Ako liečiť hnačku u dieťaťa

Obsah

  Pred liečením hnačky u dieťaťa pediatri vždy zisťujú svoje príčiny. Hnačka sa vyvíja, keď je poškodený gastrointestinálny trakt v dôsledku zavádzania nových výrobkov do stravy alebo pri strípaní. Najčastejšie však porucha peristaltiky vyvoláva črevné infekcie a dysbiózu.

  Hnačka je vždy sprevádzaná dehydratáciou, čo je veľmi nebezpečné pre dieťa, najmä novorodenca. Ak sa počas stolice vylučujú tekuté výkaly s krvnými zrazeninami a hlienom, dieťa odmietne jesť a plače, potom sa okamžite obráťte na lekára. Rýchlo zistí príčinu výskytu hnačky a vedie lieky.

  8. Začiatok liečby

  Farmakologické prípravky proti hnačkám sú prezentované v širokom sortimente lekární na pultoch lekární. Najobľúbenejšie a najobľúbenejšie je Imodium a jeho náprotivok Loperamid. Pediatri varujú, že jeho použitie pri liečení hnačky u detí starších ako 6 rokov nie je len vhodné, ale aj mimoriadne nebezpečné. Vo väčšine krajín sveta sa tento liek odporúča používať deťom starším ako 12 rokov.

  Vzniká primeraná otázka - prečo nemôžete užívať lieky, ktoré okamžite zastavia hnačku? Faktom je, že matky a otcovia nemôžu samostatne určiť príčinu poruchy črevnej motility. Hnačka je ochranná reakcia, pri ktorej sa telo dieťaťa snaží zbaviťvírusy a baktérie, ktoré do nich prenikli. Zastavením hnačky prispievajú rodičia k aktívnej reprodukcii črevných infekcií v tráviacom trakte. Prístup k ich liečbe by mal byť komplexný, zameraný predovšetkým na ničenie patogénnych mikroorganizmov.

  Nasledujúce prírodné alebo patologické faktory môžu spôsobiť hnačku u dieťaťa alebo staršieho dieťaťa:

  • Črevá dieťaťa sa postupne kolonizujú prospešnými baktériami a niektoré enzýmy sa stále vyrábajú v nedostatočných množstvách. Preto pri prejedaní alebo zavádzaní nových potravín s vysokým obsahom cukrov alebo vlákniny dochádza k tráveniu;
  • na pozadí všeobecnej intoxikácie tela sa vyskytuje nachladnutie, SARS, tonzilitída, laryngitída a bronchitída, medzi hlavné príznaky patrí hnačka;
  • nedávna antibiotická terapia vyvoláva smrť prospešnej črevnej mikroflóry. Dysbakterióza sa vždy vyskytuje s porušením peristaltiky - hnačky alebo chronickej zápchy. Pri hnačkách po antibiotikách u dieťaťa odporúčajú gastroenterológovia užívať lieky obsahujúce živé kultúry laktobacilov a bifidobaktérií;
  • Každá črevná infekcia je vždy sprevádzaná hypertermiou, nerovnováhou voda-elektrolyt, zvracaním, nevoľnosťou a hnačkou. Patológia je smrteľná pre novorodencov a malé deti so stratou viac ako 10% tekutín v tele;
  • sa u detí často vyskytujú alergické reakcie na nové potraviny. V tomto prípade sa objaví okrem hnačky aj dieťasčervenanie a vyrážky na koži, svrbenie, suchý kašeľ a predĺžené kýchanie. Leto je obdobie, v ktorom sa alergické reakcie u detí vyvíjajú najčastejšie;
  • Ak sa črevné pohyby dieťaťa častejšie vyskytujú, sťažuje sa na silnú bolesť brucha alebo bokov, návštevu lekára by sa nemal odložiť.

  Hnačka sa niekedy stáva príznakom zápalu slepého čreva, chorôb pečene a žlčníka.

  Emočné a vzrušujúce deti môžu často trpieť peristaltikou. Dôvodom ich hnačky je zvýšená úzkosť, strach a dokonca aj dlhé čakanie na príjemnú udalosť alebo darček. Niekedy sa použitie sedatívnych liekov nevyžaduje, iba rodičia by mali dieťa upokojiť a rozptýliť včas.

  Patogénne vírusy a baktérie sa stali častou príčinou hnačky u detí

  .

  Aká pomoc môžu rodičia poskytnúť

  Pri absencii krvných pruhov alebo zrazenín, hlienu, hnisu vo výkaloch, musíte sledovať správanie dieťaťa. S uspokojivým blahobytom dieťaťa a pevnou dôverou rodičov, že hnačka bola spôsobená chybami v strave, môžete skúsiť samostatne odstrániť hnačku.

  Ak sa u dieťaťa vyskytne častý pohyb čriev a uvoľnená stolica, v každom prípade je potrebná lekárska starostlivosť.

  Aké kroky by mama a otec mali podniknúť pri rozvoji hnačky:

  • zavolať pediatra na vyšetrenie a ošetrenie;
  • neponúkajú detskú výživu;
  • po každom pohybe čriev by sa malo dieťa umyť a na konečník by sa mal aplikovať výživný tukový krém, aby sa zabránilo podráždeniu;
  • V žiadnom prípade by novorodenec nemal mať nedostatok tekutín. Musí sa vypiť horúcou prevarenou vodou a starším deťom by sa mal dať sladký slabý čaj a slané roztoky s glukózou (Regidron a jej analógy), zriedené podľa anotácie. Deti často odmietajú užívať tekutiny s hnačkami, takže je potrebné ich „opiť“ - ponúkať 15-20 ml roztoku každých 15 minút;
  • Rodičia by mali merať teplotu svojho dieťaťa každú hodinu. Pri hypertermii je nevyhnutné zavolať lekára, pretože je pravdepodobné, že sa vyvinie črevná infekcia.

  Počas čakania môže pediater dať dieťaťu akýkoľvek antipyretikum (Paracetamol, Nurofen, Panadol sirupy), iba ak teplota prekročila hodnoty subfebril (38 ° C). Deti by nemali užívať žiadne iné farmakologické prípravky bez lekárskeho predpisu. Okrem toho užívanie liekov skresľuje príznaky a významne komplikuje diagnózu.

  Aké lieky môže pediatr predpísať

  Liečba drogami závisí od príčiny hnačky u detí. Ak máte podozrenie na črevnú infekciu, biologická vzorka sa nevyhnutne zasieva do živného média, aby sa identifikoval typ patogénneho patogénu a jeho citlivosť na antibakteriálne lieky. Trvanie laboratórnych testov môže trvať niekoľko dní.

  Črevoinfekcia vždy postupuje rýchlo, takže gastroenterológovia začínajú s liečením hnačky u dojčiat alebo starších detí bez toho, aby čakali na výsledky testov.

  Pri liečení nebezpečných patológií sa používajú širokospektrálne antibiotiká:

  • Amoxiclav;
  • Amoxicilín;
  • ​​
  • cefalosporíny nedávnych generácií;
  • Azitromycín.

  Je vhodné používať antibakteriálne lieky iba na črevné alebo vírusové infekcie, ako aj na diagnostikovanie zápalového procesu vyvolaného chorobami tráviaceho systému. Vo všetkých ostatných prípadoch užívanie antibiotík iba zvýši zaťaženie gastrointestinálneho traktu detí a zhorší hnačku. Niektorí rodičia dávajú prednosť liečbe hnačky „staromódnym spôsobom“, čo dáva dieťaťu levomycetín alebo tetracyklín. Tieto antibiotiká majú závažné kontraindikácie a vedľajšie účinky a nie sú určené na liečbu zažívacích ťažkostí.

  Hnačka bez horúčky spôsobená prenikaním alergického činidla (zvierací chlieb, peľ z rastlín, potravinový výrobok) do tela dieťaťa sa antihistaminikami eliminuje. Najefektívnejšie sú:

   54) Zodak;
  • Claritin;
  • Zirtek;
  • Suprastin;
  • Loratadín.

  Alergia sa dá vyliečiť až po identifikácii látky, ktorá ju vyvoláva počas laboratórneho testovania. Vylúčenie z každodenného života,rodičia zabudnú na červené škvrny na koži detí, hnačky a kýchanie.

  Ak príčinou poruchy peristaltiky u jednoročného alebo staršieho dieťaťa bola dysbióza, pediatri odporúčajú obnoviť prospešnú črevnú mikroflóru v priebehu probiotík a prebiotík. Ktoré lieky pomáhajú najlepšie:

  • Linex;
  • laktobaktín;
  • bifidumbakterín;
  • Acipol;
  • Hilak forte;
  • Enterol;
  • Bifiform.

  Probiotiká zvyšujú odolnosť detí vo veku do jedného roka voči vírusovým a bakteriálnym infekciám. Majú tiež schopnosť inhibovať rast patogénnej a podmienečne patogénnej mikroflóry v čreve. Probiotiká a prebiotiká sa aktívne používajú pri liečbe dojčiat, ako aj ich otcov a matiek.

  Ako sa zbaviť hnačky u dospelých, je podrobne opísaný v tomto článku: Liečba hnačky a zvracania u dospelých

  ) Smecta pomáha odstraňovať toxíny a škodlivé baktérie u detí s hnačkami

  Keď sa dieťa počas dňa vytečí viac ako 5 krát, teplota jeho tela sa zvýši, odmietne jesť, potom je veľmi pravdepodobné, že bude navrhnutá otrava jedlom. Lieky, ktoré viažu škodlivé látky na svojom povrchu, pomáhajú odstraňovať toxíny z tela:

  • Smecta;
  • aktívne uhlie;
  • Enterosgel;
  • Polysorb.

  Nespornými výhodami týchto liekov sú absencia absorpcie v gastrointestinálnom trakte. poabsorpciu toxínov, vylučujú sa nezmenené spolu so stolicami. Počas užívania adsorbentov a enterosorbentov by ste mali dieťaťu dať veľa čistej stojatej vody, ovocných nápojov z bobúľ ovocia, ovocných kompotov s nízkym obsahom cukru.

  Pri výbere liekov proti bolesti pediatri zohľadňujú vek dieťaťa. Lieky vo forme sirupov alebo rektálnych čapíkov - Nurofen, Efferalgan, Panadol, sú vhodné pre deti. Môžu sa používať pre deti od troch mesiacov v dávkach odporúčaných lekárom. Antispasmodiká sa používajú na zníženie závažnosti bolesti u detí starších ako 12 rokov a mladistvých:

   85) spazmalgón;
  • Ketorol;
  • Vzal si to;
  • Spazgan.

  Lieky proti bolesti by sa nemali podávať deťom na prevenciu kŕčov - ich použitie je indikované iba v prípade bolesti.

  Počas liečby hnačky by deti mali piť veľa tekutín

  Batoľatá sú rozmarné, odmietajú jesť, hnačky sa u nich prejavujú hnačky. Bolestivý stav je často sprevádzaný prudkým nárastom teploty. Na jeho zníženie sa používajú rektálne čapíky, sladké sirupy a suspenzie - Cefecon, Paracetamol, Ibufen. Dojčiace dieťa trpí nielen hnačkami, ale tiež bolesťou a svrbením. Gély a masti na lokálne použitie pomôžu zmierniť jeho stav: Kalgel, Kamistad s harmančekovým extraktom.

  Iba bolestivé príznaky hnačky u novorodencov a starších detí môžu byť odstránené bez vzniku závažných následkov.pediater. Samoliečba neprináša požadované výsledky a dokonca zhoršuje zažívacie ťažkosti. Diagnostika akéhokoľvek ochorenia v ranom štádiu významne zvyšuje účinnosť liekovej a chirurgickej liečby.