Ako liečiť ischias

Obsah

  Pod ischiasou je skrytý zápal alebo zvieranie sedacieho nervu v lumbosakrálnej oblasti. Takéto choroby sa prejavujú silnou bolesťou šíriacou sa po celej chrbtici. Príčinou tohto ochorenia môže byť medziobratlová hernia, nádor a osteofyt stavcov, niektoré infekcie zanedbávanej povahy, ťažké podchladenie tela, náhle pohyby a dokonca aj zdvíhanie hmotnosti. To všetko môže vyvolať ischias.

  Je zaujímavé, že takéto ochorenie je u mladých ľudí mimoriadne zriedkavé. Stretáva sa s ním v staršom veku. A keďže najzákladnejším a hlavným príznakom tohto ochorenia je akútna a ostrá bolesť, obvyklý život človeka podlieha negatívnym zmenám. Ale keď viete, ako liečiť ischias a pomocou ktorej techniky blokovať jej príznaky, budete sa môcť rýchlo vrátiť k plnému a bohatému životnému štýlu.

  Základná schéma terapeutickej terapie

  Aby sa dosiahol účinný a dlhodobý výsledok liečby ischias, liečba by mala byť komplexná. A toto:

  • lieky;
  • masáže a fyzioterapia;
  • osteopatia a akupunktúra;
  • lekárska gymnastika;
  • bylinné liečivá;
  • 16. použitie ľudových receptov.

  Ďalej sa môžu použiť metódy, ako je bahenná terapia a lekárske pijavice.

  Liečba liečivom

  Liečí sa stlačený sedací nervpoužitie komplexu liekov. Toto je:

  • nesteroidné protizápalové lieky;
  • lieky proti bolesti;
  • vitamínové doplnky;
  • rozptyľujúce (dráždivé) činidlá;
  • Blokovanie novokainu.

  Medzi nesteroidnými protizápalovými liekmi je najbežnejším analgínom. Zmierňuje bolesť pri ischias, zastavuje rozvoj zápalu a má antipyretické vlastnosti. Liek sa užíva dvakrát denne po jedle, jedna tableta.

  Analgin okamžite eliminuje zápal ischias

  Mnoho lekárov predpisuje kombinované prípravky analgínu, pretože majú výraznejší účinok. Toto je:

  • Tempalgin a Andipal;
  • Sedalgin a Baralgin;
  • Pentalgin.

  Trvanie takejto terapie je najviac šesť týždňov. Ak symptómy ischias vymiznú už v prvých týždňoch liečby, potom je povolené znížiť predpísanú dávku jedného z týchto liekov.

  Medzi lieky proti bolesti sa najčastejšie predpisuje pre túto chorobu diklofenak. Zastavuje nielen bolestivé kŕče, ale tiež znižuje existujúce opuchy. Takéto liečivo je dostupné vo forme tabliet, injekcií a ako masť. Najrýchlejší terapeutický účinok sa dosahuje intramuskulárnymi alebo intravenóznymi injekciami.

  Meloxikam je tiež silným prostriedkom na zmiernenie bolesti, ktorý okamžite odstraňuje zápal. Je predpísaný tým, ktorí trpia veľmi ťažkými bolestivými kŕčmiischias. Zvyčajne sa užíva raz denne, jedna tableta.

  Vitamínové prípravky pomáhajú udržiavať zdravý stav nervových kmeňov. Platí to najmä pre vitamíny B. Rušivé (dráždivé) látky tlmia pocit bolesti, obnovujú narušený krvný obeh a zmierňujú opuchy. Tieto prípravky sa používajú vo forme mastí, ktoré zahŕňajú hadí alebo včelí jed, ako aj extrakt z papriky. Novokainická blokáda je anestetická. Používajú sa na liečbu neznesiteľnej bolesti ischiasou, ktorá nevydrží žiadnu silu.

  Masáž, ktorá pomáha pri ischémii

  Jednou z metód liečenia takejto choroby je masáž. Je predpísaná tak vo fáze exacerbácie, ako aj v obdobiach remisie. Má rušivý účinok a pomáha zabudnúť na bolestivé kŕče, uvoľňuje svalový tonus a stimuluje krvný tok do postihnutých oblastí. Masážne činnosti aktivujú odtok lymfatickej tekutiny, čím znižujú zápal.

  V akútnej fáze ochorenia sa používa iba ľahké trenie a hladenie, ale vylučovanie z nich nie je možné. Počas remisie je masáž intenzívnejšia. Okrem tradičných možno použiť aj plechovky a škvrny.

  V akútnej fáze ischias je povolené iba trenie

  .

  Ak sa osoba stretne s lumbosakrálnou radikulitídou, pri ktorej je poškodený sedací nerv, masírujú sa zadok a dolná časť chrbta, dolné končatiny a chodidlá, ako aj zadná strana stehien.

  Počas rokaPri takomto postupe sa vždy používa rušivá masť alebo éterické oleje. Trvanie jednej relácie je 35 minút. Celý kurz sa však skladá z desiatich stretnutí.

  Fyzioterapia

  Fyzioterapeutické postupy pomáhajú liečiť ischias. Najčastejšie predpísané:

  • UHF;
  • Elektroforéza;
  • Laserová terapia;
  • Magnetoterapia.

  V UHF je účinok na postihnutú oblasť s ultravysokofrekvenčnými prúdmi. V takom okamihu sa tkanivá zahrejú, bolesť sa odstráni, zápal a opuchy sa zmiernia, obnoví sa prietok krvi v najmenších cievach. Táto metóda však nie je vhodná pre tých, ktorí majú na koži alergické vyrážky a pľuzgiere. Zvyčajne desať relácií UHF stačí na to, aby ste cítili výraznú úľavu.

  Elektroforéza sa vyrovnáva so ischiasou a radikulitídou. Podstatou tohto postupu je to, že lieky sa prostredníctvom pokožky zavádzajú do tela cez prúd. Celkovo je pridelených 10 relácií, z ktorých každá trvá 15 minút.

  Celkovo je možné zabudnúť na 10 elektroforetických relácií a ischias

  Laserová terapia má úžasný terapeutický účinok. Takéto žiarenie preniká do postihnutého tkaniva do určitej hĺbky. Z tohto dôvodu sa blokuje bolesť a zápal, zlepšujú sa metabolické procesy, znižuje sa opuchy a aktivujú sa ochranné vlastnosti tela. Trvanie procedúry trvá od 2 do 25 minút a bude potrebných celkom 15 stretnutí.

  Magnetoterapia poskytujeupokojujúci a analgetický účinok. Zároveň sa stimuluje regenerácia postihnutých tkanív, odstraňuje sa zápal a opuchy a normalizuje sa prietok krvi. Takýto postup je však zakázaný pri vysokom tlaku as epilepsiou.

  Akupunktúra a osteopatia, ako spôsoby boja proti ischias

  Akupunktúra poskytuje svoje definitívne výsledky v zápale sedacieho nervu. Vďaka tejto metóde dochádza k anestézii, eliminuje sa opuch tkanív, zrýchľuje sa ich regenerácia a zlepšuje sa stav nervového koreňa.

  Ihlová terapia trvá tri mesiace. Najskôr je možné predpísať tri sedenia do jedného týždňa a potom sa znižuje frekvencia procedúr. Tento spôsob liečby ischias však nie je vhodný pre tých, ktorí trpia rakovinou a akútnymi infekčnými chorobami.
  Osteopatia je jedným z nových spôsobov liečby tohto ochorenia. Podstatou prezentovanej metódy je, že špecialista používa mierny tlak, ktorý zmierňuje bolesť a zmierňuje zápal. Táto metóda nemá žiadne kontraindikácie a je schopná priniesť hmatateľný pozitívny výsledok už po prvom zasadnutí.

  Liečebná gymnastika

  Súbor špeciálnych cvičení, ktoré sa môžu robiť doma, urýchli proces hojenia a dlho zabudne na príznaky ischias. Gymnastiku je však možné vykonať iba vtedy, keď choroba ustúpi a je v remisii. V akútnom období je pacientovi predpísaný odpočinok na lôžkurežim bez fyzickej aktivity.

  Pokiaľ ide o terapeutické cvičenia, nie je ťažké ich reprodukovať za obvyklých podmienok. Ak však robíte gymnastiku, musíte monitorovať svoju pohodu a stav vášho tela. Najprv musíte ľahnúť na chrbát a začať si ťahať ohnuté nohy k hrudníku. Opakujte desaťkrát. Potom by ste sa mali prevrátiť na brucho a pokúsiť sa zdvihnúť telo päťkrát, akoby sa urobili kliky.

  Potom musíte znova ležať na chrbte, zdvihnúť obe nohy a držať ich v tejto polohe niekoľko sekúnd. Tvarovaná čiara by mala byť rovná. Na dokončenie nasledujúceho cvičenia budete potrebovať stoličku. Sedieť na ňom, musíte urobiť telo otočí v oboch smeroch päťkrát. Potom by ste mali sedieť na kolenách a ohýbať sa dopredu, zatiaľ čo vaše ruky stúpajú.

  Na konci celého komplexu musíte zaujať stojaci postoj, postaviť nohy do šírky ramien a začať sa nakláňať vľavo a vpravo. Všetky cvičenia sa vykonávajú pomaly a opatrne, aby nedošlo k ďalšiemu útoku na ischias.

  Tradičné medicíny v boji proti takýmto chorobám

  Recepty tradičnej medicíny doma pomáhajú vyrovnať sa so zvieraním sedacieho nervu. Ako také sa používajú masti a terapeutické kúpele, odreniny a obklady, ako aj liečivé odvary, ktoré je potrebné použiť vo vnútri. Dobrý výsledok je daný:

  • semená gaštanu konského;
  • koreň lopúcha;
  • Calendula.

  Je možné pripraviť semená gaštanu konskéhoužitočný vývar. Na to nalejte dve čajové lyžičky semien vriacou vodou (5 l) a vložte tekutinu do vodného kúpeľa na desať minút. Potom sa ochladí a pred jedlom vezme 130 ml. Infúzia sa pripravuje z koreňa lopúcha, ktorý má priaznivý vplyv na celý organizmus. Polievkovú lyžicu rastliny je potrebné naliať pohárom alkoholu a zahrievať sedem minút na miernom ohni. Nezabudnite medzi jedla namiešať a odobrať 100 ml.

  V boji proti ischias môžete použiť dve polievkové lyžice nechtíka, ktoré sa nalejú dvoma pohármi vriacej vody a vylúhujú sa dve hodiny. Odvar sa 120 ml odoberie štyrikrát denne.

  Infúzia nechtíka bude mať terapeutický účinok pri ischias

  Aby ste sa rýchlo zbavili silnej bolesti bez užívania drog, mali by ste pripraviť odvar z liečivých bylín. Za týmto účelom zmiešajte kvety kalina a nechtíka, presličky poľa a tymiánu. Všetky komponenty sú brané do jednej polievkovej lyžice a presličky vo výške dvoch polievkových lyžíc. Výsledná zbierka sa naleje do dvoch pohárov vody a varí sa päť minút. Akceptovaný bujón trikrát denne, 130 ml pred jedlom.

  Relaxačné kúpele s ischiasou

  Liečebný účinok štiepenia sedacieho nervu zabezpečujú kúpele s bylinnými a bylinnými odvarmi. Môžete nasekať koreň chrenu pomocou mixéra. Výsledná suspenzia sa vloží do gázového kusu a zviaže sa do vaku, ktorý sa ponorí do naplneného kúpeľa. Trvanie takéhoúprava vody bude 15 minút.

  Na terapeutický kúpeľ sa môžu používať borovicové výhonky (1 kg), ktoré sa prevaria vriacou vodou (3 l) a varia sa na miernom ohni desať minút. Takáto odvar sa vylúhuje štyri hodiny a potom sa pridá do vody vo filtrovanom stave.

  Trenie a obkladanie s ischiasou

  Keď sa nerv zasekne v oblasti pravej alebo ľavej nohy, môžete vyskúšať domáce masti alebo obklady, ktoré majú terapeutický účinok doma.

  Stonka agáve pomáha, zbavuje sa tŕňov a odreže sa pozdĺž vlákien. S rezanou časťou dvakrát denne musíte trieť miesto, ktoré spôsobuje bolesť. Môžete si pripraviť liečivú masť, ktorá poskytuje okamžitú úľavu. Na tento účel zmiešajte nasledujúce komponenty:

  • päť pohárov čiernej reďkovkovej šťavy;
  • pohár medu;
  • lyžica soli;
  • 250 ml vodky.

  Výsledná kompozícia sa vloží do akejkoľvek nádoby a pred použitím sa trepe. Trieť sa masťou by sa malo robiť dvakrát denne, a tento prostriedok je obzvlášť účinný pri zvieraní nervov v dolnej časti chrbta a stehien.

  Ďalším osvedčeným receptom, ktorý dokáže liečiť ischias, je čierna reďkovka. Koreňová plodina by sa mala nastrúhať a výsledná hmota sa položila na kúsok gázy, na vrch položil voskovaný papier a hotový obklad umiestnil na postihnutú oblasť na 15 minút. Tento postup opakujte ráno a pred spaním.

  charakteristikarysom ischias je ostrá bolesť, ktorá človeka vyradí z obvyklého stavu a bráni mu v tom, aby pokračoval v vedení aktívneho životného štýlu. A na zvládnutie tohto ochorenia musí byť liečba komplexná, založená na užívaní drog a fyzioterapeutických procedúrach.