirurgického zákroku

  .

  Je to druh vaku, ktorý sa prichytáva k telu a udržuje v šourku zavesené. Vďaka noseniu suspenzensoria je možné umiestniť mužské pohlavné orgány do stavu, ktorý je pre nich pohodlný, aby sa zabránilo kompresii varikózových dilatovaných ciev varlat.

  Lekár predpisuje nosenie suspenzie. Povie, ako často je potrebné uchýliť sa k obväzu - nosiť ho celý deň alebo určitý čas. Spravidla si ráno kladú podväzok bez toho, aby vstali z postele, spodnú bielizeň môžete nosiť voľne priliehajúce. V noci s kŕčovými žilami je obväz odstránený, ale ak bol vykonaný chirurgický zákrok, budete musieť nosiť nepretržite obväz, aby ste zabránili recidíve choroby.

  Suspenzie je možné kúpiť v lekárni, sú dodávané v rôznych veľkostiach, ako sú spôsoby pripevnenia. Ak nie je možné nosiť univerzálny obväz, je to takmožno vyrobiť na objednávku. V niektorých prípadoch môže nosenie obväzu vyvolať opuch v oblasti genitálií. V tomto prípade lekári bandáž nezrušia, ale odporúčajú pacientom väčšiu veľkosť. Pri správnom výbere veľkosti obväzu nevznikajú také komplikácie.

  Liečba drogami

  Varikokéla sa môže liečiť bez chirurgického zákroku medikáciou, ale iba v počiatočnom štádiu vývoja patológie. Lekári upozorňujú pacientov, že v mnohých prípadoch môže byť výsledok liečby nulový, pretože samotné lieky nedokážu eliminovať mechanizmus výskytu kŕčových žíl v semenníkoch. K liekom sa pristupuje aj vtedy, ak neexistuje spôsob, ako vykonať chirurgický zákrok a je odložený na neurčito. V tomto prípade ošetrujúci lekár informuje pacienta o svojom stave, dôvodoch odloženia operácie a opatreniach, ktoré podporujú zdravie pacienta pred priamym chirurgickým zákrokom.

  Detralex je schopný pomôcť iba v počiatočnom štádiu patológie

  Symptomatická liečba patológie spočíva v vymenovaní antioxidačných prípravkov obsahujúcich významné množstvo vitamínov - karotén, kyselina askorbová, tokoferol. Spomedzi navrhovaných liekov lekár predpisuje tieto lieky:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť cholesterol
  • Antioxidant - liek sa užíva jednu kapsulu dvakrát denne;
  • Antiox Plus - stačí len jedna kapsula liekufinančné prostriedky za deň;
  • Triovit - terapia sa vykonáva dva mesiace, berte 1-2 kapsuly lieku denne;
  • Vitamax Plus C - jedna kapsula denne alebo každý druhý deň, v závislosti od odporúčania lekára.

  S cieľom zlepšiť krvný obeh lekár predpíše prípravky pentoxifylínu. Výber liečiva závisí od stavu kardiovaskulárneho systému pacienta, pretože pri abnormálnom krvnom tlaku je dávka znížená alebo zvýšená. Z liekov tejto skupiny možno odporučiť Trental, Arbiflex a Agapurin. Ako profylaxiu s nulovým stupňom patológie lekári predpisujú Eskuzan, Ginkor forte, Detralex - to sú venoprotektanty. Dávka sa určuje individuálne.

  Chirurgické metódy

  Ak sa varikokéla nelieči alebo sa nedodržiavajú odporúčania lekára, následky môžu byť negatívne a pacient sa musí uchýliť k chirurgickému riešeniu problému. Klasickým spôsobom, ako eliminovať kŕčové žily, je ligácia semenníkov. V chirurgii existuje niekoľko prístupov k chirurgickému zákroku, ktoré navrhli vedúci chirurgovia v rôznych rokoch a dostali pôvodné meno.

  Chirurgia podľa Ivanissevicha bola jedným z prvých experimentov v liečbe patológie, preto sa táto technika v niektorých nedostatkoch líši. Účinnosť operácie je asi 40 percent. Operácia sa uskutočňuje v lokálnej anestézii. Paralelne s inguinálnym kanálom v iliakálnej oblasti sa to robípäť centimetrový rez, kožná vrstva, vláknina a fascia prechádzajú vrstvami. Ďalej sa dosiahne aponeuróza, v hĺbke ktorej prechádza spermatická šnúra, ako aj žily. Pretína sa a obvaz. Následne sa všetky látky zošívajú vo vrstvách v opačnom poradí.

  Hlavným problémom pri operácii podľa Ivanissevicha je neschopnosť lekára vyhodnotiť semennú žilu v plnom rozsahu, pretože lekár je obmedzený iba malým zorným poľom. Tie vetvy, ktoré prebiehajú po celej dĺžke cievy, sú pre lekára nepovšimnuté, takže v budúcnosti sa môžu komplikácie vyskytnúť kdekoľvek v žilovom plexe.

  Podľa Ivanissevicha je operácia Palomo upraveným prístupom. Rozdiel je v tom, že rez na koži je o niečo vyšší, čo umožňuje prístup k retroperitoneálnemu vláknu. V ňom lekár vykoná ligáciu semenníkov. Na konci zákroku sa rana zošije vo vrstvách.

  Bandážovanie plavidla na kŕčové žily

  Marmarská varikokelektómia sa vykonáva v ingvinálnom kanáli, ale incízia je oveľa menšia - asi dva centimetre. Počas chirurgického zákroku je vyšetrená spermatická šnúra, cieva je podviazaná a potom je rana zošitá. Rozdiel v intervencii spočíva v tom, že pooperačná jazva je takmer neviditeľná a nie je ťažké nájsť testikulárnu žilu ani pri malom reze. Obdobie regenerácie pri takejto operácii je podstatne kratšie.

  Moderné techniky používané na kŕčové žily dôrazne odmietajú rozsiahly prístupsemenníková žila. V tomto štádiu sa endoskopia široko používa pri liečení varikokély, ktorá svojou účinnosťou prevyšuje klasické metódy intervencie. Okrem toho sú komplikácie zriedkavé a doba zotavenia je oveľa kratšia.

  Endoskopická chirurgia sa vykonáva v lokálnej anestézii. Prostredníctvom punkcií približne 5 mm sa zavedú potrebné nástroje a laparoskop, na konci je zabudovaná šošovka. Na monitore môže lekár sledovať priebeh manipulácií - počas zákroku lekár pridelí semenníkovú žilu a na ňu položí svorky titánu, potom žila prechádza takmer bez krvácania.

  Po operácii sa môžete vrátiť domov do dvoch dní, pretože minimálne invazívna chirurgia je najnákladnejšou liečebnou metódou, vďaka ktorej sa čas rehabilitácie pacienta výrazne skráti. Okrem toho je potrebné poznamenať, že počas operácie lekár môže vyšetriť cievu úplne a okamžite identifikovať sprievodné patológie. Jedinečnosť endoskopie spočíva aj v skutočnosti, že patológiu je možné liečiť z dvoch strán.

  Laparoskopia pre variocelé je najšetrnejšou metódou intervencie

  Po endoskopii sa komplikácie vyskytujú iba občas. Ich percento je malé, ale muži môžu čeliť nasledujúcim následkom:

  • kvapka orgánov - hromadenie seróznej tekutiny v orgáne;
  • výskyt kolaterálov - odtok krvi cez iné cievy mieška;
  • opätovný výskyt patológie- nastane, ak jedna z vetiev žilového plexu nie je oviazaná.

  Je potrebné poznamenať, že zásahy majú odlišné percento negatívnych dôsledkov. Ak sa podľa Ivanissevich komplikácie vyskytujú u štyroch z desiatich operovaných mužov, potom operácia Marmar už výrazne znižuje percento komplikácií - asi 10%. Najmenej počet komplikácií spôsobuje endoskopické zákroky - dve percentá.

  Medzi chirurgickými zákrokmi možno nájsť pokročilejšie techniky - mikrochirurgickú revaskularizáciu semenníkov, skleroterapiu. Tieto metódy sa nepoužívajú tak často ako endoskopický zásah - sú výrazne lacnejšie ako najnovšie techniky a výsledok po operácii nie je horší.

  Pri liečbe kŕčových žíl by sa muži nemali spoliehať na konzervatívnu liečbu, zďaleka to neprináša pozitívne výsledky. Z tohto dôvodu sa odporúča obnoviť zdravie mužov radikálnym spôsobom.