Ako liečiť koktanie u detí

Obsah

  Koktavosť je bežná u detí aj dospelých. Ochorenie spôsobuje veľa nepríjemností a môže spôsobiť nízku sebaúctu. Existuje určitá závislosť: čím väčšia je prekážka reči, tým väčšie obmedzenia a ako výsledok - ešte väčšie koktanie. Najťažšie obdobie vo veku 3 až 5 rokov. Je to toto obdobie života dieťaťa spojené s rýchlym rozvojom reči.

  koktavosť je porucha v tempe, rytme reči v dôsledku výskytu záchvatov v artikulačnom prístroji. Osoba, ktorá koktá, môže nedobrovoľne šklbať svoje šaty, vytvárať chaotické pohyby s rukami a nohami, niekedy sa prejavuje nervózna tika.

  Rodičia sa obávajú, ako vyliečiť koktanie u dieťaťa. Je dôležité si uvedomiť, že toto porušenie sa netýka iba reči, ale je spojené aj s poruchami nervového systému.

  Veľmi koktanie dieťa neobťažuje, keď je pokojné a prejavuje sa po strese.

  V prípade poruchy reči je potrebné poradiť sa s kvalifikovanými odborníkmi, konkrétne s neuropatológom, logopédom a psychológom.

  Psychológ vďaka konverzácii pomôže zmierniť strach z reči a nadmerného zaťaženia. Logopéd vám pomôže naučiť sa dýchacie schopnosti a správnu výslovnosť. Neurológ poskytne potrebnú pomoc nervovému systému.

  Správne konanie rodičov

  Rodičia koktavého dieťaťa si musia zvoliť správnu taktiku správania, z ktorej v mnohých ohľadochliečba bude závisieť.

  Je dôležité, aby sme sa nezameriavali na koktavosť. Dieťa musí byť presvedčené, že to, čo chce povedať, je dôležité, nie ako to robí. Ak sa rodičia obávajú a paniky, to dieťa depresuje.

  Je potrebné chrániť dieťa pred ostňami a zosmiešňovaním rovesníkov. Ak učiteľ nedokáže tento proces vyriešiť, potom počas liečby nie je potrebné navštevovať predškolskú výchovu.

  Je dôležité, aby si deti navštevujúce školu udržiavali svoju sebaúctu, aby si jasne ukázali svoje silné stránky, aby získali dôveryhodnosť medzi rovesníkmi.

  Pravidlá, podľa ktorých sa všetci členovia rodiny koktavého dieťaťa musia riadiť:

  • ovláda jeho reč;
  • hovoria pomaly, pauza za každým slovom;
  • neprerušovali dieťa, ak zaváhal, poskytli príležitosť na dokončenie prejavu;
  • učia sa piesne;
  • pri komunikácii s dieťaťom používajte krátke vety;
  • zabezpečiť pokojný rodinný život bez hádok a záchvatov hnevu;
  • dodržiavať dennú rutinu;
  • s väčšou pravdepodobnosťou chváliť dieťa;
  • vylučujú sledovanie televízie pred spaním, lepšie prečítané knihy.

  Niekedy koktanie ide samo o sebe, bez liečby. Koktanie môže ísť samo osebe, ak:

  • pri komunikácii neexistujú žiadne psychologické ťažkosti;
  • sebavedomie nie je podceňované, neexistuje žiadny pocit obmedzenia;
  • koktanie sa nevyskytuje dlho;
  • Krátke slová a frázy sú uvedené ľahko.

  Ak sa dieťa počas rozhovoru stáva napätým, nervóznym, grimasovým, ktoré sa nepoužívapár slov, potrebujete pomoc lekára. Ak dieťa po návšteve záhrady začne koktať, či už deti koktali vo svojom okolí, možno napodobňuje. Je potrebné vypracovať všetky možnosti.

  Šport podporuje regeneráciu. Rekreačná telesná výchova sa môže praktizovať na klinike

  Šport ako postup zlepšujúci zdravie

  Lekári tvrdia, že praktizovanie určitých športov má priaznivý vplyv na reč. Dieťa navštevujúce kruhy sa stáva sebavedomejším a oslobodenejším.

  Fyzický aj psychický zdravotný stav ovplyvňuje koktavú reč. Ochorenia môžu oslabiť telo, čo vedie k nesprávnemu fungovaniu rečových zón mozgu. Časté pobyty v dusnej miestnosti, sedavý spôsob života negatívne ovplyvňujú reč.

  Základy kalenia tela môžete chrániť pred nachladnutím. Pred začatím wellness procedúr je potrebné poradiť sa s lekárom. Aby sa dieťa chcela zmierniť, je potrebné mu ukázať príklad. Je dôležité, aby postupy priniesli potešenie. Ak sa vám proces nepáči, nenúťte ho.

  Mala by existovať fyzická aktivita denne. Ideálnou možnosťou je alternatívne zaťaženie končatín. To zahŕňa beh, plávanie, chôdzu, karate, tanec a tak ďalej.

  Metódy liečby koktania

  Ak sa koktanie u detí lieči včas a správne, je možné ho úplne vylúčiť. Špecialisti musia spolu s rodičmi urobiť maximumúsilie. Úspešne liečené koktanie v predškolskom veku.

  Je potrebné vnucovať dieťaťu dôveru v to, že ho bude počuť napriek prekážkam v reči. Je dôležité, aby rodičia hovorili so svojimi deťmi, aby cítili emocionálnu podporu a porozumenie. Hlavná vec je, že dieťa musí veriť, že liečba prinesie pozitívny výsledok, preto je potrebné vyhľadať pomoc psychológa.

  Odporúčania neurológa, ktoré sa musia dodržiavať:

  1. Denná rutina - vstávanie a spanie v rovnakom čase.
  2. Pred spaním na zníženie telesnej aktivity je vynikajúcim riešením čítanie kníh.
  3. Rodičia s dieťaťom by mali komunikovať pokojne, hladko.
  4. Chôdza na čerstvom vzduchu pomôže posilniť nervový systém.
  5. Dieťa by nemalo byť príliš sponzorované, požiadavky by mali byť rovnaké pre všetky deti.
  6. Neobmedzujte komunikáciu s rovesníkmi.
  7. Ďakujeme a povzbudzujeme.

  Existuje niekoľko spôsobov liečby koktania. Pozrime sa na ne podrobnejšie.

  Triedy s logopédom

  Cieľom liečby je zbaviť reči napätia, odstrániť nesprávnu výslovnosť a vyvinúť správnu expresívnu reč. Spočiatku sa kurzy konajú s logopédom, po ktorom dieťa počas konverzácie nezávisle využíva a upevňuje zručnosti. Ošetrujúci lekár volí triedy podľa veku a vývoja reči. Pokiaľ ide o liečbu adolescentov, učia sa potrebné cvičenia, ktoré neskôr vykonáva domapodmienky.

  Rečová terapia môže problém rýchlo vyriešiť

  Dýchacie cvičenia

  Táto metóda je tradičná a bežne sa používa pri liečbe koktania. Vykonávanie potrebných cvičení zlepšuje reč a má priaznivý vplyv na fungovanie dýchacieho systému. Triedy prispievajú k tréningu bránice, dieťa sa učí hlboké dýchanie. Dýchacie cvičenia môžu byť doplnené relaxačnými cvičeniami.

  Cvičenie sa odporúča denne.

  Je potrebné dieťaťu vysvetliť, ako správne vykonávať cvičenia. Dýchajte pokojne a vydýchnite pri pohybe. Koktanie sa dá liečiť alternatívnymi metódami medicíny. Jednou z nich je masáž. Potrebný priebeh liečby sa vyberá individuálne pre každé dieťa, záleží na stupni koktavosti. Charakteristickým znakom postupu je bodový účinok na konkrétnu oblasť. Výsledok je viditeľný po absolvovaní prvého kurzu. Nastáva obnova nervovej regulácie reči, takže relácie sa musia vykonávať pravidelne.

  Odporúčania:

   75. Osvojte si techniku ​​vykonávania pokynov pri ležaní, sedení, státí.76) Nadýchnite sa ústami a nosom, vydýchnite iba ústami. Medzi týmito procesmi neprestávajte.
  • Dych by mal byť tichý.
  • Na výdychu vyslovte 3 - 4 slová.
  • Dlhé frázy sa musia prerušiť a vdýchnuť a potom pokračovať.
  • Dych by mal byť pokojný.

  Počítačové programy

  Táto metóda je veľkáefektivitu. Dieťa prehovorí do mikrofónu a program ho prehrá s oneskorením. V tomto prípade sa dieťa prispôsobí programu, v dôsledku čoho sa reč stane plynulou a nepretržitou. Program sám hodnotí reč dieťaťa a naznačuje možné cesty.

  Ak sa počítač správne používa, podporuje obnovu.

  Drogová terapia

  Drogová terapia sa používa ako adjuvans. Používa sa na zastavenie príznakov úzkosti, strachu, depresie. Predpisujú sa upokojujúce prípravky rastlinného pôvodu. V niektorých prípadoch sa používajú antispasmodiká a sedatíva. Lieková terapia je predpísaná lekárom po stanovení diagnózy. Vitamínová terapia je široko používaná. Nemali by ste sa však spoliehať iba na tabletky, pretože po ukončení priebehu koktania sa môže pokračovať.

  Vytváranie postojov

  Je dôležité dieťaťu vysvetliť, že čím pokojnejšie sa bude vzťahovať na svoju vadu a čím menej prežije, tým menej sa prejaví.

  Relaxácia

  Každý má svoje vlastné relaxačné metódy. Niektoré deti si ťahajú šaty, iné si začínajú prekrížiť prsty a tak ďalej. Pred prejavom by malo byť dieťa v pokoji.

  Hra domáceho kina

  Často deti, ktoré sú doma a rozprávajú sa s príbuznými, na problém úplne zabudnú. Pri komunikácii s rovesníkmi sa problém opäť obáva. Skúšky v domácnostiach pomôžu udržať pokoj v materskej škole a škole.

  Myšlienky na čokoľvek

  Počasreč by sa nemala zameriavať na to, ako sa vyslovuje. Musíte premýšľať o tom, čo povedať a nič iného.

  Pauza

  Ak sa cítite koktat, musíte zastaviť a obnoviť svoje dýchanie. Zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite. Je dôležité počúvať dýchanie, pretože ovláda reč.

  Inšpirácia

  Dieťa by sa malo radovať z jeho úspechov. A rodičia by mali chváliť, povzbudzovať a inšpirovať sa.

  Ak sa zistia vady reči, musia sa prijať nápravné opatrenia. Je to záruka rýchlej úľavy od choroby. Záchranná terapia by mala byť komplexná. Potrebujete pomoc od lekárov a rodičov. Dieťa musí zvládnuť vzrušenie, strach, depresiu. Liečba musí mať dostatočný čas. Vyvíjajú sa všetky možné spôsoby, ako sa zbaviť koktania.