Ako liečiť krátkozrakosť

Obsah

  Krátkozrakosť ukrýva očné ochorenie, ktoré nepriaznivo ovplyvňuje kvalitu zraku a bráni plnému potešeniu z krásy sveta. Toto ochorenie sa vyskytuje u detí a dospievajúcich, ako aj u dospelých. A v každom veku je príčina krátkozrakosti jej vlastná. V medicíne sa tento jav nazýva krátkozrakosť a vyskytuje sa pomerne často.

  Vzhľadom na krátkozrakosť je osoba mimoriadne zraniteľná. Zle rozpoznáva dopravné značky, nerozlišuje predmety a tváre ľudí nachádzajúcich sa na veľké vzdialenosti. Dospievajúci trpiaci takým ochorením majú ťažkosti s učením, pretože zle vidia to, čo je napísané na tabuli. A nie každý v takejto situácii je pripravený nosiť šošovky alebo korekčné okuliare. Preto bude pre mnohých užitočné naučiť sa, ako trvalo liečiť krátkozrakosť a aké preventívne opatrenia majú prijať, aby sa chránili pred opätovným rozvojom krátkozrakosti.

  Základy liečby krátkozrakosti

  Po stanovení diagnózy a zistení tohto ochorenia je potrebné liečbu okamžite začať. V opačnom prípade sa problémy so zrakom zhoršia a spôsobia osobe značné nepohodlie. Terapia zameraná na odstránenie krátkozrakosti sa zvyčajne zakladá na konzervatívnych metódach liečby:

  • Korekcia zraku cez šošovky a okuliare.
  • Gymnastika, ktorá trénuje očné svaly.
  • Všeobecné postupy posilňovania.
  • Užívanie vitamínových prípravkov.
  • Užívanie drog.

  Použitie kontaktných šošoviek a okuliarov dáva svoje výsledky a koriguje videnie podľa stupňa zisteného porušenia. Nedávno sa uprednostňujú šošovky, pretože sú vhodné na použitie, nezasahujú do pohybu očnej gule a neobmedzujú plochu zorného poľa. Zároveň poskytujú jasnosť videnia a nevytvárajú žiadny strašidelný deň a denné svetlo.

  Kontaktné šošovky pomáhajú korigovať zrak

  Špeciálna gymnastika pomáha trénovať očné svaly, a tým ich výrazne posilňuje. Terapeutické cvičenia sa však budú musieť vykonávať každý deň. Okrem toho špecialista predpisuje všeobecné posilňovacie postupy, ktoré majú pozitívny vplyv na videnie vďaka tónovaniu krku a svalov tváre. Jedná sa o masáž obojku a kúpanie.

  Vitamínové doplnky priaznivo ovplyvňujú stav a štruktúru očnej bulvy a jej ciev. Obzvlášť užitočné sú minerálne prvky, ako je horčík, chróm a zinok, meď. Lieky, ktoré sa uvoľňujú vo forme očných kvapiek, však môžu eliminovať mnoho príčin krátkozrakosti, zlepšovať metabolizmus v oku, zmierniť stres a normalizovať prietok krvi. Priebeh takýchto liekov sa zvyčajne pije dvakrát ročne.

  Chirurgická korekcia videnia

  V niektorých prípadoch, keď ochorenie nadobudlo zanedbanú formu, sa navrhuje liečiť krátkozrakosť chirurgickým zákrokom. Mohlo by to byť:

  • laserová korekcia;
  • implantácia fakických šošoviek;
  • keratoplastika;
  • Lensektómia;
  • keratómia radikálnej povahy.

  Najbežnejšou metódou tohto ošetrenia je korekcia laserového videnia. Pomocou tejto metódy môžete obnoviť aj najhoršie videnie. Laserový lúč upravuje očnú rohovku a dáva jej správny tvar. Z tohto dôvodu dochádza k zlepšeniu samotnej vízie.

  Implantácia fakických šošoviek je metóda, pri ktorej sa postihnutá šošovka neodstráni, ale iba opraví. Táto metóda je vhodná pre vysokú krátkozrakosť.

  Implantácia fakických šošoviek odstráni vysoký stupeň krátkozrakosti

  .

  Keratoplastika vám umožňuje obnoviť zhoršené videnie zmenou tvaru rohovky. V tomto prípade sa transplantujú potrebné vrstvy tkaniva, ktoré sa odoberú z darcovskej rohovky.

  Lensektómia je nahradenie šošovky umelou imitáciou.

  Používa sa v prípadoch, keď sú zorné dioptrie nad dvadsať. Cieľom keratómie radikálnej povahy je zmeniť tvar oka použitím špeciálnych rezov na rohovku. Táto metóda má však svoje nevýhody. Zotavenie trvá dlho a pri tejto metóde je zakázané prevádzkovať dve oči naraz. Niekedy sa môžu vyskytnúť komplikácie a lekár v tomto prípade nezaručuje, že sa krátkozrakosť nevráti.

  Ak sa nechcete uchýliť k chirurgickému zákroku, môžete vyskúšať metódu, ako je napríklad ortoperatológia. Podstata tohtonechirurgická liečba, pri ktorej je osoba vyzvaná, aby použila špeciálne nočné šošovky, ktoré sa odstránia ráno. Korekčný účinok je však reverzibilný, preto sa bude musieť uplatňovať nepretržite.

  Liečba drogami

  Oftalmické kvapky sa používajú ako základ liečby liečivami, ktoré zosilňujú tón oka a odstraňujú poruchy spojené s videním. Výhodou takejto terapie je to, že sa môže vykonávať doma a zahŕňa tieto prostriedky:

  • protizápalové roztoky;
  • antibakteriálne lieky;
  • vazokonstrikčné lieky;
  • ​​
  • vitamínové roztoky;
  • kvapky s hydratačným účinkom;
  • antialergické lieky;
  • lieky, ktoré stabilizujú vnútroočnú tekutinu.
  Podobný článok: Ako liečiť očné alergie

  Pri krátkozrakosti sú predpísané protizápalové roztoky. Niektoré z nich môžu obsahovať hormóny, ale zároveň rýchlo blokujú zápalový proces a bránia jeho ďalšiemu šíreniu.

  Antibakteriálne lieky môžu byť súčasťou komplexnej liečby alebo sa môžu používať ako samostatná liečba, ak sa myopia vyvinie na pozadí bakteriálnych infekcií. Lieky s vazokonstrikčným účinkom znižujú lúmen medzi očnými cievami. Roztoky vitamínov však podporujú zrakový orgán svojimi zmenami súvisiacimi s vekom. A také komplexy sa najčastejšie predpisujú deťom ako hlavnéliečba, ak sa u malého dieťaťa zistí krátkozrakosť.

  Kvapky s hydratačnými vlastnosťami pomáhajú pri problémoch, ako sú suchosť a únava očí. Lieky na zmiernenie alergií urýchľujú proces hojenia. S krátkozrakosťou sú orgány videnia ešte náchylnejšie na vonkajšie podnety. A nakoniec môžu byť predpísané lieky, ktoré normalizujú produkciu a odtok vnútroočnej tekutiny. Lieky zvyčajne korekciu videnia dopĺňajú okuliarmi alebo šošovkami.

  Cvičenia na krátkozrakosť

  Počas predpísanej liečby musia byť pripojené aj špeciálne gymnastiky. Pri týchto cvičeniach bude ťažké liečiť krátkozrakosť, ale je celkom možné urýchliť proces hojenia a konsolidovať výsledok. Môžu uvoľňovať očné svaly, čím znižujú riziko kŕče a bolesti. Systematická gymnastika zlepší videnie a obnoví jeho zrozumiteľnosť.

  Očná gymnastika urýchli proces obnovenia videnia

  .

  Trvanie celého komplexu bude asi sedem minút. Počas vizuálnej práce sa musí vykonávať každých pol hodiny. A ak sa budete držať týchto odporúčaní, po týždni môžete cítiť tento účinok.

  Sediaci na stoličke by si mali päť sekúnd pevne zavrieť oči, potom sa po piatich sekundách musia otvoriť a znova zavrieť. Takže opakujte až osemkrát. Potom je potrebné posúvať oči doľava a doprava, dolu a hore a potom naopak. Prebiehataké cvičenie pomalým tempom. V tomto prípade orgány dohľadu nemusia byť namáhané, všetko sa robí v uvoľnenom stave. Potom musíte začať rýchlo blikať dve minúty.

  Je potrebné zatvoriť oči a na viečka umiestniť vankúšiky svojich ukazovákov a začať ich krúživými pohybmi v oboch smeroch na jednu minútu. Potom zatlačte viečkami tromi prstami bez použitia sily a otvorte oči. Cvičenie zopakujte päťkrát.

  Komplex končí cvičením, pri ktorom je akákoľvek ruka natiahnutá dopredu a pohľad je zameraný na špičku ukazováka. Musí sa veľmi pomaly priviesť bližšie k špičke nosa, až kým sa v očiach nezačne zdvojovať.

  Účinné recepty tradičnej medicíny

  Tradičné medicíny pomôžu liečiť krátkozrakosť doma. Najvýznamnejšie terapeutické výsledky majú tieto prírodné dary:

   73. čučoriedky;
  • ihly a aloe;
  • kal a nechtík;
  • Chinese Schisandra.

  Šťava sa vylisuje z čučoriedok, ktoré sa zmiešajú s vodou v dvojnásobnom objeme a výsledný roztok sa musí každé ráno zakopať do 5 kvapiek. Toto by sa malo vykonať okamžite po prebudení.

  Ihly sú vynikajúcim liekom, ktorý môže bojovať s krátkozrakosťou u dospelých. Používajte iba čerstvé ihly. Sú vopred rozdrvené a päť polievkových lyžíc výslednej zmesi sa naleje dvoma pohármi vriacej vody. Roztok sa umiestni do vodného kúpeľa a 20 minút sa nechá pôsobiť na miernom ohni. Potom infúzianamáhané, ochladené a vziať jednu polievkovú lyžicu trikrát denne, ale iba po jedle.

  Môžete tiež použiť aloe, ktoré účinne lieči krátkozrakosť. Listy tejto rastliny sa očistia od tŕnia a listú sa mlynčekom na mäso. Pomocou gázy sa zo zmesi vytlačí šťava, ktorá sa potom trikrát denne vyberie jednu čajovú lyžičku. Toto by sa malo urobiť pol hodiny pred hlavným jedlom. Posledný príjem domáceho lieku by sa mal uskutočniť najneskôr večer o siedmej hodine, pretože aloe vera má tendenciu vyvolávať nespavosť.

  Okrem internej konzumácie šťavy z aloe sa tieto rastliny môžu použiť aj na ošetrenie očí. Jeho listy sa dôkladne umyjú a vyčistia, načo sa nakrájajú na kúsky. Aloe listy v malom hrnci, naliate vriacou vodou, prikryté vekom a ponechané v tomto stave tri hodiny. Potom sa vývar filtruje, navlhčí sa vatový tampón, pomocou ktorého sa striedavo spracovávajú dve oči. Malo by sa to urobiť ráno a večer po dobu dvoch mesiacov.

  Aloe na báze Aloe pomôže s krátkozrakosťou doma

  Veľmi efektívny recept pre krátkozrakých je založený na kalamite a nechtíku. Tieto zložky sa odoberajú v rovnakých pomeroch a nalejú sa 500 ml vodky. Nádoba sa uzavrie a na dva týždne sa uloží na tmavé, ale teplé miesto. Liek sa musí každý deň pretrepávať a keď je pripravený, má sa užiť jednu čajovú lyžičku trikrát denne 30 minút pred jedlom. trvaniecelý kurz je osem mesiacov, po ktorých je potrebné prerušiť štúdium.

  Vinič čínskej magnólie má mnoho prospešných vlastností. A priaznivo ovplyvňuje kvalitu videnia a stav očnej gule. Na prípravu liečivého lieku sa používajú iba čerstvé ovocie, ktoré sa naleje 96% alkoholom (pomer 1: 5).

  Všetky zložky sa umiestnia do fľaše, ktorá je pevne uzavretá a na desať dní sa umiestni na tmavé miesto. Zloženie sa musí každý deň pretrepávať. Potom sa infúzia filtruje a hustá látka sa vytlačí a výsledný liek sa vezme na lačný žalúdok, 40 kvapiek dvakrát denne počas 25 dní.

  Vonkajšie ošetrenia

  Okrem požívania užitočných odvarov a infúzií sa môže krátkozrakosť liečiť aj kvapkami a pleťovými vodami pripravenými nezávisle. Čerešňové listy by mali byť namočené v teplej vode a nanesené na viečka pol hodiny. A môžete si pripraviť zdravú zbierku egrešov, čiernych ríbezlí a kalina, ktoré sa nalejú vriacou vodou a vylúhujú sa dve hodiny. Výsledný roztok sa instiluje do očí dve kvapky raz denne.

  Lotiony vyrábané na základe nasýteného zeleného čaju dobre pomáhajú. Držte ich pred vašimi očami najmenej 20 minút. A ako terapeutické kvapky by ste mali používať infúziu obočia. Na tento účel sa musí variť 13 g tejto byliny v 120 ml horúcej vody. Hotový liek kvapká do každého oka jednu kvapku.

  Na pleťové vody, ktoré nielen bojujú proti krátkozrakosti, ale tiež zmierňujú únavu očí, sa musíte pripraviť.odvar rozmarínu. Za týmto účelom je potrebné naliať 15 g rozdrvenej trávy pohárom vriacej vody, nechať tekutinu stáť, napnúť sa a navlhčiť vatové tampóny, ktoré potom vydržia desať minút. Ešte jedna kvapka môže byť vyrobená z harmančeka a kôpru. Tieto zložky sa odoberajú v rovnakých pomeroch, vylejú sa vriacou vodou a kvapká po kvapkách.

  Môžete skúsiť urobiť komprimáciu čučoriedok. Bobule by sa mali umyť a rozdrviť vidličkou. Potom prepláchnite hmotu cez tenkú vrstvu a namočte vatový tampón do výslednej šťavy, ktorá sa aplikuje na oči po dobu desiatich minút. Po tomto postupe by ste mali tvár umyť studenou vodou.

  Kompresia čučoriedok účinne bojuje proti krátkozrakosti

  Na zmiernenie únavy očí a zvýšenie ostrosti zraku pomôžu rozmarínové obklady. Rastlinu musíte používať v suchej forme, ktorá je naplnená 400 ml vody. Je potrebné vylúhovať vývar po dobu 30 minút, potom doňho nasať vatové vankúšiky a pripevniť ich k viečkam na 15 minút. Opakovanie procedúry sa odporúča každý deň pred spaním.

  Preventívne opatrenia

  Po vyliečení a odstránení krátkozrakosti bude potrebné vyvinúť určité úsilie na zníženie rizika opätovného rozvoja tejto choroby. Ak to chcete urobiť, musíte dodržiavať časový režim, keď sa osoba zaoberá vizuálnou prácou. Nesadajte príliš blízko pred počítač alebo funkčný televízor. Odporúčaná vzdialenosť medzi očami a hlavným predmetom by mala byť najmenej tridsať centimetrov.

  Počas čítaniaalebo inú vizuálnu prácu, nezabudnite pozastaviť. V momente oddychu je lepšie zavrieť oči na pár minút a dať im tak príležitosť na oddych. Dôležitá pozornosť by sa mala venovať osvetleniu miestnosti. Farba nesmie byť slabá, v opačnom prípade sa na orgány výhľadu umiestni ďalšia záťaž.

  Je prísne zakázané čítať pri ležaní alebo vo vozidle. Niekoľkokrát týždenne musíte nájsť čas na vykonanie špeciálnych cvičení pre oči. Denná strava musí byť navrhnutá tak, aby menu trvalo obsahovalo potraviny bohaté na vitamíny, ktoré pozitívne ovplyvňujú kvalitu videnia.

  Pre deti je prevencia krátkozrakosti prísnejšia ako u dospelých. K tvorbe zraku dochádza až do siedmich rokov, preto je dôležité počas tohto obdobia obmedziť sledovanie televízie pomocou tabletu a mobilného telefónu.

  Vzhľadom na krátkozrakosť sa mnohí zaujímajú o to, či možno krátkozdraviť bez chirurgického zákroku. V skutočnosti môžete, ak začnete komplexnú liečbu v čase, založenú na liekovej terapii, korekcii videnia, fyzioterapii a výkone špeciálnej gymnastky pre oči. V takom prípade bude výsledok pozitívny.