Ako liečiť intrakraniálny tlak

Obsah

  Zvýšený intrakraniálny tlak sa môže vyskytnúť nielen u starších ľudí. Značný podiel novorodencov má zvýšený krvný tlak. Z tohto dôvodu sú predpísané špeciálne lieky. U niektorých pacientov môže patológia zostať na celý život. V tomto prípade je dôležité vedieť, ako liečiť intrakraniálny tlak u dieťaťa aj u dospelých pacientov.

  Pacienti so zvýšeným intrakraniálnym tlakom často trpia bolesťami hlavy, záchvatmi migrény, pocitom pulzácie v hlave, čo vedie k neznesiteľným nepríjemnostiam. Vysoký intrakraniálny tlak sa vytvára v dôsledku zvýšeného tlaku mozgomiechového moku - mozgomiechového moku, ktorý cirkuluje v lebke. Ak je tlak mozgomiechového moku zvýšený, potom pacienti trpia charakteristickými príznakmi patológie, ktoré sa musia bezodkladne liečiť.

  Charakteristiky liečby dieťaťa

  Po prvýkrát je možné zistiť zvýšený intrakraniálny tlak u dieťaťa už na recepcii neurológa, ktorý vyšetruje deti mesiac po narodení. Už prvé vyšetrenie odborníkov naznačuje potrebu normalizovať ukazovatele intrakraniálneho tlaku u detí, pretože v budúcnosti sa deti nebudú môcť správne vyvíjať, objavia sa neuropatológie a iné poruchy.

  Prvá vec, ktorú robia po diagnóze, je zistiť príčinu.

  Ak príčiny vysokého krvného tlaku neohrozia život dieťaťa, možno ho liečiť.intrakraniálny tlak doma, užívanie liekov. V ťažkých situáciách, keď je potrebný chirurgický zákrok, sa lekári uchyľujú k chirurgickému riešeniu problému - vytvárajú riešenia na vylúčenie mozgomiechového moku a normalizáciu intrakraniálneho tlaku. Výber liečebnej metódy sa určuje po dôkladnej diagnóze tela dieťaťa.

  Liečba patológie spočíva v predpisovaní rôznych skupín liekov:

  • stimulanty krvného obehu - Actovegin, Somazin, Cinnarizine, Pantogam;
  • Na odstránenie nadbytočnej tekutiny z tela je predpísaný Diakarb alebo Triampur;
  • neuroprotektívne lieky, napríklad ceraxon.

  Na zmiernenie opuchy možno použiť mierne hormonálne alebo protizápalové lieky a budú užitočné aj glycíny a Magne B6.

  Liečba fyzioterapeutickými metódami

  Ak intrakraniálny tlak (ICP) nie je sprevádzaný závažnými patológiami, ale je to benígny proces, potom je možné patológiu úspešne liečiť pomocou fyzioterapeutických metód.

  Masáž golierovej zóny sa môže vykonávať aj s cieľom prevencie niekoľkokrát ročne

  .

  Pacientom sa zvyčajne predpisujú tieto postupy:

  Prečítajte si tiež: Ako liečiť uši doma
  • Elektroforéza s aminofylínom. Odporúča sa priebeh desiatich procedúr, trvanie každej procedúry je najmenej pätnásť minút.Eufillín, zavedený do goliera, prispieva k aktivácii mozgovej výživy, krvného obehu, pretože pri intrakraniálnom tlaku mozog výrazne trpí nedostatkom kyslíka. Po normalizácii krvných ciev sa cerebrálna tekutina absorbuje a prúdi z mozgu, čo znižuje intrakraniálny tlak.
  • Aplikácia magnetu na golierovú zónu. Pomocou magnetického poľa sa znižuje vaskulárny tonus, znižuje sa citlivosť tkanív na hladovanie kyslíka. Použitie magnetu tiež umožňuje zmierniť opuchy tkanív, zlepšiť stav nervových tkanív.
  • Veľmi často sa na základe odporúčania ošetrujúceho lekára vykonáva masáž krčnej goliera. Tento efektívny nástroj pomáha zabezpečiť odtok intrakraniálnej mozgovej miechy, zmierňuje kŕče svalov goliera a uvoľňuje svalový korzet. To všetko prispieva k odtoku lebečnej tekutiny. Priebeh masáže pozostáva z pätnástich sedení. Potom môžu pacienti nezávisle zvládnuť techniku ​​masáže a robiť ju dvakrát denne po dobu pätnástich minút.
  • Fyzioterapeutické cvičenia a najlepšie zo všetkého plávanie pomôže odstrániť príznaky zvýšeného intrakraniálneho tlaku. Pri tomto type fyzickej aktivity fungujú všetky svalové skupiny. Plávanie uvoľňuje telo čo najviac, tónuje svaly krčnej oblasti ramena. Je užitočné plávať dvakrát až trikrát týždenne tridsať až štyridsať minút denne. Ak nie je možné plávanie z nejakého dôvodu nahradiť, je nahradené vodnými aerobikmi alebo fyzioterapeutickými cvičeniami s dôrazom na krčnú chrbticu.
  • Kedyzvýšená akupunktúra intrakraniálneho tlaku poskytuje dobré výsledky. Liečba touto metódou umožňuje normalizovať metabolické procesy v tele, odstraňovať cievne kŕče, obnoviť fungovanie nervového systému, poškodené zvýšeným intrakraniálnym tlakom. Akupunktúra sa nepoužíva ako nezávislá terapeutická technika, iba dopĺňa hlavnú liečbu.
  • Cirkulárna sprcha je ďalším účinným spôsobom liečby zvýšeného intrakraniálneho tlaku. Sprchová jednotka pomocou prúdu vody pôsobí na určité oblasti krku, čo vám umožňuje aktivovať citlivé receptory, zvýšiť svalový tonus, normalizovať krvný obeh a zabezpečiť odtok tekutiny z lebky.

  Fyzioterapia sa môže použiť na liečbu nekomplikovaných prípadov intrakraniálneho tlaku, ale v závažnejších situáciách je indikovaná špecializovaná medikácia.

  Lieky

  Na liečbu intrakraniálnej hypertenzie sa používa niekoľko skupín liekov. Diuretiká sú zamerané na zníženie produkcie mozgovomiechového moku, pretože inhibujú transport iónov chlóru. Z tejto skupiny sú najznámejšie Diacarb, Furosemide. Diacarb sa predpisuje hlavne dieťaťu vrátane dojčiat, ale Furosemid sa používa u dospelých.

  Diacarb je liek známy mnohým rodičom, ak novorodencom bola diagnostikovaná ICP

  .

  Ide o lieky obsahujúce draslíkfondy aktivujú metabolizmus elektrolytov a normalizujú rovnováhu elektrolytov v tele. Vďaka užívaniu liekov tejto liečivej skupiny sa zlepšuje výživa mozgu, kyslík vstupuje do väčšieho objemu. Lieky sa zvyčajne predpisujú na ťažké podmienky. Napríklad traumatické zranenia mozgu, pri ktorých vyprovokoval mozgový edém, zvýšili intrakraniálny tlak. Najslávnejším predstaviteľom tejto skupiny je Asparkam.

  Kortikosteroidné lieky - táto skupina liekov sa používa na diagnostikovanú meningitídu, mozgový nádor, ako aj na závažné intoxikácie alebo rozvoj alergickej reakcie sprevádzanej mozgovým edémom. Účinným liekom v tejto skupine je dexametazón.

  Stojí za zmienku, že štúdie z posledných rokov ukázali, že predtým aktívne predpísané lieky na ICP nemajú vôbec žiaduce účinky. Preto lekári dnes neodporúčajú užívať také lieky: Notta, Cavinton, Sermion, Nootropil, ktoré nemajú terapeutický účinok.

  Chirurgia

  Ak lieky neznížia kraniálny tlak, rozhodne sa o chirurgickom zákroku. U pacientov so závažnými vrodenými abnormalitami, ťažkými zraneniami alebo nádormi môže byť chirurgický zákrok jediným spôsobom, ako zachrániť svoje životy.

  Na ošetrenie sa používajú rôzne bypassové štepy. V tomto prípade sa v lebke, kde je umiestnený katéter, vytvorí otvor.Na jednom konci je ponorený do srdcovej komory a druhý koniec je privedený do brušnej dutiny alebo inej vhodnej oblasti. Napriek progresívnej povahe takejto operácie majú pacienti určité ťažkosti:

  • vždy existuje riziko upchatia ventilu, čo sa musí urobiť opakovane;
  • , pokiaľ ide o malé deti, je pred nami rad chirurgických zákrokov, pretože katéter sa musí počas rastu tela znova nainštalovať.

  Druhou možnosťou na odstránenie tekutiny z mozgu je vpich. Pri tomto type zákroku sa urobí rez v mäkkých tkanivách lebky. Do rezu sa zavedie katéter v malej hĺbke, ktorá je pripevnená k sterilnému rezervoáru. V ňom sa bude zhromažďovať prebytočná mozgomiechová tekutina. Nevýhodou takéhoto zásahu sú komplikácie, ako aj potreba druhého postupu v päťdesiatich percentách prípadov. Ak sa urobí lumbálna punkcia, tekutina sa odstráni z miechového kanála a potom sa normalizuje intrakraniálny tlak.

  Endoskopická chirurgia sa vykonáva vo forme perforácie dna tretej komory. Sada nástrojov pre endoskopiu pod kontrolou video zariadenia je nevyhnutnou manipuláciou na vytvorenie kanála pre odtok intrakraniálnej tekutiny. Takéto operácie sa spravidla používajú u dospelých pacientov. Táto operácia má vo väčšine prípadov priaznivý výsledok. Komplikácie po jeho zavedení prakticky nevznikajú.

  Alternatívna liečba

  Okrem hlavných metód liečby môžete tiež liečiťľudové lieky. Užitočné pre pacientov bude odvar z vetiev moruše. Sušené tenké vetvičky sa nakrájajú na jeden a pol až dva centimetre, dve polievkové lyžice vetvičiek sa nalejú štyrmi pohármi vody a varia sa dvadsať minút pri miernom ohni.

  Výsledný bujón by sa mal filtrovať a vypiť jedným pohárom trikrát denne.

  Morušové konáre sú vynikajúcim nástrojom na normalizáciu intrakraniálneho tlaku

  .

  Liečba takýmto liekom trvá tri týždne. Zlepšenie zdravotného stavu pacientov nastáva v dôsledku jedinečného zloženia výslednej tekutiny. Obsahuje antioxidanty, kyselinu askorbovú, tokoferol, mangán, zinok, cholín a mnoho ďalších účinných látok a stopové prvky, ktoré sú užitočné pre dospelých aj deti.

  Pomáha pri zvýšenom intrakraniálnom tlaku a zmesi alkoholových tinktúr. Na ošetrenie sa musia vziať tieto zložky:

  • hloh, materská voda, valeriána - každé 4 diely;
  • eukalyptus a mäta pieporná - jedna časť po druhej.

  Všetky tinktúry na prípravu výrobku sa musia kúpiť v lekárni a potom skombinovať v správnom pomere. K výslednej tekutine sa pridá desať klinčekov a nechajú sa vylúhovať dva týždne. Tekutinu je potrebné zobrať spolu s cukrom. Pite liek trikrát denne pred jedlom. Výsledná zmes eliminuje žilové kŕče, ktoré odolávajú normálnemu toku mozgomiechového moku.

  Je potrebné čo najskôr liečiť zvýšený intrakraniálny tlak čo najskôrpo zistení prvých príznakov patológie. Inak je pacientom ohrozené zastavenie mozgového obehu (ischemická mozgová príhoda), kompresia mozgového tkaniva, poškodenie kmeňových štruktúr. Vážnymi dôsledkami sú epileptické záchvaty a problémy so zrakom.