Ako liečiť koliku u novorodencov

Obsah

  Výskyt koliky u novorodenca je problémom nielen pre dieťa, ale aj pre rodičov. Kolika u detí sa objavuje v dôsledku nedostatkov v gastrointestinálnom trakte, keď peristaltika nie je tak aktívna, aby vylučovala plyny. Nafukovanie obťažuje dieťa kedykoľvek počas dňa, obzvlášť často sa vyskytne kolika po kŕmení detského mlieka, ak matka jedla potraviny, ktoré podnecujú plyn. Ako liečiť koliku u novorodencov s cieľom zmierniť bolesť dieťaťa a dať rodičom pokoj?

  Kolika sa nachádza v každom treťom dieťati a nezávisí od pohlavia omrvín. Zvyčajne sa nadúvanie zastaví po dosiahnutí štyroch mesiacov, keď sa dieťa naučí pevne držať hlavu. Okrem toho, že príčinou môže byť úplne fyziologický faktor, nezrelosť tráviaceho traktu, vedú k patológiám aj koliky.

  Príčinou plynov sa môžu stať najmä choroby, ako sú dysbióza, gastroezofageálny reflux a neznášanlivosť laktózy. V týchto prípadoch nie je možné liečiť koliku klasickými liekmi na nadúvanie - lekár by mal dieťa vyšetriť a predpísať vhodnú liečbu dieťaťu.

  Ak je kolika sprevádzaná dlhodobým nepretržitým zvracaním, v stolici alebo moči sa objavila prímes krvi a dieťa začalo schudnúť, potom by ste v tomto prípade mali okamžite vyhľadať lekára. Fyziologická kolika nemá také príznaky, preto je potrebné vyšetriť dieťa a zistiť príčinu patológie.

  Užitočné rady

  Skôr ako sa budete baviť o liečbe nadúvania u detí, môžete sa im pokúsiť zabrániť. Ak niet koliky, potom nebude nič liečiť. Upozorňujeme, že tipy uvedené nižšie nie sú univerzálne - pre každé dieťa nebudú účinné všetky spôsoby, ako zmierniť koliku, ale iba niektoré z nich sú pre neho vhodné.

  Gymnastika pre deti je skvelý spôsob, ako eliminovať koliku

  .

  Pediatri dávajú niekoľko tipov, ktoré pomôžu dieťaťu zachrániť pred kolikou, zmierniť bolesť a podráždenie brucha:

  • 15 minút po ukončení kŕmenia dieťaťa je potrebná masáž. Miestna zdravotná sestra môže takúto masáž naučiť a sú tu aj populárne videá, ktoré vám pomôžu zvládnuť techniku ​​postupu;
  • po kŕmení sa odporúča držať dieťa v kolóne po dobu desiatich minút - tekuté bubliny prirodzene vychádzajú a dieťa bude zbavené plynov;
  • S cieľom odstrániť koliku môžete robiť gymnastiku - dajte dieťa na chrbát a nohy si z neho urobte „bicyklom“ - toto cvičenie pomôže aktivovať črevnú motilitu a odstrániť plyny;
  • Odporúča sa, aby rodičia často kladú dieťa na brucho a pomáhajú mu pri prevrátení. Aktivuje tiež kontraktilitu čriev dieťaťa a zbaví dieťa nepríjemného príznaku;
  • na závažné koliky sa môže použiť odvzdušňovacia trubica. Ako zaistiť bezpečný postup, lekár vám povie;
  • keď sa musí plynatosť upokojiťdieťa - dieťa sa cíti nepohodlne, trpí bolesťou, takže je najlepšie držať dieťa v náručí matky v čase krízy - tak prestane plakať a bude sa cítiť podpora;
  • ak je dieťa na umelom kŕmení, vymeňte zmes - je možné, že tento konkrétny produkt nevyhovuje a vyvoláva plyny;
  • počas období exacerbácie sa rodičom odporúča, aby rozptýlili dieťa hračkami, s niečím novým, aby upútali pozornosť dieťaťa na niečo iné;
  • s nadúvaním môžete dieťaťu dať na bruchu teplú plienku, vopred vyžehlenú železom;
  • počas kŕmenia sa matka musí ubezpečiť, že dieťa správne vtiahne bradavku do úst - dieťa by sa nemalo dostať do úst vzduchom, inak sa objavia plyny;
  • ak dôjde k nadúvaniu, matka musí analyzovať, ktoré potraviny by mohli spôsobiť zvýšenú tvorbu plynu (strukoviny, čerstvá zelenina alebo ovocie, výrobky z kyslého mlieka). Tieto výrobky musia byť dočasne vylúčené.

  Lieky

  Ak preventívne opatrenia nepomáhajú, lieky sa môžu používať na liečbu koliky u dojčiat. Voľba lieku zostáva na lekárovi, v závislosti od toho, ktorý dôvod spôsobil nadúvanie, ako často sa vyskytuje, ako dlho záchvaty trvajú.

  Espumisan je bezpečná a účinná liečba detí od narodenia

  .

  Pediatri v poslednom čase predpisovali deťom probiotiká na úpravu plynov - drogy obsahujúceživé mikroorganizmy, ktoré pomáhajú tráviť potravu. Pri normálnom trávení funguje gastrointestinálny trakt aktívnejšie, takže kolika sa prakticky neobjaví. Spomedzi probiotických činidiel sú populárne Bifilis, Probifor, Linex, Acipol, Lactobacterin. Sú tiež predpísané na dysbiózu. Okrem týchto liekov môžu byť črevné koliky vyvolané dysbiózou liečené liekmi Biobacton, Atzilact, Florin Forte a Bifikol.

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť hnačku u dojčiat

  Na črevnú koliku proti kŕčom sa môžu použiť liečivé lieky. Väčšina moderných liekov je založená na simetikone. Toto je Smecta, Sub Simplex, Espumisan, Bobotik. Pantogam, Phenibut, Anvifen sa môžu odporúčať ako sedatíva.

  Ak je príčina žalúdočnej bolesti u detí spôsobená gastroezofágovým refluxom, lekári odporúčajú podať detským histamínovým neutralizátorom a antacidám. Lieky týchto skupín sú Maalox, Famotidín, Ranitidín, Cimetidín, Nizatidín. Na zníženie tvorby plynov môžete použiť Gaviscon alebo Milikon a Lactazar, Creon pomôže zlepšiť enzymatickú aktivitu tráviaceho systému. Dávkovanie predpisuje lekár individuálne.

  V záujme rýchleho odstránenia nadúvania dieťaťa musia rodičia ukázať dieťaťu pediatra. To je veril, že kolika zmizne v určitom veku. To je čiastočne pravda, ale nastávajúca taktikaBez lekárskej pomoci to môže skončiť nešťastím. Príčinou bolesti brucha môže byť obštrukcia čreva a ďalšie gastrointestinálne patológie, ktoré bez včasnej diagnostiky a liečby majú vážne následky. Preto je možné hovoriť o výbere liekov z vyššie uvedeného zoznamu až po vyšetrení dieťaťa.

  Ľudové lieky

  Ak je dieťaťu diagnostikovaná bolesť brucha spôsobená plynatosťou, na liečbu sa môžu použiť nielen tradičné lieky odporúčané lekárom, ale aj ľudové lieky. Odvar byliniek s liečivým účinkom pomôže dieťaťu.

  Fenikel pomôže liečiť dieťa koliky. Pridáva sa dokonca aj do špeciálnych čajov, ktoré sa odporúčajú dojčiacim matkám, ale môžete dať fenikel a priamo dieťaťu. Plody fenikla sa musia kúpiť v lekárni. Jedna lyžica sušeného ovocia sa umiestni na pohár vriacej vody a tekutina sa vylúhuje jednu hodinu. Potom sa koláč vypustí a tekutina sa musí dieťaťu po každom kŕmení dať jednu polievkovú lyžicu vo forme tepla.

  Kvapková voda je najobľúbenejším liekom na koliku

  ​​

  Známym liekom pre deti je kôprová voda. Mnoho matiek o tom vie od svojich matiek, ktoré úspešne liečili deti kyslou vodou, takže popularita tohto lieku sa neznižuje. Na prípravu lieku je potrebné naliať do pohára lyžicu semien kôpru a hornú vodu naliať vriacou vodou. Produkt sa udržiava pod vekom až do úplného umiestneniachladenie, ktoré trvá asi hodinu a pol. Potom sa kojencom pridá voda po kŕmení.

  Na zmiernenie kŕčov sa pre koliku v detskom veku používajú semená anízu.

  Polovica lyžičky anízových semien by sa mala naliať do 500 ml vody a priviesť do varu. Pri nízkej teplote zahrievajte produkt 10 minút, potom prefiltrujte, ochladte a dajte dieťaťu po kŕmení tri kvapky anízovej vody. Výrobok sa môže uchovávať v chladničke.

  Lekári majú k nadúvaniu pomerne skeptický postoj k tradičnej medicíne. Pediatri kategoricky odmietajú kyslú vodu, pretože ju považujú za neúčinnú, zatiaľ čo iné ľudové lieky môžu mať negatívny vplyv na vylučovací systém dieťaťa, vyvolať zápchu atď. Preto sa musíte uchýliť k výrobkom farmaceutického priemyslu, ktoré poskytujú lepšie výsledky a nevyvolávajú vedľajšie účinky.