Ako liečiť hnačku u dieťaťa

Obsah

  Hnačka sa môže z času na čas vyskytnúť takmer u každého dieťaťa. Môže to naznačovať buď miernu formu črevnej infekcie alebo závažnú patológiu, alebo to môže naznačovať prítomnosť chronického ochorenia. Najčastejšie nemusí byť všetko také strašidelné, ako sa zdá, stalo sa, že dieťa pilo príliš veľa ovocnej šťavy, ktorá spôsobila hnačku.

  Pri hnačkách môže dieťa chodiť na toaletu pomerne často - 5-6 krát denne. V tejto situácii je strach dehydratácia. Zvyčajne, keď sa odstráni príčina hnačky, problém zmizne. Pokiaľ sa tak nestane, je dôležité, aby dieťa dalo veľké množstvo vody na kompenzáciu straty tekutín. V priebehu času je dôležité dodržiavať diétu.

  Je dôležité naučiť vaše dieťa umývať si ruky mydlom po každej návšteve toalety. Bude to dobrá obrana proti črevným infekciám. Dlhodobá porucha môže byť symptómom závažných patológií, preto je dôležité porozumieť provokujúcemu faktoru a začať problém liečiť.

  Kedy by ste mali zavolať sanitku?

  V prípade príznakov dehydratácie je nevyhnutná kvalifikovaná odborná pomoc. Medzi tieto znaky patrí:

  • moč stmavne a jeho množstvo prudko klesá;
  • oči klesajú;
  • pokožka je suchá a drsná;
  • silné sucho v ústach;
  • dieťa plače, nemá však slzy;
  • letargický a ospalý stav;
  • u dieťaťa prvého rokuživot môže potopiť fontanel.

  Špecialisti budú schopní zistiť skutočnú príčinu problému a poskytnúť včasnú pomoc
  .

  Moderné liečivá sú plné rôznych hnačkových liekov. Môžem ich dať svojim deťom? Je dôležité pochopiť, že také látky sa môžu vysporiadať s hnačkami, ale nie sú schopné zastaviť dehydratačné procesy. Tieto lieky môžu navyše zakrývať klinický obraz dehydratácie.

  Možné príčiny a boj proti nim

  Je potrebné liečiť hnačku u dieťaťa s presným pochopením skutočnej príčiny jeho výskytu. Poďme hovoriť o rôznych možnostiach vývoja udalosti, o tom, ako ich možno rozpoznať a ako ich prekonať.

  Gastroenteritída vírusového pôvodu

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť zvracanie u dieťaťa

  Toto ochorenie sa vyznačuje týmito vlastnosťami:

  • akútny nástup;
  • žalúdočné kŕče;
  • nevoľnosť a zvracanie;
  • mierne zvýšenie teploty.

  V takom prípade by ste mali okamžite zavolať lekára. Pred príchodom kvalifikovanej pomoci môžete podniknúť určité kroky doma.

  Čo ak lekár ešte neprišiel? Po dehydratácii telo stráca vodu a soľ. V lekárňach sa predávajú špeciálne riešenia, ktoré kompenzujú túto stratu.

  Každých desať minút by ste mali dať jednu polievkovú lyžicu pripraveného roztoku. Ak je prítomné zvracanie, potom stačí iba jedna lyžička. Ak v nasledujúcich niekoľkých hodinách nedôjde k zvracaniu, potom môže byť množstvo roztokupostupne stúpa.


  Ak aj napriek terapeutickým opatreniam dehydratácia neustále rastie, mali by ste okamžite zavolať lekára
  .

  Črevná infekcia bakteriálneho pôvodu

  Pre túto patológiu sú charakteristické tieto príznaky:

  • v niektorých prípadoch môže byť hnačka sprevádzaná zvracaním;
  • v stolici je prítomný hlien a krv;
  • telesná teplota prudko stúpa.

  V tomto prípade by ste mali zavolať aj lekára a pred príchodom sa riaďte pokynmi uvedenými v predchádzajúcej časti.

  Existujú aj iné príčiny hnačky. Medzi ne patrí: otrava jedlom, reakcia na lieky, nedostatočné trávenie jedla a oveľa viac. Vo všetkých týchto prípadoch je dôležité vyhľadať pomoc odborníka. Presné diagnostické vyšetrenie vám pomôže pochopiť, čo sa deje s vaším dieťaťom.

  Tradičná medicína

  Je možné liečiť problém s ľudovými liekmi? Ako ukazujú skúsenosti mnohých pacientov, je to možné. Zvážte najobľúbenejšie recepty, pomocou ktorých môžete liečiť hnačky.


  Alternatívne metódy liečby sú spoľahlivé, účinné a bezpečné!

  Kuracie žalúdky

  Potrebujeme suchý film z kuracieho žalúdka. Žalúdok by sa mal umyť a film oddeliť. Potom by sa mal položiť na papier a nechať schnúť až do nasledujúceho dňa. Sušené filmy by sa mali vkladať do škatule a skladovať na chladnom mieste. V prípade porúch by mal byť film rozdrvený na práškový stav. Vezmite jednu čajovú lyžičku liečivého prášku dvakrát denne,opláchnite vodou.

  Škrob

  Na jednu pohár studenej prevarenej vody zoberte dve čajové lyžičky škrobu. Do výsledného roztoku môžete pridať trochu cukru a uvariť ho vo forme želé. Je potrebné brať dvakrát denne v jednej pohári lekárskeho roztoku.

  Vlašské orechy

  Je potrebné deliť sa z vlašských orechov. Vylejú sa etylalkoholom a trvajú niekoľko dní. Užívajte desať kvapiek prevarenej vody dvakrát denne. Malé deti by nemali podávať takúto infúziu, je vhodná pre dospievajúce deti.

  Ryža

  Kašu môžete variť vo vode z ryže. Soľ by sa nemala pridávať! Môžete tiež variť ryžový vývar. Jedna lyžička ryže sa naleje šiestimi pohármi vody a pomaly sa zapáli. Výsledný bujón sa ochladí a filtruje. Dieťa môže dostať každé dve hodiny tretinu pohára ryžového vývaru.


  Ryža je známa svojimi väzobnými vlastnosťami

  Správna výživa

  Odporúčaná výživa pri hnačkách je:

  • pekárske výrobky by sa mali vylúčiť. Sušienky vyrobené z prémiovej pšeničnej múky sú povolené;
  • polievky na vývare vyrobené z chudého mäsa a rýb. Môžete pridať sliznicu obilnín, perličiek, krupice alebo ryžovej kaše;
  • Malo by sa vylúčiť plnotučné mlieko a mliečne výrobky. Nízkotučné tvarohové syry sú povolené;
  • surová zelenina nie je povolená, môže sa konzumovať vo forme vývarov v polievkach;
  • Povolené sú vajcia s mäkkým varom, ako aj dusené omelety.

  Takže hnačka môže byťpríznak rôznych patológií, ktoré môže odborník rozpoznať. Nevyťahujte sa s cestou k lekárovi a nezabudnite ani na jednoduché tipy tradičnej medicíny a buďte zdraví!