Ako liečiť hyperhidrózu (potenie)

Obsah

  Len odborník môže určiť, ako liečiť hyperhidrózu, pretože to závisí od individuálnych charakteristík tela. Vo väčšine prípadov sa miestne výrobky používajú vo forme mastí, pást a práškov. Niekedy sa vyžaduje orálna medikácia. Zvážte každú metódu podrobnejšie.

  Lieky užívané perorálne

  Potenie nôh a paží, podpazušia a iných častí tela nie je príjemným javom. Samozrejme, že nie každý sa ponáhľa vyhľadať pomoc skúseného lekára, radšej ísť do lekárne a zvoliť si vlastný liek. Okrem toho na modernom farmaceutickom trhu existuje veľký sortiment podobných výrobkov, ktoré pomôžu vyrovnať sa s takýmto problémom. Okamžite stojí za zmienku, že lieky nie sú vždy účinné, ale naopak môžu byť dokonca škodlivé pre zdravie.

  Mierne potenie je normálny stav tela.

  V tomto prípade sa snaží chrániť pred prehriatím. Ak je však množstvo uvoľneného potu prekročené, môže to signalizovať určité problémy a patológie. Napríklad to môžu byť autonómne poruchy, ktoré môžu byť korigované použitím sedatívnych tabliet. V procese liečby sú zahrnuté také lieky, ako sú tinktúry valeriány, pivónie alebo sladkej mladiny.

  Ak vyššie uvedené prostriedky nepomáhajú zbaviť sa hyperhidrózy, predpisujú sa silnejšie lieky, napríklad tablety obsahujúce beladonnu alebobelladonna (extrakty):

  • Bellaspon - tablety, ktoré pomáhajú spomaľovať fungovanie potných žliaz (majú výrazný upokojujúci, antikonvulzívny a sedatívny účinok; trvať 3-krát denne po jedle);
  • Belloid - dražé, ktoré pomáha odstraňovať podráždenosť a iné neurogénne poruchy, ktoré sa vyskytujú na pozadí dystónie a endokrinných patológií (tableta sa užíva trikrát denne);
  • Bellantaminal - tablety, ktoré sa vyrovnávajú so zvýšenou vzrušivosťou, neurózou a inými patológiami CNS (berte 1 tabletu trikrát denne).

  V niektorých prípadoch môže lekár s cieľom znížiť nervovú podráždenosť predpísať tablety obsahujúce bróm. Napríklad to môže byť liečivo propantín, ktoré sa vyrovná s hyperhidrózou, čím sa zníži množstvo tekutiny uvoľnenej z končatín a podpazuší.

  Sedatívum sa predpisuje iba pri ťažkých duševných stavoch, ktoré sú sprevádzané hyperhidrózou

  .

  Zvýšené potenie je možné liečiť pomocou upokojujúcich liekov, ktoré sú účinné, ak je hyperhidróza spôsobená narušením duševného stavu, zvýšenou emocionalitou a častým stresom. Finančné prostriedky sú predpísané na správu až na 30 dní, ale nie dlhšie, pretože sú často návykové. Napríklad to môžu byť také lieky ako fenazepam, oxazepam, diazepam.

  Posilnenépotenie podpazuší, dlaní a nôh sa často vyskytuje počas menopauzy, čo sa považuje za prispôsobenie tela novým životným podmienkam. Nedostatočný obsah hormónu estrogénu v tele spôsobuje poruchu v procese termoregulácie, čo vedie k zvýšenému poteniu.

  V tomto prípade sú ženám predpísané hormonálne prípravky, ktoré prispievajú k doplňovaniu tohto hormónu v tele a v dôsledku toho znižujú potenie. Finančné prostriedky by mal lekár presne predpísať v súlade s individuálnymi charakteristikami tela.

  S cieľom normalizovať proces potenia počas menopauzy môžete užívať fytoprípravky vo forme tabliet, ktoré majú postupne sa zvyšujúci účinok, minimálne množstvo vedľajších účinkov a kontraindikácie. Napríklad na naplnenie tela nedostatočným obsahom hormónu estrogén môžu byť fytoprodukty, ako je Klimandion a Feminal. Normalizujte psychologický stav pomocou tabliet nazývaných Femipax.

  Miestne lieky

  Hyperhidróza sa môže liečiť aj lokálnymi liekmi, ktoré tiež pomáhajú odstraňovať pachy. Na záchranu príde známa masť s názvom Zinok. Skladá sa iba z 2 hlavných zložiek - vazelíny a oxidu zinočnatého. Ak tento produkt používate správne, okrem použitia miestnych éterických olejov, ako sú šalvia, rozmarín alebo čajovník, na tento problém môžete zabudnúť navždy v pomerne krátkom čase. Ďalšie výhodyMasť zinku má antiseptický a adstringentný terapeutický účinok.

  Ak vaše dlane, chodidlá alebo podpazušia zapáchajú a potia, môžete si kúpiť ďalšiu drogu - salicylovú zinkovú masť, ktorá nie je o nič menej populárna a o nič menej účinná ako tá predchádzajúca. Masť sa okrem boja proti hyperhidróze vyrovnáva s akné, prispieva tak k ich sušeniu, ako aj k iným patologickým stavom kože.

  Čo iné sa môže použiť na liečbu nadmerného potenia? Často je predpísané použitie gélu s názvom Formagel, ktorý obsahuje formaldehyd - látku, ktorá aktívne bojuje proti poteniu. Táto zložka masti pomáha zúžiť vylučovacie kanáliky potných žliaz a má výrazný antimikrobiálny účinok.

  Okamžite stojí za zmienku, že účinok formaldehydu na telo je taký silný, že dlhodobé používanie takejto masti môže spôsobiť atrofiu potnej žľazy. Z tohto dôvodu by mala byť dĺžka liečby stanovená lekárom. Účinná látka masti pomáha odstraňovať nepríjemný zápach nôh a podpazuší nôh, ktorý sa dosahuje potlačením aktivity a ďalším odstránením baktérií, ktoré spôsobujú tento príznak.

  Ďalší liek na nadmerné potenie možno nazvať Teymurovova pasta, ktorá obsahuje tiež formaldehyd. Nástroj má výrazný antiseptický účinok a má tiež adstringentný a protizápalový účinok.

  Masť zinočnatá a salicylová a zinočnatá - možnosť rozpočtu, ale dosť efektívna

  Za zmienku stojí krém Lavilin, ktorý aktívne bojuje s nadmerným potením. Formaldehyd nie je obsiahnutý v zložení, ale existujú iba prírodné zložky (vitamín E, ricínový olej, výťažok z harmančeka, nechtík atď.). Krém navyše bojuje proti nepríjemnému zápachu a rýchlo ho odstraňuje, ale nespôsobuje upchávanie pórov epidermy.

  Ak sa vyžaduje chirurgický zákrok

  V takmer 30% prípadov sa choroba, ako je hyperhidróza, lieči chirurgicky. Pred predpísaním takejto liečby lekár samozrejme zváži klady a zápory, pretože niekedy po operácii pokles potenia nie je vyšší ako napríklad po užívaní drog.

  Ak je konzervatívna liečba choroby dlaní neúčinná, predpíše sa endoskopická sympatektómia, ktorá spočíva v prerušení symptomatického kmeňa, ktorý prenáša impulzy do potných žliaz. V prípade axilárnej hyperhidrózy je možné predpísať kyretáž, liposukciu alebo ETS.

  ETS je zriedkavo predpísaná operácia, ktorá zahŕňa zvieranie nervových zakončení sponou. Toto sa vykonáva spôsobom predbežného narezania hrudníka, ktorým sa vkladá endoskopické zariadenie. Prečo sa takáto technika v modernej medicíne nepožaduje? To možno vysvetliť skutočnosťou, že chirurgický zásah často spôsobuje vedľajšie účinky, ako je zvýšené celkové potenie tela.

  Axilárna liposukcia je operácia, pri ktorej lekár prepichne kožukryt, zavedie do vytvoreného otvoru špeciálnu trubicu. Prostredníctvom nej sa prenášajú lieky, ktoré ničia tukové usadeniny, a tým sa ničí spojenie nervových zakončení s potnými žľazami. Na zníženie intenzity bolesti počas chirurgického zákroku je oblasť vopred ošetrená lokálnym anestetikom. Jedinou nevýhodou je krátke trvanie účinku. Hyperhidróza sa spravidla objaví po 5 až 6 mesiacoch.

  Kyretáž je chirurgický zákrok, pri ktorom sa potné žľazy odstránia a nervové zakončenie sa zovrie. To sa dosahuje pomocou špeciálneho nástroja - kyrety, ktorá zoškrabáva pokožku zvnútra.

  Ľudové lieky

  Liečba hyperhidrózy doma spočíva v použití ľudových liekov. Môže to byť napríklad:

   51) balzam citróna (infúzia sa pripravuje z rastliny, ktorá sa užíva počas dňa namiesto čaju);52) mäta (infúzia sa pripravuje z mäty (1 polievková lyžica L. Suroviny na 1 pohár vriacej vody) a pridaná do kúpeľa; rastlina sa môže nahradiť šalviou alebo harmančekom);
  • dubová kôra (do kúpeľa sa pridáva infúzia: 100 g suroviny na 1 liter kvapaliny);
  • amoniak (do kúpeľa sa pridá roztok alkoholu pripravený v pomere 1 lyžička alkoholu na 1 pohár vody);
  • citrónová šťava a ocot jablčného muštu (tieto utierané oblasti, kde sa pozoruje nadmerné potenie);
  • sóda (hotový roztok pripravený v pomere 1 lyžička sodíka na 1 pohár vody sa používa na pleťové vody alebo sa pridáva dokúpeľ);
  • Kontrastná sprcha nie je o nič menej účinná, ktorej celková dĺžka by nemala byť vyššia ako 10 minút.

  Ak dodržiavate všetky odporúčania ošetrujúceho lekára a používate kombináciu ľudových prostriedkov v kombinácii, problémové oblasti sa nebudú potiť. Okrem toho nejde o nebezpečenstvo pre zdravie a oplatí sa vyskúšať všetky liečebné metódy, kým sa nenájde najúčinnejší.