Ako liečiť kašeľ doma

Obsah

  Ak sa chcete zbaviť kašľa, mali by ste zistiť príčinu jeho vzhľadu. Tento symptóm sprevádza mnoho ochorení horných a dolných dýchacích ciest: bronchitída, hrtanitída, angína, pneumónia. Suchý alebo mokrý kašeľ je reflexná obranná reakcia tela, s ktorou sa snaží zbaviť vonkajších alebo vnútorných dráždivých látok. Vzhľadom na to, že pri akútnych respiračných vírusových infekciách alebo prechladnutí sú sliznice priedušnice, priedušiek alebo priedušiek vždy vážne zapálené, liečba patologického procesu doma vyžaduje integrovaný prístup.

  Správny prístup k liečbe

  Ak chcete zistiť, ako liečiť kašeľ doma niekoľko dní, mali by ste určiť jeho typ. Pretože sa tento nepríjemný symptóm mnohých chorôb vyskytuje u ľudí v chladnom období, existuje vysoká pravdepodobnosť, že sa mikroorganizmy množia na sliznici dýchacích ciest. Sprievodné príznaky môžu naznačovať taký vývoj udalostí: horúčka, bolesti hlavy, upchatie nosa.

  Po znížení imunity sa osoba stáva zraniteľnou voči vírusom a baktériám. Telo začne produkovať hlien, ktorý pri kašli odstráni patogénne patogény zvonka.

  Podľa množstva a kvality spúta je možné zistiť, aký typ kašľa sa vyskytol u osoby, a načrtnúť liečebný režim:

  • sputum prakticky nevyčnieva, keď sa pokúsite kašlať, máte bolesti v krku a pocit nedostatku vzduchu -suchý kašeľ;
  • pri kašľaní sa vylučuje silné hlien s vysokým obsahom žltkastého hlienu - kašeľ je mokrý.

  Nedostatok lekárskej starostlivosti často vedie k rozvoju mnohých komplikácií. V takom prípade sa pacientova terapia vykonáva v nemocnici pod dohľadom zdravotníckeho personálu. Ak sa pacient v počiatočnom štádiu ochorenia obrátil na pulmonológa alebo otolaryngológa, doma je možná účinná liečba. Súčasne s odporúčaním lekára nie je zakázané používať farmakologické prípravky na použitie v domácnosti: liečivé infúzie a odvary, inhalácie, odreniny a obklady.

  V týchto prípadoch sú ľudové lieky bezmocné

  Niekedy sa suchý kašeľ u dospelých nedá liečiť mukolytikami, vykašliavateľmi a ľudovými prostriedkami. S tvorbou zhubného alebo benígneho nádoru sa lúmen dýchacích ciest postupne zužuje. Takýto závažný zápal sa vyvíja, že keď sa pokúsite nadýchnuť, objaví sa bolestivý kašeľ. Môže byť eliminovaná iba včasnou chirurgickou operáciou.

  Pred liečením kašľa ľudovými prostriedkami by sa mala objasniť jeho príčina. Kedy bude terapia doma úspešná a v takom prípade sa bude vyžadovať pomoc vysoko špecializovaných lekárov:

  • alergia. Skreslená imunitná reakcia tela na prenikanie cudzích proteínov alebo chemikálií vyvoláva silné opuchy dýchacích ciest. Zúženie hrtana nie jedáva človeku príležitosť plne dýchať, stáva sa príčinou štekania suchého kašľa. Ľudia, ktorí sú náchylní na vývoj alergických reakcií, zvyčajne vedia o vlastnostiach svojho tela a rýchlo prijímajú antihistamín. Na zastavenie útoku kašľa tohto typu doma nebudú ľudové lieky fungovať;
  • škodlivé látky. Sliznica hrtanu je podráždená, keď do nej vstúpi akýkoľvek neinfekčný prostriedok. Pomocou kašľa sa človek snaží zbaviť látky, ktorá môže vyvolať zápalový proces. Medzi najznámejšie dráždivé látky patrí tabakový dym. Ranný kašeľ fajčiara sa objavuje ráno z pravidelnej otravy jedovatými živicami. Práca v nebezpečnom priemysle tiež často spôsobuje nepríjemný príznak. Vo všetkých týchto prípadoch pomáhajú ľudové lieky úspešne zvládnuť suchý a mokrý typ kašľa;
  • lieky a choroby. Užívanie niektorých liekov môže spôsobiť záchvaty proti kašľu. Enalapril, tableta na zastavenie prudkého zvýšenia krvného tlaku, často spôsobuje kŕče dýchacích ciest. Srdcový kašeľ sa týka príznakov určitých patologických stavov kardiovaskulárneho systému. V tomto prípade ľudové lieky nepomôžu - pacient potrebuje konzultáciu s kardiológom.

  Na liečbu dobre reagujú vírusové a bakteriálne infekcie doma. Účinnosť liečby sa zvyšuje a zotavenie sa zvyšuje počas farmakologického užívaniaprípravky a odvar z bylín.

  Optimálne podmienky na rýchle zotavenie

  Niet divu, že hovoria, že domy a steny sú ošetrené. Na odstránenie vlhkého alebo suchého kašľa vám pomôžu nielen sirupy, tablety a ľudové liečivá, ale aj správny režim. Toto je dôležitá súčasť liečby všetkých respiračných chorôb, ktorých provokačnými faktormi sú patogénne mikroorganizmy alebo neinfekčné činidlá.

  Vlhkosť

  Bronchitída, faryngitída, hrtanitída a iné choroby dýchacích ciest sa u človeka najčastejšie vyskytujú na jar, v zime alebo na jeseň. V tomto ročnom období začína vykurovacia sezóna, vzduch v miestnosti suchý. Zapálená sliznica reaguje negatívne na toto ďalšie dráždidlo a regenerácia sa výrazne spomaľuje.

  Pomocou zvlhčovača pre domácnosť môžete zvýšiť koncentráciu vodnej pary v okolí. Takéto zariadenia sa predávajú v lekárňach a špecializovaných predajniach. Ich použitie pomáha nielen pri liečbe kašľa, ale aj pri prevencii bronchopulmonálnych ochorení.

  Ak nie je možné kúpiť takéto zariadenie, môžete zvýšiť vlhkosť v miestnosti pomocou iných metód:

  • umiestňovať obrúsky a tkaniny namočené do vody na radiátory;
  • umiestnite otvorené rohy vody do rohov miestnosti.

  Vynikajúcim riešením problému je denné mokré čistenie. Keď sa do vody pridá niekoľko kvapiek tymiánu alebo citrónového éterického oleja, miestnosť je naplnená arómou a pacient ječím ľahšie dýchate, frekvencia záchvatov kašľa je výrazne znížená.

  Dekorácie z liečivých rastlín sa môžu používať na domácu liečbu kašľa

  Pitie veľkého množstva vody

  Bez správneho pitného režimu sa zotavenie výrazne spomalí. Existuje niekoľko dôvodov:

  • po prvé, je potrebná ďalšia tekutina na skvapalnenie spúta nahromadeného na slizniciach. Je taká hustá a lepkavá, že dobre prilieha na priedušky a priedušnice. Ani silný kašeľ proti kašľu nemôže vyprovokovať. Teplý a horúci nápoj pomáha pri úľave od spúta, znižuje jeho viskozitu. Počas kašľa sa ľahko vylúči z tela;
  • po druhé, silné pitie pomáha znižovať celkovú intoxikáciu tela. Patogénne patogény v procese svojho života uvoľňujú škodlivé látky. Pod vplyvom toxínov u ľudí imunitný systém oslabuje, vyskytuje sa nedostatok vitamínu a stopových prvkov. Čím viac ľudí pije tekutinu, tým častejšie močia. Spolu s močom sa vylučujú aj akumulované toxíny, toxíny a metabolické produkty.

  Ľudské lieky na báze liečivých bylín sú najvhodnejšie ako liečivé nápoje. Kvety, bobule, byliny a korene majú antimikrobiálne, antiseptické a protizápalové účinky. Pravidelný príjem teplých odvarov a infúzií upokojuje podráždenú sliznicu hrtanu, uľahčuje dýchanie.

  Ako liečiť kašeľ ľudovými liekmi:

  • Do termosky nalejte 5 suchých bobúľ divej ruže, hloh, kaliny a horského popola. Nalejte liter vriacej vody. Trvajte na tom, 5 hodín, napätie. Užívajte 0,5 šálky vitamínového nápoja 4-5 krát denne s jedlom;
  • vložte 3 lyžice do smaltovanej nádoby polievkové lyžice coltsfoot, 5 lyžíc. lyžice šalvie, nechtíka lekárskeho, banánovníka. Nalejte 2 litre vriacej vody. Trvajte na tom, 4 hodiny, napätie. Vezmite 7 lyžíc. polievkové lyžice pred jedlom 5-6 krát denne;
  • Nalejte do termosky 8 lyžíc. lyžice koreňa sladkého drievka, zalejeme 3 šálky vriacej vody. Trvajte na tom, 5 hodín, napätie. Vezmite 50 ml infúzie každé 2-3 hodiny;
  • Nalejte 4 lyžice do termosky polievkové lyžice sladkého kôpru, ledum a uši medveďa, zalejeme 3 šálky vriacej vody. Trvajte na tom, 5 hodín, napätie. Vezmite 3 lyžice. polievkové lyžice každé 3-4 hodiny.

  Regenerácia bude rýchlejšia, ak dospelí alebo deti pijú horúci čaj niekoľkokrát denne zo sušených malín, čiernych ríbezlí a brusníc. Liečivý účinok sa zvýši pridaním lístkov mäty, pár čajových lyžičiek lipového medu a plátky citróna.

  Jemne sýtené minerálne vody sú mimoriadne vhodné na pitie: Essentuki č. 2, Slavyanovskaya, Borjomi alebo Narzan. Zahŕňajú stopové prvky, ktoré normalizujú vylučovanie toxínov z tela a upokojujú podráždené hrdlo. Nezabudnite, že tieto minerálne vody majú liečivé vlastnosti, preto by sa mal dávkovať ich príjem. Preferované by mali byť nápoje s alkalickým médiom - onije schopný rýchlo eliminovať zápalové procesy.

  Strava

  Útoky silného kašľa, najmä na pozadí horúčky, neprispievajú k dobrej chuti do jedla. Ale pacient musí jesť, inak telo jednoducho nemá kam vziať sily na boj proti infekcii. Svoju chuť do jedla môžete zvýšiť pomocou farmaceutických vitamínov so stopovými prvkami a takým tradičným liekom:

  • nalejte 7 lyžíc do smaltovanej nádoby lyžice sladkého kôpru, zalejeme 3 šálky vriacej vody. Trvajte na tom, 2 hodiny, napätie. Vezmite 2 lyžice. lyžice pred každým jedlom;
  • Nalejte do termosky s 7 lyžicami. lyžice tymiánu, šalvie, yarrow a elecampane. Nalejte vriacu vodu na liter, kmeň. Užívajte 0,5 šálky aromatického nápoja 3-4 krát denne po jedle.

  Počas choroby jedzte malé jedlo 6-7 krát denne. Strava by mala obsahovať:

   62. chudé mäso a ryby;
  • mliečne výrobky;
  • zeleninové polievky;
  • ovocie, bobule;
  • sušienky vyrobené z bieleho chleba.

  Pretože silný pretrvávajúci kašeľ sa zvyčajne obáva osoby v chladnom období, je pomerne ťažké nájsť ovocie s úplným zložením vitamínov. V tomto prípade musíte kúpiť lekárne vyvážené komplexy - abecedu pre chladné obdobie, Vitrum, Multi-Tab Classic. Sú tiež skvelé ako profylaktické účinky na prechladnutie a SARS.

  Vdýchnutie pomôže liečiť kašeľ doma

  Stlačuje podľa receptúr tradičnej medicíny

  Universaldomáca liečba kašľa - teplé obklady. Zloženie zmesi zahŕňa iba prírodné produkty, ktoré sa nachádzajú v každom byte. Pomáhajú riediť hrubé spútum a uľahčujú jeho evakuáciu. Aby výsledok týchto postupov bol čo najefektívnejší, vždy, keď potrebujete zmeniť zmes, pridajte nové prísady.

  Pred použitím obkladu je potrebné otestovať neprítomnosť individuálnej neznášanlivosti komponentov. Malé množstvo zmesi by malo byť vtierané do pokožky zápästia. Ak v tejto oblasti po pol hodine nedochádza k začervenaniu, môžete bezpečne postupovať. Na tento účel sa pripravená zmes nanáša na hrudník alebo chrbát pacienta, rovnomerne sa nanáša na pokožku. Oblasť použitia je pokrytá celofánom a hustou tkaninou.

  Najlepšie terapeutické účinky majú nasledujúce terapeutické zmesi pre obklady:

  • 50 ml octu jablčného muštu zriedeného v 100 ml vody, pridajte 3 lyžice. lyžice tekutého medu. Kompresiu udržiavajte 1-2 hodiny, opláchnite teplou vodou;
  • Varte 2-3 nešúpané zemiaky, kaša so šupkou. Nalejte do zmesi 30 ml vodky bez prísad, premiešajte a naneste na pokožku. Podržte 3-4 hodiny;
  • Zmiešajte 50 ml prírodného oleja s medom (30 - 50 g). Majte celú noc na chrbte;
  • 150 g mastného tvarohu mierne teplého a dôkladne premiešajte s 2 lyžicami. lyžice olivového oleja a 3 lyžice. lyžice medu. Aplikujte na hrudník, opláchnite ho 4-5 hodín;
  • do zemiakovej kaše pridajte 2 kvapky éterického oleja eukalyptu, 2 lyžice. lyžice rastlinného oleja. Držte sa na chrbte alebo hrudi po dobu 3-4 hodín.

  Ak máte horúčku, nemôžete aplikovať zmes na obklady. Pri hypertermii sa môže zápalový proces zosilniť a rozšíriť do dolných dýchacích ciest. Vodku alebo etylalkohol používajte v zmesi s opatrnosťou a iba na liečbu kašľa u dospelých. Etanol rýchlo preniká kožou do krvného riečišťa, čo u detí spôsobuje všeobecnú intoxikáciu.

  Vdychovanie doma

  Vdychovanie pomáha znižovať viskozitu spúta a uľahčuje jeho odstránenie z dýchacích ciest. Po zákroku osoba pokojne spí celú noc, netrpí záchvatmi kašľa. Ale skôr, ako budete pokračovať s inhaláciou, musíte sa poradiť s lekárom. V niektorých prípadoch (napríklad pri kašle srdcového pôvodu) sú postupy kontraindikované a môžu byť pre človeka škodlivé.

  Rozprašovače, kompresory a ultrazvukové inhalátory sa používajú pri liečbe kašľa doma.

  Tieto zariadenia emitujú paru, ak sú liečivé zlúčeniny vo forme najjemnejšej suspenzie. To umožňuje rovnomernú distribúciu účinných látok na sliznici. Avšak obvyklý smaltovaný hrniec a kanvica nahradia sofistikované zariadenia na inhaláciu. Ak pacient nemá horúčku, ale ťažko kašle, potom môžete pokračovať v procedúre a nezabudnite sa schovať do hrubej froté uteráka.

  Čas inhalácie je asi 10 minút. Ak pociťujete nepohodlie, postup by sa mal zrušiť azvoliť iný spôsob liečby kašľa doma. Aké recepty tradičnej medicíny stojí za to použiť:

  • v litri vody zriedenej 5 lyžíc. med a teplo vo vodnom kúpeli;
  • uvaríme 3-4 hľuzy zemiakov v koži, hnetíme a posypeme polievkovou lyžicou jedlej sódy;
  • uvarené horúce nešúpané zemiaky (4 - 5 kusov) trochu rozdrvené a nalejte na 30 ml 95% etylalkoholu;
  • 5 čl. lyžica šalvie naliať pohár vriacej vody, nechajte 30 minút, filtrovať. Zahrejte a pridajte 2 kvapky éterického oleja eukalyptu;
  • podľa článku 5 ods. lyžice borovicových pukov a listov eukalyptu zalejeme 0,5 litra vriacej vody, nechajte hodinu, napätie. Zahrejte a pridajte kvapku éterického oleja.

  Po zákroku si ľahnite, zabaľte sa do teplej prikrývky a pokúste sa spať. Po kontakte s horúcou liečivou parou sa suchý, silný kašeľ premení na produktívnu formu a zvlhčí. Človek začne ľahšie dýchať, pot a sucho v krku vymiznú.

  Kašeľ doma pomôže liečiť čiernu reďkev a med

  Niekoľko účinnejších receptov na tradičnú medicínu

  Čierna reďkev sa osvedčila pri liečbe vlhkého a suchého kašľa. Jej šťava obsahuje prchavé látky a látky so silným antimikrobiálnym účinkom. Na prípravu liečiva je potrebné opláchnuť reďkovku, urobiť z nej 2 až 3 otvory a vložiť do nich lyžičku silného medu. Po pár hodinách sa vo vnútri koreňovej plodiny vytvorí hustá šťava. Má sa užívať až po jedle.polievková lyžica 3-4 krát denne. Liečba reďkovky trvá 3 dni.

  V ľudovom liečiteľstve existuje veľa spôsobov, ako eliminovať aj dlhotrvajúci kašeľ za pár dní. Naše babičky také recepty používali a ich účinnosť sa časom dokázala. Tu je niekoľko z nich:

  • naliať liter vriacej vody do hrsti drveného suchého koreňa marshmallow. Trvajte na tom, že pod vekom po dobu 7 hodín, kanalizácie. Užívajte 0,5 šálky nápoja pred jedlom 2-3 krát denne;
  • Citrón spolu so šupkou nechať vsiaknuť 20 minút do vodného kúpeľa. Vylisovaná šťava zmiešaná s lyžicou glycerolu a 2 lyžicami. lyžice hustého medu. Jedzte polievkovú lyžicu zmesi pred raňajkami;
  • prevarte liter tuku a pridajte do neho 50 g medu a 30 g masla. Pred každým jedlom zmes zohrejte. Pite pomaly, v malých dúškoch, 0,5 šálky dvakrát denne.

  Čo ešte môže byť doma liečené proti kašľu: infúzia horúceho zázvoru so škoricou, cibuľová vývar v mlieku a pálené cukríky. Môžete si vyberať poplatky z liečivých bylín a koreňov, pridávať k nim sušené bobule a kôry citrusov.

  Ľudové lieky sa môžu striedať, kombinovať s obkladmi a inhaláciou. Počas liečby sa má odpočinok na lôžku sledovať tri dni. Ak nedôjde k zlepšeniu, je potrebné pozvať lekára na dôkladné vyšetrenie pacienta a vykonanie liekovej terapie.