Ako liečiť inkontinenciu moču

Obsah

  Inkontinencia je nedobrovoľná a nekontrolovaná sekrécia močovej tekutiny, ktorá sa nedá ovplyvniť úsilím ľudskej vôle. A taký problém vždy naznačuje priebeh patologického procesu v tele samotnom. Inkontinencia môže významne zhoršiť kvalitu života a spôsobiť veľa nepríjemností. Častejšie sa s týmto problémom stretávajú deti a starší ľudia, ale tento patologický stav sa diagnostikuje aj v iných kategóriách populácie.

  U žien sa to deje najmä v dôsledku prolaps maternice a oslabenia zvierača, ale u mužov v dôsledku zmien súvisiacich s vekom, ako aj v dôsledku ochorení prostaty. A ak nebudete venovať pozornosť problému včas a začnete robiť opatrenia, potom sa v budúcnosti môže človek stretnúť s psychoemotorickou poruchou, komplexmi, profesionálnou a sociálnou maladaptáciou. Preto je dôležité vedieť, ako liečiť inkontinenciu moču, aby sa čoskoro zbavila dysfunkcia takého organizmu.

  Hlavné body liečby

  Liečba inkontinencie moču bude závisieť od individuálnych charakteristík tela pacienta, od zanedbania patológie samotnej a od veku osoby. Terapia môže byť:

  • s použitím liekov;
  • adjuvantná liečba;
  • vo forme chirurgického zákroku.

  Drogová liečba inkontinencie moču sa môže vyrovnať s touto patológiou bez ohľadu na príčinu jej výskytu. zvyčajnelieky sú predpísané pre tieto skupiny:

  • antispasmodiká;
  • anticholinergiká;
  • blokátory m-cholinergných receptorov;
  • antidepresíva.

  Dávka liekov sa volí individuálne. Liečba drogami trvá v zásade tri mesiace. Výsledok užívania liekov sa predĺži a bude trvať niekoľko mesiacov. V niektorých prípadoch je potrebná opakovaná terapia.

  Pomocné zaobchádzanie je založené na niekoľkých zásadách. Budete musieť dodržiavať špeciálnu diétu. Je potrebné ostro obmedziť potraviny a nápoje, ktoré dráždia sliznicu močového mechúra alebo močovej trubice. Tiež, ak je osoba s nadváhou, budete musieť stratiť pár libier. Na trénovanie svalov močového mechúra sú predpísané cvičenia a odporúča sa kontrolovať močenie. Vypracuje sa harmonogram, podľa ktorého sa odporúča navštíviť toaletu.

  Ak sa močová inkontinencia nelieči liekmi, je potrebný chirurgický zákrok. Operatívny druh liečby je zvyčajne indikovaný u pacientov, u ktorých má inkontinencia stresovú alebo paradoxnú formu. A tento typ liečby spočíva v injekciách, prakoch pomocou protéz, uretroplastike a inštalácii umelého zvierača močového mechúra, ako aj o kolposuspenzii. Všetky tieto zásahy sú indikované, iba ak je lieková terapia neúčinná a má príznakymočová inkontinencia človeka naďalej obťažuje.

  Lieky poskytujú dôslednú liečbu inkontinencie moču

  .

  Užívanie liekov

  Ďalší článok: Ako liečiť cystitídu u žien

  Počas inkontinencie je najbežnejšie predpisovaným lekárom anticholinergikum (Ditrol, Ditropan a Oxytrol). Uvoľňujú močový mechúr a pomáhajú zvyšovať jeho objem. K liečbe môžu byť pripojené antidepresíva (tofranil, imipramín). Pomáhajú samotnej osobe upokojiť sa a zbaviť sa záchvatov hnevu a obáv, ktoré ho sprevádzajú s enurézou.

  Veľmi často sa tablety na močovú inkontinenciu predpisujú na základe dôvodu, ktorý takúto patológiu vyvolal. Môžu to byť také selektívne anticholinergiká, ako je Solifenacín, Trospium, Caspaicín. Avšak väčšina liekov má kontraindikácie a môže vyvolať vedľajšie účinky.

  Podľa predpisu lekára sa môže užívať antispazmodický liek Driptan. Eliminuje nepohodlie v pomerne krátkom období. Môže sa používať v akomkoľvek veku (okrem detí mladších ako päť rokov). Spazmeki sa tiež považujú za účinný liek. Znižuje tón svalového systému močových ciest a tým pomáha znižovať nekontrolované močenie. Trvanie celej terapie bude tri mesiace. Ak hovoríme o enuréze, slabosti močového mechúra a cystitíde, predpisujú sa tablety Oxybutynínu. Ovládajú nutkaniemočenie a dodáva pružnosť vnútorných svalov, najmä u dievčat so oslabenými svalmi pošvy.

  Špeciálna gymnastika

  S nedobrovoľným močením by sa malo zaobchádzať komplexne. Preto je lepšie použiť všetky druhy metód na odstránenie tohto problému. A špeciálna gymnastika je práve takýmto spôsobom liečby. Všetky cvičenia sú zamerané na tréning panvových svalov, čo následne pomáha človeku kontrolovať proces vylučovania močovej tekutiny.

  Musíte pohodlne sedieť na stoličke, aby vaše nohy spočívali na podlahe a kolená boli mierne od seba. Potom sa oprite lakte o boky, musíte sa nakloniť dopredu a v tom momente napnúť svaly konečníka. V tejto polohe vydržte niekoľko sekúnd a cvičenie opakujte sedem krát.

  Inkontinencia moču u mnohých starších žien je spojená s oslabenými vaginálnymi svalmi. V tomto prípade musíte trénovať túto konkrétnu oblasť. Počas dňa sa odporúča namáhať steny pošvy a pri návšteve toalety by sa mal proces močenia niekoľkokrát oneskoriť.

  Ak sa takéto cvičenia robia každý deň, problém enurézy čoskoro zmizne. Špeciálna gymnastika zlepšuje krvný obeh v orgánoch a cievach panvy a tiež trénuje svalové tkanivo, ktoré podporuje nielen močový mechúr, ale aj maternicu, močovú trubicu, konečník a vagínu.

  Dodržiavanie diéty

  Plnenie výživových pokynov pri inkontinencii moču tiež zohráva úlohu a pomáha eliminovaťtaký chúlostivý problém. Strava pomôže znížiť podráždenie močového mechúra a zníži nutkanie ísť na záchod. Dôležitou podmienkou je dodržiavanie primeraného pitného režimu. Faktom je, že voda riedi koncentrovaný moč a pomáha znižovať zápalový proces. Do tela by mala vstupovať tekutina iba do siedmich večer a niekoľko hodín pred spaním je zakázané piť. Toto pravidlo platí aj pre dieťa, ktoré má enurézu.

  Bude potrebné obmedziť stravu:

  • cibuľa a korenie;
  • čokoláda;
  • sýtené nápoje;
  • kofeín;
  • sladkosti.

  Ale v ponuke môžete pridať celozrnné jedlá, vlákninu, zeleninu a ovocie (okrem pomarančov, mandarínok, citrónov), ako aj čerstvé jablko a hroznovú šťavu.

  Špeciálne cvičenia posilňujú svaly panvových orgánov a bránia enuréze

  Liečba ľudovými liekmi

  Niektoré liečivé rastliny a byliny môžu pomôcť pri problémoch, ako je nekontrolované močenie:

  • kôpr a rebríček;
  • ľubovník bodkovaný a šalvia;
  • brusnica brusnicová;
  • Koreň žihľavy a Althea.

  V staroveku sa kôpr úspešne používal na enurézu. Táto rastlina účinne potláča zápalové procesy, ktoré sa vyvíjajú v genitourinárnom systéme. Na prípravu liečivej zmesi je potrebné naliať jednu lyžicu kôpru pohárom vriacej vody a nechať tekutinu uvariť niekoľko hodín. Potom sa zmes prefiltruje a okamžite sa úplne vypije. nanasledujúci deň sa príjem takejto infúzie môže opakovať. A potom bude človek čoskoro schopný vyliečiť močovú inkontinenciu a zabudnúť na také ochorenie. Táto metóda je však kontraindikovaná počas tehotenstva a pri hypotenzii.

  Ďalšou úžasnou rastlinou s mnohými prospešnými vlastnosťami je rebríček.

  Zároveň má protizápalový, adstringentný a diuretický účinok, ktorý vám umožňuje odstrániť prebytočnú tekutinu z tela. Z rebríka pripravte odvar. Najskôr je potrebné nasekať rastlinu (jednu čajovú lyžičku) a naliať pohár horúcej vody. Potom nechajte vývar niekoľko hodín. Po vychladnutí kvapaliny sa musí brať trikrát denne po 120 ml. V takom prípade by dĺžka takého liečebného cyklu nemala prekročiť viac ako päť dní, pretože u tohto človeka sa môžu vyskytnúť závraty.

  Ľubovník bodkovaný sa často používa na choroby celého genitourinárneho systému. Táto rastlina obnovuje narušené metabolické procesy a odstraňuje zápaly. Príprava liečivých odvarov ľubovníka bodkovaného je veľmi jednoduchá. Musíte vziať 40 g rastliny s kvetenstvo a naliať jeden liter vriacej vody. Je lepšie brať nádobu s vekom, aby sa neskôr mohla zabaliť do prikrývky a ponechať v tomto stave dve hodiny. Infúzia sa potom filtruje a pije počas dňa namiesto čaju.

  Šalvia má antimikrobiálne vlastnosti, takže sa môže používať doma na akúkoľvek patológiu genitourinárnych orgánov. Aby ste sa zbavili enurézy, musíte naplniť 50 g trávy litromhorúcou vodou, nechajte niekoľko hodín, pretrepte a trikrát denne odoberte 130 ml.

  Neúmyselné močenie sa môže liečiť listami brusníc a bobuľami bobúľ. Liečebný proces sa navyše začína v krátkom čase, čo naznačuje účinnosť tohto spôsobu liečby. Na prípravu liečebnej zmesi je potrebné zmiešať veľkú lyžicu listov brusníc a bobúľ medzi sebou a pridať k nim lyžicu ľubovníka bodkovaného. Všetky zložky sa vylejú do troch pohárov vody, varia sa na miernom ohni počas 20 minút a potom sa vylúhujú počas dvoch hodín. Napätý, hotový vývar sa pije od obeda do večera. Počas tohto obdobia by sa mali vypiť najmenej tri poháre bujónu brusnice obyčajnej. A hneď nasledujúci deň si človek bude môcť všimnúť zlepšenie svojho stavu a nočné močenie ho prestane obťažovať.

  Kôprový vývar účinne zvláda močovú inkontinenciu

  Pokiaľ ide o chronickú inkontinenciu moču, môžete sa pokúsiť uplatniť na liečebné účely kolekciu pripravenú na základe koreňa žihľavy a marshmallow. A pri dlhodobom používaní pomáha úplne zbaviť sa enurézy aj v pokročilom štádiu.

  Hlavné zložky sa vyberajú po 100 g, pridá sa k nim 70 g sušenej rebríčka. Všetky zložky sú zmiešané. Vo večerných hodinách si musíte vziať dve veľké lyžice zbierky, naliať dve poháre vody a uvariť v termoske. Potrebujete brať vývar nasledujúci deň ráno. Pitie sa odporúča počas celého dňa akoobyčajný čaj. Starší ľudia by však mali tento domáci liek používať opatrne. A v tomto prípade je lepšie brať všetky rastliny v zníženej dávke.

  Liečba inkontinencie moču u žien a mužov

  Liečba inkontinencie moču u mužov a žien by sa mala vykonávať v závislosti od dôvodu, ktorý vyvolal takúto poruchu genitourinárneho systému. Ak teda dôjde k inkontinencii silnejšieho pohlavia na pozadí prostatitídy, môže pomôcť nasledujúce zbierka:

  • 100 g fialovej;
  • 100 g koreňa pšeničnej trávy;
  • 80 g rebríčka.

  Všetky tieto rastliny majú výrazné protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti. Zložky sa zmiešajú a potom sa tri polievkové lyžice ošetrenej zmesi nalejú do litra horúcej vody. Po celú noc zostáva vývar v termoske a ráno sa filtruje a pije v množstve jednej pohára.

  Niekedy sa u mužov vyskytuje inkontinencia moču v súvislosti so stagnáciou v prostate. V tomto prípade môže pomôcť hŕstka banánových semien, ktoré sa nalejú do termosky a nalejú sa litrom vriacej vody. Liek sa podáva infúziou tri hodiny a jedna pohár sa užíva štyrikrát denne.

  Koreň žihľavy a Althea sa s touto chorobou vyrovná v chronickom štádiu

  Ak problém, ako je nekontrolované močenie, ovplyvňuje ženu počas tehotenstva alebo po pôrode, mali by sa používať iba bezpečné byliny. Môžete pripraviť nasledujúcu kolekciu:

  • 100 g buničiny;
  • 50 g prietrže;
  • 70 g ľubovníka bodkovaného.

  Dve polievkové lyžice výslednej zmesi sa nalejú dvoma pohármi vriacej vody a vývar sa nechá vylúhovať dve hodiny. Potom sa prefiltruje a niekoľkokrát denne zoberie do pol pohára.

  Aj v období po pôrode, keď je riziko výskytu tohto problému vysoké, sa dá prijať mrkvový vývar. Horná časť mrkvy by mala byť nakrájaná na plátky, nalejte studenú vodu a pol hodiny varte na miernom ohni. Potom je potrebné odvar vývar, ochladiť a vypiť 250 ml dvakrát denne.

  Pokročilá fáza enurézy a jej liečba

  Liečba inkontinencie moču u žien a mužov v pokročilom štádiu sa môže uskutočniť aj pomocou receptov tradičnej medicíny. Veľmi efektívny je výrobok vyrobený z 50 g nasekaného semena repy, ktorý sa naleje 500 ml kvalitného červeného vína. Výsledná zmes sa nadávkuje sedem dní na tmavom mieste, potom sa prefiltruje a odoberie štyrikrát denne po jednej polievkovej lyžici. Prvý výsledok je viditeľný po týždni a pol. Potom sa dávka zníži, ale užívanie tohto lieku pokračuje, až kým sa úplne nevyrieši existujúci problém.

  Ďalším dobrým prostriedkom na boj proti chronickej enuréze, a to aj u detí, je bobkový list. Za týmto účelom sa naleje niekoľko listov vavrína do pohára vody a varí sa v ohni asi desať minút. Výsledný bujón sa vyberie trikrát denne, vždy po 100 ml. Trvanie celej liečby je jeden týždeň.

  Na zabudnutie na enurézu navždy môžete použiťčučoriedok alebo skôr odvar z nich vyrobený. Táto rastlina má choleretický a diuretický účinok, ako aj protizápalový účinok. Ak chcete pripraviť odvar, lyžicu bobúľ, stačí naliať pohár vriacej vody a niekoľko minút variť na miernom ohni. Hotový nápoj vypite pred spaním.

  S inkontinenciou moču sa musí zaobchádzať komplexne. Môžete skúsiť urobiť prvé ľudové lieky, ale je lepšie poradiť sa s lekárom. Príčinu tohto problému možno koniec koncov skrývať pri chronickom zápale alebo patológii močovej trubice, ktoré sú liečené liekmi a špeciálnou gymnastikou.