Ako liečiť intercostálnu neuralgiu

Obsah
  6. Intercostálna neuralgia sa vzťahuje na patologické procesy, ktoré sa vyskytujú počas kompresie, zápalu alebo podráždenia nervov nachádzajúcich sa medzi rebrami. Ochorenie spôsobuje syndróm silnej a bolestivej bolesti. Často sa maskuje ako klinický obraz patológie, ktorá postihuje jeden z orgánov brušnej dutiny alebo chrbtice. Príznaky intercostálnej neuralgie sú tiež podobné príznakom kardiovaskulárneho ochorenia.

  Ľudia chodia na kardiológov alebo začnú užívať lieky na zastavenie infarktu. Predtým, ako lekár začne s liečbou interkstálnej neuralgie, vykoná úplné vyšetrenie pacienta a poskytne potrebné odporúčania.

  8. Začiatok liečby9. Samoliečba interkstálnej neuralgie nebude produktívna, pretože sa často vyvíja, keď sa kombinuje niekoľko provokatívnych faktorov. Patológia je charakterizovaná šírením bolesti nervom, dokonca aj pri vdychovaní a výdychu.

  Neurológ nezmení kliniku interkstálnej neuralgie so symptómami iných chorôb z dôvodu jej výraznej závažnosti. A osoba, ktorá nie je ďaleko od medicíny, môže mať podozrenie na gastritídu, ulceróznu léziu alebo angínu pectoris. Existuje tiež opačná strana autodiagnostiky: obličkové koliky alebo srdcový infarkt sú často skryté pod príznakmi zápalu medzirebrových nervov.

  Lekár sa určuje podľa terapeutického režimuiba po laboratórnej a inštrumentálnej diagnostike. Po dešifrovaní získaných hodnôt sa pridelia tieto hodnoty:

  • symptomatické lieky;
  • etiotropické lieky;
  • fyzioterapeutické postupy.

  Ak bola medzigstálna neuralgia vyvolaná uškrtenými miechovými nervami, patológia môže eliminovať iba liečba základného ochorenia:

  • hrudnej alebo krčnej osteochondrózy;
  • vytvorená prietrž medzistavcových platničiek.

  V týchto prípadoch neurológovia odporúčajú použitie protizápalových nesteroidných liekov, antispasmodík v tabletách a roztokov na parenterálne podávanie, svalových relaxancií. Pre pacientov sú indikované aj nasledujúce liečebné postupy:

  • manuálna terapia;
  • terapeutické cvičenia.

  Pri pokročilých alebo rýchlo sa rozvíjajúcich patológiách je pacient pripravený na rozšírenie chrbtice alebo na chirurgickú korekciu.

  Ak sa v dôsledku vstupu vírusov (pásový opar) vyskytne medzirestálna neuralgia, nemôžeme sa obísť bez antivírusových liekov, imunomodulátorov. Na zvýšenie odolnosti organizmu proti infekčným činiteľom neurológ predpisuje imunostimulanty vrátane tých rastlinného pôvodu, ako aj vitamínové komplexy s minerálnymi zlúčeninami. Bola dokázaná vysoká terapeutická účinnosť pri liečení chorôb sedatív a sedatív.

  Domáca liečba

  Napriek podobnosti bolesti,intercostálna neuralgia je zriedkavo spojená s poškodením kostí a kĺbového tkaniva, preto pri liečení tohto ochorenia nie je vhodné používať masti s pálením červenej papriky, najmä na ich aplikáciu do srdcových oblastí. Liečba interkstálnej neuralgie doma je potrebná v súlade s určitými pravidlami:

  • v prvých dňoch by sa mal odpočívať na lôžku, aby sa zabránilo vzniku opuchu na miestach, kde sú nervy zaseknuté;
  • použitie ortopedickej matrace urýchli zotavenie av prípade jej neprítomnosti je potrebné ležať na tvrdom povrchu;
  • Polotuhý korzet pomôže zmierniť bolesť, ktorá chráni osobu pred náhlymi pohybmi a tiež uvoľňuje svaly chrbta. Ortopedický výrobok by sa mal vyberať individuálne v lekárňach alebo v špecializovaných predajniach;
  • v počiatočnej fáze interkstálnej neuralgie sa pacientom odporúča používať otepľovanie. Teplo by malo byť suché a ľahké. Na tento postup je vhodná vyhrievacia poduška alebo ľanové vrece s hrubou soľou;
  • doma, aby sa uľavilo od bolestivého kŕča, aplikujte akúkoľvek protizápalovú masť na oblasti nachádzajúce sa vedľa chrbtice a zabalte sa do teplého šálu.

  Chiropraktici odporúčajú pri liečbe a prevencii medzirezortnej neuralgie získať pomerne jednoduché zariadenie - aplikátor Kuznetsov. Aby ste nestratili peniaze, mali by ste pred návštevou lekárne získať informácie. Na povrchu aplikátora je veľa výstupkov rôzneho stupňaostrosť. Ľudia s citlivou pokožkou by mali požiadať lekárnika o najbolestivejšie zariadenie. Počas procedúry sa zlepšuje krvný obeh, svalový tonus sa znižuje.

  Polotuhý ortopedický korzet by sa mal používať počas liečby intercostálnej neuralgie

  .

  Drogová terapia

  Pri zostavovaní liečebného režimu pre medzirestálnu neuralgiu uprednostňuje lekár, podobne ako pacient, farmakologické prípravky na perorálne podávanie. Ale s ťažkým priebehom choroby, iba lieky na parenterálne podanie môžu ovplyvniť jeho príčinu a znížiť závažnosť syndrómu bolesti. Denné a jednorazové dávky, ako aj dĺžka liečebného cyklu, závisia od celkového zdravotného stavu človeka, výskytu chorôb v anamnéze.

  Pri výbere liekov sa vyskytujú vážne ťažkosti. Faktom je, že drvivá väčšina prípadov starších ľudí a starých ľudí trpí bolestivými symptómami medzistavovej neuralgie. Kvôli zmenám súvisiacim s vekom sú často diagnostikované s chronickými patológiami obličiek a pečene, ktoré vážne ovplyvňujú biologickú dostupnosť liekov. Preto lekár pri predpisovaní tabliet a roztokov berie do úvahy veľa faktorov a počas liečebného procesu hodnotí priebežné výsledky podľa parametrov vyšetrenia.

  Liečivá proti bolesti a antispasmodiká

  Na zníženie závažnosti ostrej bolesti sa používajú lieky proti bolesti aj lieky proti bolesti.spazmolytiká. Posledne menované ovplyvňujú hladkú svalovinu, čím odstraňujú zvýšený tón. Lieky majú predĺžený účinok, ktorý im umožňuje používať na prevenciu bolesti a kŕčov.

  Nasledujúce tablety a roztoky určené na intramuskulárne podanie preukázali najvyššiu účinnosť pri liečení intercostálnej neuralgie:

  Odporúčame tiež prečítať si: Ako vyliečiť kašeľ doma
  • Spasmalgon;
  • Analgin;
  • Baralgin (Bral, Baralgetas);
  • Spazgan.

  V niektorých prípadoch sa používa kombinácia antispazmodík a liekov proti bolesti. Zvyšujú vzájomný farmakologický účinok a umožňujú vám rýchlo zastaviť bolesť. Niektoré z nich majú protizápalové a antipyretické účinky. Platí to najmä pre medzirestálnu neuralgiu sprevádzanú silným zápalovým procesom a zvýšenou telesnou teplotou. Takmer všetky antispasmodiká a lieky proti bolesti môžu vyvolať vedľajšie účinky, takže nemôžete nezávisle zvýšiť jednotlivé alebo denné dávky.

  Nesteroidné protizápalové lieky

  NSAID sa vždy používajú na liečbu interkstálnej neuralgie v dôsledku kombinácie terapeutických účinkov - protizápalových a analgetických. Ale užívanie liekov často spôsobuje ulceráciu a iné poškodenie slizníc gastrointestinálneho traktu. Preto by sa malo používanie NSAID kontrolovať.neurológ a gastroenterológ. Aby sa zabránilo poškodeniu tráviacich orgánov spolu s protizápalovými nesteroidnými liekmi, odporúča sa užívať inhibítory protónovej pumpy - Omeprazol, Ultop, Losek, Pariet.

  Aké lieky sú najúčinnejšie pri liečbe interkstálnej neuralgie:

  • ketoprofén;
  • nimesulid;
  • Ibuprofen;
  • Celebrex;
  • Diclofenac.

  Napriek vysokej účinnosti pri odstraňovaní bolesti by sa posledný liek mal používať opatrne a iba pod lekárskym dohľadom. V opačnom prípade bude pacient po liečbe základného ochorenia potrebovať tráviacu terapiu. Movalis má miernejší účinok - nedráždi žalúdočnú sliznicu a zmierňuje bolesť a kŕče rýchlejšie ako iné protizápalové lieky.

  Svalové relaxanciá

  Pri silnej bolesti sú pacientom predpisované svalové relaxanciá v tabletkách alebo roztokoch na intramuskulárne podanie. Lieky majú lokálny anestetický účinok, inhibujú priechod nervového impulzu v neurónoch zodpovedných za pohyb. Z tohto dôvodu sú poly- a monosynaptické reflexy úplne blokované. Najbežnejšie sa používajú tieto svalové relaxanciá

  • Sirdalud;
  • baklofén;
  • Midokalm;
  • Tizanidín.

  Krvný obeh periférnych ciev sa tiež zvyšuje v dôsledku ich expanzie, kŕče a bolesti sú eliminované. Pacienti významne zvyšujú motorickú aktivitu a zvyšujú amplitúdurotácie. V prípade komplikovanej intercostálnej neuralgie hrudníka neuropatológovia predpisujú lieky na zmiernenie svalového kŕča. Zloženie Midokalm obsahuje lidokaín, ktorý pomáha eliminovať bolesť a opuch v mieste vpichu.

  Svalové relaxanciá sa osvedčili pri liečbe interkstálnej neuralgie

  .

  Vitamíny skupiny B

  Na urýchlenie obnovy nervového tkaniva pri liečení interkstálnej neuralgie sa používajú vitamíny skupiny B. Pomáhajú obnovovať poškodené štruktúry, zlepšujú vedenie impulzov. Pri liečení choroby sa tieto tablety a roztoky osvedčili dobre: ​​

  • neuromultivitída;
  • Neurobion;
  • Milgamma.

  Lieky obsahujúce vitamín sa podieľajú na regeneračných procesoch nervových tkanív a odporúča sa ich použitie pri degeneratívnych a zápalových patológiách. Okrem neurologických chorôb sa pri liečbe porúch pohybového aparátu používajú prípravky s vitamínmi B.

  Prostriedky na vonkajšie použitie

  Interkstálnu neuralgiu je možné liečiť doma pomocou liekov na vonkajšie použitie. Prispievajú k odtoku žilovej krvi z miechových svalov, ktoré majú zvýšený tón. Po použití finančných prostriedkov s účinkom otepľovania a obehového systému majú pacienti zlepšenie celkového stavu a zvýšenie pohybovej aktivity. Takéto lieky neuropatológovia odporúčajú používať ibapo odstránení opuchy, to znamená tri dni po začiatku liečby. Predtým môžete použiť chladiace gély alebo kozmetické oleje.

  Aké sú najúčinnejšie lieky na medzikostálnu neuralgiu:

  • horčičné omietky;
  • korenie;
  • Nanoplast;
  • náplasť Voltaren;
  • Ketonal patch.

  Prvé pravidlo používania liekov spočíva v tom, že sa nemôžu prilepiť na srdcovú oblasť tela. Horčičné omietky a korenie nie sú určené na nočné použitie, pretože môžu spôsobiť silné popáleniny. Esenciálne oleje sa široko používajú na opravu poškodenia nervového tkaniva a obnovu inervácie. Majú silný protizápalový a regeneračný účinok, znižujú závažnosť bolesti a svalového tonusu.

  Nasledujúce éterické oleje sa používajú na liečbu interkstálnej neuralgie:

  • céder;
  • borievka;
  • mäta;
  • harmanček;
  • šalvia;
  • eukalyptus;
  • borovica.

  V čistej forme sa tieto prírodné produkty neaplikujú na pokožku z dôvodu vysokej pravdepodobnosti popálenín alebo vývoja alergických reakcií. Éterické oleje sa miešajú so základnou kozmetikou - olivami, broskyňami, mandľami, marhuľami, čajovníkmi.

  Farmaceutické masti

  Medzikostálna neuralgia sa môže rýchlo liečiť balzamami, krémami, gélmi a masťami, ale so správnym zložením. Najúčinnejšie protizápalové lieky sú nesteroidnézlúčeniny. Pri vonkajšom použití nemajú tieto lieky negatívny vplyv na žalúdok. Masti sa používajú na zmiernenie svalových kŕčov, odstránenie bolesti a opuchov.

  Najväčší protizápalový účinok majú tieto lieky vo forme mastí a gélov:

  • ketoprofén;
  • Voltaren;
  • Fastum;
  • Ortophen;
  • Diclofenac.

  Pri liečení interkstálnej neuralgie sa často používajú masti s prírodnými prísadami - hadí a včelí jed. Pred použitím týchto liekov sa musíte uistiť, že daná osoba nemá senzibilizačnú reakciu na zložky, ktoré ju tvoria. Na zvýšenie terapeutického účinku výrobcovia do masti pridávajú organické a anorganické kyseliny, terpentín, mentol, extrakty liečivých rastlín. Všetky tieto látky sú tiež schopné vyvolať alergiu ako je žihľavka.

  Až potom, čo sa ubezpečí, že masti sú bezpečné pre človeka, je možné tieto prostriedky použiť na medzirebálny priestor:

  • Viprosal;
  • Nyatox;
  • Apizarthron.

  Mnoho neuropatológov odporúča gély a masti s účinnou látkou chondroitín pre pacientov s patológiou spôsobenou osteochondrózou. Takéto prostriedky po ošetrení obnovujú dobre kostné, kĺbové a chrupavkové tkanivá. Neobsahujú však prísady na rýchle odstránenie bolesti, preto sa odporúča používať tieto lieky s antispasmodikami.

  Medzikostálna neuralgia pomôže liečiť mastihadie jedy

  Ľudové liečivá

  Medzikomorovú neuralgiu je možné ošetrovať doma pomocou obkladov z mäkkej soli. 30 g hrubej soli sa zriedi v pohári vriacej vody, ochladí sa a husté tkanivo sa navlhčí v roztoku. Compress sa aplikuje na chrbticu, potiahnutý plastovým obalom a teplou prikrývkou. Procedúra trvá 3 hodiny, potom sa soľný roztok premyje zozadu.

  Nasledujúce ľudové lieky majú pozoruhodný terapeutický účinok:

  • čerstvo vylisované šťavy z koreňa chrenu a čiernej reďkev, zmiešané v rovnakých pomeroch. Takéto liečivo má protizápalové a otepľovacie účinky, zmierňuje silné bolesti;
  • terpentín. Extrakt zo živice ihličnatých stromov zvyšuje krvný obeh v tkanivách, pomáha znižovať opuch a znižuje tón svalových vlákien;
  • Múmia. Tinktúra múmieho alkoholu sa môže pripraviť rozpustením 2 g vrecka prírodného liečiva v 100 ml alkoholu. Pred vtieraním do kože zmes zriedite 100 ml teplej vody. Tradiční liečitelia odporúčajú užívať medzirestálnu neuralgiu na perorálne užívanie tabliet Mumiye v súlade s priloženou anotáciou;
  • tinktúra propolisu v alkohole. Jedinečné zloženie tohto včelárskeho produktu umožňuje jeho použitie pri liečbe rôznych chorôb spojených s narušenou inerváciou nervových impulzov. Je potrebné vtierať propolisovú tinktúru do častí tela, ktoré sa nachádzajú po stranách chrbtice, 3-4 krát počas dňa.

  Dekorácie a infúzie rastlín, ako je balzam citróna, ľubovník bodkovaný, elekampan, oregano a mäta, majú sedatívny, upokojujúci, analgetický a protizápalový účinok. Tieto bylinky si môžete variť jednotlivo alebo si z nich pripraviť rôzne liečivé poplatky.

  Teplé kúpele

  Neuropatológovia odporúčajú užívať kúpele s pridaním liečivých prísad po znížení bolesti. Je dokázané, že obnovujú motorickú aktivitu, odstraňujú poruchy obehového systému v mieste privretia nervových vlákien. Počas procedúry bude pacient potrebovať pomoc príbuzných, pretože pre neho je stále ťažké vstať a vystúpiť z kúpeľa. Najvyššia terapeutická účinnosť sa pozoruje, keď sa takéto prírodné liečivá pridajú do teplej vody:

  • éterické oleje z tymiánu, levandule, jedle, bergamotu, citrónu, pelargónie. Optimálna dávka aromatických prísad je 3 - 4 kvapky;
  • Infúzia elekampanu, mäty a šalvie. 5 lyžíc. lyžice sušených bylín by sa mali naliať litrom vriacej vody a vylúhovať 2 hodiny. Kmeň a nalejte do teplého kúpeľa;
  • Rhizómy a korene valeriány obsahujú biologicky aktívne látky, ktoré majú komplexný terapeutický účinok na ľudské telo. Na prípravu kúpeľa potrebujete 7 lyžíc. polievkové lyžice drvených suchých surovín nalejeme liter vriacej vody a trvajú hodinu pod vekom. Kmeň a pridajte do teplej vody. Procedúra s valeriánskou infúziou sa najlepšie vykonáva pred spaním.

  Iba lekár vie, ktoré lieky na liečbu interkstálnej neuralgie. Táto chorobaJe sprevádzaná tak silnými bolesťami, že ich často môžu eliminovať roztoky na intramuskulárne podanie. A po zmiernení symptómov sa hlavnou úlohou neurológa objaví hlavná príčina patológie. Diagnostika pacienta v počiatočnom štádiu pomáha včas začať liečbu a predchádzať závažným komplikáciám.