Ako liečiť kĺby

Obsah

  Artritída a artróza sa doteraz považujú za najbežnejšie ochorenia kĺbov. Ochorenia sa vyznačujú výskytom chronickej bolesti v oblasti zápalového procesu. Symptómy takýchto patológií je možné odstrániť iba komplexnou metódou, konkrétne pri užívaní liekov predpísaných ošetrujúcim lekárom, pri vykonávaní fyzioterapeutických procedúr, cvičebnej terapie a masáže. Korekcia stravy môže tiež ovplyvniť normálne fungovanie kĺbov. Podrobnejšie zvážime každú metodiku osobitne.

  Lieky

  Bolesť kĺbov sa môže liečiť analgetikami. Tieto prostriedky sa musia pridať do programu na liečenie artritídy a artrózy, aby sa zmiernil celkový stav pacienta. Analgetické lieky sa delia na niekoľko poddruhov:

  • voľne predajné výrobky, ktoré obsahujú takú účinnú analgetickú látku, ako je acetaminofén;
  • lieky na predpis, ktoré sú súčasťou skupiny ópia;
  • lieky obsahujúce acetaminofén aj opioid (kombinované), ktoré majú výrazný analgetický účinok.

  Medzi kombinované lieky proti bolesti je potrebné zdôrazniť napríklad morfín, tramadol, vicodin atď. Takéto lieky sa predpisujú iba vtedy, keď sa vyskytne ochorenie kĺbov s neznesiteľnou bolesťou nešpecifikovanej genézy. Napriek ich vysokejúčinnosť, môžu spôsobiť vedľajšie účinky, najmä z pečene a obličiek. Z tohto dôvodu by ich mal predpisovať iba lekár.

  Okrem analgetík sú na odstránenie príznakov artrózy a artritídy potrebné aj nesteroidné protizápalové lieky. Táto skupina zahŕňa lieky diklofenak, indometacín, flurbiprofén, ketorolak. Nesteroidné látky, ako je indometacín, ketoprofén a piroxikam, majú silný negatívny vplyv na gastrointestinálny trakt. Pri sprievodných gastrointestinálnych ochoreniach lekár predpisuje jemnejšie prostriedky, napríklad Nimesulid alebo Meloxicam.

  Krém Dolgit sa môže používať na liečenie mnohých chorôb kĺbov

  .

  Je potrebné liečiť choré kĺby pomocou antireumatických liekov, ktoré sú predpísané na rozvoj artrózy alebo artritídy akejkoľvek lokalizácie. Do tejto skupiny môžu patriť lieky ako Imuran, Arava, Neoral a iné, ktoré sú obzvlášť účinné, ak existuje zvýšené riziko deštrukcie kĺbov. Antireumatiká sa predpisujú na liečbu kĺbov s cyklami s krátkym prerušením. Nie sú návykové a zriedkavo majú nežiaduce účinky. Ich jedinou nevýhodou je pomalá účinnosť príjmu.

  Zápal kĺbov sa môže liečiť aj chondroprotektormi, liekmi, ktoré sa používajú na zabránenie ničenia chrupavky. Tieto prostriedky sú v tele dobre znášané a pomáhajú spomaľovať a ďalej zastavovať postup hlavného systémupatológie. Prvé pozitívne výsledky sa pozorujú po 5 až 6 mesiacoch od začiatku liečby. Do tejto skupiny môžu byť zahrnuté chondroitín, Don, Arthra, Structum, Teraflex.

  Lekár môže predpísať kortikosteroidy, ktoré môžu liečiť zápalové procesy v kĺboch. Patria sem lieky ako prednison, diprospán, celestón, hydrokortizón.

  Fyzioterapia

  Liečba kĺbov sa podieľa aj na fyzioterapeutických postupoch. Sú účinné nielen pri rozvoji artritídy a artrózy, ale aj pri iných chorobách vrátane medzistavcových prietrží. Kĺbové patológie je možné liečiť pomocou ultrazvuku, elektroforézy, magnetoterapie a ožarovania.

  Elektroforéza s liekmi sa najbežnejšie predpisuje.

  Pod vplyvom elektromagnetického poľa liek preniká do hlbokej vrstvy epidermy, konkrétne do zapálenej oblasti, kde sa pozoruje maximálna koncentrácia účinných látok. Terapeutický účinok sa objaví v prvej minúte expozície pomôcke. Vedľajšie účinky sa vyskytujú zriedkavo.

  Ultrazvuková terapia spočíva v skutočnosti, že problémové oblasti sú ovplyvnené vysokofrekvenčným zvukom vysielaným zo špeciálneho zariadenia. Takéto ošetrenie pomáha korigovať priebeh artrózy alebo artritídy v kolenách, rukách, iných oddeleniach a tiež zvyšuje odolnosť postihnutej oblasti voči sekundárnemu poškodeniu.

  Magnetická a radiačná terapia pomáha znižovať intenzitu syndrómu bolesti a urýchľuje procesy.opraviť poškodené tkanivo. Pozitívny účinok sa dosiahne normalizáciou krvného obehu a odtoku lymfy, ako aj zvýšením vaskulárneho tonusu. Zároveň sa zlepší proces dodávania prospešných látok do zapálenej oblasti a urýchli sa vylučovanie škodlivých mikroorganizmov.

  Spôsob ošetrenia kĺbov fyzioterapiou určuje ošetrujúci lekár. Môže byť použitý ako jedna technika alebo ako kombinácia v kombinácii. Pri výbere metódy fyzioterapie sa berie do úvahy presné miesto vzniku zápalu, charakteristika tela pacienta a kontraindikácie.

  Tehotenstvo je absolútnou kontraindikáciou fyzioterapie

  .

  V niektorých prípadoch môže byť fyzioterapia zakázaná. Ak vynecháte kontraindikácie, môžete nielen zhoršiť priebeh základného ochorenia, ale tiež spôsobiť ďalšie poškodenie tela. Medzi všeobecné kontraindikácie patrí:

  Prečítajte si viac: Ako liečiť artrózu nôh
  • vývoj systémového ochorenia hematopoetického systému;
  • vysoký krvný tlak (stupeň 3);
  • srdcové choroby vrátane integrovaného kardiostimulátora;
  • vážny celkový stav;
  • prítomnosť duševných porúch alebo epilepsie;
  • vývoj akútnej infekčnej choroby.

  Medzi kontraindikácie patrí aj obdobie tehotenstva, kožné nádory v mieste potrebnej expozície, ako aj hnisavé procesy.

  Terapeutické cvičenie a masáž

  Čo iné môželiečiť kĺby Stratenú mobilitu a obnovenie bolesti môžete obnoviť pomocou systematickej telesnej výchovy a masáží.

  ​​

  Zvyšovanie zaťaženia zapálených spojov sa musí vykonávať postupne. Cvičenia sa časom komplikujú a ich trvanie. Je potrebné ošetrovať kĺby doma takou technikou, ako sú fyzioterapeutické cvičenia správne. Všeobecné odporúčania na jeho vykonávanie možno nazvať:

  • vykonávanie cvičení každý deň;
  • prvé cvičenia, ktoré vykonávajú najľahšie cvičenia s minimálnym zaťažením kĺbov;
  • Malo by sa postupovať od jednoduchého po komplexný;
  • vykonávanie cvičení bolesťou a nevoľnosťou je zakázané;
  • Po každom cvičení je potrebné urobiť prestávku na niekoľko minút (je potrebné zvýšiť prietok krvi, obnoviť dýchanie a normalizovať pulz).

  Pri akomkoľvek ochorení kĺbov je cvičebná terapia povolená iba počas obdobia remisie. V akútnom štádiu je prísne zakázané vykonávať akékoľvek aktívne pohyby postihnutých kĺbov. Ak sa artritída alebo artróza vyskytne na dolných končatinách, cvičebná terapia sa vykonáva v polohe na chrbte a na horných končatinách - sedenie.

  Cvičebná terapia sa môže vykonávať v každom veku

  .

  V kombinácii s cvičením je potrebná aj masáž, ktorá sa vykonáva aj v štádiu remisie choroby. Pokiaľ ide o kontraindikácie pre terapeutické cvičenia, medzi ne patrí rozvoj zápaluprocesy, ktoré sa vyskytujú pri zvýšenej všeobecnej teplote, hnisavé procesy, závažné krvácanie, trombóza, akútna osteomyelitída, nádory v kostiach alebo kĺboch. Masáž sa tiež nevykonáva, ak sa vyvíja infekčné, hnisavé alebo hubové ochorenie kože.

  Existujú určité požiadavky na masáž vykonávanú pri ochoreniach kĺbov. Napríklad pred masírovaním postihnutej oblasti je potrebná celková relaxačná masáž tela. Celkové trvanie jedného postupu nie je dlhšie ako 20 minút.

  Správna výživa

  V spojení so základnou liečbou sa musí dodržiavať osobitná strava. Pomáha odstraňovať ďalšie kíl, znižuje závažnosť zápalového procesu v kĺbe, zvyšuje odolnosť tela voči chorobe. Každé špecifické ochorenie kĺbov si vyžaduje osobitnú stravu. Zásady výživy, ktoré sú spoločné pre všetky patológie, možno nazvať:

  • výživa by mala byť vyvážená, mala by mať znížený obsah kalórií;
  • strava by mala zahŕňať potraviny, ktoré obsahujú dostatok uhľohydrátov, ale neobsahujú tuky;
  • obmedzujúci príjem soli, ktorý spôsobuje zadržiavanie tekutín v tele a neovplyvňuje najlepšie vývoj zápalového procesu;
  • Odporúča sa jesť často, ale v malých porciách;
  • Nápoj by mal byť bohatý (najmenej 2 litre denne);
  • vyprážané - ak je to možné vylúčiť, jesť potraviny uvarené a zelenina je dobrávariť dôkladne.

  V štádiu zhoršovania základnej choroby kĺbov by sa z diéty nemali vylúčiť akútne potraviny, konzervované potraviny, silná káva a čaj, alkohol, čokoláda, mastné bujóny, marináda a údené potraviny.

  Pravdepodobne najzdravšie jedlo pre zdravie kĺbov je želé

  Z výrobkov užitočných pre kĺby je potrebné zdôrazniť napríklad mastné ryby, ľanový olej. Do stravy sa odporúča zaradiť želé mäso, ovocné želé, aspik.

  Ľudové liečivá

  V domácnosti sa okrem hlavnej liečebnej liečby môžu použiť ľudové liečivá na odstránenie opuchy a bolesti:

  • soľ alebo pohánka (takéto prísady sa dajú zohriať, potom vložiť do vrecka na tkanivá a použiť ako obklady na bolesť; na vrchole si ich môžete pripevniť pomocou teplého vlneného šálu);
  • zemiaky (varte hľuzu bez šúpania, potom ju rozdrvte na zemiakovú kaše a naneste na postihnutú oblasť, pripevnite ju navrchu plastovým vreckom alebo teplým šatkou);
  • ozokerit alebo parafín (niektorú zo zložiek roztavte pomocou vodného kúpeľa, pričom na ňu naneste tekutú hmotu, ktorá sa nanesie na kúsok gázy a potom na boľavé miesto; kompresiu navrchu zafixujte teplým šatkou).

  Je možné pripraviť obklady na základe alkoholu, ktorý má analgetické, vstrebateľné a protizápalové účinky. Jeden z nich je pripravený nasledovne: kúsok gázy sa navlhčí vo vodke a potom sa aplikuje na pacientaspoj zhora pomocou kompresného papiera alebo fólie.

  Ak je potrebný chirurgický zákrok

  Ak sa pozoruje významná deštrukcia chrupavky a deformácia kĺbov, je predpísaný chirurgický zákrok. Takáto liečebná technika pomôže obnoviť motorickú funkciu kĺbu a zabrániť vývoju nezvratných zmien.

  V tomto prípade je možné predpísať jednu z dvoch metód: endoprotetiku alebo intervenciu na zachovanie orgánov. Posledná operácia prispieva k maximálnemu zachovaniu ich vlastného tkaniva ak obnoveniu fyziologickej mobility. Môže to byť artroplastika alebo artropéza. Endoprotetika spočíva v nahradení kĺbu protézou v prípade, že je pozorovaná významná deštrukcia kĺbu, ktorú nie je možné korigovať inými metódami.

  V každom prípade iba lekár môže určiť, ako sa môžu liečiť kĺby. Spoliehanie sa iba na domácu liečbu a ľudové lieky za to nestojí. Len pri včasnom kontakte s odborníkom, keď sa základné ochorenie vyskytne v počiatočnej fáze, je možné vyhnúť sa operácii a nezvratným následkom.