Ako liečiť hnačku a zvracanie u dospelých

Obsah

  Medzi hlavné príznaky všeobecnej intoxikácie patria záchvaty zvracania a hnačka. Negatívne príznaky sú najčastejšie otrávené v teplom období, keď sú aktivované patogénne patogény črevných infekcií. Na jeseň av zime sa môže u ľudí vyskytnúť hnačka a vracanie po preniknutí rotavírusov do gastrointestinálneho traktu. Liečba zažívacieho traktu je často bez lekárskeho zásahu, čo vedie k závažným komplikáciám a niekedy môže viesť aj k smrti.

  Čo určuje účinnosť liečby

  Hnačka a vracanie sú hlavnými ochrannými reakciami tela pred šírením patogénnych patogénov črevnej infekcie. S ich pomocou sa z gastrointestinálneho traktu odstránia škodlivé vírusy a baktérie. Preto nie je možné liečiť hnačky a zvracanie samostatne, pretože to bude mať nepredvídateľné následky. Televízna reklama 24 hodín denne ponúka nákup liekov v lekárňach, aby sa rýchlo zbavili hnačky. Ak sa s človekom, v ktorého tele sa Salmonella rozmnožuje, začne zaobchádzať týmto spôsobom, potom bude v najlepšom prípade na jednotke intenzívnej starostlivosti za deň.

  Gastroenterológovia neunavujú varovanie pred nebezpečenstvom samoliečby. Nauzea, vracanie a hnačka sa často stávajú príznakmi infekčnej gastroenteritídy. Táto choroba je nielen nebezpečná, ale aj mimoriadne nákazlivá, najmä v detskom tíme.

  O liečbe hnačky u novorodencov a matiekPodrobnejšie sme hovorili o starších deťoch v tomto článku: „Ako rýchlo vyliečiť hnačku u dieťaťa.“
  Primeraná terapia hnačky a zvracania sa vždy začína vyšetrením pacienta. Príčiny negatívnych príznakov sú často:

  • exacerbácie chronickej pankreatitídy alebo cholecystitídy. Prítomnosť patológie je indikovaná bolesťou v epigastrickej oblasti, siahajúcou po stranách a nedostatkom teploty. Medzi faktory, ktoré vyvolávajú relapsy týchto chorôb, patrí zneužívanie alkoholických nápojov, mastných, vyprážaných a korenených potravín;
  • prenikanie bakteriálnych toxínov do gastrointestinálneho traktu. Zvracanie a hnačka sa v tomto prípade otvárajú takmer okamžite. Po odstránení toxínov spolu s výkaly a zvratkami sa pacient rýchlo zotaví, pretože živé baktérie nevniknú do ľudského tela. Príčinou porúch trávenia sú najčastejšie mliečne výrobky vysiate salmonelou, Staphylococcus aureus a Escherichia coli;
  • Žalúdočné a črevné krvácanie vždy sprevádzajú hnačky a vracanie bez horúčky. Patologické procesy sa vyznačujú výskytom lepivého potu a vláknitého pulzu, naostrením rysov tváre a podchladením.

  V druhom prípade nie je možné odkladať - je naliehavé zavolať záchrannú službu, aby bola pacientka hospitalizovaná a uskutočňovala terapiu v stacionárnych podmienkach. Krvácanie z čreva sa vyskytuje nielen v dôsledku hemoroidov a análnych fisúr, ale tiež v dôsledku priamej rakovinyčrevo.

  Liečebný režim

  Ak je príčinou hnačky a vracania ochorenie tráviaceho ústrojenstva (pečeň, pankreas, žlčník), potom sa uskutoční etiotropická liečba. Integrovaný prístup k terapii vám umožňuje rýchlo zastaviť syndróm bolesti, znížiť tón hladkého svalstva čreva a zlepšiť fungovanie gastrointestinálneho traktu.

  Antibakteriálne lieky

  Realitu antibiotík môžu určiť iba gastroenterológovia. Určite vykonajte laboratórne testy výkalov a zvracania na prítomnosť patogénov črevných infekcií, stanovte ich citlivosť na antibakteriálne lieky. Dententéria, salmonelóza, botulizmus sa rýchlo vyvíjajú, takže lekári s infekčnými chorobami často nečakajú na výsledky testov a začnú liečiť pacientov širokospektrálnymi antibiotikami

   .
  • ciprofloxacín;
  • amoxicilín;
  • Ceftriaxón.

  Chloramfenikol alebo tetracyklín nie sú určené na liečbu črevných infekcií. Užívanie týchto antibiotík prvej generácie môže poškodiť ľudské telo a vážne zhoršiť jeho stav. Ak je príčinou zvracania a hnačky akékoľvek ochorenie, ktoré nie je spojené s infekciou patogénnymi patogénmi, samoliečba antibakteriálnymi liekmi povedie k smrti prospešnej črevnej mikroflóry a k výraznému zníženiu imunity.

  Staphylococcus aureus je jednou z hlavných príčin hnačky a vracania u dospelých

  .

  Antimikrobiálne lieky

  Antimikrobiálne látky môžu pomôcť zbaviť sa zvracania a hnačky, keď sú otrávené pokazenými potravinami. Enterofuril a jeho analógy sú najúčinnejšie: Nifuroxazid, Ersefuril, Stopdiar. Lieky sú dostupné vo forme suspenzií alebo kapsúl na perorálne podanie od výrobcov. Aké sú prínosy týchto liekov:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť zvracanie
  • nenarúšajú rovnováhu prospešnej črevnej mikroflóry;
  • sa neabsorbujú v gastrointestinálnom trakte;
  • vykazujú selektívne pôsobenie;
  • znižujú pravdepodobnosť bakteriálnej infekcie.

  Enterofuril je bezpečný a možno ho použiť pri liečbe porúch stravovania u novorodencov a žien počas tehotenstva.

  Enterosorbenty

  Hnačky a vracanie u dospelých sú liečivami s adsorpčným účinkom dobre eliminované:
  aktívne uhlie;

  • polyfepán;
  • Enterosgel;
  • ​​
  • Smecta;
  • Polysorb.

  Tablety a účinné látky emulzií viažu škodlivé látky na svojom povrchu - toxíny, jedy rastlinného a živočíšneho pôvodu, alergické látky. Vytvorené veľké konglomeráty sa z tela vylúčia nezmenené.

  Enterofuril vám pomôže rýchlo sa zbaviť zvracania a hnačky u dospelých

  Probiotiká

  Prípravky obsahujúce kmene živých bifidobaktérií a laktobacilov alebo probiotiká,používa sa na liečbu hnačky a zvracania, ktoré vyvolalo dysbiózu. Pri tomto ochorení je trávenie narušené, črevná pohyblivosť je narušená.

  Potraviny v žalúdku dlho stagnujú, čo vedie k rozvoju hnilobných a fermentačných procesov. Osoba trpí príznakmi zvýšenej tvorby plynov: kyslé grganie, nuda a dunenie v žalúdku, pálenie záhy, nevoľnosť, hnačka. Obnovenie črevnej mikroflóry pomôže:

  • bifidumbakterín;
  • laktobaktín;
  • Linex;
  • Bifiform;
  • Hilak forte.

  Probiotiká sa neužívajú súčasne s antibakteriálnymi liekmi z dôvodu ich nekompatibility. Liečba v priebehu liečby je indikovaná pre pacientov až po ukončení antibiotickej liečby.

  Pitie veľkého množstva tekutín pri liečbe zvracania a hnačky u dospelých

  Prevencia dehydratácie

  Spolu s zvracaním a hnačkou sa z tela odstraňuje značné množstvo tekutiny. Okamžite opustí gastrointestinálny trakt spolu s biologicky aktívnymi látkami a mikroprvkami potrebnými pre ľudský život. Tento stav je veľmi nebezpečný a môže spôsobiť smrť. Pri otrave jedlom a črevných infekciách trpia pacienti nechutenstvom a všetky pokusy o pitie osoby končia zvracaním. Nedostatok tekutín v bunkách a tkanivách však negatívne ovplyvňuje fungovanie vnútorných orgánov a mozgu.

  Spolu s čistou nehybnou vodou môže pacient ponúknuť:

  • riešenia,ktoré zahŕňajú minerálne soli a glukózu - Regidron, Galaktín;
  • infúzia ruží;
  • 76) stolová minerálna voda;
  • harmančekový čaj;
  • ovocné nápoje z bobúľ ovocia;
  • silný čaj s cukrom.

  Aby sa predišlo zvracaniu pri pití týchto nápojov, gastroenterológovia odporúčajú podávať ich v malých dávkach 15–20 ml každých 10 minút. Ako liečiť ataky zvracania a hnačky bez horúčky alebo s jej pravidelným zvyšovaním, závisí od príčiny ich výskytu. V každom prípade je dôležitou súčasťou liečby doplnenie tekutín v tele pacienta.

  Ako zmierniť stav pacienta

  Ak sa lekár rozhodol, že nebude hospitalizovať pacienta a umožní mu ošetrenie doma, mali by sa vytvoriť všetky podmienky na rýchle uzdravenie. V prípade porúch tráviaceho ústrojenstva sa pacientovi zobrazí pokojný odpočinok, podávanie farmakologických prípravkov a špeciálna diéta.

  Z tohto článku sa môžete dozvedieť viac o liečbe hnačky: Účinná liečba hnačky doma

  V prvý deň liečby gastroenterológovia odporučia pacientovi, aby sa úplne postil, čo pacientovi trpí kvôli nedostatok chuti do jedla. V nasledujúcich dňoch by denné menu malo obsahovať:

   87) chudé mäso a ryby;
  • fermentované mliečne výrobky - nesladené syreniny, prírodné jogurty, varéty, biokifír;
  • priehľadné polievky, šťouchané polievky;
  • šťouchaná zelenina;
  • obilninové obilniny s rastlinným olejom;
  • sušený biely chlieb;
  • sušené ovocie.

  Jedzte malépo častiach, ale často - 6-7 krát denne.

  Medzi jedlami je dobré piť čaj s citrónom, mätou a balzamom s citrónom. Pomôže to pri vyliečení nevoľnosti a zvracania, znížení tónu hladkého svalstva čriev. Antispasmodiká sa dobre nahrádzajú infúziou harmančekových kvetov s medom.

  Nezanedbávajte hnačku a zvracanie, berte drogy na radu priateľov alebo susedov. Tieto tráviace príznaky často naznačujú závažnú patológiu. Ak existuje podozrenie na úplavicu alebo vnútorné krvácanie, lekár pacienta hospitalizuje. Diagnóza vykonaná v ranom štádiu ochorenia vám umožní rýchlo začať s liečbou a urýchliť zotavenie.