Ako liečiť hnis v očiach dieťaťa

Obsah

  Takmer bezprostredne po narodení sa bábätkám v materskej nemocnici injekčne podá do očí albucid, antibakteriálna kvapka obsahujúca sulfacyl sodný, do očí na prevenciu. Zvyčajne väčšina detí nemá problémy s očami, ale v niektorých prípadoch nepomáha ani albucid.

  Ak oko novorodenca oslavuje od prvých dní života, naznačuje to, že v lone sa vyvinula patológia. Je možné, že sa infekcia pripojí po narodení. Lekári dôkladne vyšetria také dieťa a identifikujú príčiny očných problémov u novorodenca.

  Medzi najbežnejšie príčiny patria: reakcie na lieky, alergické choroby, prechladnutie, bakteriálna konjunktivitída, chlamydia, nedostatočné rozvinutie slzných žliaz a dakryocystitída. Každá z týchto patológií je liečená vlastným spôsobom.

  9. Liečba oka alergickou reakciou10. V prípade alergickej konjunktivitídy musí novorodenca vyšetriť lekár. Rodičia nemôžu túto chorobu liečiť samostatne, pretože príčiny hnisu môžu byť úplne odlišné. Na začiatok lekár zistí, prečo oko novorodencov oslavuje, a už v čase diagnózy odporučí liečbu.

  Antihistamíny sa nepredpisujú deťom mladším ako 1 mesiac. Ak je alergická konjunktivitída komplikovaná opuchmi a inými príznakmi, napríklad Quinckeho edém, potom sa dieťa umiestni do nemocnice a tam sa sleduje. Na ošetreniealergickým deťom sú predpísané antihistaminiká a hormóny, ktoré sa podávajú intravenózne. Liečia tiež hnisavé oči kortikosteroidmi. Najlepšou pomocou pre dieťa je odstránenie kontaktu s alergénom. Ak to chcete urobiť, musíte starostlivo preskúmať životné podmienky, v ktorých dieťa žije, a opýtajte sa mamy na jej stravu.

  Lekári poznamenávajú, že na pracom prostriedku, ktorý sa používa na pranie oblečenia novorodenca, sa môžu objaviť alergie. Po identifikácii príčiny spravidla ochorenie samo zmizne. Ak sa pozoruje reziduálna konjunktivitída, pediater odporúča na liečbu tohto ochorenia antialergické lieky Fenistil alebo Suprastin. V liečbe by sa malo pokračovať, až kým alergia nezmizne.

  Liečba katarálnej konjunktivitídy

  Ak sú oči dieťaťa prehnité v dôsledku rozvoja akútnej vírusovej infekcie dýchacích ciest, rodičia by mali najskôr zavolať detského lekára. Lekár vyšetrí dieťa a predpíše nielen antivírusové lieky, ale tiež vám povie, ako liečiť začervenané oko. Je oveľa ľahšie liečiť konjunktivitídu pomocou účinnej antivírusovej terapie.

  Je potrebné oko odkvapkávať veľmi opatrne, aby sa infekcia nedostala do druhého zdravého oka

  .

  Najprv je potrebné pomôcť dieťaťu pri odstraňovaní nevoľnosti, odstraňovaní pálenia a slzenia očí. Vďaka týmto príznakom sa deti stanú nepokojnými, neustále plačú, odmietajú zle jesť a spať. Na zmiernenie stavudieťa, červené boľavé oči sa môžu umyť odvarom šalvie alebo harmančeka. Na prípravu produktu je potrebné vziať lyžicu suchej zmesi do pohára vriacej vody, uvariť a po 2 hodinách navlhčiť vatové tampóny v teplej tekutine a utrieť oči dieťaťa. Oftalmoferon a Albucid kvapky sú vynikajúcou pomocou, a ak sa pripojila bakteriálna infekcia, potom masti tetracyklínu.

  Pediatr predpíše kvapky podľa závažnosti postupu. Tieto liečivá sa vštepujú pod spodné viečko po odstránení hnisu v očiach. Oči môžete vypláchnuť aj furacilínom. Na prípravu roztoku rozpustite jednu tabletu v pol pohári vody, čím sa získa svetlo žltá kvapalina. Týmto roztokom sa osuší vatová vložka a hnis sa z oka odstráni.

  Pri spracovaní detského oka je veľmi dôležité udržiavať ruky čisté, aby sa nekomplikoval priebeh choroby a aby sa nevyvolalo ešte viac hnisanie. Po vymiznutí akútnych príznakov môžete oči liečiť odvarom harmančeka, šalvie, nechtíka alebo iných bylín s protizápalovým účinkom.

  Bakteriálna konjunktivitída u novorodencov

  Ak oči dieťaťa hnisajú, často to vyvoláva nielen vírus, ale aj patogénne baktérie. Najčastejšie sa deti infikujú a prechádzajú cez pôrodný kanál matky, ak je nositeľom infekcie. V medicíne je dokonca špeciálny termín - oftalmia novorodenca. Ide o zápalové ochorenie spojiviek, ktoré sa vyskytuje u jednej tretiny detí narodených chorej matke. Príznaky porážkypatogény sú veľmi zrejmé: dieťa má jedno alebo dve prehnité oči, cítia sa cudzie telá a pocity pálenia, neustále plače a z očí sa vynára hnisavý výtok. Patologický proces zvyčajne zachytáva dve oči.

  Účinná látka tobramycín dobre zvláda bakteriálne infekcie

  .

  Bakteriálna forma konjunktivitídy sa môže liečiť kvapkami Vigamoxu (0,5% moxifloxacín). Vkladajú sa trikrát denne po dobu 10 dní. Odporúčajú sa tiež kvapky polymyxínu. Odkvapkávajú sa 4 krát denne. Vynikajúce antibiotiká pre novorodencov sú fucitalmic, chloramfenikol, Ofloxacin, neomycín, tobramycín. Ak oko veľmi silne oslavuje, kvapky sa musia kombinovať s liečbou masťami. V noci sa kladú do hnisavého oka pod spodným viečkom.

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť jačmeň u dieťaťa

  Chlamydiová konjunktivitída u novorodencov sa vyskytuje, ak je matka dieťaťa chorá s touto chorobou. Dieťa najčastejšie dostáva chlamydiu pri narodení a pravdepodobnosť prenosu dosiahne 70%. Chlamydiová konjunktivitída môže byť jednostranná alebo bilaterálna. Zvyčajne sa vyskytuje v prvých dvoch týždňoch po narodení, ale niekedy sa inkubačná doba oneskorí na 1 mesiac. Ochorenie je závažné. Na očiach dieťaťa sa vyskytuje veľké množstvo hnisavého výtoku, na spodných viečkach sa objavujú filmy. Ak sa deti narodili predčasne, možno očakávať nástup príznakov konjunktivitídy na štvrtý deň.po narodení.

  Okrem toho má dieťa ďalšie poškodenie orgánov: zápal stredného ucha, zápal pľúc a horúčka. Hlavnú úlohu pri liečbe vírusovej konjunktivitídy majú tablety, masti, kvapky a injekcie. S chlamýdiovým typom lézie oka môžete použiť aj kvapky moxifloxacínu. Ceftriaxón intramuskulárne alebo ciprofloxacín tablety dvakrát denne počas piatich dní má dobrý účinok. Ako lokálna terapia sa používa očná masť s gentamycínom. V závažných prípadoch vyžaduje chlamýdiová infekcia intravenóznu infúziu erytromycínu 4-krát denne počas 2 týždňov. Chlamydiovú infekciu nemôžete liečiť doma. Dieťa zostáva pod dohľadom lekárov.

  Dakryostenóza

  S anatomickou úzkosťou slzného kanála oči tiež slabnú. Táto patológia sa nazýva dakryostenóza. Dôvodom je neschopnosť prirodzene uvoľňovať slzy z anatomického otvoru. Patológia sa často diagnostikuje u detí narodených predčasne.

  Lekári predpisujú opláchnutie očí na sviečku roztokom furatsilínu, harmančekovej trávy alebo pravidelných čajových listov.

  Masáž slzného vaku je indikovaná na odstránenie hnisu. Každý deň je potrebné niekoľkokrát masírovať slzný vak zo strany vnútorného rohu oka a vykonávať 10 rytmických ťahov nahor a nadol. Pri správnom tlaku na hnisavú dutinu sa u dieťaťa uvoľňuje hnis. Ak je potlačenie silné a postupy nepomáhajú, používajú sa antibakteriálne lieky, napríklad masť tetracyklínu alebo kvapôčky.pre oči s chloramfenikolom. Spravidla po niekoľkých dňoch príznaky vymiznú a správne vykonaná masáž umožňuje rozšíriť priechodnosť slzného kanála v priebehu času.

  Dakryocystitída

  Jednou z najbežnejších patológií u detí v prvých dňoch života je dakryocystitída. Patológia sa vyskytuje, ak nasolakrimálny kanálik upchávajú častice embryonálneho tkaniva - želatínová zátka. Je to kvôli tomu, že slza nezmizne a stagnácia kvapaliny vedie k rozvoju mikróbov. V očiach sa začína zápalový proces.

  V neprítomnosti dakryocystitídy nie sú oči dieťaťa vodnaté - treba to hľadať pri liečbe choroby

  Prvé príznaky narušenia sa objavia do niekoľkých dní po narodení omrvín. Rodičia, ktorí vidia hnusné oko, začínajú nezávisle liečiť chorobu bylinami alebo antibakteriálnymi kvapkami. Je potrebné poznamenať, že zlepšenie sa pozoruje iba dočasne, keď sa liečba aktívne používa. Ak je liečba zastavená, potom oko začne znova blednúť.

  Pediatr diagnostikuje dakryocystitídu a poučí rodičov o tom, ako túto chorobu vyliečiť. Spracovanie zahŕňa nasledujúce manipulácie:

  • masáž;
  • vypláchnutie oka;
  • povinné používanie očných kvapiek.

  Matka sa môže niekoľkokrát denne venovať masážnym pohybom v oblasti slzného vaku, po ktorých vynikne hnis. Po zákroku sa musia oči umyť furatsilinom alebochlorhexidín na čistenie pokožky hnisu. Kvapky musia byť kvapkané do spojivkového vaku pipetou s 5 až 10 kvapkami, aby tekutina dobre preplachovala slzné kanály a odstránila hnisavý výtok. Potom pomocou gázového tampónu sa zvyšky odstránia z povrchu viečok.

  Ak je v očiach novorodenca priveľa hnisavého výtoku, predpíšu sa špeciálne kvapky Tobrexu, Albucidu alebo Phloxalu. Musíte kvapkať oči trikrát denne, po ktorých je pozorovaná priaznivá prognóza. O úplnom vyliečení je zvyčajne možné hovoriť do 2. mesiaca života, keď dieťa nemá žiadne výtoky, slzy a slzy v rohoch očí.

  Pri absencii pozitívnej dynamiky sa chirurgická expanzia slzných ciest vykonáva pomocou sondy. Zvyčajne sa ozvučenie vykonáva v lokálnej anestézii a deti prakticky necítia bolesť. Po otvorení nazoskrimálneho kanála prechádza hnisanie očí. Sondovanie je účinné v 95 percentách prípadov dakryocystitídy. Po procedúre ozvučenia sa dieťaťu predpíšu antibakteriálne kvapky na dva týždne, aby sa zabránilo jeho prevencii.

  Ak má dieťa hnisavé oko, rodičia by nikdy nemali podstúpiť samoliečbu. Niektoré patológie sa vyvíjajú tak rýchlo, že choroba môže dieťa úplne zbaviť zraku. Preto je povinné poradiť sa s detským lekárom, ktorý, ak existuje podozrenie na závažnú infekciu, môže dieťa poslať do nemocnice, ale zvyčajne môžete vykonať domácu liečbu.