Ako liečiť ischiadický nerv

Obsah

  Zápal sedacieho nervu alebo inými slovami ischias sa vyznačuje silnou bolesťou v lumbosakrálnej chrbtici, stehne a dolnej končatine. Často bolesť vyžaruje až na chodidlo. V tomto prípade je pre človeka ťažké pohybovať sa kvôli silnému syndrómu bolesti, ktorý sa obáva aj v noci. Táto choroba sa týka každého. Preto je potrebné vedieť, ako liečiť sedací nerv, aby sa zbavil nepríjemného nepohodlia.

  Charakteristiky liečby

  Na liečbu zápalu sedacieho nervu by malo byť komplexne použité nasledujúce metódy:

  • pomocou liekov, ktoré pomáhajú zmierniť zápalový proces (nesteroidné protizápalové lieky);
  • používanie steroidných liekov, ktoré sú predpísané na silnú bolesť v postihnutej oblasti (hormonálne lieky);
  • pomocou vitamínových prípravkov, ktoré zahŕňajú skupinu B, E a sú potrebné na normalizáciu krvného obehu v postihnutej oblasti, metabolických procesov a uvoľnenia svalov;
  • použitie fyzioterapeutických postupov, ktoré pomôžu znížiť intenzitu syndrómu bolesti, odstránia ďalšie príznaky ischias (opuch, zhoršený obeh atď.);
  • využívajúce terapeutické cvičenia.

  V akútnej fáze choroby musí človek dodržiavať lôžko, obmedziť fyzickú aktivitu.

  Lieky

  Zovretý sedací nerv možno liečiť nasledujúcim spôsobomlieky: nesteroidné protizápalové lieky, steroidy, svalové relaxanciá, masti, gély na zmiernenie bolesti, vitamínové prípravky.

  nesteroidné lieky

  nesteroidné protizápalové lieky majú analgetické účinky a pomáhajú zmierniť zápalový proces. Účinné látky týchto liekov pomáhajú blokovať produkciu prostaglandínu v tele - látky, ktorá spôsobuje bolestivé kŕče. Okrem toho má akékoľvek protizápalové liečivo tiež antipyretický účinok.

  Ak je teda sedací nerv zovretý, lekár môže predpísať jedno z týchto liekov:

  • Analgin (tablety sa užívajú po jedle niekoľkokrát denne; injekcie sa podávajú až 3 krát za deň, vždy 2 ml; liek by nemali užívať osoby, ktoré sú precitlivené na jeho zložky, anémiu, bronchospazmus, patológie krvotvorného systému a tiež počas tehotenstva a laktácie);
  • Ibuprofén (vo väčšine prípadov sa predpisujú 3 tablety denne, rozdelené do 3 dávok; tento liek nemôžete používať s existujúcou neznášanlivosťou na kyselinu acetylsalicylovú, zlyhaním obličiek, patológiami krvotvorby, počas tehotenstva a laktácie, deti do 12 rokov) ;
  • Indometacín (tablety sa užívajú trikrát denne, vždy 1 jednotka; nepredpisujte deťom mladším ako 14 rokov, počas tehotenstva a laktácie, precitlivenosť na zložky);
  • Ketoprofén (tablety sa užívajú trikrát denne; kontraindikácie zahŕňajúindividuálna neznášanlivosť na zložky, obdobie tehotenstva a laktácie, patológia hematopoetického systému, obličky, pečeň).

  Famotidín je liek, ktorý sa často predpisuje v kombinácii s nesteroidnými liekmi

  .

  Ak je liečba drogami takýmito liekmi potrebná dlhý čas, predpisujú sa zložité prípravky, ktoré chránia žalúdočnú sliznicu, napríklad famotidín alebo omeprozol.

  Steroidné lieky

  Je možné liečiť lekárske porušenie sedacieho nervu pomocou steroidných prípravkov. Takéto lieky syntetickej povahy sú svojimi vlastnosťami podobné hormónu kortizolu a pomáhajú znižovať hyperfunkciu imunitného systému. Steroidy pomáhajú zmierniť zápalový proces a sú predpísané pre neúčinnosť nesteroidných protizápalových liekov.

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť bolesti chrbta

  Rýchlo liečte stuhnutý a stlačený sedací nerv pomocou liekov, ako sú prednizolón a metylprednizolón, ktoré sú predpísané na krátku dobu podávania. Trvanie používania spravidla nepresahuje niekoľko týždňov. To možno vysvetliť skutočnosťou, že steroidy často spôsobujú vedľajšie účinky a závislosť.

  Medzi ďalšie steroidné látky používané na liečbu postihnutého ischiadického nervu patrí hydrokortizón a diprospán. Také lieky zriedkavo nespôsobujú negatívne príznaky, vrátane prírastku hmotnosti, exacerbácie žalúdočných vredov,rozvoj osteoporózy, zníženie ochrannej funkcie imunitného systému, opuch tváre alebo nohy (nôh) atď. V niektorých prípadoch budú steroidné prípravky predpísané okamžite po diagnostikovaní choroby, napríklad ak boli do zápalového procesu zapojené vnútorné orgány alebo bola pozorovaná deštrukcia tkaniva.

  Bez ohľadu na to, aké sú predpísané steroidy, vo forme injekcií alebo tabliet, mali by sa používať opatrne a iba podľa predpisu ošetrujúceho lekára. Injekcia sa považuje za najúčinnejšiu formu akéhokoľvek steroidného liečiva, pretože sa liek vstrekuje do epidurálneho priestoru, čo zabezpečuje jeho pôsobenie v oblasti so zápalovým procesom.

  Svalové relaxanciá

  Svalové relaxanciá sa používajú na upnutie alebo zápal nervového koreňa, aby pomohli eliminovať myotonické syndrómy. Pre každú konkrétnu osobu sú potrebné rôzne prostriedky s podobným účinkom, ktoré ošetrujúci lekár vyberie, v závislosti od charakteristík vývoja zápalového procesu, intenzitu syndrómu bolesti.

  Takéto svalové relaxanciá sa teda môžu použiť na liečenie ischias:

  • Tolperison (počiatočná dávka pre dospelých a dospievajúcich - 150 mg za deň, rozdelená do 3 dávok, s postupným zvyšovaním na 450 mg za deň, tiež rozdelená do 3 dávok);
  • Clonazepam (denná dávka - 0,5 mg; podaná pred spaním);
  • Karbidopa (denná dávka - 12,5 /50 - 25/100 mg);
  • Klonidín (denná dávka 0,1 mg).
  • ​​

  Masti a gély na zmiernenie bolesti

  Masti na ošetreniepomerne často sa používa štípaný alebo studený sedací nerv. Niektoré z nich sa môžu používať dokonca aj počas tehotenstva.

  Ak je zapálená oblasť veľmi boľavá, môžete použiť diklofenakový gél tenkou vrstvou a potom trochu votrieť do pokožky. Odporúča sa postup vykonať niekoľkokrát denne po dobu 2 týždňov. Masť ibuprofénu sa vtiera do postihnutej oblasti až do úplného vstrebania. Postup sa opakuje až 4 krát denne po dobu 2 týždňov.

  Gel Piroxicam nie je predpísaný počas gravidity a laktácie, ani u detí mladších ako 14 rokov. Nástroj sa nanáša v zapálenej oblasti v tenkej vrstve, pripevnená na hornú časť pomocou teplého šálu. Liečba trvá 21 dní. Môžete použiť masť Nimesulide. Nástroj sa aplikuje na postihnutú oblasť bez trenia 3-4 krát denne po dobu jedného týždňa.

  Diklofenakový gél je účinný prostriedok na odstránenie rôznych etiológií bolesti chrbta

  Vitamínové prípravky

  Ako dlho bude potrebné ochorenie liečiť, závisí iba od závažnosti jeho vývoja. Na urýchlenie regenerácie a zvýšenie obranyschopnosti tela sa predpisujú vitamínové prípravky:

  • injekcie s obsahom vitamínov B (tie, ktoré sa vyrovnávajú s bolesťou a zlepšujú centrálny nervový systém);
  • multivitamínový komplex Benfolipen, ktorý obsahuje vitamíny B;
  • vitamínové komplexy vrátane kyseliny askorbovej, vitamínov E, D, ako aj fosforu, vápnika, horčíka a selénu.

  Fyzioterapia

  Spolu s liečbou liekom sa predpisujú aj fyzioterapeutické postupy. Napríklad to môže byť elektroforéza. Elektrický prúd, keď ovplyvňuje organizmus, odstraňuje bolesť a iné príznaky zápalu. Táto technika je kontraindikovaná v prípade lokálneho poškodenia kože, alergií, s rozvojom akýchkoľvek infekčných chorôb. Na dosiahnutie viditeľného efektu je potrebných 10 relácií.

  UHF pomáha odstraňovať bolesť, zápal a opuch. Nie je predpísaný na lokálne poškodenie kože, vysoké riziko vzniku alergickej reakcie, infekčných chorôb. Potrebných je celkom 10 postupov.

  Laserová terapia okrem odstránenia bolesti a opuchu obnovuje miestny prietok krvi a zlepšuje metabolické procesy. Nepredpisujte lokálne kožné lézie, alergické reakcie, pustuly a nádory. Potrebných je celkom 10 postupov.

  Magnetoterapia má protizápalové, dekongestantné, analgetické a sedatívne účinky. Nepredpisujte závažné vyčerpanie, epilepsiu, arteriálnu hypertenziu 3. stupňa, ochorenia krvotvorného systému.

  Masáže a cvičenie

  Masáže a komplex fyzioterapie zvyšujú účinnosť hlavnej terapeutickej liečby. Masáž sa môže vykonávať dvoma spôsobmi: vákuum, počas ktorého sa používajú sklenené nádoby (tie vytvárajú účinok poklesu tlaku, ktorý poskytuje priaznivý účinok na stlačené alebo zapálené nervy) a bod, počas ktorého saMasírujte špeciálne body na zapálenú oblasť.

  Svetelná masáž zvyšuje účinnosť liekov na ischias

  V kombinácii s masážnymi postupmi sa odporúča vykonávať fyzické cvičenia, ktoré sa môžu vykonávať pri státí, ležaní, sedení. Na internete existuje veľa videí, ktoré podrobne vysvetľujú, ako správne vykonávať cvičebnú terapiu pomocou ischias. Komplex cvičení spravidla určuje ošetrujúci lekár s prihliadnutím na zvláštnosti vývoja zápalového procesu.

  Ľudové lieky

  Môže sa ischémia vyliečiť ľudovými liekmi? Používajú sa iba v kombinácii s hlavnou liečbou predpísanou lekárom. Viac informácií o liečbe ľudovými liekmi si môžete prečítať tu.

  Koňský gaštan sa môže použiť na odstránenie ischias: 2 lyžičky. semená rastliny sa nalejú vriacou vodou v objeme pol litra, zahrievajú sa vo vodnom kúpeli 10 - 20 minút. Po filtrácii a ochladení sa hotový produkt odoberá perorálne v objeme 100 ml súčasne.

  Často sa používal nechtík: kvety vo výške 2 lyžice. l. nalejte vriacu vodu (2 poháre) a trvajte na tom 2 hodiny. Po namáhaní sa hotový produkt užije perorálne 100 ml niekoľkokrát denne.

  Včelí vosk nie je o nič menej účinný: roztavte malý kúsok vosku do vodného kúpeľa do mäkkého stavu, potom z neho urobte koláč a položte ho na postihnuté miesto tak, že ho pripevníte celofánom. Podržte kompresiu až do rána.

  Môžete tiež použiť kapustu: posypte list horúcou vodou apripevnite na zapálenú oblasť a na vrchnej strane ju upevnite vlnou šatkou. Udržujte obklad počas 2 hodín.

  Chren má liečivé vlastnosti: koreň sa rozdrví na kašovitý stav, zmieša sa so strúhanými zemiakmi a 1 lyžica sa pridá do zmesi. l. med. Hotový produkt sa používa ako obklad, postup sa uskutočňuje 1krát denne.

  Nezabudnite na bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá vyžaruje do dolnej končatiny. V niektorých prípadoch môže byť situácia taká ťažká, že lekár predpíše chirurgický zákrok.

  Recenzia

  Irina, 29 rokov

  Hneď, ako sa prechladnem a rozvinul ischias, okamžite začnem používať masť Ibuprofen, ktorá mi pomáha zbaviť sa bolesti a vrátiť sa k obvyklému stavu. životný štýl. Odporúčam.

  Ivan, 47 rokov

  Počas všetkých rokov môjho života som nikdy nezneužíval drogy. Vždy sa zachraňujem ľudovými prostriedkami: obklady, šúchanie, masáž. Takéto metódy sa veľmi dobre osvedčili pri liečbe ischémie, ktorá sa u mňa vyskytuje pomerne často. V tomto prípade aplikujem obklad na liste kapusty a bolesť postupne ustupuje. Moja žena mi večer podáva ľahkú masáž, ktorá len zvyšuje účinnosť ľudového liečenia.

  Nina, 35 rokov

  Kto sa často obáva ischiacie - zápalu sedacieho nervu, odporúčam vám kúpiť masť diklofenaku, ktorá rýchlo odstraňuje bolesť a pomáha urýchliť regeneráciu. Odporúčam to všetkým.