Ako liečiť hnisavé rany

Obsah

  Jedným z bežných dôvodov, prečo sa ísť k chirurgovi, je prítomnosť hnisavej rany. Tento patologický stav vyžaduje včasnú úplnú liečbu, pretože môžete spôsobiť celkom nebezpečné následky až po otravu krvi. Z tohto dôvodu by liečba purulentnej rany mala začať s použitím antibakteriálnych liekov, ktoré prispievajú k eliminácii patogénnych mikroorganizmov. Na odstránenie nepríjemných príznakov tiež používajte symptomatické lieky.

  Zakázané činnosti

  Zakazuje sa zakrývať otvorenú ranu pevným obväzom akýmkoľvek miestnym prípravkom (masť, gél). Inak je problém s odtokom hnisavej hmoty a jej prenikaním do hlbokých vrstiev tkanív. Namiesto tesného obväzu musíte vziať gázovú servítku alebo obväz. Dokonale prechádzajú vzduchom a umožňujú rane dýchať.

  Ak sa vytvorila hnisavá, plačúca rana, odborníci odporúčajú obmedziť návštevy verejných rekreačných miest, a to kúpele, bazény a sauny. V letnej sezóne bude zakázaný akýkoľvek rybník a spálenie od slnka. Počas obdobia patológie je zakázané používať éterické oleje, ktoré prispievajú k zvýšeniu toku tekutiny do postihnutých tkanív.

  Pravidlá starostlivosti

  S cieľom urýchliť hojenie a hojenie hnisavej rany je potrebné sa o ňu náležite starať. S miernym poškodením kože sa to vykonáva doma. Ak dôjde k rozsiahlej lézii, oplatí sa todôverujte odborníkovi v tejto veci. S ranou manipulujte niekoľkokrát denne. Základné pravidlá starostlivosti:

  • dôkladná dezinfekcia rúk, ako aj náradie, ktoré sa používa na ošetrenie rany (zvyčajne sa používa alkohol);
  • starostlivá zmena obväzu (ak obväz vyschol na rane, má sa namočený peroxidom alebo chlórhexidínom);
  • odstránenie hnisavých hmôt pomocou sterilného tampónu (v závažnom prípade je do rany zavedená drenáž);
  • ošetrenie okrajov rany akýmkoľvek antiseptickým, brilantným zeleným alebo jódovým.

  Dôležité! Pri rozsiahlom poškodení pokožky sa ošetrenie vykonáva až štyrikrát denne vzduchovými kúpeľmi za 25 až 30 minút.

  Antibiotiká

  Purulentnú ranu možno liečiť antibiotikami. V kombinácii s týmito liekmi sa používajú aj iné lieky, ktoré môžu eliminovať bolesť, zápalový proces, zvýšiť ochrannú funkciu tela a zabrániť sekundárnej infekcii.

  Miestne

  V prípade zápalového procesu je vhodné používať lieky uvoľňované vo forme roztokov. Počas regenerácie sa môžu používať masti. V každom prípade lekár vyberie antibiotikum, berúc do úvahy úroveň citlivosti patogénneho mikroorganizmu.

  Jedným z liekov používaných pri liečbe rán na nohách, ramenách a iných oblastiach je masť Baneocin, ktorá má baktericídny účinok. Produkt nanášajte iba do dutiny očistenej od hnisu. medzikontraindikácie - precitlivenosť na zložky, rozsiahle poškodenie, komplexná liečba aminoglykozidmi, obdobia tehotenstva a laktácie.

  Ďalším liekom je masť Levomekol, ktorá obsahuje antibakteriálnu látku chloramfenikol. Liek pomáha vyčistiť ranu od patogénnych mikroorganizmov, urýchľuje regeneráciu tkanív. Medzi kontraindikácie patrí precitlivenosť na zložky.

  Treťou drogou je Vishnevsky masť. Má silný antibakteriálny a protizápalový účinok. Pomáha urýchliť hojenie hnisavej rany.

  Ak sa vytvorila hnisavá rana v dôsledku vplyvu streptokoka, môže sa použiť masť streptocidová. Nástroj je účinný pri potláčaní malých a plytkých rán, má bakteriostatický účinok.

  Systémové

  Pri liečení hnisania sa systémové antibiotiká môžu používať aj vo forme tabliet, kapsúl a injekčných roztokov. Indikácie na používanie systémových liekov sú:

  • rozsiahla a hlboká porážka;
  • sepsa krvi;
  • všeobecná horúčka;
  • hnisavé komplikácie.

  Na ošetrenie hnisavých kožných rán sa predpisujú penicilíny, ktoré môžu ničiť stafylokoky a streptokoky. Patria medzi ne ampicilín, amoxicilín, ampioks.

  Cefalosporínové antibiotiká majú baktericídny účinok na mnoho druhov baktérií. Môže to byť liek Cefuroxime, ktorého terapia sa vykonáva počas 1týždeň.

  Tetracyklín je jedným z najbezpečnejších spôsobov liečby hnisavých rán

  .

  Najbezpečnejšie zo systémových antibiotík sú lieky, ktoré sú súčasťou makrolidovej skupiny. Tieto nepriaznivo ovplyvňujú stafylokok, streptokok, mykoplazmu, chlamydiu, legionelu. Môže to byť azitromycín a tetracyklín.

  Napriek ich účinnosti majú systémové antibakteriálne lieky jednu zásadnú nevýhodu. Nepriaznivo ovplyvňujú fungovanie tráviaceho traktu a močových ciest.

  Iné lieky

  V kombinácii s antibiotikami sa vyžaduje použitie antiseptických roztokov. Pred aplikáciou antibakteriálnej masti je potrebné vyčistiť miesto poškodenia. Môže ísť o roztok furatsiliny, peroxidu vodíka, kyseliny boritej. Modernejšie antiseptiká zahŕňajú oxidy a jodopyróny.

  Protizápalové lieky môžu eliminovať opuchy a začervenanie kože, bolesti a horúčku. Táto skupina liekov zahrnuje indometacín, diklofenak, voltaren, celebrex.

  ​​

  Analgetiká ako Baralgin alebo Analgin pomáhajú eliminovať bolesť, najmä v prvý deň po poranení kože.

  Pri antihistaminikách je možné eliminovať alergické symptómy, konkrétne opuchy. Môže to byť loratadín alebo diazolín.

  Vitamín A pomáha zvyšovať ochrannú funkciu imunitného systému a tým urýchľuje regeneráciu.drogy. Môžu to byť multivitamíny Complivit, Vitrum et al.

  In diabetes mellitus

  Diabetes mellitus je často sprevádzaný komplikáciami, ako je výskyt hnisavých rán na koži. Ako môžem liečiť následky choroby? Na záchranu prídu nerolytické lieky, ako napríklad Terrilitin alebo Trypsin.

  Drogy pomáhajú odstraňovať odumreté tkanivo. Jedinou nevýhodou je pôsobenie po dobu 4 až 5 hodín, ale takáto zmena obväzu sa neodporúča. Z tohto dôvodu boli na liečenie hnisavých rán pri cukrovke uvoľňované lieky, ktoré obsahujú podobné látky. Medzi ne patrí iruxol.

  Dôležité! Na zlepšenie výživy pokožky je predpísaná masť metyluracilu, masť Solcoseryl, masť Trifodermin.

  Okrem toho sa predpisuje vitamínová terapia založená na kyseline askorbovej a vitamínoch B.

  Na ústnej sliznici

  Ak sa nedodržiava hygiena, môžu sa vyskytnúť hnisavé nádory v ústach s infekčným alebo hubovým ochorením. dlhodobé užívanie silných liekov s cukrovkou a častým stresom.

  Hnisavú ranu na sliznici v ústnej dutine môžete ošetriť benzokainom alebo liekom Solcoseryl. V prípade, že sa novotvary objavia počas exacerbácie herpesvírusovej infekcie, budú účinné masti Acyclovir a Famciclovir.

  Terapia rán doma sa môže vykonať oplachovaním: 5 tabliet furacilínu rozpustených v pol litri vody, zalejeme soľou a sódou na 5 g.trikrát denne.

  Rany v ústach sú vhodné na kauterizáciu pomocou peroxidu vodíka alebo chlórhexidínu. Najprv musíte pripraviť roztok sódy (1 lyžička sódy v 200 ml vody) a vypláchnuť si tým ústa. Potom zoberte vatový tampón, navlhčite v nástroji a aplikujte na ranu, namočte ju po dobu 5-6 minút. Manipulovať dvakrát denne.

  Fyzioterapia

  Terapia purulentných odrenín pomocou fyzioterapeutických techník sa vykonáva až po odstránení akútneho štádia zápalu, po očistení rany od hnisu a nekrotického tkaniva. V takom prípade môžete použiť:

  • ultrafialová terapia;
  • nízkofrekvenčná magnetoterapia;
  • laserová terapia héliom a neónmi.

  Na urýchlenie hojenia rán bude účinné:

  • pulzná magnetoterapia;
  • nízkofrekvenčná magnetoterapia;
  • ultrafialové žiarenie;
  • laserové ožarovanie.

  Nasledujúce fyzikálne metódy pomáhajú urýchliť tvorbu zdravého tkaniva:

   77) ultrafialové žiarenie;
  • ožiarenie červeným laserom;
  • pulzná magnetoterapia;
  • franklinizácia;
  • 81) vystavenie vysokofrekvenčnému elektrickému poľu;
  • darsonvalizácia.

  Ľudové liečivá

  Pred použitím mastí pripravených ručne sa postihnutá plocha musí umyť a očistiť od hnisavej hmoty. Toto sa dá dosiahnuť pomocou týchto ľudových prostriedkov:

   86) aloe a brusnicová šťava: majú vynikajúce baktericídne a protizápalové účinky (ranu trikrát denne umývajte);
  • listy hrozna: na ranu naneste rozdrvené listy, ktoré fixujte obväzom navrchu (obväzy vymieňajte 2-krát denne);
  • Šťava z listov fialovej: navlhčite vatový tampón a naneste na postihnutú oblasť, pričom nechajte 2 hodiny;
  • Listy eukalyptu: povarte niekoľko listov (v 250 ml vody) za mierneho zahrievania počas 15 minút, vývar ochladte, pretiahnite, zriedite vodou v pomere 1: 2 a použite na umytie rany.

  Listy hrozna majú silný antibakteriálny a protizápalový účinok

  Po dezinfekcii postihnutej oblasti sa môžu použiť tieto domáce masti:

  • z medu, xeroformu a rybieho oleja: zložky sa zmiešajú a aplikujú ako masť na ranu namáčaním počas jedného dňa (fixované navrchu gázovým kúskom);
  • z medu a bravčového tuku: kombinujte zložky 1: 1, aplikujte na zasiahnutú oblasť 2 hodiny (postup sa vykonáva 1krát denne);
  • z včelieho vosku, listy žihľavy: zmiešajte prísady v pomere 1 lyžica. l. roztavený vosk 1 lyžička. sušené listy, dajte na gázu, potom na ranu, ponechajte 2 hodiny (postup sa vykonáva dvakrát denne).

  Je potrebné sa naučiť, že hnisavý zápal nestojí za to vyvolať, v opačnom prípade môžete spôsobiť celkom nebezpečné komplikácie vrátane trofických vredov a otlakov.