Ako liečiť hrdlo v prípade straty hlasu

Obsah
  6. Strata hlasu (apónia) môže byť spôsobená vírusovými, bakteriálnymi infekciami alebo nadmerným zaťažením hlasiviek. To sa stáva náročnou skúškou pre ľudí, ktorí podľa povolania musia veľa komunikovať - ​​predajcovia, učitelia, sociálni pracovníci. Naliehavo musia situáciu urýchlene napraviť: zbavte sa pískania a chrapľavosti, odstráňte opuchy a bolesť hrdla.

  Na rýchlu a účinnú terapiu sú vhodné farmakologické prípravky aj lieky pripravené podľa receptov tradičných liečiteľov. Pred liečením straty hlasu by ste sa mali dohodnúť na diagnóze s otolaryngológom. Po vylúčení zhubných a benígnych novotvarov lekár poskytne potrebné odporúčania, určí dávkovanie liekov a trvanie ich podávania.

  Ako začať liečbu

  Liečba hlasiviek doma by sa mala začať preskúmaním vášho pitného režimu. Na rýchle zotavenie musíte spotrebovať veľa teplej tekutiny. Po prvé, zmäkne vazy a zníži závažnosť opuchov. Po druhé, frekvencia močenia pomôže k rýchlemu odstráneniu patogénnych patogénov ich chorôb v oblasti horných a dolných dýchacích ciest. Čo sa dá použiť ako bohatý nápoj:

  • nesolené minerálne vody - Slavyanovskaja, Narzan, Essentuki č. 2 a č. 4;
  • infúzie a odvarky liečivých bylín, ktoré ich vlastniaprotizápalové a antiseptické účinky - šalvia, nechtík lekársky, harmanček;
  • zelený a sladký čierny čaj;
  • bobuľové ovocné nápoje z brusníc, brusníc, malín, červeného a čierneho ríbezle;
  • ovocné kompóty z jabĺk, hrušiek, marhúľ.

  Vynikajúcim liekom na chýbajúci hlas je teplé mlieko s medom. Ale s takouto patológiou je lepšie nemiešať výrobky. Hustý med je potrebné rozpustiť a vypiť mlieko v malých dúškoch, akoby kloktali.

  Teplé mlieko a hustý med pomôžu vrátiť chýbajúci hlas

  .

  Soľné a korenené potraviny by sa mali vylúčiť z denného menu. Dráždi sliznice dýchacích ciest, čím zvyšuje zaťaženie hlasiviek. Rovnako ako nápoje, potraviny by nemali byť teplé a studené, ale iba teplé.

  Správny prístup k liečbe

  Otolaryngológovia odporúčajú liečbu chýbajúceho hlasu liečiť doma. Počas liečby je lepšie neopustiť miestnosť bez ohľadu na prechladnutie. Ak je hlas chrapľavý, obnovenie urýchli optimálnu mikroklímu v miestnosti - zvýšenú vlhkosť a teplotu pohodlnú pre osobu. Suchý vzduch prekrýva sliznice, negatívne ovplyvňuje všetky dýchacie orgány. Obsah vodných pár v okolí môžete zvýšiť pomocou špeciálnych zariadení alebo denného mokrého čistenia.

  Pred začatím liečby by sa malo pochopiť, prečo hlas zmizol, a ak je to možné, vylúčiť provokujúci faktor z obvyklého spôsobu života.Môžete chrapľavý a chrapľavý:

  • s dlhoročnými skúsenosťami s fajčením;
  • po dlhých a hlasných rozhovoroch alebo speve;
  • v dôsledku narušenia endokrinného systému;
  • počas zápalu hrtana alebo hrdla.

  Zaujímavou skutočnosťou je, že hlas často mizne z dôvodu nadmerného prepracovania a neustáleho stresu. Príčinou patológie môže byť povolanie osoby, aj keď nie je spojené s nepretržitou komunikáciou. Škodliví pracovníci často trpia chrapľavosťou v dôsledku neustáleho vystavenia slizníc toxickým výparom alebo jemným časticiam.

  Je potrebné liečiť silné zachrípnutie hlasu drogami alebo ľudovými prostriedkami, berúc do úvahy sprievodné príznaky. Napríklad pri zvýšených teplotách by sa nemalo vykonávať zahrievanie a inhalácia, mali by sa nanášať obklady a trieť sa s vyhrievanými masťami. Ak sa neurologická porucha stane príčinou straty hlasu, potom sedatívne a sedatívne lieky poskytnú najlepší terapeutický výsledok:

  • infúzie valeriány, materskej vody, hypericum;
  • Persena, Persena forte;
  • Tenothen.

  Ak sa v biologických vzorkách nenašli patogénne baktérie, odoberanie antibiotík nielen pomôže, ale aj značne oddiali zotavenie. Dôsledky tejto „liečby“ budú črevná dysbióza a prudké zníženie imunity. Prijímanie antibiotík sa odporúča iba pri chorobách vyvolaných stafylokokmi, streptokokmi a inými škodlivými mikróbmi. títolieky predpisujú lekári aj na komplikované bakteriálne infekcie vírusových patológií.

  Liečba drogami

  Napriek zjavnej bezvýznamnosti choroby môže apónia spôsobiť vážne komplikácie. Ak neexistuje kompetentné lekárske ošetrenie, infekčné patogény prenikajú do dolných dýchacích ciest a vytvárajú nové zápalové ložiská. Ignorovanie patológie sa často stáva príčinou vývoja purulentného procesu v mäkkých tkanivách a svaloch hrdla. Ak chcete obnoviť chrapľavý alebo úplne stratený hlas, musíte sa dohodnúť s lekárom. Aphóniu lieči lekár úzkej špecializácie - phoniatrista.

  Zaobchádzanie s chýbajúcim hlasom nie je úplné bez použitia pastiliek a pastiliek na vstrebávanie

  .

  Liečebné pastilky na resorpciu

  Ak hlas zmizol z prechladnutia alebo nadmerného namáhania väzov, otolaryngológovia odporúčajú na resorpciu použiť zmäkčovacie tablety na hrdlo, pastilky, dražé alebo pastilky:

  ) Odporúčame prečítať si: Ako liečiť suchý kašeľ
  • faryngosept;
  • Antiangín;
  • Septolet;
  • Strepsils;
  • Falimint.

  V lekárni si môžete vybrať liek podľa svojich predstáv - s mentolom, medom a citrónom, pomarančom, eukalyptom, mätou. Vďaka aktívnym zložkám a pomocným látkam obsiahnutým v prostriedku prípravky rýchlo eliminujú zápal, riedia hlien a uľahčujú jeho odstránenie z horných dýchacích ciest.

  Samostatne stojacizvážte homeopatický liek Homeovox, na obale ktorého je uvedené, že sa liek používa na stratu hlasu u detí a dospelých. Tablety obsahujú extrakty z liečivých rastlín, minerálnych a organických zlúčenín. Homeovox má liečebný účinok na hrtan, sprevádzaný stratou hlasu, chrapotom, zvýšenou únavou hlasiviek.

  Protizápalové spreje

  Dávkovacia forma, ako je sprej, je veľmi výhodná.

  Účinná látka vstupuje priamo do tkaniva, kde prebieha zápalový proces. A to umožňuje správne spracovanie aj na malej ploche. Ak hlas zmizol s angínou alebo laryngitídou, lekári ORL predpísali anestetiká, aby znížili syndróm bolesti.

  Nastriekaním lieku na postihnutú oblasť hrtanu sa dá zabrániť zamrznutiu jazyka alebo podnebia. Najúčinnejšie pri liečbe aphónie sú tieto spreje:

  • Tantum Verde a Strepsils plus znižujú bolesť a odstraňujú šteklenie;
  • Theraflu Lar zvlhčuje suchý krk;
  • Lugol a chlorofylipt bojujú proti patogénnym baktériám;
  • Ingalipt a Cameton zjemňujú vokálne šnúry v dôsledku prítomnosti éterických olejov;
  • Miramistin a Aqua Maris umývajú baktérie a vírusy z hrtanu.

  Farmakologické prípravky vo forme sprejov sú nevyhnutné, ak je hlas stratený a krk silno bolí. V tomto prípade ich otolaryngológovia predpisujú spolu so sirupmi a tabletkami, ktoré riedia hlien. počastehotné ženy a počas laktácie by choré ženy mali používať iba aerosóly s morskou vodou alebo izotonický roztok - Aqua Maris, Aqua Lore, Morenazol.

  Vykašliavatelia

  Pri štekajúcom obsedantnom kašle nie je strata hlasu neobvyklá. Prejavuje sa tak hrtan - zápal slizníc hrtanu. Pri kašľaní sú falošné hlasivky, ktoré sa podieľajú na tvorbe hlasu, výrazne preťažené. Na zmiernenie stavu pacienta a zmiernenie zápalu je potrebné použiť mukolytiká, ktoré riedia hrubé hlien.

  Zaobchádzanie s chrapotom alebo chrapotom hlasu s vykašliavateľmi je potrebné súbežne s použitím veľkých tekutín. Pomôže to nielen zníženie viskozity hlienu, ale tiež jeho rýchle odstránenie z dýchacích ciest. Takéto lieky sa osvedčili pri liečbe afónie:

   73. brómhexín;
  • acetylcysteín;
  • pertussín;
  • 76) Amtersol;
  • Codelac Neo.

  Mali by sa rozlišovať antitusiká a expektoranty. Ich súčasné podávanie spôsobuje stagnáciu spúta a môže rýchlo viesť k rozvoju pneumónie.

  Lieky vo forme sirupov sa používajú na zmäkčenie väzov v prípade straty hlasu

  .

  Antihistamíny

  Môžete si zachrípnuť nielen pri nachladnutí, ale aj po preniknutí alergického činidla do ľudského tela. Okrem objavenia sa svrbenia pokožky a pľuzgierov hrtan u človeka zväčšuje, čo vedie k vymiznutiu hlasu. antihistaminikáotolaryngológovia predpisujú lieky na vývoj alergickej reakcie a na odstránenie opuchu dýchacích ciest s respiračnými chorobami. Čo treba liečiť pri poruchách hlasiviek:

  • loratadín;
  • Zodak;
  • Zirtek;
  • Claritin;
  • Tsetrin.

  Tieto moderné antihistamíny na rozdiel od svojich predchodcov nespôsobujú u ľudí ospalosť. Ich použitie znižuje aktivitu zápalových mediátorov, vyvoláva opuch slizníc a tiež pomáha zrýchliť odtok medzibunkovej tekutiny. Ak kombinujete používanie antialergických kvapiek alebo tabliet s protizápalovými liekmi, chrapot a kašeľ rýchlo vymiznú.

  Inhalačné postupy

  Inhalačné alebo chýbajúce hlasy môžete liečiť doma pomocou inhalácie. Procedúry sú najúčinnejšie pri prechladnutí, ktoré nesprevádza zvýšenie telesnej teploty. Počas liečby odporúčajú lekári ORL použitie ultrazvukových alebo kompresorových inhalátorov. Lieky alebo minerálne vody, ktoré sú v nich umiestnené, sa nezahrievajú a nedráždia bolesť v krku, a to ani v prípade, že niekto hovorí chraptivým, chrapľavým hlasom. Ak takéto zariadenia neexistujú, mal by sa používať smaltovaný hrniec alebo kanvica.

  Ako pomôcť dieťaťu s bolesťou v krku je podrobne opísaná v tohto článku.

  Vdychovania pomáhajú pri zatváraní hlasiviek a chrapote. Po zákrokuvýznamne zlepšuje stav väzov a ciliárneho epitelu, ktorý lemuje vnútorný povrch dýchacích ciest. Vyskytuje sa zvlhčenie slizníc, skvapalnenie hrubého hlienu a jeho evakuácia z hrtanu. Výsledkom postupu úpravy je:

  • znížená závažnosť kašľa;
  • vylučujúce patogény.

  Apónia sa môže liečiť rýchlo pomocou nasledujúcich farmakologických látok:

  • Mucosolvan alebo Ambrobene (vo forme roztokov, nie sirupu!);
  • oxid;
  • Roztok acetylcysteínu.

  Tieto látky sú najvhodnejšie na liečbu inhalátorom. Lieky umiestnené v kompartmente sa premieňajú na jemný aerosól, ktorý preniká do horných a dolných dýchacích ciest, rovnomerne rozmiestnený na slizniciach, zaobchádza so zachrípnutým hlasom.

  Zoznam liekov, ktoré sú vhodné na inhaláciu bez použitia pomôcok, je oveľa širší. Chrapľavý a chrapľavý hlas sa pozoruhodne lieči infúziami odvarov liečivých bylín:

  • eukalyptus
  • nechtíky lekárske
  • šalvia,
  • sedmokrásky,
  • rozmarín.

  Namiesto infúzií môžete použiť éterické oleje z týchto rastlín, ale za predpokladu, že na ich zložky neexistuje alergia. Liečivé byliny majú výrazný protizápalový a antiseptický účinok, znižujú viskozitu spúta a počas kašľa ho odstránia z hrdla. Čas konania by nemal prekročiť 15 - 20 minút. Po vdýchnutí si ľahniteposteľ a prikryť teplou prikrývkou.

  Liečivé oplachovanie

  Ak je hlas chrapľavý, pomôže oplachovanie liečivými roztokmi. Takéto postupy rýchlo eliminujú opuchy hrtanu, znižujú závažnosť bolesti počas kašľa a odstraňujú patogénne infekčné patogény z dýchacích ciest. Kloktajte najmenej 5-6 krát denne. Na zvýšenie terapeutickej aktivity je potrebné používať lieky s kombinovaným účinkom.

  Na obnovenie hlasu sa môžu na inhaláciu použiť odvary liečivých bylín

  Nasledujúce roztoky majú protizápalové a antiseptické vlastnosti:

  • Hexoral,
  • Stopangin,
  • Rotokan,
  • Tantum Verde,
  • Miramistin.

  Furacilín je v liečbe chrapľavého hlasu dobre zavedený. Na prípravu riedenia sa musí 0,02 g liečiva rozpustiť v 100 ml vriacej vody. Teraz v lekárňach nájdete furacilín vo forme šumivých tabliet ľahko rozpustných v teplej vode. Dávky liekov, ktoré sa používajú, nemôžete nadhodnotiť v nádeji, že sa urýchli zotavenie. To zvýši zaťaženie väzov a vyvolá podráždenie slizníc.

  Tradičná medicína navrhuje obnovenie hlasu opláchnutím infúziami liečivých rastlín:

  • nechtík;
  • Hypericum;
  • tymián;
  • fialky;
  • oregano.

  Fytopreparáty, ktoré majú málo kontraindikácií, nespôsobujú u dospelých vedľajšie účinky, prispievajú k odstráneniu opuchov, znižujúzávažnosť zápalových procesov. Medzi procedúrami musíte vyskúšať ticho. Ak sa vám nedarí hovoriť bez konverzácie, mali by ste hovoriť úplným hlasom, pretože šepot zbytočne načíta väzy.

  Nepríjemné komplikácie spojené so stratou hlasu sa nevyskytnú, ak dôjde k včasnej návšteve lekára ORL. Lekár vám povie, čo je potrebné urobiť pre efektívnu a rýchlu liečbu, predpíše optimálne dávkovanie farmakologických liekov a určí trvanie ich príjmu. V prípade potreby sa pacient podrobí kompletnej laboratórnej a inštrumentálnej diagnostike, aby sa vylúčili závažné patológie.