Ako liečiť ischias

Obsah

  Radikulitída je jedným z najnepriaznivejších ochorení, ktoré výrazne obmedzuje pohyblivosť osoby a spôsobuje značné nepohodlie. Ochorenie sa dá liečiť doma, pričom sa musia dodržiavať všetky odporúčania ošetrujúceho lekára. Odborníci odporúčajú, aby ste sa neobmedzovali na vykonávanie každodenných vecí, dochádzali do práce, ale zároveň vylučovali záťaž na chrbte, ktorá by mohla spôsobiť syndróm ostrej bolesti. Ako liečiť ischias pomocou liekov a iných metód, sa budeme zaoberať podrobnejšie.

  Metódy na zmiernenie záchvatu

  Sciatica (lumbosakrálna radikulitída) je sprevádzaná bolesťou, ktorá sa vyskytuje v príslušnej oblasti, vyžaruje do oblasti panvy, vonkajšieho povrchu stehien, dolnej časti končatín a v niektorých prípadoch dokonca noha. Vo väčšine prípadov symptóm pokrýva iba jednu stranu tela.

  Bolesť významne obmedzuje každodenné podnikanie osoby a zároveň zhoršuje kvalitu života. Aj s takým nepríjemným príznakom možno dúfať v priaznivú prognózu a úplné odstránenie choroby, ale iba s včasnou diagnózou. Keďže bolesť sa vyskytuje už v počiatočnom štádiu vývoja radiiculitídy, umožňuje vám to včas navštíviť lekára a tiež eliminovať potrebu chirurgického zákroku.

  Liečba radikulitídy dolnej časti chrbta v čase útoku sa musí vykonať správne. Po prvé, všetky sily smerujú k odstráneniu syndrómu bolesti. Odborníci odporúčajú zaujať horizontálnu polohu aleboktorý bude pohodlný a pohodlný. Jeden z najpohodlnejších póz sa považuje za tento: človek leží na chrbte, nohy sú ohnuté na kolenné kĺby. Pod hlavu si môžete dať vankúš.

  Nie je potrebné robiť žiadne ostré pohyby: iba to zvýši intenzitu syndrómu bolesti. Ďalšou možnosťou, ako zmierniť stav počas útoku, je zaujať ležiacu polohu na bruchu, pod ktorou je umiestnený tvrdý vankúš. Pod hlavu a plecia je tiež potrebné dať vankúš. Ak ste v tejto polohe, môžete po zasiahnutí chrbta teplou prikrývkou votrieť do postihnutej oblasti otepľovaciu masť.

  Lieky na liečenie choroby

  Lumbálna ischémia sa môže liečiť lekársky aj pomocou ľudových prostriedkov. Sú to lieky, ktoré sa dostanú do popredia a úplne sa zbavia choroby.

  Analgetiká

  Radikulopatia bedrovej chrbtice spôsobuje silnú bolesť, ktorá je pre ľudské telo veľmi stresujúca. Lekár predpisuje lieky proti bolesti, aby znížil jeho intenzitu. Ako sa mnohí odborníci domnievajú, takéto prostriedky vo forme tabliet nie sú praktické. To sa dá vysvetliť skutočnosťou, že títo ľudia vstupujú do gastrointestinálneho traktu, rozpúšťajú sa a sú absorbovaní do krvi, a to netrvá krátko.

  Injekcie proti bolesti podávané intravenózne alebo intramuskulárne sa považujú za účinnejšie a rýchlejšie. Terapeutický účinok týchto liekov je viditeľný po 5 až 10 minútachpo podaní. Môže ísť o injekcie:

  • Analgin, ktorý sa môže použiť v kombinácii s inou liečbou proti bolesti;
  • Ketonal, ktorý sa považuje za jedno z najúčinnejších liekov;
  • Voltaren, ktorý má výrazný analgetický účinok, pričom znižuje teplotu, ako aj intenzitu zápalového procesu;
  • Paracetamol, ortofen, ibuprofén, ktoré súvisia s kombinovanými analgetikami.

  Ak sa vyskytne silná bolesť, zablokuje sa osoba novokainom alebo lidokaínom

  .

  Narkotickými analgetikami, ktoré sú predpísané veľmi zriedkavo, je možné vyliečiť bolesť hlavy pomocou radikalulitídy, aj keď iné lieky s podobným účinkom neprinášajú úľavu. Ich zriedkavý účel je spôsobený skutočnosťou, že majú rôzne vedľajšie účinky. Novokainická blokáda nie je horšia ako narkotická analgetika na zvládnutie silnej bolesti a nespôsobuje negatívne následky.

  V prípade príznakov radiikulitídy je dôležité poradiť sa so špecialistom. Iba lekár bude schopný predpísať najúčinnejšie a nežné lieky, ktoré nepoškodzujú zdravie.

  Nesteroidné protizápalové lieky

  Odporúčame tiež prečítať si: Ako liečiť nočné kŕče

  Zápal, bolesť a opuch je možné liečiť bedrovou radikulitídou pomocou nesteroidných protizápalových liekov, ktoré sú dostupné vo forme tabliet, vo forme injekcií alebo lokálnych liekov,to znamená masti. Patria sem diklofenak, ibuprofén, nimesulid, ortofén a iné.

  Nesteroidné protizápalové lieky sa môžu používať tak počas akútneho záchvatu choroby, ako aj počas remisie radikulitídy. Dávku a dobu užívania tohto alebo tohto lieku určuje iba ošetrujúci lekár. Lekár tiež vyberie najúčinnejší spôsob podania lieku, ktorý závisí od toho, aký závažný je celkový stav osoby a aká je závažnosť radikulitídy.

  Vzhľadom na skutočnosť, že nesteroidné protizápalové lieky môžu spôsobiť veľa vedľajších účinkov vrátane gastrointestinálnych príznakov, predpisujú sa na krátky čas. Aby sa znížila pravdepodobnosť vedľajších účinkov z gastrointestinálneho traktu, odporúča sa užívať tablety až po jedle.

  Steroidné lieky

  Ako liečiť ischias, ak uvedené lieky nie sú účinné? V tomto prípade sa steroidné lieky, tj hormóny, rýchlo vyrovnajú so symptómami. Patria sem lieky, ktoré môžu nahradiť hormón kortizol, ktorý sa vytvára v ľudskom tele, aby aktivovali obranu v akomkoľvek zápalovom procese.

  Môže to byť liek nazývaný hydrokortizón, prednizón alebo dexametazón. Dávku a dobu liečby takýmito liečivami určuje výlučne ošetrujúci lekár.

  Výrobky na báze kortizolu majú najnebezpečnejšie následky.

  Napriek účinnosti týchto liekov môžu spôsobiť rôzne vedľajšie účinky. Medzi najbežnejšie z nich patrí prírastok hmotnosti, rozvoj osteoporózy. Z tohto dôvodu je potrebné používať pri liečbe a po ich nepoužívaní steroidy všetky ďalšie prostriedky.

  Svalové relaxanciá

  Svalové relaxanciá sa používajú aj pri liečbe ischias, ktoré pomáhajú uvoľňovať svalový systém a zmierňujú svalové kŕče. Sú predpísané na krátke obdobie a najčastejšie v kurzoch.

  Svalové relaxanciá sa predpisujú na spanie v prípadoch, keď kŕče rušia osobu iba v noci, z tohto dôvodu nemôže zaspať a ráno sa pozoruje stuhnutosť svalov. Spomedzi týchto liekov možno rozlíšiť:

  • Midokalm (liek je vo forme tabliet a je vhodný na liečenie bolesti dolnej časti chrbta, pre dospelých aj pre deti);
  • Klonazepam (okrem relaxačného účinku svalov má liek hypnotický účinok);
  • Klonidín (uvoľňovač svalov má tiež analgetický účinok);
  • Kapsaicín (masť s týmto názvom je syntetickým analógom prírodného pôvodu, pretože obsahuje látku, ktorá je v červenej paprike).

  Chondroprotektory

  Takéto lieky sa predpisujú, ak sa pozoruje stlačenie nervového koreňa deformovanou diskovou miechou. Medzi ne patrí liek Teraflex, ktorý sa môže použiťdospelí aj deti od 15 rokov. Vedľajšie účinky sú v tomto prípade zriedkavé. Jedinými kontraindikáciami pri použití lieku sú individuálna intolerancia, gravidita a laktácia a chronické zlyhanie obličiek.

  Teraflexový liek je jedným z najúčinnejších liekov na obnovu chrupavkového tkaniva

  .

  Ďalší chondroprotektívny liek sa môže nazývať chondroxid. Masť s týmto názvom pomáha spomaliť degeneratívne-dystrofické zmeny, anestetizovať, zmierniť zápalový proces, obnoviť kĺbovú chrupavku, zlepšiť pohyblivosť. Spomedzi vedľajších účinkov je potrebné zdôrazniť iba alergickú reakciu na pokožke.

  Kapsuly s názvom Structum sú predpísané pre dospelých aj pre deti staršie ako 15 rokov.

  Tento liek môže spôsobiť rôzne alergické reakcie z kože, ako aj syndróm na vracanie a vracanie. Z tohto dôvodu nie je predpísaný pre individuálnu neznášanlivosť komponentov.

  Ľudové lieky

  Radikulitída dolnej časti chrbta sa môže liečiť doma pomocou ľudových liekov. Najjednoduchší spôsob je zahrievanie. Môžete tiež vyrobiť obklad z čiernej reďkovky, ktorá je predtieraná na hrubom strúhadle, nanesená na kus gázy a pokrytá teplou handrou. Kompresia sa vykonáva denne, až kým nezmizne syndróm bolesti. Doma môžete drviť na báze reďkovkovej šťavy a chrenu, ktoré sa riedia teplomvoda v rovnakých pomeroch.

  Sciatica môžete liečiť doma pomocou zemiakov, ktoré sú predtierané a rozotierané obkladom na postihnuté miesto. Zemiakový obklad s jedlou sódou sa považuje za rovnako účinný: varí sa spolu so šupkou (500 g), rozdrví sa a pridá sa niekoľko čajových lyžičiek sódy. Po dôkladnom premiešaní sa hotový produkt používa ako obklad na postihnutú oblasť.

  Ďalším ľudovým liekom sú byliny. Napríklad môžete vytvoriť komprimáciu lopúch, ktorá sa použije na postihnutú oblasť. Takáto rastlina sa vyrovná s pocitmi bolesti. Chmeľ sa považuje za ďalšiu liečivú rastlinu, z ktorej sa melie: 20 g chmeľových šištičiek sa naleje vriacou vodou v objeme 200 ml a zapáli sa, pričom sa nechá pôsobiť 30 minút.

  V žiadnom prípade nie je vhodné zneužívať ľudové lieky, pretože sa považujú za pomocnú metódu liečby radikulitídy. Výhodou sú iba lieky a iba tie, ktoré predpisuje ošetrujúci lekár.