Ako liečiť kolitídu

Obsah

  Kolitída je zápal vyskytujúci sa v hrubom čreve, ktorého etiológia môže byť infekčná, ischemická alebo toxická. Kolitída je často zamieňaná s pojmom ako „enterokolitída“ (patológia tenkého čreva), jedná sa však o charakteristické patológie a vo väčšine prípadov nesúvisia. Ako liečiť kolitídu, zvážte podrobnejšie.

  Lieky

  Základom liečby črevnej kolitídy sú antibakteriálne lieky. Pomôžu zastaviť zápalový proces a urýchliť jeho regeneráciu. Na odstránenie nepríjemných klinických prejavov choroby je potrebná symptomatická terapia s použitím vhodných liekov.

  Antibiotiká

  Lekár určuje, ako liečiť atrofickú kolitídu u človeka. Jedným z bežne predpisovaných antibiotík je liečivo furazolidón, ktoré má syntetický pôvod. Liek nie je predpísaný na vývoj kolitídy hrubého čreva u tehotných žien, na individuálnu intoleranciu zložiek, počas laktácie, s renálnym zlyhaním vyskytujúcim sa v chronickej forme, u detí mladších ako 1 rok. Denná dávka pre dospelých je až 0,15 g štyrikrát denne pre deti - s výpočtom 10 mg na 1 kg hmotnosti.

  Na liečbu choroby sa používa antibiotikum Alpha Normix, ktoré sa vzťahuje na širokospektrálne látky. Ak sa liečba takýmto liekom začne včas, dá sa zabrániť kolitíde.črevá do chronickej formy. Tento liek nie je predpísaný tehotným ženám počas dojčenia, s precitlivenosťou na zložky, s črevnou obštrukciou, črevným vredom, deťmi mladšími ako 12 rokov. Denná dávka pre dospelých je 2 tablety denne.

  Chronická kolitída sa môže liečiť liekom ako je Cifran.

  Liek sa nemá používať počas gravidity a laktácie, deti do 18 rokov s precitlivenosťou na zložky, pseudomembranózna kolitída. Denná dávka pre dospelých je až 750 mg niekoľkokrát denne. Maximálne množstvo prijatej účinnej látky za deň je 1,5 g.

  Ošetrujúci lekár môže predpísať Enterofuril, antibiotikum s antiseptickými a proti hnačkovými účinkami. Nepoužívajte liek na odstránenie kolitídy počas tehotenstva s individuálnou intoleranciou na zložky a fruktózu. Denná dávka pre dospelých a deti po 7 rokoch je 8 kapsúl, rozdelených do 4 dávok.

  Antibiotikum levomycetín sa môže používať na liečbu kolitídy, ale je zakázané používať ho počas tehotenstva a laktácie, s individuálnou neznášanlivosťou na základné zložky, s patológiami krvotvorného systému, pečene, obličiek, kože (plesňová infekcia), akútnych respiračných chorôb, bolesť v krku, deti do 3 rokov. Jedna dávka pre dospelých - do 500 ml štyrikrát denne, pre deti do 8 rokov - 425 mg, rozdelené do 3 dávok, pre deti do 16 rokov - 750 mg, rozdelené do 3 dávok.

  Enterofuril je vynikajúcim nástrojom v boji protikolitída

  Kolitída sa môže liečiť antibiotikom tetracyklínom. Liek sa nepoužíva na liečbu choroby, ktorá sa vyskytuje počas tehotenstva a laktácie, s precitlivenosťou na zložky, zlyhaním obličiek a patológiou pečene, plesňovými infekciami kože, leukopéniou, deťmi mladšími ako 8 rokov. Denná dávka pre dospelých je 500 mg, rozdelená do 2 dávok, pre deti od 7 rokov - pri 6,25 - 12,5 mg /kg telesnej hmotnosti.

  Antispasmodiká

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť podráždené črevá

  Na reguláciu zápalových procesov, ktoré sa vyskytujú počas vývoja kolitídy, odborníci odporúčajú používanie liekov, ako sú Plantacil a Mebeverin, ktoré sú myotropickými antispasmodikami. Môžete tiež vziať Drotaverin alebo Papaveril, ktoré pomáhajú znižovať kyslosť a vylučovanie.

  Neselektívne a selektívne antispasmodiká sa používajú na liečbu chronickej a akútnej kolitídy čreva. Neselektívne látky prispievajú k odstráneniu bolesti brucha. Takéto drogy majú kvôli obmedzeniam mechanizmu účinku mnoho obmedzení. V tejto skupine sa uvádza liek No-shpa, ktorého účinok je zameraný na hladké svaly, krvné cievy a orgány močových ciest.

  Pokiaľ ide o selektívne antispasmodiká, líšia sa od neselektívnych antispasmodík v ich selektívnom účinku, konkrétne na žlčový trakt a gastrointestinálny trakt. Táto skupina zahŕňa liečivoDietetel, ktorý je predpísaný pri ochoreniach gastrointestinálneho traktu, najmä pri kolitíde. Tiež účinný v patológii Duspatalinu, s ktorou môžete zabrániť rozvoju bolesti a obnoviť činnosť hladkého svalstva.

  Prípravy na normalizáciu mikroflóry

  Ak sú črevá zdravé, normálna mikroflóra je v nej obsiahnutá v dostatočnom objeme. S rozvojom choroby v tejto oblasti (v našom prípade kolitídy) sa môže tento objem znížiť. Aby sa nahradil chýbajúci počet prospešných mikroorganizmov v čreve, predpisujú sa príslušné lieky. Patria sem lieky obsahujúce bifidobaktérie a laktobacily, konkrétne:

  • Linex obsahujúci 3 druhy baktérií mliečneho kvasenia, ktoré sa podobajú ľudským baktériám (liek môžu podávať aj novorodenci);
  • Bifidumbakterín je liek, ktorý pomáha obnovovať mikroflóru, znižuje aktivitu patogénnych baktérií: stafylokoky, kvasinkové huby atď. (Môže sa použiť aj na liečenie chorôb dojčiat, pretože neexistujú kontraindikácie na jej použitie);
  • Dufalac (pomáha odstraňovať patogénne mikroorganizmy z črevného prostredia, stimuluje rast prospešných baktérií);
  • Laktobaktín (týka sa probiotík, ktoré majú nielen pozitívny vplyv na črevnú mikroflóru, ale majú aj antibakteriálne a imunomodulačné účinky);
  • Propaguje Hilak-Forte (liek patrí do skupiny prebiotík)normalizácia mikroflóry kyslosti, má biostimulačný účinok).

  Adsorbenty

  Na prevenciu intoxikačného syndrómu, ktorý sa môže vyskytnúť v dôsledku stagnácie v črevách, sa predpisujú adsorbčné lieky, ktoré zahŕňajú:

  • Aktívne uhlie - liek, ktorý je k dispozícii na kúpu ktorejkoľvek osobe z dôvodu jej nízkych nákladov (presná dávka sa určuje na základe telesnej hmotnosti);
  • Sorbex (rovnaké drevné uhlie sa použilo ako hlavná účinná látka, ale pridali sa ďalšie zložky, z ktorých je možné priradiť aj karbolénové a karbolongové prípravky);
  • Enterosgel (liek je vo forme gélu, ktorý sa podobne ako tablety užíva perorálne; vďaka aktívnym zložkám lieku dochádza k rýchlemu vyčisteniu čreva);
  • Atoxil a biele uhlie (takéto prípravky obsahujú kremík, ktorý pomáha odstraňovať intoxikačný syndróm; lieky sa môžu používať aj pre deti).

  Aktívne uhlie pomôže zmierniť príznaky intoxikácie

  Tráviace pomôcky

  Ak sa počas trávenia vyskytne porucha, tento príznak kolitídy sa dá liečiť iba dodržiavaním správnej výživy a užívaním špeciálnych liekov. Posledne menované sú rozdelené do 3 skupín.

  Prvou skupinou sú lieky, ktorých hlavnou účinnou látkou je pankreatín. Takýto enzým má okamžitý účinok na tráviaci systém, ktorý ho porušuje. Môžu to byť také lieky,ako je Mezim, Creon, Pancreatin a kol.

  Druhá skupina zahŕňa lieky, ktoré zahŕňajú nielen pankreatín, ale aj ďalšie pomocné látky, napríklad žlčové kyseliny a hemicelulózu. S ich pomocou dochádza k štiepeniu komplexných zlúčenín cukru, zlepšuje sa črevná aktivita a pankreatické enzýmy vyvíjajú normálne množstvo enzýmov. Môže to byť Panzinorm, Festal a iné.

  Tretia skupina - znamená, že prispieva k normalizácii exokrinnej pankreatickej aktivity. V tejto skupine liekov, ktoré môžete vyrábať, napríklad Oraza, Somilase, Nygeda.

  Imunomodulátory a kortikosteroidy

  Kortikosteroidy liečia kolitídu u žien a mužov s exacerbáciou choroby, keď sa vyžaduje rýchle odstránenie zápalového procesu. Tieto prostriedky sa spravujú intravenózne a iba v nemocničnom prostredí. Môže ísť o roztoky, ako je metylprednizolón a hydrokortizón. V niektorých prípadoch je predpísané rektálne podávanie budesonidu a dexametazónu alebo ich použitie vo forme tabliet.

  Kortikosteroidy sa predpisujú v štádiu exacerbácie kolitídy

  .

  Imunomodulátory sa predpisujú na zníženie hladiny lymfocytov v tele. Napríklad sa často predpisuje užívanie liekov s dlhotrvajúcim účinkom, menovite Imuran a 6-MR. Prvé pozitívne zmeny po ich použití sú viditeľné niekoľko mesiacov po začiatku liečby.

  Fyzioterapia

  Fyzioterapeutické postupymôže byť predpísaný pre akútnu aj chronickú kolitídu. Takéto ošetrenie pomáha oslabovať motorické funkcie čreva, obnovuje normálnu mikroflóru, znižuje alebo zvyšuje svalový tonus orgánu.

  S cieľom zlepšiť črevnú motilitu sú predpísané nasledujúce fyzioterapeutické postupy: SMV terapia pre pupočné oddelenie, elektroforéza antispasmodík (Papaverina, Drotaverina atď.), Liečba UHF, ultrafialová terapia, terapeutické kúpele, parafínová terapia. Na zníženie pohyblivosti orgánov je predpísaná elektroforéza pomocou karbocholínu a pilokarpínu, účinok diadynamických prúdov, interferenčná terapia, magnetoterapia, terapeutické kúpele, UV terapia.

  Nemenej efektívne nízkoenergetické laserové žiarenie (10 relácií každý deň, ak sa vyvinie spastická kolitída, a až 7 relácií, ak dôjde k atonickej kolitíde).

  Strava

  Črevnú kolitídu môžete liečiť doma dodržiavaním správnej stravy. Takáto terapia je zvlášť účinná, keď sa vyskytne katarálna kolitída, to znamená mierne ochorenie, ktoré sa vyznačuje opuchom črevnej sliznice.

  Karfiol má upokojujúci účinok na črevá

  Ak choroba pokračuje v akútnom štádiu, je povolené používať adstringentné „fixačné“ nápoje, konkrétne prírodný kakao, čierny čaj a kávu. Je tiež možné konzumovať želé, bobuľový vývar (napríklad z čiernych ríbezlí alebo čučoriedok). Neodporúča sa však do stravy zahrňovať prírodné ovocné džúsy, pretože vexistuje vysoká kyslosť, ktorá prispieva k ešte väčšiemu podráždeniu čreva.

  Čerstvá a varená zelenina vo forme zemiakovej kaše sa môže konzumovať s kolitídou. Jediným obmedzením je zelenina, ktorá zvyšuje produkciu plynu. Z ovocia môžete jesť jablká, broskyne, hrušky, varené vo forme zemiakovej kaše. Medzi ďalšie potraviny povolené na kolitídu patria polievky a obilniny varené v nízkotučnom vývare, nízkotučný tvaroh, rovnaké mlieko a syr, mäso a ryby, pečeňová pasta, mierne zatuchnutý chlieb, sladkosti a cukor.

  Pokiaľ ide o zakázané potraviny, strava by nemala obsahovať: čerstvý chlieb, pečivo, mastný vývar, cestoviny, strukoviny, mastné mäso a ryby, konzervované potraviny, nakladaná zelenina, uhorky, údené mäso, nakladané potraviny, surové ovocie a zeleninu, kyslý tuk výrobky, silná káva.

  Ľudové lieky

  Roztok z múmie pracoval dobre: ​​zmiešajte 0,1 g mumie s 1 polievková lyžica. l. voda. Výsledný produkt sa užíva perorálne v dennej dávke 1,2 g. Liek má výrazný protizápalový, analgetický a regeneračný účinok. V takomto prípade sa môžete zbaviť špecifických prejavov choroby, ako sú pálenie záhy, grganie, hnačka a iné.

  Na liečbu ulceróznej kolitídy a iných foriem kolitídy ľudovými liekmi môžete použiť propolisovú tinktúru: nalejte 1 g propolisu do 100 ml alkoholu a nechajte ho vylúhovať týždeň, občas pretrepte. Jedna dávka je 25 kvapiek trikrát denne pred jedlom.

  Mikrobyly môžu byť vyrobené z oleja rakytníka rakytníka. Činidlo sa podáva prostredníctvomjednorazový katéter - 60 g. Procedúra je obzvlášť účinná, ak sa vyvinie ulcerózna kolitída čreva. V takom prípade je potrebné olej zaviesť do čreva tak hlboko, ako je to len možné, aby obalil všetky vredy. Manipulácia sa vykonáva každý deň jedenkrát.

  Toto ochorenie je možné liečiť u detí a dospelých pomocou bylín, napríklad harmančekovej infúzie: 3 lyžice. l. suroviny sa vylejú do litra vriacej vody a nechajú sa vylúhovať jednu hodinu. Do hotového výrobku pridajte niekoľko polievkových lyžíc medu a perorálne si vezmite 1 polievkovú lyžicu. l. naraz. Môžete použiť ľubovník bodkovaný, z ktorého pripravujú alkoholickú infúziu: 1 polievková lyžica. l. nalejte 200 ml surovín vodky a nechajte vylúhovať 10 dní. Hotový produkt sa filtruje a perorálne sa užíva 50 kvapiek dvakrát denne.

  Je možné natrvalo sa zbaviť kolitídy, iba lekár môže určiť, a čím skôr sa ochorenie diagnostikuje, tým nižšie je riziko chronickej choroby.