Ako liečiť kašeľ u dieťaťa

Obsah

  Najhoršie je, keď sú naše deti choré, vždy sa o nich obávame dvakrát. Kašeľ vyčerpá každú osobu, či už ide o dospelé alebo jednoročné dieťa.

  Pred liečením kašľa dieťaťa musíte pochopiť, čo vyvoláva jeho vzhľad. Najčastejšou príčinou nepríjemných symptómov je vírusová infekcia. Okrem toho, adenoidy, suchý vzduch, alergie, astma, bronchitída - to všetko môže vyvolať rozvoj reflexu. Ochorenia dýchacích orgánov môžu často vyvolať vývoj teploty, čo zhoršuje klinický obraz. Alergická reakcia môže byť okrem kašľa sprevádzaná nádchou, slzením, kýchaním atď.

  Má zmysel liečiť kašeľ detí?

  Každé dieťa kašle čas od času kašľa. Často je to kvôli nejakému ochoreniu, ale tiež sa stáva, že nedostatočná vlhkosť v miestnosti vyvoláva útok.

  Najskôr je dôležité pochopiť, že kašeľ nie je choroba, je to iba symptóm, ktorý dráždi dýchacie cesty a môže na ne mať negatívny vplyv.

  Na otázku, či má zmysel zaobchádzať s kašľom dieťaťa, je preto možné odpovedať nie. Prečo? Je správnejšie liečiť chorobu, ktorá vedie k jej výskytu.

  Pokiaľ ide o symptomatickú liečbu, jedná sa skôr o úľavu od klinického obrazu.

  Je potrebné poznamenať, že kašeľ je ochrannou reakciou tela na prienik cudzieho tela, vírusu aleboalergén. V reakcii na prienik dráždivého faktora telo produkuje veľké množstvo hlienu, ktorý sa vylučuje pomocou kašľa.


  Kašeľ je nevyhnutný na to, aby sa zabránilo usadeniu škodlivých mikroorganizmov v respiračnom trakte a spôsobeniu zápalu
  .

  Kašeľ je často sprevádzaný nádchou, najmä často u dojčiat. V tomto veku je dieťa v polohe na chrbte, takže tekutý hlien vychádza nielen cez nosnú dutinu, ale tiež prúdi do hrdla a hrtanu, čo vyvoláva vývoj útoku.

  Teraz sa bavme o tom, ako zaobchádzať s detským kašľom bez liekov.

  Liečba bez liekov

  Každý milujúci rodič chce rýchlo vyliečiť detský kašeľ. Najprv ideme do lekárne a zabúdame na najjednoduchšie tipy, ktoré sú účinné pri liečbe chorôb.

  Doma dodržiavajte nasledujúce odporúčania a môžete zmierniť stav svojho dieťaťa:

  • vytvorenie chladného a vlhkého podnebia, v ktorom sa dieťa nachádza. Vlhký vzduch zabráni vysychaniu dýchacích ciest. Naopak suchý vzduch vedie k rozvoju častého kašľa, ktorý môže trvať mesiac alebo viac. Na udržanie optimálnej vlhkosti vzduchu môžete použiť parný zvlhčovač alebo rozprašovač;
  • je zaujímavé, že viskozita spúta priamo závisí od viskozity krvi. Logika je tu jednoduchá: aby sa tajomstvo stalo tajnejším, mal by byť tekutýv krvi. Aby sa dosiahol tento cieľ, malo by sa vášmu dieťaťu dať viac tekutín, môže to byť obyčajná voda, ako aj ovocné nápoje, džúsy, čaje;
  • chodí na čerstvý vzduch. Je to veľká mylná predstava, že kašeľ by mal byť doma. Pre dobrú ventiláciu sú užitočné denné prechádzky. Výnimkou je, ak má dieťa vysokú horúčku.

  Pitie veľkého množstva vody a pobyt v chladnej a vlhkej miestnosti nie je vo svojej účinnosti horšie ako lieky na vykašliavanie spúta
  . ale niekedy nemôžete robiť drogy. Je dôležité poznamenať, že liečba liekov s dieťaťom by mala byť správna, čo znamená, že absolútne akékoľvek lieky by sa mali užívať až po menovaní lekárom. Okrem toho je dôležité pozorne si preštudovať návod na použitie.

  Na liečbu jednoročného dieťaťa, ako aj detí mladších ako šesť rokov sa predpisujú tieto skupiny liekov:

  • antitusická skupina liekov. Lieky, ktoré potláčajú kašeľové centrum, predpisujú lekári v prípadoch, keď nepríjemný príznak nie je spojený s pľúcnymi ochoreniami. Napríklad útok môže byť vyvolaný prašným vzduchom alebo pálením, to znamená, že nemá nič spoločné s množstvom hlienu v pľúcach. Ukazuje sa, že receptory kašľa sú podráždené, ale sliznica v pľúcach sa netvorí, takže na to nemá žiadny vplyv.nie je potrebné, ale reflex by sa mal uľahčiť, čo pomáha týmto nástrojom;
  • expektorantná skupina liekov. Tieto lieky prispievajú k tomu, že sa zvyšuje množstvo sekrécie sliznice a skvapalňuje. Vzhľadom na to, že sputum sa stáva tekutejším, jeho oddelenie je oveľa ľahšie. Tieto prostriedky sa často vydávajú pre jednoročné deti vo forme sirupov. Neobávajte sa, že po užití expektorantných liekov sa kašeľ zintenzívnil, je to prirodzené. Účinok týchto liekov je nasledujúci: suchý kašeľ sa zmení na vlhký, objem hlienu sa zvyšuje a telo sa ho snaží zbaviť pomocou kašľa.

  Antitusiká a vykašliavanie by mal predpisovať iba lekár

  Časté chyby pri liečbe kašľa u detí

  Keď je Vaše dieťa choré, chcete ho vyliečiť čo najskôr. Bohužiaľ, nie všetci rodičia rozumejú tomu, ako to robiť kompetentne a ako sa dopúšťajú závažných chýb, konkrétne:

  • rodičia sa sami rozhodnú, že budú dávať svojim deťom antitusiká. Uvažujme a predstavme si, čo by to mohlo ohroziť. Povedzme, že vaše dieťa má kašeľ kvôli nachladnutiu alebo alergii. Čo sa deje v tele dieťaťa? V pľúcach sa začína hromadiť veľké množstvo sliznice. Kašeľ je obranná reakcia, ktorá sa snaží túto sekréciu z tela utajiť. A ak v tomto prípade dáte svojmu dieťaťu antitusik, tomôže sa stať? Sliz sa hromadí ešte viac, ale jednoducho sa nevylučuje. V dôsledku toho je ventilácia pľúc veľmi narušená a patogénna mikroflóra prítomná v spúte vyvolá vývoj zápalových procesov a povedie k rozvoju závažných komplikácií, ako je bronchitída alebo zápal pľúc;
  • Rodičia dávajú dieťaťu súčasne expektoranciu a antitusiká. Ako sme už povedali, expektorancia pomáha zvyšovať množstvo spúta a antitusikum zabraňuje kašľu, čo by malo tento hlien odstrániť. Vďaka tomu môžete počuť pískanie dieťaťa. Musí sa bezodkladne previesť do špecializovaného zdravotníckeho zariadenia.

  Aký je najlepší spôsob liečby dieťaťa?

  Preskúmali sme teda domáce metódy v boji proti kašľu doma a lieky. Prečo dávate prednosť?


  Pred použitím akejkoľvek liečebnej techniky by ste sa mali poradiť so svojím lekárom

  Je dôležité pochopiť, že choroby dýchacieho systému môžu ovplyvniť dolné časti - priedušiek, pľúca a horný nos, nosohltana, hrtana, paranazálne dutiny. Expektorantné lieky nemajú zmysel liečiť choroby horných dýchacích ciest, pretože, ako už bolo uvedené, pôsobia na hlien v prieduškách a pľúcach. Pokiaľ ide o liečbu dolných dýchacích ciest, lieky v tomto prípade majú právo vymenovať iba špecialistu.

  Čo môžu rodičia robiť starosti? Ak je výber liekovprostriedky by sa mali dohodnúť s lekárom, pretože v prípade metód používaných v domácnosti sa môžu použiť samostatne.

  Hoci techniky doma nie sú drahé a bežné, ich účinnosť sa testovala už roky.

  Kašeľ s laryngitídou

  Charakteristickým znakom laryngitídy je výskyt oslabujúceho, štekajúceho kašľa, u bežných ľudí sa nazýva loring.

  Kašeľ, ktorý začína, je ako štekanie psa. Dôvodom je skutočnosť, že hrtan sa zväčšuje a hlas dieťaťa sa mení. Kašeľ je neproduktívny, častý a suchý, vyčerpá dieťa a zbavuje ho sily.

  Toto ochorenie by sa malo liečiť čo najrýchlejšie, pretože môže viesť k rozvoju závažných komplikácií, ako sú respiračné zlyhanie a astmatické choroby.


  Suchý kašeľ z štekania je len príznakom

  Všeobecné pravidlá liečby

  Ak sa vyskytne taký príznak, mali by ste okamžite kontaktovať špecialistu, ktorý predpíše lieky a individuálne sa priblíži k situácii.

  Hlavné skupiny liekov sú tieto:

  • mukolytické činidlá. Prispievajú k riedeniu spúta a jeho lepšiemu vylučovaniu;
  • expektoranty;
  • antibiotiká.

  Antibakteriálna skupina liekov eliminuje infekciu a slúži ako dobrá ochrana pred opakovaným výskytom choroby.

  Liečba suchého neproduktívneho kašľa spočíva v predpisovaní ťažkých alkalických nápojov pri normálnej teplote, zahrievaní obklady abronchodilatačné lieky.

  Lekár môže po diagnostickom vyšetrení predpísať tieto lieky:

  • antivírusový;
  • antihistamíny;
  • absorbovateľné cukríky;
  • inranazálne kvapky;
  • protizápalové lieky.

  Kašeľ hrdla

  Kašeľ môže byť najrozmanitejší, jednou z jeho odrôd je hrdlo, ktoré je spojené so zápalovým procesom v krku. Veľmi často sa vyskytuje v dôsledku častých prípadov akútnej respiračnej vírusovej infekcie.

  Okrem toho sú ohrozené deti so zníženou imunitou, v takom prípade infekcia ľahšie preniká do dýchacích ciest, niekedy dokonca až do dolných častí dýchacieho systému.

  Tento typ detského kašľa je sprevádzaný silnými bolesťami v hrdle a neschopnosťou prehĺtať.

  Hlavným cieľom procesu liečby kašľa v krku je premena suchého kašľa na vlhký, tj produktívny. V tomto prípade spútum zmizne a stav dieťaťa sa omnoho lepšie zlepší.


  Najlepšie je používať bylinné prípravky. Pre deti sú k dispozícii vo forme sirupov

  V niektorých prípadoch sa môže lekár rozhodnúť predpísať antibakteriálne lieky. Antibiotiká sú samozrejme lieky, ktoré účinne bojujú proti bakteriálnym infekciám, je však dôležité nezabudnúť, že tieto lieky majú škodlivý vplyv na prospešnú mikroflóru. Preto je potrebné kombinovať kurz antibiotickej liečbyprobiotické lieky, ktoré obnovujú normálnu črevnú mikroflóru.

  Za zmienku tiež stojí, že predtým, ako dáte dieťaťu antibiotikum, mali by ste pre citlivosť prejsť kultúrou. Niektorí rodičia si myslia, že ak si kúpite drahé antibiotikum, určite to pomôže. To však nie je úplne pravda. Ak baktérie, ktoré spôsobili zápalový proces v dýchacom systéme, nie sú citlivé na toto antibiotikum, potom bez ohľadu na to, koľko to stojí, nebude to mať žiadny vplyv.

  Niektorí rodičia sa okrem toho dopustili vážnej chyby, keď mu po zlepšení ich pohody prestali podávať antibiotikum. Je to hrubá chyba so závažnými dôsledkami. Priebeh predpísanej antibiotickej liečby by sa mal ukončiť do konca, inak nabudúce nebude mať z tejto liečby žiadny úžitok.

  Pokiaľ ide o liečbu vlhkého kašľa, čítajte tu.

  Liečba kašľa u detí mladších ako jeden rok

  Kašeľ u dojčiat, ako aj u dospelých, je reakciou na vonkajšiu expozíciu. V dôsledku prudkého vypudenia vzduchu sa dýchacie cesty očistia od vonkajších telies.


  Nemá zmysel liečiť ťažký kašeľ u detí mladších ako jeden rok, môže to viesť k vážnym následkom

  Liečba by sa mala robiť v prípade, že príznak zhoršuje pohodu a spánok vášho dieťaťa. Tiež by ste nemali ignorovať mierne kašeľ u detí do jedného roka. Môžu to byť alarmujúce signály o výskyte choroby.

  Najprv je potrebné zistiť príčinu útoku.Ak sa nevyvoláva provokačný faktor, akékoľvek ošetrenie klesne do odtoku. Musíte bojovať nie so samotným príznakom, ale s príčinou, ktorá ho spôsobila.

  Je dosť ťažké nezávisle určiť skutočnú príčinu choroby, čo by mal urobiť odborník. Na presnú diagnózu môže potrebovať takéto informácie o dieťati prvého roku života:

  • ako dlho ochorelo dieťa;
  • ako intenzívne sa prejavuje príznak;
  • aká produktívna je kašeľ;
  • , či sa celkové zdravie zhoršilo.

  Ak sa vylučuje sputum, lekár môže predpísať všeobecné vyšetrenie sekretovanej sekrécie. Táto analýza poskytuje informácie o viskozite, povahe a konzistencii spúta, mikroskopické vyšetrenie okrem toho poskytuje informácie o prítomnosti leukocytov, erytrocytov, baktérií atď.

  Na účinné kašeľ sú deťom mladším ako jeden rok predpísané lieky, ktoré zmäknú a obalia hrdlo.

  Kašeľ detí mladších ako jeden rok je často sprevádzaný bolesťou, takže veľa liekov obsahuje anestetikum. Je však potrebné pochopiť, že tieto lieky pôsobia iba symptomaticky, ale neodstraňujú okamžitú príčinu príznaku problému.


  Najlepšie je liečiť príznak u dvojmesačného dieťaťa ľudovými liekmi

  Tradičná medicína pre deti

  Poďme hovoriť o najbežnejších receptoch, ktoré odstraňujú zvyškový kašeľ:

  • horčica. Ak chcete urobiť tento recept, musítevezmite v rovnakom pomere med, slnečnicový olej, múku a horčicu. Výsledná hmota by sa mala prevariť. Potom sa produkt nanesie na handričku, ktorá by sa mala naniesť na chrbát a hrudník vášho dieťaťa, ale hmotnosť musí byť zvonka. Na horčicu horčice sa musí umiestniť uterák;
  • soľ. Pravidelná stolová soľ by sa mala zohriať na panvici a potom ju vložiť do vrecka. Soľ by mala byť položená na detskú hruď a pokrytá teplým šálom na vrchu, aby sa udržala horúčava. Pripojené vrecko nechajte niekoľko hodín, kým soľ vychladne, a šál môžete nechať dlhší čas, aby sa udržiavalo teplo;
  • šťava z cibule. Cibuľu jemne nakrájajte a zmiešajte s trochou medu a cukru. Po správnom podaní infúzie je možné dieťaťu podať jednu čajovú lyžičku;
  • liečivé byliny. Byliny, ako sú harmančeka a podbělka, sú účinné pri liečení chorôb. Okrem toho môžete robiť inhalačné procedúry na báze bylín;
  • med. Votrite med do hrude a chrbta dieťaťa, až kým sa vaše ruky neprestanú lepiť. Po zákroku musí byť dieťa dobre zabalené;
  • Eukalyptus je už dlho známym liekom, ktorý pomáha urýchliť zotavenie sa z ochorení dýchacích ciest. Eukalyptová tinktúra sa môže používať v terapeutických kúpeľoch.

  Trenie medom pomôže zbaviť sa zvyškového kašľa

  Je dôležité nezabudnúť, že liečba ľudovými prostriedkami nie je rýchla.efekt v porovnaní s liekmi, musíte byť trpezliví. Tradičná medicína je bezpečná a spoľahlivá receptúra, mala by sa však používať aj rozumne. Pred liečbou ľudovými liekmi sa vždy poraďte s odborníkom.

  Užitočné odporúčania

  Počas liečby malého dieťaťa by sa nemalo zabúdať na jednoduché tipy, konkrétne:

  • liečba by sa mala začať predovšetkým nadmerným pitím, inhaláciou a bylinnými doplnkami;
  • podávanie akýchkoľvek liekov sa musí dohodnúť s lekárom;
  • antibakteriálne lieky, ako aj látky, ktoré rozširujú priedušky, by ich deti nemali predpisovať samostatne;
  • Náhly, ťažký konvulzívny kašeľ môže naznačovať prítomnosť cudzieho telesa, v takom prípade je potrebné okamžite zavolať posádku sanitky.

  Ak terapeutické opatrenia po troch až štyroch dňoch neprinášajú žiadny účinok, mali by ste sa poradiť s lekárom o možnej úprave liečebného postupu

  Nezabudnite, že prevencia je najlepšia liečba. Posilnite imunitu svojho dieťaťa, udržiavajte optimálnu vlhkosť v interiéri, chodte denne na čerstvý vzduch - to všetko prispeje k zdraviu a zníži pravdepodobnosť ochorenia!

  Tu sa môžete dozvedieť viac o tom, ako liečiť suchý kašeľ u dieťaťa.