Ako liečiť hnačku

Obsah

  Hnačka alebo, jednoducho povedané, hnačka, sú časté tekuté (vodnaté) stolice sprevádzané bolesťou brucha av niektorých prípadoch zvýšením celkovej teploty a zvracaním. Ak nezačnete včas prijímať terapeutické opatrenia, môžete spôsobiť dehydratáciu, ktorá môže byť smrteľná. Preto je potrebné vedieť, ako liečiť hnačku doma a aké odporúčania lekári k tomu vydávajú.

  Strava

  Najskôr je potrebné upraviť stravu. Odporúča sa zahrnúť výrobky obsahujúce pektín. Táto látka pomáha v boji proti črevným poruchám a nachádza sa v potravinách, ako sú jablká, banány, jogurt. Aby sa zvýšila vitalita organizmu a zabránilo sa únave na pozadí hnačky, odporúča sa obohatiť stravu bielkovinami. Nachádza sa vo varených vajciach, moriakoch, kurčatách.

  Je tiež vhodné zahrnúť do vašej stravy potraviny obsahujúce draslík. Stopový prvok sa v tele stráca so silnou hnačkou, ktorá negatívne ovplyvňuje jeho celkový stav. Aby ste nahradili stratený objem draslíka, musíte jesť zemiakové bundy, banány. Medzi ďalšie užitočné produkty na hnačky u dospelých vrátane tehotenstva patria:

  • chudé mäso, z ktorého sa vyrábajú alebo varia parné kotlety;
  • ryby s nízkym obsahom tuku, ako napríklad treska a treska, z ktorých môžete tiež vyrábať dusené mäsové gule alebo mäsové gule, ktorépridané do prípravy polievok;
  • cestoviny vrátane vermicelli, rohov, špagiet;
  • obilniny, s výnimkou jačmeňa (každá obilnina sa môže variť vo vode alebo v mlieku);
  • varené alebo varené kuracie vajcia, ako aj omelety;
  • mliečne výrobky, najmä tvaroh a mäkký syr;
  • varená alebo pečená čerstvá zelenina, okrem paradajok;
  • ovocie, z ktorého sa môžu pripraviť kompóty, džemy a iné dobroty;
  • chlieb vo forme sušičiek alebo sušených sušienok.

  Pokiaľ ide o zakázané výrobky, ktoré sa nemôžu začleniť do diéty na liečbu hnačky u dospelých (vrátane tehotných žien), medzi ne patria:

  • vyprážané a mastné potraviny, ktoré sa považujú za ťažké pre tráviace ústrojenstvo a ktoré môžu situáciu len zhoršiť;
  • výrobky, ktoré prispievajú k zvýšenej tvorbe plynu v črevnom prostredí (strukoviny, kapusta, alkohol);
  • mastné a údené mäso, droby;
  • mastné a nakladané ryby vrátane rybích konzerv;
  • mlieko a tuková smotana;
  • surová zelenina a ovocie (ríbezle, angrešt, brusnice, jablká atď.);
  • čerstvý chlieb, pečivo a pečivo.

  Kaša na ryžu, ktorá má fixačný účinok, má dobrý účinok na podráždené črevá

  .

  Výživa detí

  Ak dieťa prekonalo ťažkú ​​hnačku, bude ťažké ho rýchlo vyliečiť. Jedna strava nestačí, najmä ak je prítomné zvracanie. Pretože telo pri zvracaní stráca veľké množstvo tekutiny, musí sa doplniť metódou hojnostipitie. Takže v prvej alebo dvoch hodinách musíte každých 15 minút dať niekoľko polievkových lyžíc.

  Hnačka u dojčiat, ktorá sa vyskytuje bez emetického syndrómu, sa dá liečiť v krátkom čase. Ak je dieťa dojčené, je potrebné na prsník aplikovať častejšie ako obvykle a 5-7 minút po sebe. Dojčené dieťa je naďalej kŕmené, ale v objeme zníženom asi o tretinu.

  Prvý deň je potrebné liečiť hnačky u detí zahrnutím slizníc do stravy, do ktorých možno pridať ryžu, ovsené vločky alebo pohánky. Takéto obilniny sa môžu variť a slúžiť ako druhé jedlo, ale bez pridania oleja.

  Pre malé deti, ktoré stále nemôžu samostatne žuť jedlo, ovsenú kašu a polievku, sa odporúča podávať vo forme zemiakovej kaše rozomieľanej cez sito.

  U detí s hnačkami s bolestivými príznakmi by sa do stravy mala zahrnúť široká škála nápojov. Môže to byť želé s pridaním čerstvých bobúľ alebo kompót.

  Lieky

  Antibiotiká sa môžu používať na liečbu chronickej a akútnej hnačky. Okamžite stojí za povšimnutie, že tieto môžu spôsobiť mnoho vedľajších účinkov. Z tohto dôvodu sa antibiotiká predpisujú iba na určité indikácie, a to:

  Prečítajte si tiež: Ako liečiť črevnú nevoľnosť
  • ak sa vyskytne črevná infekcia proti tyfu, cholere, shigelóze;
  • ak k infekcii čreva dôjde v dôsledku vystavenia syfilis, kvapavky, chlamydie v tele,sexuálne prenosné;
  • ak je chronická hnačka spôsobená salmonelou alebo inváznymi baktériami;
  • ​​
  • ak hnačka osoby oslabuje všeobecný stav imunity alebo ak sa súčasne vyskytne závažné somatické ochorenie.

  Spravidla sa v takýchto prípadoch predpisujú antibiotiká, amoxicilín, ko-trimoxazol, lieky zo skupiny makrolidov a tetracyklínov. Na vyliečenie črevnej infekcie strednej závažnosti sa často predpisujú antiseptiká, ktoré sa tiež označujú ako antibiotiká: Nifuroxazid, Ftalazol, Rifaximín a iné. Odborníci odporúčajú používať kombinované lieky, ktoré považujú za najúčinnejšie. Medzi ne patrí Dependal-M, Intetrix, Enterosedive.

  Spolu s antibiotikami sa predpisujú aj bakteriálne prípravky, ktorých hlavným účinkom je obnova črevnej mikroflóry. Môže to byť Linex, Bifiform, Enterol, Hilak Forte.

  Ďalšou skupinou liekov používaných na liečbu hnačky je hnačka.

  Patria sem loperamid, predpísaný na akútnu hnačku aj chronickú chorobu. Takéto liečivo nebude účinné, ak je hnačka spôsobená antibiotikami ako vedľajší účinok ich užívania. Ako hlavná účinná látka je loperamid obsiahnutý v prípravku Imodium, ktorý sa často predpisuje pri hnačkách.

  Liek Linex, ktorý je predpísaný na pitie pre dospelých aj pre deti, bude schopný obnoviť črevnú mikroflóru

  Medziobaľovacie látky, ktoré chránia črevné sliznice, odstraňujú z nich toxické látky a plyny, je možné rozlíšiť napríklad diozektit. V niektorých prípadoch droga spôsobuje zápchu pri jej užívaní. V tomto prípade je liek zastavený a nahradený podobným.

  Adsorbenty sa používajú na odstránenie baktérií, toxínov, jedov a metabolitov z čriev, ako aj na odstránenie hnačky. Medzi ne patrí aktívne uhlie. Na doplnenie strateného objemu tekutiny je predpísaný fyziologický roztok, napríklad Regidron.

  Ľudové lieky

  Liečba ľudovými prostriedkami môže byť uskutočnená pre dospelých aj pre deti. Ako základ pre ich prípravu sa môžu použiť tieto liečivé zložky:

   65) vlašské orechy (drvené orechy v múke v množstve 1 polievková lyžica, naliať pohár vriacej vody a nechať vylúhovať pol hodiny; ráno pripravené prostriedky na okamžité použitie);
  • ražný chlieb (môže sa skonzumovať vo forme krutónov alebo môže byť nasiaknutý v teplej vode);
  • palina (liečivá infúzia sa vyrába z trávy: 1 lyžička suroviny. Surovina sa naleje do pohára vriacej vody a nechá sa vylúhovať 30 minút po požití 20 kvapiek naraz);
  • 68) dubová kôra (pol lyžičky surovín sa naleje do pohára vriacej vody, zapáli sa a 10 minút sa varí; hotový výrobok sa berie ústne jednu polievkovú lyžicu trikrát denne);
  • ryža (tento liek na hnačku, konkrétne hustá zrazenina varenej ryže, ktoráje potrebné sa preceňovať cez tenkú vrstvu, piť môžu dospelí aj deti; vypite 100 ml naraz každých pár hodín);
  • Ľubovník bodkovaný (jedna lyžica surovín sa naleje vriacou vodou v objeme 200 ml, nechá sa vylúhovať jednu hodinu, potom sa perorálne odoberie 75 ml trikrát denne);
  • čerešňa vták (infúzia aj odvar sa vyrábajú z ovocia v pomere 1 polievková lyžica L. Suroviny na 1 pohár vody, požití 100 ml naraz trikrát denne).

  Aby sa predišlo nebezpečným následkom vrátane všeobecnej dehydratácie, je lepšie poradiť sa s lekárom. Najúčinnejšiu liečbu môže predpísať iba špecialista.