Ako liečiť hepatitídu C

Obsah

  Je možné vyliečiť hepatitídu C - moderné metódy liečby umožňujú dosiahnuť úplné zotavenie viac ako 50% vírusov infikovaných pacientmi. Ochorenie je veľmi zákerné a je často diagnostikované náhodou, v procese skúmania iných patológií. Penetrácia vírusu do tela vedie k poškodeniu hepatocytov (pečeňové bunky).

  Pri neprítomnosti adekvátnej liečby sa plocha poškodených oblastí zväčšuje, čo vedie k nezvratným následkom - rakovina alebo cirhóza. Namiesto zdeformovaných hepatocytov rastie hrubé spojivové tkanivo a spôsobuje zníženie funkčnej aktivity pečene.

  8. Začiatok liečby

  Klinický obraz hepatitídy C je charakterizovaný výskytom výrazných početných príznakov, ktoré nedovoľujú osobe viesť známy životný štýl. Táto choroba nie je trestom smrti, je nebezpečná pre jej závažné komplikácie. Aby sa zabránilo ich rozvoju, pacientovi sa ukazuje celoživotný príjem farmakologických liekov doma. Z ktorých štádií pozostáva terapeutická schéma:

  • odstránenie zápalu v pečeňovom tkanive;
  • prevencia cirhózy a rakoviny pečene;
  • ničenie patogénov.

  V 5 - 7% prípadov sa hepatitída C úplne lieči bez toho, aby brala farmakologické lieky. Je to kvôli vysokej odolnosti ľudského tela voči vírusovým infekciám. Po zotavení v krvnom riečiskuzostane určité množstvo špecifických protilátok. Vďaka vysokej imunite sa človek nielen uzdravil, ale získal aj „očkovanie“ z patológie.

  Ak sa počas laboratórnych testov zistili vírusy, do výberu liečebných metód je zapojený špecialista s úzkym profilom. O tom, či má pacient potrebovať aktívnu terapiu, rozhoduje on, ktoré lieky sa majú použiť. Výber liekov je individuálny a založený na týchto faktoroch:

  • vek;
  • pohlavie;
  • načasovanie vírusov v tele;
  • genotyp pôvodcu choroby;
  • predispozícia k tvorbe fibrínu.

  Na stanovenie sklonu k cirhóze sa vyžaduje vyšetrenie pacienta. Na tento účel sa vykonávajú testy na prítomnosť imunogenetických markerov:

  • cytokíny;
  • imunoregulačné proteíny;
  • faktory fibrinogenézy.

  Po vyhodnotení stupňa tvorby fibrínu lekári začnú liečbu pacienta. Naliehavo sa vykonáva, ak existuje vysoká pravdepodobnosť rýchleho poškodenia pečeňových buniek a tvorby zhubného nádoru.

  Koľko stojí náklady na liečbu

  Náklady na rýchlu a účinnú liečbu hepatitídy C sú veľmi vysoké. Skôr v našej krajine existoval štátny program, ktorý pomáha pacientom poskytovať potrebné lieky zadarmo. Niekoľko rokov bolo uzavreté a všetky náklady na liečbu vírusovej patológie znášali chorí a ich rodinní príslušníci. aleexistuje výnimka - ak je pacientovi okrem hepatitídy C diagnostikovaná HIV, potom sa liečba bude vykonávať na verejné náklady.

  Liečba patológie trvá od niekoľkých mesiacov do 1 - 2 rokov. Náklady na terapeutický priebeh, berúc do úvahy všetky použité lieky, začínajú od 50 000 do 60 000 rubľov a maximálna cena môže prekročiť 750 000 rubľov. Liečba vírusu genotypu lb je najdrahšia, ale aj pri značných nákladoch existuje riziko exacerbácie choroby. Ak pacient nemá peniaze, môžete skúsiť vyriešiť problém na miestnej alebo regionálnej úrovni.

  Terapia najmodernejšími liekmi s preukázanou vysokou účinnosťou je dostupná nie pre všetkých pacientov. Cena jednej ampulky je asi 10 000 rubľov a na ošetrenie potrebujete 4 až 5 takýchto ampúl mesačne. Okrem roztokov na parenterálne podávanie sa liečia tablety, čo pacientovi stojí mesačne ďalších 4 000 až 5 000 rubľov. Cena terapeutického kurzu sa pohybuje medzi 500 000 - 750 000 rubľov, bez nákladov na laboratórne a inštrumentálne štúdie. Mnoho pacientov smutne žartuje o šťastí tých, ktorí sú okrem hepatitídy C nositeľmi HIV.

  Moderná technika diagnostiky elastometrie nie je dostupná pre väčšinu pacientov. Problém nespočíva iba v nákladoch na postup, ale aj v jeho nízkej dostupnosti. Fibroskány existujú iba vo veľkých regionálnych alebo regionálnych centrách, ale ani registrácia do štúdie nie je ľahká. Elastometria je neinvazívna diagnostická metóda, ktorá vám umožňuje rýchlohodnotiť stupeň poškodenia pečene alebo účinnosť liečby.

  Ľudové lieky na hepatitídu C sa neliečia. Dokonca aj bez peňazí na plnohodnotnú terapiu je lepšie kúpiť farmakologické prípravky, ktoré obnovujú poškodené pečeňové bunky. Zahŕňajú prírodné zložky, ktoré nespôsobujú vedľajšie účinky. Takéto lieky zahŕňajú Karsil a Hofitol.

  Hepatitída C pomaly ničí pečeňové bunky

  Terapeutický režim

  Nebol vyvinutý žiadny štandard liečby, ktorý by pomohol natrvalo sa zbaviť hepatitídy C. Prístup ku každému pacientovi je individuálny - lekári po dôkladnej diagnóze porovnajú svoje výsledky s nasledujúcimi faktormi:

  ]
  • stupeň poškodenia pečene;
  • pravdepodobnosť vedľajších účinkov;
  • individuálna predispozícia na farmakologické lieky;
  • posúdenie pravdepodobnosti úspešnej liečby;
  • nálada pacienta.

  Ukázalo sa, že liečba hepatitídy C kombináciou ribavirínu a interferónu je účinná. Vzťahujú sa na lieky so širokým spektrom účinku, to znamená, že sú vhodné na liečenie takmer všetkých genotypov patogénu. Interferón je mnohými pacientmi zle tolerovaný a okrem toho sa pri jeho nadobudnutí vyskytujú ťažkosti.

  Pred uskutočnením liečby je pacient upozornený na to, koľko nákladov na liečbu a potrebu stálej liečby. Ak v ktoromkoľvek štádiu dôjde pacient k nedostatku finančných prostriedkov a neberie liekyznamená, že sa voči nim vyvinie rezistencia. Vo väčšine prípadov bude účinnosť liečby po obnovení liečby extrémne nízka.

  ​​

  Pravdepodobnosť zotavenia sa zvyšuje v závislosti od prítomnosti nasledujúcich príznakov a faktorov u pacientov:

  Odporúčame prečítať si: Liečba pečene ľudovými liekmi
  • kaukazská rasa;
  • ako žena;
  • štíhla postava;
  • vek mladší ako 40 - 45 rokov;
  • nedostatok závislosti na inzulíne;
  • menšie poškodenie hepatocytov.

  Napriek značnému počtu vedľajších účinkov Interferonu je to práve jeho kombinácia s ribavirínom, ktorá umožňuje dosiahnutie maximálneho terapeutického účinku. Zvyšuje účinok antivírusového liečiva, výrazne zlepšuje zotavenie. Raz alebo dvakrát týždenne sa pacientovi podáva krátkodobo pôsobiaci interferón a liek sa indikuje na použitie štyrikrát mesačne. Ribavirín sa používa každý deň v jednotlivých dávkach.

  Dĺžka trvania liečby závisí od mnohých faktorov, ale rozhodujúci je genotyp vírusu. Ak je diagnostikovaná osoba s druhým alebo tretím genotypom patogénu hepatitídy C, pravdepodobnosť úplného uzdravenia presahuje 90%. Ak sa zistí prvý genotyp vírusu, je možné patológiu vylúčiť v 45 - 50% prípadov. Prítomnosť kontraindikácií pri používaní Ribavirinu spomaľuje zotavenie, ale nevylučuje ho.

  Ak sa kombinovaná terapia nevykonáva

  LiečbaHepatitída C je nielen zložitá a nákladná, ale tiež nie je vhodná pre každého. V ktorých prípadoch sa kombinovaná terapia nevykonáva:

  • deti do 3 rokov;
  • tehotenstvo;
  • prítomnosť transplantovaných darcovských orgánov;
  • individuálna neznášanlivosť na Ribaverin alebo Interferon;
  • hypertyreóza - nadmerná tvorba hormónov štítnej žľazy;
  • chronické zlyhanie srdca;
  • pľúcna obštrukcia;
  • pľúcna ischémia.

  Liečba hepatitídy C sa môže odložiť až do úplného odstránenia srdcového zlyhania alebo pľúcnej obštrukcie. Na zmiernenie stavu pacientov a zabránenie šírenia vírusu sa liečba uskutočňuje podľa individuálne navrhnutých schém.

  Pred predpísaním farmakologických prípravkov sa vyžaduje úplné vyšetrenie pacientov na prítomnosť sprievodných chorôb.

  Napriek nebezpečenstvu hepatitídy C môžu použité drogy vážne zhoršovať pohodu človeka z dôvodu veľkého množstva vedľajších účinkov. V niektorých prípadoch lekári porovnávajú riziko a prínosy užívania drog. Aké následky môžu vzniknúť:

  • Užívanie ribavirínu môže spôsobiť zníženie hemoglobínu v krvi. Na prevenciu a liečbu anémie z nedostatku železa sú pacienti liečení prípravkami železa;
  • Liečba negatívne ovplyvňuje štítnu žľazu. Jeho funkčná aktivita sa môže zvyšovať aj znižovať. Počas nepretržitého užívania Ribavirinu a interferónustav endokrinnej žľazy je kontrolovaný kvôli vysokej pravdepodobnosti ireverzibilných porúch;
  • Počas liečby sa u pacientov vyskytuje mierna strata vlasov. Po zotavení sa vlasová línia úplne obnoví;
  • Interferón prispieva k vzniku príznakov chrípky: bolesti kĺbov, hypertermia a horúčka, ktoré sa po väčšine liečby znižujú. Aby sa znížila závažnosť vedľajších účinkov, lekári odporúčajú injekciu liekov pred spaním. Lieky používané pri liečbe hepatitídy C vyvolávajú dehydratáciu. Na doplnenie tekutín v tele musíte vypiť najmenej 2 litre čistej stojatej vody denne;
  • kombinovaná liečba niekedy vedie k problémom so zaspávaním a znižuje kvalitu spánku. Na rýchle a úplné uzdravenie je potrebná sila a určitá nálada a ráno sa človek cíti úplne zlomený. Pacientom sa odporúča, aby užívali lieky s miernym sedatívnym účinkom - infúzie valeriánu, balzamu citróna, materskej sladkosti, mäty;
  • samotná prítomnosť hepatitídy C spôsobuje depresiu a pocit úplnej beznádeje. A farmakologické lieky tak zosilňujú tento stav, že veľa pacientov odmietne liečbu kvôli zdanlivej marnosti. Na odstránenie depresie je indikované antidepresívum a odporúča sa konzultácia s psychoterapeutom. U niektorých pacientov môžu neurologické poruchy spôsobiť: nechutenstvo,emočná nestabilita, zvýšená úzkosť, znížená potencia a samovražedné myšlienky. Tieto vedľajšie účinky sú dobre eliminované fluoxetínom a zoloftom.

  Medzi zriedkavo sa vyskytujúce vedľajšie účinky patrí znížená zraková ostrosť a dýchacie ťažkosti spôsobené narušenou funkciou pľúc. Výskyt suchého alebo mokrého kašľa je signálom na vyšetrenie pacienta na vylúčenie abscesu.

  Hepatoprotektory sa používajú pri liečbe hepatitídy C

  Hepatoprotektory

  Chronickú hepatitídu C nie je možné liečiť iba hepatoprotektormi. Nemajú schopnosť ničiť vírusy a nebránia im poškodzovať pečeňové bunky. Prípravky sú určené na použitie ako činidlá, ktoré zvyšujú funkčnú aktivitu biologického filtra. Hepatoprotektory zahŕňajú liečivé rastliny, silymarín, fosfolipidy a výťažok z pečene hovädzieho dobytka. Urýchlite opravu hepatocytov:

  • Legalon;
  • Essentiale forte;
  • Liv-52;
  • Phosphogliv a Phosphogliv forte.

  Liečba hepatoprotektormi zvyšuje odolnosť pečeňových buniek voči vírusovým infekciám, zabraňuje poškodeniu hepatocytov a pomáha ich obnovovať.

  Prehľad nových liekov

  Nedávno sa syntetizovali antivírusové lieky Boceprevir a Telaprevir. Ich použitie umožňuje dosiahnuť úplné vyliečenie viac ako 80% pacientov. Účinok antivírusových liekov je úplneblokuje špecifické enzýmy, ktoré bránia aktívnej reprodukcii vírusu a poškodeniu pečeňových buniek. Aké sú znaky užívania Telapreviru a Bocepreviru:

  • sa používajú na liečbu pacientov s prvým patogénnym genotypom;
  • je možné použiť iba s interferónom a ribavirínom;
  • nie sú vhodné na parenterálne podávanie;
  • sa môže použiť na liečenie cirhózy;
  • sa nepoužívajú, ak majú pacienti individuálnu predispozíciu k ribavirínu alebo interferónu;
  • Dávky sa vyberajú jednotlivo.

  Tieto antivírusové lieky sú veľmi drahé a majú závažné vedľajšie účinky. Počas liečby môžu byť u pacientov diagnostikovaná anémia s nedostatkom železa, alergické reakcie a zmena chuti.

  Interferónom a ribavirínom sa počas gravidity nepodáva žiadna liečba hepatitídy typu C

  Takmer všetky lieky používané pri liečbe hepatitídy C sa môžu v tele hromadiť a vyvolávať špecifické reakcie. Zotavujúce sa ženy by mali počať asi šesť mesiacov pred počatím, aby sa účinné látky z buniek a tkanív postupne vylučovali.

  Prijatie ribavirínu a interferónu môže spôsobiť vrodené anomálie a mutácie. Preto neexistuje liečba pre ženy, u ktorých bola počas tehotenstva zistená hepatitída C. Ukazuje sa mu doma udržiavacia liečba hepatoprotektormi.

  Názory pacientov

  Účinnosť liečby hepatitídy C sa dá posúdiť na základe prečítaní recenzií ľudí, ktorí sa zotavili alebo práve začali užívať farmakologické lieky.

  Elena, Nižný Novgorod:

  „Nemôžete sa vzdať - z vlastnej skúsenosti som bol presvedčený, že je možné poraziť hepatitídu C. Jeden interferón ma liečil dlhšie ako šesť mesiacov. Čo chýbalo: vlasy vypadli z dôvodu nedostatku železa, nechty boli odlupované a na tele sa objavili modriny. Pravidelne vyvstával osud a panika. Uplynulo päť rokov, pravidelne absolvujem testy a vždy sú čisté. ““

  Maxim, Pyatigorsk:

  „Nerozumel som, že všetko závisí od lekára. Najprv prikývol hlavou a napísal mi iba Liv-52 a Essentiale forte. A ja mám vírus prvého genotypu, aký druh hepatoprotektorov existuje ... Len tretíkrát som našiel kompetentného špecialistu a začal liečbu Ribavirinom a Interferónom. Teraz som úplne zdravý. “

  Larisa, Volgograd:

  „Môj vírus bol objavený náhodne počas registrácie počas tehotenstva. Shock. Pila som hepatoprotektory, nasledovala odporúčanú diétu. Dieťa sa narodilo zdravé a ja som okamžite začal injekčne podávať interferón a piť Ribavirin. Namiesto radosti z materstva upadla do vážnej depresie. Teraz si pamätám všetko ako nočnú moru - som úplne zdravý, moja dcéra je už v prvom ročníku. “

  Z dôvodu nákladnej liečby sa ľudia často pýtajú, ako dlho žijú pacienti, ak neliečia hepatitídu C? Všetko záleží na počiatočnom stave ľudského zdravia agenotyp vírusu. Žiadny lekár neodpovie na túto otázku ani približne. V každom prípade sa nemôžete vzdať - hepatitída C je prevažne liečiteľná.