Ako liečiť kašeľ

Obsah

  Suchý alebo mokrý kašeľ nie je len príznakom bronchopulmonálnej choroby. Telo sa snaží pomocou nej vyčistiť horné a dolné dýchacie cesty z nahromadeného hustého hlienu. Príčinami paroxyzmálneho oslabujúceho kašľa môžu byť patologické nálezy kardiovaskulárneho systému a prenikanie alergických látok do krvi. Na stanovenie faktora, ktorý vyvolal zápal, sa vykonáva dôkladná diagnóza pacientov. Ako liečiť silný kašeľ a ako dlho trvá drogová terapia, mal by sa rozhodnúť iba lekár.

  Aké faktory určujú správne zaobchádzanie

  Na obale so sirupmi a tabletami vždy uveďte druh kašľa, pre ktorý je farmakologický prípravok určený. Pred začatím liečby preto lekár určí stav, v ktorom sa zápalový proces nachádza. Suchý kašeľ sa vyznačuje nedostatkom spúta. Tento typ je fyziologicky nezávadný, pretože neprináša úľavu pre človeka, ale spôsobuje vám namáhanie hrdla a väzov. Za jeden deň nebude možné vyliečiť kašeľ - najskôr mu musíte dať produktívnu vlhkú formu.

  Izolácia hustého viskózneho spúta často poukazuje na rýchle zotavenie. Ak sa mokrý kašeľ nelieči, zápalový proces sa rozšíri do dolných dýchacích ciest a spôsobí chronické pľúcne ochorenia. Po preniknutí do ľudského tela zostávajú vírusy a baktérie na slizniciach priedušnice, priedušiek, priedušiek.

  Pomocou spúta sa telo zbaví patogénnych patogénov infekcie. V počiatočnom štádiu ochorenia je hlien príliš viskózny, je pevne spojený so stenami dýchacích ciest a ťažko sa dá vyčnievať. Ako liečiť kašeľ - pomôže riedenie hustého spúta a uľahčenie jeho evakuácie z dýchacích ciest.

  Hlavné príčiny suchého a mokrého kašľa sú:

  • zápalový proces v nosohltane;
  • ochorenie srdca a ciev;
  • alergické reakcie;
  • emocionálne otrasy;
  • nedostatok kyslíka.

  Správne diagnostikovaný kašeľ často pomáha liečiť chronický kašeľ. Tento symptóm sa vyskytuje pri granulárnej faryngitíde, ktorá sa vyznačuje patologickou proliferáciou v lúmenoch priedušiek. Rušný kašeľ vždy sprevádza ráno ťažkých fajčiarov a poludnie ustupuje, keď sú dýchacie cesty dobre očistené od toxických živíc.

  Správne terapeutické taktiky zahŕňajú tieto oblasti:

  Odporúčané čítanie: Ako liečiť kašeľ doma?
  • zničenie patogénnych patogénov;
  • premena suchého kašľa na produktívnu vlhkú formu;
  • použitie mukolytík a mukokinetík na riedenie a elimináciu hlienu;
  • používanie antialergických liekov na zmiernenie opuchy;
  • zvyšovanie odolnosti tela voči vírusovým a bakteriálnym infekciám.

  Osoba kašľa násilne, ak sa tvorí v dýchacích cestáchbenígny alebo malígny nádor. V takom prípade sa vykoná jej resekcia. Chirurgický zákrok je tiež potrebný, ak sa v dýchacích cestách vytvára polyp alebo cysta.

  Ako sa rýchlo zbaviť suchého kašľa

  Ako liečiť suchý kašeľ, rýchlo a efektívne mu poskytuje produktivitu. Tento negatívny príznak laryngitídy a priedušnice je vždy sprevádzaný bolesťou a bolesťou v krku, pocitom nedostatku vzduchu. Obzvlášť ťažké pre deti a dospelých trpí kašľom pripomínajúcim štekanie psa. Vyvíja sa na pozadí zúženia lúmenu dýchacích ciest v dôsledku silného opuchu. Liečba suchým kašľom si preto vyžaduje integrovaný prístup.

  Kašeľ sa začína užívaním liekov, ktoré ovplyvňujú centrum kašľa a znižujú frekvenciu záchvatov. To umožní osobe pokojne spať v noci a získať silu v boji proti bežnému prechladnutiu. Tablety a sirupy obsahujúce kodeín pomôžu eliminovať kašeľ. Takéto lieky si môžete kúpiť v lekárni iba po predložení lekárskeho predpisu. Boli stiahnutí z predaja zdarma, pretože sa príliš zaujímali o občanov závislých od drog. Aby sa nevytvorila bolestivá závislosť od Terpincodu alebo Codterpínu, nemali by ste prekročiť dávku odporúčanú lekárom, liečebný priebeh predĺžiť nezávisle.

  Kodelak v sirupe a tabletách pomôže zastaviť záchvaty proti kašľu

  Môžete liečiť kašeľ, ktorý začína týmito liekmi:

  • Codelac;
  • Omnitus;
  • Libexín.

  Účinnosť betablokátorov v kašeľovom centre bola preukázaná. Majú komplexný účinok - znižujú záchvaty proti kašľu a odstraňujú zápal. Medzi tieto lieky patria:

  • sinusový kód;
  • Flavamed;
  • Stoptussin.

  Takéto sirupy sa nedajú kombinovať s mukolytikami alebo expektorantmi. To povedie k zníženiu miery zotavenia v dôsledku opačného účinku liekov na ľudské telo. V niektorých prípadoch zanedbanie terapeutických taktík vyvoláva vážne následky - zápal pľúc a bronchiálna astma.

  ​​

  Účinná liečba vlhkého kašľa

  Produktívny mokrý kašeľ sa lepšie lieči. Sputum sa už vytvorilo v dýchacích cestách, stačí zrýchliť proces znižovania jeho viskozity. Z tohto dôvodu odborníci odporúčajú užívať mukolytiká:

  • Fluimucil. Liečivo je dostupné vo forme rozpustných granúl a tabliet v dávke 600 mg.
  • ACC. Liek je vo forme rozpustných tabliet a práškov 100, 200, 600 mg.

  Lekár pred začatím liečby kašľa mukolytikami vyhodnotí stav slizníc priedušiek a priedušnice. Zvyčajne sa v tomto štádiu zápalového procesu odporúča trojnásobný príjem ACC v dávke 200 mg. Pri dlhodobom vlhkom kašli, vrátane fajčiarov, je lepšie použiť jednu dennú dávku (600 mg).

  Po užití mukolytík sa viskozita spúta významne znížila a počas kašľa musíte jej pomôcť pri evakuácii z dýchacích ciest. Za týmto účelomsú určené mukokinetika a expektoranty:

  • sirup z marshmallow a sladkého drievka, Pertussin;
  • brómhexín;
  • Ambroxol a jeho analógy: Ambrobene, Lazolvan, Bronchorus.

  Pomocou prípravkov s expektoračným účinkom sa obnoví funkčná aktivita epiteliálnej riasiny. Začnú lepšie čistiť povrch sliznice od zvyškov hlienu a patogénnych mikroorganizmov. Stimuluje produkciu spúta - pri kašli zanecháva veľké množstvo zvyškového hlienu.

  Počas liečby kašľa musíte piť odvarky z liečivých bylín

  Všeobecné zaobchádzanie

  Lekár rozhodne o tom, ako liečiť kašeľ dospelých antibiotikami alebo antivírusovými liekmi po preskúmaní výsledkov laboratórnych testov. Vyvinula sa určitá tendencia - ľudia, ktorí zanedbávajú návštevu lekára, požiadajú o niečo zo zoznamu silných antibakteriálnych látok v lekárni. Nie je prekvapujúce, že takáto „liečba“ začínajúceho kašľa končí liečbou na nemocničnom oddelení chronickej bronchitídy alebo pneumónie.

  Používanie antibiotík na vírusové infekcie je nepraktické a vo veľkej väčšine prípadov je škodlivé. Tieto lieky ničia prospešnú črevnú mikroflóru. V dôsledku toho imunita prudko klesá a človek nemá silu na boj proti vírusom. Antibiotiká môžu navyše potlačiť účinky mukolytík a mukokinetík, ktoré spomaľujú regeneráciu.

  Ošetrujúci lekár predpisuje lieky s antibakteriálnymi vlastnosťami iba pomocouvznikajú komplikácie. Počas choroby je rezistencia tela voči patogénom tak znížená, že škodlivé mikróby voľne vstupujú do dýchacích ciest. Okrem hlavnej patológie je u človeka diagnostikovaná aj spojená bakteriálna infekcia. Na vyliečenie silného kašľa a odstránenie zápalu sa odporúčajú antibiotiká so širokým spektrom účinku:

  • cefalosporíny najnovšej generácie;
  • Azitromycín;
  • Amoxiclav;
  • amoxicilín;
  • klaritromycín.

  S cieľom nepremýšľať o tom, ako rýchlo vyliečiť črevnú dysbiózu, by ste mali o prevencii premýšľať vopred. Probiotiká - Acipol, laktobaktín, Hilak forte, bifidumbakterín pomôžu predchádzať smrti prospešných baktérií. Liečba týmito liečivami prebieha od 7 do 14 dní.

  Typicky sa pri liečení všetkých typov kašľa používa veľké množstvo liekov. Ich kombinácia niekedy vyvoláva vznik alergickej reakcie vo forme začervenania alebo vyrážok na koži. Aby sa predišlo takémuto vývoju udalostí, odborníci odporúčajú užívať antihistaminiká pacientom:

  • Zirtek;
  • Zodak;
  • Loratadín;
  • Suprastin;
  • Tavegil.

  Hlavnými vedľajšími účinkami týchto kvapiek a tabliet sú ospalosť. Lekár túto funkciu berie do úvahy pri predpisovaní liekov a upozorňuje pacientov na neprípustnosť vedenia vozidiel počas liečby. Antialergické lieky pomáhajú liečiť ťažký kašeľ u dospelých. Súje schopný eliminovať opuch sliznice priedušiek a priedušiek, čo umožňuje osobe plne dýchať.

  Kašeľ u detí a dospelých je veľmi často sprevádzaný hypertermiou. Pulmonológovia neodporúčajú používať antipyretické tablety a suspenzie, ak telesná teplota nepresahuje 38 ° C. Vďaka svojej pomoci telo bojuje s vírusmi, ktoré zomrú takýmto teplomerom. Ale keď sa ortuťová kolóna nezmyslene plazí, nemôžete to urobiť bez užívania antipyretík. Medzi najúčinnejšie nápravné opatrenia patria:

   87) Nurofen;
  • paracetamol;
  • nimesulid.

  Nurofen (Ibuprofen) a nimesulid sa klasifikujú ako protizápalové nesteroidné lieky. Ich použitie je racionálne v počiatočnom štádiu patológie. NSAID nielen rýchlo eliminujú teplotu, ale tiež znižujú závažnosť zápalu, pomáhajú liečiť bolesti v krku. Tieto lieky nie sú indikované u pacientov s diagnostikovanou akútnou alebo chronickou gastritídou, ako aj pri iných ochoreniach gastrointestinálneho traktu.

  Všeobecné odporúčania

  Liečenie vlhkého kašľa v jeden deň je ťažké, ale možné.

  Na tento účel vypite veľa tekutín. Liečba kašľa všetkých druhov je sprevádzaná použitím značného množstva infúzií liečivých bylín, ovocných kompotov a ovocných nápojov z bobúľ. Silné pitie zvyšuje účinnosť farmakologických prípravkov, poskytuje najlepšie vypúšťanie spúta. Na prípravu vývarov bylín, ktoré majúprotizápalové, antimikrobiálne a antiseptické vlastnosti. Tieto liečivé rastliny zahŕňajú:

  • šalvia;
  • brusnica listová;
  • podkolienky;
  • rozmarín;
  • Calendula.

  Nápoje z bobúľ a ovocia dopĺňajú prísun vitamínov a minerálov, zvyšujú odolnosť tela voči vírusovým a bakteriálnym infekciám. Kašeľ môžete rýchlo vyliečiť horúcim mliekom s medom a minerálnou vodou (Narzan, Borjomi, Essentuki).

  Kašeľ bude produktívny, ak sa bude vdychovať denne. Na tento účel sa používajú špeciálne zariadenia - kompresorové alebo ultrazvukové rozprašovače a inhalátory. Tieto zariadenia produkujú medikovanú paru. Preniká do dýchacích ciest a rovnomerne sa usadzuje na sliznici, čím vytvára maximálny terapeutický účinok. Týmto spôsobom okamžite liečite nádchu a kašeľ.

  Doma nebulizér úspešne nahrádza smaltovanú panvicu alebo kanvicu. Pri inhalácii sú vynikajúce bylinky s vysokým obsahom éterických olejov: eukalyptus, tymián, medovka. Počas procedúry by ste sa mali zakryť utierkou a vdychovať horúcu paru. Trvanie jednej inhalácie je 15-20 minút.

  Na lepšie vypustenie spúta z horných dýchacích ciest je možné použiť masti a balzamy pre farmáciu:

  • Dr.
  • Zlatá hviezda;
  • Kim;
  • Badger.

  Med a mlieko -klasický spôsob liečby kašľa

  Lieky sú určené na trenie hrudníka, chrbta a podrážok. Ak sa kašeľ práve začína, musíte aplikovať masť a navrch navliecť teplé ponožky a pár hodín si ľahnúť, zakryté prikrývkou. Čoskoro začne vychádzať sputum, dýchanie sa stáva ľahším a bolesť hrdla nebude tak ťažká.

  Na správne ošetrenie kašľa musíte v miestnosti vytvoriť pohodlnú mikroklímu. Byt by nemal byť horúci, ale mala by sa zvyšovať vlhkosť vzduchu. Pomôže to zabrániť suchosti slizníc hrdla a nočný kašeľ už nebude rušiť chorého. Akýkoľvek zvlhčovač pomôže zvýšiť koncentráciu vodnej pary v okolí. Ak také zariadenie nie je po ruke, cesta von bude denné mokré čistenie.

  Tradičná medicína

  Okrem odvarov a infúzií liečivých bylín existuje aj niekoľko účinných receptov, pomocou ktorých môžete rýchlo odstrániť zápal v hrdle. Pomáhajú liečiť zvyškový kašeľ, ktorý sa vyskytuje na pozadí hojného výtoku hlienu z dýchacích ciest. Čo ponúkajú tradičné liečitelia:

  • čierna reďkovka s medom. Opláchnite 2-3 koreňové plodiny a urobte v nich niekoľko veľkých dier. Opatrne do nich vložte hustý med, reďkovku zabalte do fólie a uložte na chladné miesto. Po niekoľkých hodinách si môžete všimnúť, že sa začala tvoriť terapeutická šťava, ktorá by sa mala užívať pri 1 polievkovej lyžici. lyžica počas raňajok;
  • jedlá sóda a zemiaky. Varte niekoľko hľúza miesime spolu s kôrou, hojne posypeme horúcou šťavou sódy. Zostáva prikryť uterákom a vdychovať výpary 10 až 15 minút;
  • živočíšny tuk. Namažte hornú časť hrudníka pomocou jazvka, medveďa (predávaného v lekárňach) alebo husacej tuky. Naneste rovnomerne na vrch 2 - 3 polievkové lyžice tekutého medu. Prikryte celofánom a hustou handrou. Taký obklad sa môže uchovávať celý deň alebo v noci.

  Vykonanie týchto postupov má dobrý vykašliavací účinok, pretože pod vplyvom tepla klesá viskozita spúta a pri kašľaní sa začína objavovať. Pri kombinácii inhalácií a obkladov je regenerácia omnoho rýchlejšia.

  Pred liečením kašľa bez horúčky alebo sprevádzaného náhlymi skokmi počas dňa by ste sa mali poradiť so svojím lekárom. Vykoná diagnózu a vypracuje liečebný režim. Samostatná liečba liekmi vybranými na základe rady susedov alebo lekárnikov v lekárni vyvolá nežiaduce komplikácie.