Ako liečiť kĺby nôh a paží

Obsah

  Bolesť kĺbov nôh a paží sa vyskytuje u každej tretej osoby. Je to kvôli rôznym chorobám a zápalovým procesom, ktoré môžu byť zastavené konzervatívnymi metódami a ľudovými liekmi.

  Všeobecné odporúčania pre liečbu kĺbov

  Pred rozhodnutím o tom, ako liečiť kĺby nôh a rúk, lekári odporúčajú upraviť životný štýl. V procese liečby chorôb kĺbov je potrebné dodržiavať niekoľko jednoduchých odporúčaní:

  • udržiavať správnu výživu s obmedzeným príjmom soli, červeného mäsa, horúceho korenia, jednoduchých uhľohydrátov;
  • postupne sa zbavujú ďalších libier, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú stav kĺbov vo všetkých oblastiach (chodidlá, ruky, kolená atď.);
  • vylučujú fajčenie a konzumáciu alkoholu;
  • vykonávať ľahké fyzické cvičenia, navštevovať bazén, jogu;
  • Užívajte kontrastné kúpele denne.

  Aké lieky sa predpisujú pri liečbe kĺbov

  Ako liečiť kĺby nôh a kĺbov na rukách? Predovšetkým sú to predpísané nesteroidné protizápalové lieky. Medzi ne patrí diclofenak a ibuprofén. Takéto lieky pomáhajú blokovať určité enzýmy zodpovedné za vývoj zápalových procesov. Napriek ich vysokej účinnosti a schopnosti eliminovať bolesť pri ochoreniach kĺbov, môžu tieto lieky spôsobiť rôzne vedľajšie účinky.

  Menšie poškodenie tela.aplikujú nesteroidné protizápalové lieky novej generácie, ktoré zahŕňajú napríklad Movalis a Cerebrex. Trvanie používania takýchto prostriedkov, ako aj prostriedky staršej generácie by nemali prekročiť 2 týždne.

  Kortikosteroidy sú predpísané pre nesteroidné lieky

  .

  Kíby nôh a rúk sa môžu liečiť glukokortikoidmi.

  Tieto sa predpisujú v prípade neúčinnosti nesteroidných liekov. Kortikoidné lieky sa spravidla používajú vo forme intraartikulárnych injekcií. Môže to byť hydrokortizón, Diprospan, Kenalog, ktoré sú predpísané na krátku dobu, aby sa zabránilo rozvoju vedľajších účinkov.

  Zápal kĺbov nôh a hornej končatiny možno zastaviť pomocou chondroprotektorov, ktoré pomáhajú obnoviť poškodené tkanivo chrupavky. Táto skupina zahŕňa Donov liek, ktorý obsahuje glukozamín sulfát, ako aj Teraflex, ktoré obsahujú niekoľko účinných látok.

  Fyzické cvičenia a masáže

  Choré kĺby na nohách a horných končatinách možno liečiť vykonaním terapeutických cvičení. Cvičebná terapia sa predpisuje iba v štádiu remisie základného ochorenia, tj artritídy alebo artrózy. Použitím takejto terapie sa dajú dosiahnuť tieto výsledky:

  Podobný článok: Ako liečiť kosti nôh
  • normalizácia krvného obehu a odtoku lymfatickej tekutiny v postihnutej oblasti;
  • odstránenie svalových kŕčov;
  • zlepšujú celkový stav pacienta;
  • na posilnenie periartikulárnych svalov;
  • obnovujú spoločnú mobilitu;
  • na posilnenie zapáleného kĺbu a zabránenie jeho ďalšiemu zničeniu.

  Ak sú kĺby rúk a prstov bolestivé, je možné cvičebnú terapiu doplniť masážnymi manipuláciami, ktoré majú tiež svoje výhody. Masáž pomáha odstraňovať bolesť a stuhnutosť postihnutého kĺbu, obnovuje normálny krvný obeh a odtok lymfy a bráni svalovej atrofii. Táto technika tiež pomáha zlepšovať proces vylučovania, ktorý sa zhromažďuje v zapálenom kĺbe.

  Akupresúra nielen odstraňuje príznaky artritídy alebo artrózy, ale tiež zlepšuje celkovú pohodu

  .

  Zápal kĺbov spôsobený chorobami, ako sú artróza a artritída, sa môže liečiť segmentovo alebo akupresúrne. Prvý typ postupu spočíva v rozvoji špecifického segmentu tela (zápästie, hrbole v oblasti palca, oblasť členkového kĺbu atď.). Akupresúrna masáž je účinok na určité body, ktoré prispievajú k normalizácii nervového systému, krvnému obehu. Výsledkom je zlepšenie fungovania vnútorných orgánov, odstránenie bolesti a svalových kŕčov.

  Fyzioterapeutické postupy

  Je potrebné ošetrovať kĺby rúk a nôh v kombinácii s fyzioterapeutickými postupmi. Určite najúčinnejšiu metodikuiba lekár môže, berúc do úvahy existujúce kontraindikácie, celkový stav osoby, vek. Najbežnejšie predpísaná ultrazvuková liečba, magnetoterapia, elektroforéza, ožarovanie.

  Ultrazvuková terapia je predpísaná všetkým ľuďom s rozvinutou artrózou alebo artritídou akejkoľvek lokalizácie. Terapia má otepľovací účinok, vytvára masážny účinok, zlepšuje metabolizmus tkanív, normalizuje prietok krvi kapilárami.

  ​​

  Magnetoterapia normalizuje cievny tonus, zlepšuje krvný obeh a odtok lymfy a zlepšuje procesy regenerácie. To všetko pomáha znižovať intenzitu zápalového procesu a jeho ďalšiu úľavu. Rozlišujte medzi miestnou a všeobecnou magnetoterapiou. Iba ošetrujúci lekár bude schopný zvoliť najúčinnejšiu techniku ​​pre túto alebo tú osobu.

  Liečba ochorenia kĺbov v končatinách sa môže uskutočňovať pomocou elektroforézy s liekmi. Počas procedúry nedochádza k nepríjemnostiam. Po 2 až 3 schôdzach si môžete všimnúť, že sa zmiernil príznak bolesti, znížil sa opuch postihnutého kĺbu a zlepšil sa celkový stav. Hlavné výhody tejto techniky možno zriedka nazvať výskyt vedľajších účinkov a neschopnosť poškodiť pokožku pri lokálnej expozícii.

  Elektroforéza je účinná technika liečby chorôb kĺbov

  .

  Ďalším účinným spôsobom fyzioterapie sa môže nazývať ožarovanie. Takáto terapia je predpísaná, ak nie je možné vykonať inémanipulácia. V niektorých prípadoch je radiačná terapia predpísaná v kombinácii s akoukoľvek inou fyzioterapeutickou technikou.

  Pokiaľ ide o kontraindikácie týkajúce sa fyzioterapie, medzi ne patrí tehotenstvo, vývoj aktívnej tuberkulózy, vaskulárna ateroskleróza, zvýšené riziko krvácania, zvýšená celková teplota, rozvoj duševných chorôb alebo srdcových chorôb. Kontraindikácie zahŕňajú prítomnosť nádorových nádorov v tele.

  Ľudové lieky

  Liečba kĺbov rúk a nôh doma spočíva v použití ľudových prostriedkov. Mohlo by to byť:

  • med, z ktorého sa pripravuje obklad (med sa zmieša so soľou v rovnakých pomeroch, po ktorom sa chorý kĺb lubrikuje nanesením ľanového tkaniva zhora; obklad sa udržuje až do rána, pred spaním);
  • javorové listy, z ktorých sa pripravuje infúzia (listy sa dôkladne umyjú a vysušia, potom sa vylejú vriacou vodou a nechajú sa vylúhovať 40 minút; hotový produkt sa perorálne berie do polovice pohára trikrát denne);
  • nechtík, breza, vŕba, listy žihľavy, z ktorých sa pripravuje odvar (zložky sa zmiešajú v rovnakom objeme, predsušia sa, potom sa vylejú do vody a zapália sa, pričom sa uchovávajú 2 hodiny; hotový produkt sa ochladí) a filtrované, potom sa ústne odoberajú do pol pohára trikrát denne).

  Ak sú kĺby na nohách alebo rukách veľmi boľavé kvôli dny, metabolickej artropatii,z zapálenej oblasti musíte odstrániť vápenaté soli. To sa dá dosiahnuť každodenným používaním žĺtkového mäsa, kuracieho chrupavkového riadu s bobkovými listami.

  Ak sa liečba artritídy alebo artrózy oneskorí, ovplyvnia sa všetky kĺbové tkanivá - väzivo, chrupavka, kosti. V tomto prípade sa nemôžete obísť bez chirurgického zákroku.

  Čo robiť, ak je konzervatívna terapia neúčinná

  V prípade degeneratívnych dystrofických zmien v tkanivách chrupavky a závažných deformít kĺbov sa môže vyžadovať chirurgický zákrok. Je to potrebné, ak choroba pokračuje v 3. alebo 2. štádiu, keď sa vyskytne výrazný syndróm bolesti, ktorý nemožno zastaviť konzervatívnymi metódami.

  Najúčinnejšou liečbou kĺbov je endoprotetika

  .

  Chirurgia je mimoriadne opatrenie, ktoré sa používa pri liečbe chorôb kĺbov a je predpísané až po uplatnení všetkých ostatných metód liečby. Dnes existuje niekoľko metód chirurgického zákroku, ktoré pomôžu zmierniť priebeh ochorenia a vo väčšine prípadov sa ho úplne zbavia. Tieto zahŕňajú:

  • artrodéza, počas ktorej sa kĺbové tkanivo úplne odstráni a vykoná sa zostrih susedných kostí (táto technika sa používa zriedkavo, pretože sa považuje za radikálnu a prispieva k významnému obmedzeniu pohyblivosti končatiny alebo iného oddelenia, na ktoromuskutočnené);
  • artroskopia, počas ktorej špecialista vykonáva excíziu nekrotických tkanív (z mínusov takéhoto chirurgického zákroku možno nazvať dočasný účinok, pretože po chvíli sa môžu znova objaviť degeneratívne zmeny);
  • periartikulárna osteotómia, počas ktorej sa susediace kosti ukladajú a nastavujú pod určitým uhlom, čo pomáha posunúť ťažisko a znížiť zaťaženie postihnutého kĺbu (táto technika sa zriedka používa v dôsledku dočasného účinku a dlhého obdobia zotavenia);
  • endoprotetika, ktorá spočíva v nahradení postihnutého kĺbu umelým implantátom (najúčinnejšia metóda odstránenia choroby, ktorej účinok trvá 10 - 15 rokov).

  Je potrebné vyhnúť sa chirurgickému zákroku, ak sa vykonáva iba systematické sledovanie stavu kĺbov a včas sa konzultuje s lekárom o prvej bolesti, ktorá sa vyskytne.