Ako liečiť konjunktivitídu u dieťaťa

Obsah

  Konjunktivitída u dojčiat nie je nezvyčajná - sú to malé drobničky, ktoré si často špinia oči špinavými rukami, v dôsledku ktorých do nich prenikajú patologické mikroflóry. Dieťa má najčastejšie ochorenie troch typov - bakteriálna, vírusová a alergická konjunktivitída. Konjunktivitída spôsobená hubovou infekciou je menej častá.

  Akýkoľvek typ zápalu spojiviek sa prejavuje mimoriadne nepríjemnými príznakmi pre dieťa - opuch spojoviek, pocit piesku v očiach, suchosť a trenie s vnútorným povrchom viečka, slzenie. S touto chorobou sa deti stanú slzami a podráždením, reagujú na jasné svetlo a začínajú rezať do očí. Mnoho detí má bolesti hlavy a nebezpečnejšími príznakmi sú horúčka. V takom prípade je potrebné poradiť sa s lekárom, aby sa včas zhoršilo zhoršenie choroby.

  8. Liečba vírusovej konjunktivitídy

  Na liečbu vírusovej konjunktivitídy nie sú potrebné žiadne konkrétne lieky. Vo väčšine prípadov sa u dieťaťa po piatich alebo siedmich dňoch vyvinie imunita proti patogénu a vírusová konjunktivitída sama o sebe zmizne. S cieľom zmierniť nepohodlie počas patológie môže dieťa vypláchnuť oči infúziou šalvie alebo harmančeka, čo sa vykonáva štandardným spôsobom - jednu lyžicu suchej trávy v pohári vody.

  Oči sa neumývajú bavlnou, ale viackrát zloženou gázou. V tomto prípade vily nebudúdostať sa do očí a ešte viac vyvolať bolestivú reakciu. Na zlepšenie lokálnej imunity sa môžu kvapky s interferónom vpraviť do očí. Aký druh kvapiek si vybrať a koľkokrát treba zákrok - lekár povie.

  Vírusové poškodenie sliznice oka sa musí liečiť antivírusovými liekmi, ak je choroba spôsobená vírusom herpesu alebo adenovírusom. Jedná sa o dva najzákernejšie patogény, ktoré môžu u dieťaťa spôsobiť vážne poškodenie zraku, a ak nie sú správne ošetrené, existuje riziko straty určitého percenta zraku.

  Herpes vírus je zvyčajne najjednoduchší na rozpoznanie. Typické herpetické vezikuly naplnené tekutinou sa nalievajú na horné alebo dolné viečko dieťaťa. Ovplyvňuje herpes vírus u detí akéhokoľvek veku. Dokonca aj novorodenci môžu trpieť takou konjunktivitídou, keď dostali od svojej matky infekciu neopatrným pohybom a vstúpili do rúk. Aby sa dieťa neinfikovalo, ako sa má liečiť konjunktivitída počas tehotenstva, je uvedený v tohto článku.

  V prípade adenovírusovej choroby nie sú oči jediným cieľom vírusu. Zvyčajne to tiež ovplyvňuje hrdlo, po ktorom teplota dieťaťa výrazne stúpa. Vírusová konjunktivitída sa môže liečiť kvapkami Opthalmoferon, Actipol alebo Oftan Idu. Okrem kvapiek môže byť terapia zosilnená aj masťou Florenal, Bonafton, Zovirax alebo Acyclovir.

  Pravidelná instilácia očí je hlavnou pomocou pri zápale spojiviek akéhokoľvek pôvodu

  .

  Oftalmoferón je očná kvapka, ktorá má protizápalové a antivírusové účinky. Oftalmoferón má tiež imunomodulačný účinok, pretože je založený na rekombinantnom ľudskom interferóne. Okrem interferónu je účinnou látkou aj difenhydramín.

  Pri používaní výrobku sa prejavuje aj analgetický účinok, pocit sucha a pálenie očí, pocit piesku v očiach zmizne. Ak kvapká Ophthalmoferon, regeneračné procesy pôjdu oveľa rýchlejšie, príznaky zápalu očí druhý deň významne zmiznú. Neexistujú prakticky žiadne kontraindikácie na použitie lieku, ale nemusí byť vhodné pre dieťa s individuálnou citlivosťou na zložky lieku.

  Oftan Idu Drops sú tiež určené na liečbu herpetických lézií spojiviek. Hlavnou účinnou látkou týchto kvapiek je idoxuridín, ktorý prakticky neprenikne rohovkou a jeho hlavný účinok sa prejavuje presne na povrchu spojovky. Pri prenikaní do bunky patogénu je látka zabudovaná do DNA a spôsobuje jej poškodenie, v dôsledku čoho patogén rýchlo zomrie.

  Výrobok je potrebné používať s mimoriadnou opatrnosťou, pretože niektoré deti majú v očiach pocit bolesti a pálenia, zvyšuje sa fotofóbia a viečka môžu opuchnúť a zapáliť. To znamená, že dieťa je alergické na účinnú látku, takže bude potrebné liek zmeniť. V súčasnosti sa vyrába veľa podobných liekov,preto je možné bez problémov zvoliť iný nástroj.

  Actipol je vynikajúci antivírusový liek, ktorý dokáže liečiť konjunktivitídu u detí. Okrem svojho hlavného účinku má Aktipol dobrý regeneračný účinok na očnú membránu a má imunomodulačný účinok. Pri vniknutí do oka sa kvapky rýchlo absorbujú sliznicou, zmierňujú opuchy očí a vyliečia najmenšie rany na povrchu. Deti zvyčajne tolerujú Aktipol dobre, ale v zriedkavých prípadoch sa u dieťaťa môže vyvinúť alergia na jednu zo zložiek lieku.

  V prípade vírusovej konjunktivitídy je nesmierne dôležité dieťaťu vysvetliť, že by ste sa svojimi rukami nemali dotýkať očí, pretože patogén sa začne pôsobiť na iných miestach. Vírus vstúpi do druhého oka cez ruky a choroba pokračuje s poškodením oboch orgánov videnia. Koľko vírusovej konjunktivitídy sa lieči, závisí od rozsahu poškodenia očí, ale zotavenie zvyčajne trvá asi dva týždne.

  Terapia bakteriálneho typu choroby

  Hnisavá konjunktivitída spôsobená patogénnymi mikroorganizmami sa lieči antibakteriálnymi liekmi. Dieťa môže byť infikované bakteriálnou konjunktivitídou pri narodení, ak je infikovaný pôrodný kanál matky. Dieťa sa môže stať obeťou bakteriálnej infekcie v dôsledku kontaktu s chorým dieťaťom, infikovaných dotykovým kontaktom, bežných hračiek atď. Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Streptococcus, Pseudomonas sa zvyčajne nachádzajú v hnisavýchprútikom je možné zistiť gonokok. Ak je koks ešte menej nebezpečný, potom tyče s nesprávnym zaobchádzaním môžu viesť k strate zraku.

  Odnímateľný hnis na očiach je jasným príznakom bakteriálnej konjunktivitídy, ktorá sa musí liečiť antibakteriálnymi kvapkami

  .

  Pri starostlivosti o choré dieťa musí človek neustále dodržiavať hygienu v oblasti postihnutých očí, aby sa u dieťaťa rýchlo vyliečila konjunktivitída. Oddelený hnis sa musí odstrániť včas, aby sa nenasypával na očných viečkach, v mihalniciach. Ak sa po spánku dieťaťa viečka spoja a hnis na nich zmrští, otvorenie jeho očí bude bolestivé a nepohodlné, v tomto prípade okamžite po prebudení musíte začať namočiť kôry a odstrániť ich.

  Na odstránenie hnisu môžete použiť slabý roztok manganistanu draselného alebo furatsilliny.

  Po namočení kôrov tampónom navlhčeným v roztokoch sa tieto starostlivo odstránia a odstraňujú od viečok a mihalníc. Lokálne antibiotiká odvádzajú vynikajúcu prácu s choroboplodnými zárodkami a umožňujú vám rýchlo získať prvé vylepšenia. Tieto lieky sú dostupné hlavne v dvoch formách - vo forme kvapiek a vo forme mastí. Pri liečbe purulentnej konjunktivitídy zohrávajú hlavnú úlohu antibakteriálne lieky.

  Zvážte najúčinnejšie prostriedky, pomocou ktorých je možné eliminovať bakteriálnu konjunktivitídu u dieťaťa. Najskôr budú najúčinnejšie očné kvapky s antibakteriálnym účinkom. Zvyčajne vštepte oči 3-4 krát denne, pod každé viečko musíte kvapnúť jeden dobrýkvapka liečiva, mierne potiahnutie pokožky tak, aby liek spadol pod viečko. Keď sa vštve oči, musí si dieťa trochu ľahnúť so zavretými očami (10 - 15 minút) a otočiť očnú guľu pod viečkami bez ich otvorenia.

  Aby sa predišlo rozmarnosti dieťaťa, lekár zvyčajne odporúča na chvíľu kvapky držať v rukách, aby sa zahriali na telesnú teplotu. Potom sa instilácia stane pohodlnou. Po dokončení instilácie môžete vykonať ľahkú masáž slzného kanála (vnútorný kútik oka). Pri nočnom ošetrení sa kvapky nedajú použiť - tesne pred spaním je dieťa pod spodným viečkom položené antibakteriálnou masťou. Je vhodné, aby dieťa neotvorilo oči a potom zaspalo masťou. Tetracyklínová masť (1%) je veľmi účinný a šetrný liek - obaluje sliznicu oka, absolútne neprichytáva a upokojuje oči a zmierňuje bolesť.

  Očná masť s tetracyklínom umožní dieťaťu zobudiť sa ráno bez toho, aby na očných viečkach hnisali kôrky

  .

  U pneumokokov je konjunktivitída u detí oveľa ťažšia. Zvyčajne sú postihnuté dve oči súčasne. Očné viečka silno napučiavajú, na povrchu sliznice sa objavujú červenkasté a špinavé biele filmy. V tomto prípade bude hlavným predpisom ošetrujúceho lekára umývanie očí antiseptickým roztokom a na instiláciu lekár odporučí roztok chloramfenikolu.

  Gonokoková infekcia je zriedkavá, ale môže sa vyskytnúť aj u dojčiat. Zvyčajne postihuje novorodencov, ak sa prenášajú z matky počas pôrodu. určiťgonokoková konjunktivitída je ľahká - hnisavý výtok je naostrený z očí, dolné viečka silno napučiavajú a sú purpurovo modré ako hematómy. Zdá sa, že spojivka sa môže prepúšťať krvou. Lymfatické uzliny sa zväčšujú za ušami a na očiach sa môžu objaviť filmy. Pri objavení sa týchto príznakov by sa konjunktivitída u novorodencov mala liečiť silnými antibakteriálnymi liečivami, nie je možná iba lokálna liečba, ale aj antibiotiká vo vnútri. Čím skôr sa začne patológia liečiť, tým rýchlejšie sa ju môžete zbaviť.

  Odporúčame vám prečítať si: Ako získať škvrnu z očí

  Jedným z najúčinnejších prostriedkov nápravy sú Tobrexove kvapky. Antibakteriálne kvapky odvádzajú vynikajúcu prácu s hnisavou konjunktivitídou, do dvoch dní sa objaví významný pozitívny trend, ale na dosiahnutie trvalého výsledku musí byť liečebný cyklus úplne ukončený.

  Chloramfenikolová masť je vynikajúci spôsob boja proti bakteriálnej konjunktivitíde. Masť sa aktívne predpisuje deťom od dvoch rokov, pretože je kontraindikovaná u mladších pacientov. Aplikácia takejto masti je pomerne jednoduchá - musíte stlačiť trochu finančných prostriedkov pod spodné viečko a požiadať dieťa, aby zavrelo oči a otočilo ich. So zavretými očami je potrebné ľahnúť si 20-25 minút. Ak je dieťa nezbedné a nechce čakať, dospelý môže dieťaťu pomôcť a ľahkými pohybmi prstov masírovať viečka.

  Ďalším liekom, ako je liečba konjunktivitídy u detí, je Futsitalmic. Toto antibakteriálne liečivo obsahuje látkunajlepšie potlačenie Staph infekcie. Deti sú predpisované opatrne a opatrne sledujú reakciu dieťaťa. U školákov takéto problémy zvyčajne nevznikajú.

  ​​

  Pomocou Albucid je možné ovplyvniť bakteriálnu konjunktivitídu. Liečivo vykazuje najväčšiu aktivitu proti chlamýdiovým a stafylokokovým infekciám. Lekári tiež používajú liek Ciprolet na liečbu bakteriálnej konjunktivitídy. Tento nástroj sa týka širokospektrálnych antibiotík, preto sa často predpisuje deťom. Zakazuje sa iba pre deti do jedného roka. Dobrý účinok na baktérie má masť erytromycínu, ktorá sa tiež ukladá pod viečko.

  Liečba alergickej konjunktivitídy

  Alergická konjunktivitída sa najľahšie eliminuje obmedzením expozície alergénu. Najťažšia vec je izolovať tento alergén, pre ktorý je potrebné dieťa na chvíľu sledovať a zistiť, aký kontakt má dieťa s očnými problémami. Ak nie je možné identifikovať alergén alebo je nevyhnutný kontakt s ním doma, pre dieťa sa predpisujú účinné antihistamíny. Z liekov najnovšej generácie je možné odporučiť Claritin, Loratadin, Telfast, Zirtek a ďalšie. Schôdzky sa musia robiť v závislosti od veku dieťaťa.

  Ak sa vyskytne alergická konjunktivitída, je mimoriadne dôležité identifikovať alergén a vylúčiť kontakt s ním

  .

  Na blokovanie histamínureceptory pre deti, môžete použiť kvapky Opatanol, Allergodil, Vizin alergie. Od veku dvanástich rokov môžete kvapkať Histimet. Pozitívne pôsobia aj kvapky stabilizujúce membránu Zaditen a Lecrolin. Deriváty kyseliny kromoglycínovej - High-Chrome, Cromohexal, Lodoxamide, Crom-Allerg, môžu tiež ovplyvniť blokovanie histamínu. Hi-chróm sa neodporúča deťom mladším ako štyri roky a Lodoxamid sa nemá používať u detí mladších ako dva roky.

  V prípade nadmernej suchosti oka sa môže odporučiť umelá slza - Inoksa, Vidisik, Vizin - čistá slza, Deflisez, Oftolik. Ak alergia trvala dlho, potom môže dieťa kvapkať kvapkami vitamínov. Sú to Taufon, Katahrom, Emoksipin, Vita-Yodurol.

  Liečba konjunktivitídy u detí nie je náročná, najmä ak jasne viete príčinu choroby. Pri používaní správnych účinných liekov sa hlavné príznaky zápalu spojiviek - sčervenanie očí, fotofóbia a slzenie - výrazne oslabujú. Ak na tretí deň nedochádza k pozitívnej dynamike, malo by sa dieťaťu dať očnému lekárovi av budúcnosti by sa mali dodržiavať všetky odporúčania lekára.