Ako liečiť hnačku po antibiotikách

Obsah

  Antibiotické lieky pomôžu zbaviť sa takmer všetkých chorôb, dokonca aj tých, ktoré odborníci považovali pred niekoľkými desiatkami rokov za smrteľné. Vzhľadom na to, že účinok týchto liekov je silnejší ako účinok iných liekov, môžu spôsobiť závažné vedľajšie účinky, vrátane poruchy stolice. Ako liečiť hnačku po antibiotikách? Na záchranu prídu lieky aj ľudové lieky.

  Všeobecné zásady liečby

  Neprehliadnite také vedľajšie účinky užívania antibiotík, ako je hnačka. Časté chodenie na toaletu môže spôsobiť chudnutie, nedostatok vitamínov a celkovú dehydratáciu tela. Je to druhý dôsledok, ktorý sa považuje za zvlášť nebezpečný pre deti mladšie ako 3 roky. V tomto období života dieťaťa nie je možné nezávislé obnovenie strateného objemu tekutiny. V každom prípade sa vyžaduje kvalifikovaná pomoc a nemalo by sa zneužívať samoliečenie.

  Ak sa hnačka nezastaví u dieťaťa, odporúča sa zavolať sanitku čo najskôr na ďalšiu hospitalizáciu v nemocnici alebo sa do nemocnice dostanete sami. Toto je obzvlášť dôležité, ak dôjde k silnej dehydratácii s príznakmi, ako sú všeobecná nevoľnosť, suchá koža a sliznice a mdloby. Staršie deti tiež potrebujú pomoc kvalifikovaného lekára, ktorý vyberie najbezpečnejšiu a najúčinnejšiu liečbu.

  Ak je hnačkavyskytuje sa u dospelých v miernej forme a je spôsobený antimikrobiálnymi látkami, ktoré berie ako profylaktické a terapeutické činidlo, sú potrebné probiotiká. V prípade zhoršenia celkového stavu osoby a podozrenia na vznik pseudomembranóznej kolitídy sa antibiotiká zastavia a pacient sa umiestni do nemocnice. To možno vysvetliť skutočnosťou, že rozvoj kolitídy spolu s použitím antibiotika sa považuje za život ohrozujúci stav s ťažkou dehydratáciou, všeobecnou intoxikáciou tela.

  V iných prípadoch, keď sa hnačka po použití antibiotík objaví bez bolesti, zvýšenie všeobecnej teploty a nevoľnosť a vracanie, môže sa hnačka liečiť doma. V tomto prípade sa odporúča užívať špeciálne lieky, ktoré normalizujú fungovanie črevnej mikroflóry a pomáhajú zbaviť sa hnačky. Je však potrebné si uvedomiť, že napriek tomu, že takéto lieky môžete užívať doma, mal by ich predpísať iba špecialista na základe individuálnych charakteristík tela.

  Lieky

  Pravdepodobne najbežnejšie predpisovaným liekom, ktorý môže eliminovať taký vedľajší účinok po užití antibiotík, ako je hnačka, je imodium. Vďaka aktívnym látkam obsiahnutým v jeho zložení je možné dosiahnuť zastavenie hnačky do 40-50 minút po užití lieku. Je možné zabrániť všeobecnej dehydratácii tela vďaka rýchlemu pôsobeniu lieku.

  Imodium - účinnéProstriedky na rýchle odstránenie hnačky

  Liek Imodium je predpísaný na črevné infekcie. Spomedzi kontraindikácií stojí za pozornosť vyzdvihnúť deti do 6 rokov, tehotenstvo, najmä 1 trimester, ako aj laktáciu. Počiatočná denná dávka lieku pre deti je 2 mg a maximálna dávka pre dospelého je 16 mg.

  Je možné vyliečiť ťažkú ​​hnačku, ktorá vznikla pri užívaní antibiotík, ale ktorá sa nevyskytuje na pozadí bakteriálnej infekcie čreva, pomocou lieku, ako je Loperamid. Liek sa nepredpisuje deťom mladším ako 4 roky, v 1. trimestri gravidity a s rozvojom pseudomembranóznej kolitídy. Maximálna denná dávka pre dospelých je 16 mg a pre dieťa - 6 mg na každých 20 kg hmotnosti.

  Pri liečení antibiotickej hnačky sa používa aj práškový prípravok, ako je Smecta.

  Jeho účinok je takmer okamžitý po podaní roztoku vo vnútri. Spomedzi kontraindikácií je potrebné zdôrazniť napríklad črevnú obštrukciu, precitlivenosť na fruktózu. Dospelý môže piť až 3 balíčky denne, ako aj deti po dosiahnutí veku 2 rokov. Pre dojčatá mladšie ako 2 roky sa liek musí používať v dávke nie viac ako 2 vrecúška denne a vo veku 1 roka - nie viac ako 1 vrecúško.

  Bifidumbakterín sa považuje za ďalší, nemenej účinný liek na liečbu hnačky spôsobenej antibiotikami. Liečivo má také uvoľňovacie formy, ako sú tablety, čapíky, kapsuly, prášok. Bifidumbacterin inOdporúča sa rozpustiť formu prášku v nesladenom kefire alebo jogurte (1 vrecúško na 1 pohár tekutiny) a užiť pred jedlom. Z kontraindikácií je potrebné zdôrazniť iba individuálnu neznášanlivosť lieku. Dávkovanie je predpísané lekárom.

  Ako inak možno liečiť hnačku s antibiotikami? Linex tiež príde na pomoc, čo pomôže neutralizovať následky užívania antibiotík už za pár dní. Tento nástroj zahŕňa bifidobaktérie a laktobacily, čo umožňuje jeho priradenie probiotikom. Dávkovanie má predpisovať iba odborník, aby sa zabránilo negatívnym následkom. Za jedinú kontraindikáciu sa považuje iba individuálna intolerancia.

  Aktívne uhlie je cenovo dostupným liekom na hnačku pre všetkých

  .

  A samozrejme, ako nehovoriac o všetkých známych aktívnych uhlíkoch, ktoré sa pripisujú enterosorbentom. Droga pomáha v krátkom čase odstrániť toxické látky a produkty ich životnej činnosti z tela. Aj napriek nízkej cene sa liek považuje za jeden z najúčinnejších pri liečení hnačky spôsobenej užívaním antibiotík.

  Správna výživa a režim pitia

  Dôležitú úlohu pri odstraňovaní hnačky z antibiotík hrá ľudská výživa. V potrave by mali byť prítomné iba výrobky, ktoré nezaťažujú črevá, nespôsobujú fermentáciu a hnilobné procesy. Odborníci odporúčajú znížiť príjem kalórií znížením príjmu tukových potravín apotraviny obsahujúce uhľohydráty.

  Musíte jesť často, ale v malých porciách. V ideálnom prípade, ak je interval medzi jedlami 3-4 hodiny. Tuhé jedlo je zakázané. Malo by byť strúhané a polotekuté, varené alebo dusené. V prvý deň rozvoja hnačky sa odporúča úplne vylúčiť konzumáciu akéhokoľvek jedla a piť iba tekutinu, napríklad čaj.

  Na druhý deň sa môže strava meniť s ryžovou kašou varenou bez pridania oleja, čučoriedkových želé a bielych sušienok. Takéto jedlo bude užitočné v črevách počas obdobia vývoja hnačky s antibiotikami:

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť črevnú dysbiózu
  • zemiaková kaša;
  • tekutá polievka;
  • pečené jablká;
  • kuracie vajcia;
  • slané sušienky a sušienky.

  Pokiaľ ide o zakázané potraviny na hnačku, medzi ne patria:

  • údené mäso;
  • sýtené nápoje, alkoholické nápoje;
  • vyprážané;
  • ​​
  • nakladaná zelenina a nakladaná zelenina;
  • citrusové plody;
  • muffín a cukrovinky;
  • orechy;
  • strukoviny;
  • mliečne výrobky.

  Prechod na normálne jedlo spotrebované pred vývojom hnačky je povolený iba po 5–7 dňoch. Akonáhle sa stolica vráti do normálu, môžu sa do diéty zaradiť parné kotlety, bujóny s nízkym obsahom tuku, zeleninové polievky a tvaroh.

  V jeden deň by objem spotrebovanej tekutiny nemal byť menší ako 1,5 litra

  Ľudové lieky

  Hnačka spôsobená užívaním antibiotík sa môže liečiť ľudovými liekmi.Napríklad, infúzie pripravené z bylín a iných liečivých zložiek budú účinné:

  • Ľubovník bodkovaný (20 g sušenej trávy sa naleje vriacou vodou v objeme pol litra a nechá sa vylúhovať počas 30 minút; hotový výrobok sa má ústne užívať štyrikrát štyrikrát denne);
  • čučoriedky (sušené ovocie v objeme 2 polievkové lyžice sa nalejú vriacou vodou (250 ml) a nechajú sa vylúhovať 10 minút; prostriedky pripravené na použitie vo vnútri polievkovej lyžice každú hodinu);
  • palina (infúzia sa pripravuje takto: lyžica sušených surovín sa naleje vriacou vodou v objeme 1 šálka a nechá sa vylúhovať 20 minút; hotový produkt sa vyberie ústne, rozdelí sa štyrikrát);
  • Harmanček (20 čajových lyžičiek sušenej suroviny sa naleje do litra vriacej vody a nechá sa vylúhovať počas 5 hodín; hotový produkt sa berie ústne 200 ml naraz 3 krát denne).

  Keďže hnačka je sprevádzaná stratou veľkého objemu tekutiny v tele, odporúča sa vyplniť nedostatok, aby sa zabránilo dehydratácii. Z tohto dôvodu je potrebné brať soľné roztoky, ktoré sa pripravujú doma nasledovne: na 1 liter vody - 7 lyžičiek. cukor, 1 lyžička. soľ a 1 lyžička. sóda.

  Odporúča sa vypiť hotový výrobok v množstve 1 - 2 litre za deň. Ak nie je možné vytvoriť soľný roztok sami, môžete si hotový liek kúpiť v lekárni, napríklad Regidron.

  V každom prípade by lieky a ľudové lieky mal predpisovať iba špecialista, pretože hnačka po užitíantibiotiká nie sú vtipy. Ak sa liečba vykonáva nesprávne, môžu vzniknúť celkom nebezpečné následky až po všeobecnú intoxikáciu tela.